Προς το περιεχόμενο

Master volume ηχογραφήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, yameth said:

Και φυσικά όταν μιλάμε για εγγραφή σε ένα Studer μιλάμε ήδη για ένα κορυφαίο μηχάνημα του είδους οπότε και το αποτέλεσμα είναι ανάλογο. Διαφορετικό. Ισως πιο αρεστό στο αυτί κάποιου αλλά όχι πιστότερο.

 

έχω δυό φίλους που έχουν studer και οι δυό τους αγοράζουν master tapes.

Στο διαδίκτυο μπορώ να σας βρω λινκς από άλλους φανατικούς.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ μιλάμε για ακριβό άθλημα σε υπεργαλαξιακό επίπεδο. Διότι η απόκτηση ενός studer δεν είναι η απόκτηση ενός akai gx180 ούτε καν revox b77, και φυσικά η συντήρησή τους και το καλιμπράρισμά τους εκτός πραγματικότητας.

Υπάρχουν 10άδες sites που διαθέτουν αρχικα master tapes ή έστω δεύτερης γενιάς.

Αν θέλετε να σας δώσω λινκς.

Με ενδιαφέροντες τίτλους δεκαετίας 50, 60 70 αλλά και σύγχρονες ηχογραφήσεις καλλιτεχνών.

Το κόστος ξεκινάει από 200 ευρώ από τους σύγχρονους και ξεπερνάει τα 500 μαζί με μεταφορικά για πραγματικά ορίτζιναλ.

Για να τα δίνουν τα χρήματα αυτά άνθρωποι που διαθέτουν συστήματα των 6 ψηφίων κάτι σημαίνει. Δεν είναι βλάκες, ούτε κουφοί, ούτε ανώμαλοι, ούτε μαθαίνουν διαβάζοντας το ιντερνετ. Και οι περισσότεροι μπορούν να έχουν και ένα σύστημα ψηφιακό που κοστίζει και 50000 ευρώ. Η πρώτη απάντησή τους είναι ότι το αναλογικό παίζει καλύτερα, ότι το πικάπ τους παίζει καλύτερα από το dac των 50000 ευρώ και φυσικά το studer με την μήτρα παίζει ΑΚΟΜΑ καλύτερα.

 

καλό είναι να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

1 minute ago, manosx said:

 

 

 Εσύ μιλάς για ένα κόστος, ποιο είναι αυτό το κόστος; Και γιατί να μη θέλω να το μάθω;

 

 Τέλος πάντων, αφού γουστάρεις πικάπ και κασέτες, η συζήτηση σταματάει. Δεν έχει νόημα. Εσύ γουστάρεις κασέτες, εγώ τις πέταξα στα σκουπίδια. Καμία επαφή. 🤣

 

 

σου είπα ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΚΟΣΤΟΣ.

ΔΕΝ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ

ΕΙΝΑΙ ΜΗΛΑ ΜΕ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ.

 

γουστάρω και τα δυό. Σου είπα, έχω και κασετόφωνο και dcc και dat και minidisk κλπ κλπ... και παράλληλα στρημάρω, ακούω spotify, όλη μου η δισκοθήκη και η cdθήκη είναι ριπαρισμένη και σε flac και τα έχω σε ένα σκληρό....ΟΜΩΣ συνήθως ακούω από το αναλογικό μέσο 33 1/3 ή 45 ή κασέτα ή ταινία (το τελευταίο λιγότερο)

Και χαίρομαι που πριν 20 χρόνια δεν τα πέταξα στα σκουπίδια.

 

Καμμία επαφή.:classic_sad:

 

(πιστεύω να προσέξεις την επιλογή του emoticon.... Το ότι δεν υπάρχει επαφή...δεν είναι για γέλια...)

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το master πάντως άνετα το έκανα σε tape. Σιγά το πράγμα, αντί για render να γράψεις την τελική μίξη σε αναλογικό, ανάξια λόγου διαδικασία.

 

 Άλλο αυτό και άλλο το πολυκάναλο αναλογικό, με ότι αυτό συνεπάγεται, κονσόλες, εφέ σε ρακ, hardware κομπρέσσορες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
43 λεπτά πριν, dimsonic είπε

βλ. Herbert von Karajan...

δεν έχω κλασική παιδεία, τι να δω; δεν ξέρω.

 

 

43 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εδώ και 50 χρόνια που ασχολούμαι με τον ήχο, πέρασα από όλες τις φάσεις του αναλογικού και ψηφιακού ήχου και μέσων και σήμερα βρίσκω τον εαυτό μου να ακούει...

Α γειά σου.

Κι εγώ απ' ό,τι είδες, παρ' όλο που δήλωσα, αν όχι άγνοια, τουλάχιστον αδιάβαστος τα τελευταία 15 χρόνια στα του ήχου, έχω πτυχίο ηχοληψίας, εργαστεί σε studio τηλεοπτικά και μουσικά και φυσικά κράτησα τη μπάλα χαμηλά όσον αφορά τις γνώσεις μου, αλλά δηλώνοντας αδιάβαστος, εννοούσα ότι δεν είμαι επαγγελματίας, δεν έγινα ποτέ ηχολήπτης-πέρασα και δεν ακούμπησα- αλλά και δεν τρώω τα σωθικά μου καθημερινά μελετώντας και εφαρμόζοντας στην πράξη το απίστευτα απαιτητικό επάγγελμα του μηχανικού ήχου. Αλλά 2-3 πράγματα το χρόνο τα διαβάζω έτσι από ενδιαφέρον. 

Ακόμη κανένας δεν με διαφώτισε για το αν το ψηφιακό έχει καλύτερη πιστότητα, δυναμικό εύρος, μουσικότητα από το καλά ρυθμισμένο και συντηρημένο hi-end μπομπινόφωνο. Στείλτε μου ένα link. Κάτι, μια διατριβή. Noύμερα. Δεν τα έχω δει πουθενά. Έτσι για να ξεστραβωθώ τουλάχιστον. Αν είναι μετρήσιμα.

Δογματικός δεν είμαι καθόλου. Είμαι υπέρ του ψηφιακού all the way και δεν μπορώ να ξεχωρίσω ένα καλό ψηφιακό audio από ένα καλό αναλογικό. Και δεν με ενδιαφέρει άλλωστε, η ποιότητα CD μου αρκεί για να απολαύσω μουσική. 

 

16 λεπτά πριν, yameth είπε

Ισως πιο αρεστό στο αυτί κάποιου αλλά όχι πιστότερο

δεν είπα πουθενά στο thread ότι η μπομπίνα είναι πιστότερη του DAW. Είπα ότι το ψηφιακό, από γέννησής του προσπαθεί να φτάσει το αναλογικό σε πιστότητα/ευκρίνεια/μουσικότητα. Και απ' όσο θυμόμουν από τότε που ασχολιόμουν κάπως πιο συστηματικά, δηλ. 15 χρόνια πριν, δεν το είχε καταφέρει ακόμη.


 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, dimsonic said:

 

 

 

Καμμία επαφή.:classic_sad:

 

(πιστεύω να προσέξεις την επιλογή του emoticon.... Το ότι δεν υπάρχει επαφή...δεν είναι για γέλια...)

 

 

 Σιγά, για γέλια είναι. Τι είναι, σοβαρά; Άνοιξε ένα site με ειδήσεις να χορτάσεις σοβαρά.

 

 Γουστάρεις αναλογικίλα. Ωραίος.

 

 Εγώ τη γουστάρω μόνο για Zeppelin, Floyd και τέτοια, που τα άκουγα όμως πιτσιρικάς (σε βινύλιο ) και τα έχω σιχαθεί. Πλέον ακούω μόνο Μπαχ, Χέντελ και Ζορζ Πιλαλί, να πα να γαμηθούν λοιπόν τα βινύλια και τα αναλογικά 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, manosx said:

 

  Πλέον ακούω μόνο Μπαχ, Χέντελ και Ζορζ Πιλαλί, να πα να γαμηθούν λοιπόν τα βινύλια και τα αναλογικά 🤣

 

αν σου δείξω τα κλασικά βινύλια (πχ όπερες, θα δεις ότι ξεπερνάνε τα καφρο ροκ πως τα είπες, σε αναλογία περίπου 3:1)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ τα έχω χαρίσει όλα πλέον, και κάφρικα και κλασσικά.

 

 Όσο για τα περί μετρήσιμων:

 

 Studer A80 vs Babyface RME 🤣

 

 Studer: Frequency Response 30Hz- 18kHz +- 2 db

            Signal to Noise 62 dB

           Crosstalk 40db

            Distortion 1%

 

 RME: Frequency Response 18Hz- 20.8 kHz 0.1 db

           Signal to Noise 113 dB

           Crosstalk 110dB

           Distortion 0.00032%

 

 Τώρα ξέρουμε γιατί οι κλασσικοί γράφουν ψηφιακά 🤣 (και μόνο η δυναμική περιοχή αρκεί 😉 )   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ακόμη κανένας δεν με διαφώτισε για το αν το ψηφιακό έχει καλύτερη πιστότητα, δυναμικό εύρος, μουσικότητα από το καλά ρυθμισμένο και συντηρημένο hi-end μπομπινόφωνο

 

Στο έχουν ήδη πει στο συγκεκριμένο νήμα τουλάχιστον 5 άτομα 🙂

 

Ειναι απλά μέρα με τη νύχτα ,υπέρ του πΣηφιακου... εκτός απ'το ακατανόητο "μουσικότητα" το οποίο αν μου πεις με ποια ΜΟΝΑΔΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ μετριέται δεν έχω καμία αντίρρηση να το ψάξω.

39 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Όσο για τα περί μετρήσιμων:

 

 Studer A80 vs Babyface RME 🤣

 

 Studer: Frequency Response 30Hz- 18kHz +- 2 db

            Signal to Noise 62 dB

           Crosstalk 40db

            Distortion 1%

 

 RME: Frequency Response 18Hz- 20.8 kHz 0.1 db

           Signal to Noise 113 dB

           Crosstalk 110dB

           Distortion 0.00032%

 

 Τώρα ξέρουμε γιατί οι κλασσικοί γράφουν ψηφιακά 🤣 (και μόνο η δυναμική περιοχή αρκεί 😉 )   

 

Edit με κάλυψε και .... επιστημονικά ο μαέστρος... ούτε καν μέρα με τη νύχτα...Ρεάλ Μαδρίτης - Πανελευσινιακός μοιάζει περισσότερο 🙂

 

Προσωπικά αν και έχω φάει τη μισή μου,ποια μισή μου τα 3/4,με μπομπίνες και ταινίες,μέχρι και δικό μου Studer portable είχα αγοράσει για mixdown,ούτε ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΑ δεν θέλω να τα βλέπω.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο βίντεο αυτό ο μεγας Glyn Jones μιλάει για την διαφορά του να ηχογραφήσεις μια μπάντα ζωντανά μια και έξω (ή περίπου) σε σχέση με το σημερινό multitracking.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Master volume ηχογραφήσεων

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου