Προς το περιεχόμενο

First draft,νέα μελωδία σε πιάνο


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ!

 

Εφτιαξα ένα νέο κομμάτι χρησιμοποιώντας μόνο τον ήχο του πιάνου και αναζητώ γνώμες/συμβουλές.

 

Αν και στο κεφάλι μου μέσα "ακούω" τύμπανα(πιατίνια? κυριώς να παίζουν κάτι σαν τριλς στο τέλος μερικών φράσεων και κάτι σκόρπια βιολιά/τσέλο/μπάσο)δεν έχω καταφέρει να δω πως θα τα φτιάξω και να τα βάλω μέσα στην μουσική.

 

Οπότε με βάση αυτό που ακούτε θα ήθελα να μου πείτε αν σαν μουσική σας τραβάει ή απλά σας είναι αδιάφορο.Σαν κομμάτι στο πιάνο είναι τελειωμένο κατά 90% θα έλεγα,θέλω να προσθέσω/διορθώσω κάποια σημεία (να είναι καλά ο Άγιος Midis) αλλά το ζουμί είναι αυτό που ακούτε.

 

Βαράτε άφοβα!!

ti exoume edws.mp3

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε πολυ, ειδικα το πρωτο μισο που ειναι πιο ξεκαθαρο το τι θες να πεις. Στο υπολοιπο που χαμηλωνεις ρυθμους χρειαζονται και τα λοιπα οργανα για να δειξει.

 

Καλα τα βιολια κλπ. Του πανε πολυ.

Αρχισα να το φανταζομαι με ηλεκτρικη πως θα ηταν. Ερωτηση-απαντηση ενα στυλ. Με πολλα σημεια κορυφωσης, αλλα και ηρεμιας. Η κιθαρα να μην ειναι ρυθμικη, αλλα να προσφερει μια βασικη μελωδια, με μπολικο overdrive, στο υφος που χρειαζεται. Να δωσει βαθος και ατμοσφαιρα. Τουλαχιστον για το πρωτο λεπτο.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Γεώργιε!

 

Τα λοιπά όργανα θα αργήσουν πολύ,οπότε θα πέσει edit στο Midi για να φτιάξω κάτι στο αριστέρο χέρι να του δίνει κίνηση μετά την μέση που νιώθεις οτι χάνει το κομμάτι εκτός και η όλη μελωδία σου φαίνεται οτι δεν έχει υπόσταση.

 

Ηλεκτρική,αχ αυτή η ηλεκτρική!

Θέλεις να παίξεις κάτι και να το ακούσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 2.00 εως το 3.00 δεν μπορω να το φανταστω τελειωμενο. Αλλα εμενα η φαντασια μου δεν εχει και πολυ βαθος.

 

Τωρα που ειπες να παιξω κατι, αρχισα να παιζω δοκιμαστικα απο πανω (οσο παρεμενες σε σολ, διοτι μετα χαθηκα). Βεβαια αυτα που μπορω να παιξω ειναι πολυ "λιγα"σε σχεση με αυτα που φανταζομαι για το κομματι αυτο. Χωρα, παντως, αρκετη ηλεκτρικη, εαν θελεις να ακολουθησεις τον δρομο αυτον. Gilmour στυλ, ατμοσφαιρικος και "συγκλονιστικος" ηχος. Θα φανταζομουν τον gvour να βαζει καποια πινελια.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikos Aravanis είπε

 

 

Αν και στο κεφάλι μου μέσα "ακούω" τύμπανα(πιατίνια? κυριώς να παίζουν κάτι σαν τριλς στο τέλος μερικών φράσεων και κάτι σκόρπια βιολιά/τσέλο/μπάσο)

 
 
 

 

 Αυτό που ακούς μέσα στο κεφάλι σου "διάφορα"..... να το προσέξεις! 

 

 

Μην βάλεις τίποτα.  Το κομμάτι είναι σόλο πιάνο!   και πολύ καλό μάλιστα!

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάει σε Cm και χώνω μια C# στο τέλος των φράσεων στην αρχή και μετά μπένει η F# και ξαναγυρνάει σε C#(παίζει πολύ αυτή η συγχορδία στο κομμάτι)

Μετά μπένουν Bbm και μια Gm κατα την διάρκεια του μέρους που δεν σου αρέσει και τελειώνει σε D-Ddim και αρχίζουν πάλι τα ίδια.

 

Ο άρχοντας Γεώργιος είναι εγγύηση 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη εναλλακτικη συμφωνει με Φωτη.

Η δευτερα λεει να δοκιμασεις κιθαρα.

Βιολια κλπ ειναι τριτη και βαλε...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, cigaret13 said:

 Αυτό που ακούς μέσα στο κεφάλι σου "διάφορα"..... να το προσέξεις! 

 

 

Μην βάλεις τίποτα.  Το κομμάτι είναι σόλο πιάνο!   και πολύ καλό μάλιστα!

Φώτη δεν μπορώ να το εξηγήσω,αλλά στο τέλος κάποιων φράσεων ¨ακούω" πιατίνια να το πω? να ξεκινάνε και να δυναμώνουν σε ένταση και ταχύτητα για να κλείσουν την φράση 😛

 

6 minutes ago, gkourmoul1 said:

Η πρωτη εναλλακτικη συμφωνει με Φωτη.

Η δευτερα λεει να δοκιμασεις κιθαρα.

Βιολια κλπ ειναι τριτη και βαλε...

Οπως έχει το πράμα τώρα θα βγεί σκέτο,απλά ήθελα την γνώμη σας κατα πόσο είναι "ευπεπτο" στα αυτιά για να του δώσω μια τελική μορφή.

Θα κοιτάξω Γιώργο να δω τι μπορώ να κάνω στο 2-3 λεπτο που σε χαλάει μήπως το κάνω πιο ξεκάθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nikos Aravanis είπε

Φώτη δεν μπορώ να το εξηγήσω,αλλά στο τέλος κάποιων φράσεων ¨ακούω" πιατίνια να το πω? να ξεκινάνε και να δυναμώνουν σε ένταση και ταχύτητα για να κλείσουν την φράση 😛

 

έ βάλτα, τι περιμένεις;  Στο κάτω κάτω εάν δεν μας αρέσουν στείλτο μου να τα προσθέσω εγώ....😛  Θα του βάλω και 5-6 κιθάρες με αρπίσματα και strumming και θα στο "χαλάσω"....

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, cigaret13 said:

έ βάλτα, τι περιμένεις;  Στο κάτω κάτω εάν δεν μας αρέσουν στείλτο μου να τα προσθέσω εγώ....😛  Θα του βάλω και 5-6 κιθάρες με αρπίσματα και strumming και θα στο "χαλάσω"....

😄

Κάτσε να το φτιάξω σε τελική μορφή το πιάνο και μετά θα σας χτυπήσω την πόρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου