Προς το περιεχόμενο

e-mastering/cloud mastering: Το μέλλον ή πατάτες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 Πάντως τούμπανο μου ακούγεται, τουλάχιστον στα ακουστικά και στα PC ηχεία που έχω πρόχειρα, λίγο η μπότα δεν ξέρω τι λέει, αλλά αν δε το βάλεις σε κάνα κλαμπάτο 18άρι ηχείο δεν μπορείς να πεις τίποτα ούτε να καταλάβεις 🤣

 

 Αλλά τούμπανο, φούσκα, πολύ φούσκα, μη σου πω υπερβολικά φούσκα 🤣 η στερεοφωνία μου άρεσε, πολύ ανοικτή, και τα μπλιμπλίκια ήχους που έβαλες, ρεσιτάλ.

 

 6 ευρώ το μήνα, και κάνεις όσα κομμάτια θες; Τσάμπα πράγμα.

 

 Βρες καλά συστήματα να το ακούσεις, αν σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα συνέχισέ το. Εδώ άλλοι κατεβάζουν μελωδίες και κύκλους ακκόρντων ετοιματζίδικα και ρομποτικά, στο... φούσκωμα θα κολλήσουμε; 

Μάνο αλήθεια,  τουλάχιστο σε όσα συστήματα δικα που άκουσα, δεν εχω κανένα προχειρο ΑΠΟΛΥΤΟ ΗΙ END να πάω, πρεπει να παω σε κανα φίλο σπιτι ή σε ένα φίλο που έχει κλάμπ στο Μπουρνάζι (λολ), δεν μπορώ να πω πως είναι άσχημα τα πράγματα.

 Σε κάποια, τουλάχιστο γι αυτό που θέλω εγώ και καμια φορά τρώω απο ώρες μέχρι εβδομάδες ψυχανασκασμού π.χ. στο T-Racks και μέχρι έστω λίγο να ικανοποιηθώ, έκανε μέχρι και ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ δουλειά και πιο πολύ παιρνει το upload του wav παρά η διαδικασία και έχω και 5Mbps ανέβασμα.

 

 Οπότε τα 6 ευρώ είναι λιγότερα π.χ. από το ρευμα μαζί με τη φθορά της οθόνης, του pc, των αυτιών μου και της ψυχής μου.

 Δεν λέω πως έκλεισα, αλλά με γοητεύει και είμαι ευχαριστημένος αρκετά για αυτό που κάνω, ωστε να επικεντρώνομαι στον λιγο χρονο που μου μενει να συνθέτω περισσότερο, εστω και για την πλάκα, δηλαδή να είμαι παραγωγικότερος σε αυτό που είναι ο αρχικός μου σκοπός και κινούμαι καλύτερα γιατί ειμαι και ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ Χαχαχαχχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Konstantinos Dritsas said:

 Δεν λέω πως έκλεισα, αλλά με γοητεύει και είμαι ευχαριστημένος αρκετά για αυτό που κάνω, ωστε να επικεντρώνομαι στον λιγο χρονο που μου μενει να συνθέτω περισσότερο, εστω και για την πλάκα, δηλαδή να είμαι παραγωγικότερος σε αυτό που είναι ο αρχικός μου σκοπός και κινούμαι καλύτερα γιατί ειμαι και ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ Χαχαχαχχαχαχαχαχα

 

 

 Και μόνο για αυτό, αξίζει τριπλάσια λεφτά. Δε μπορώ να σκεφτώ πιο άχρηστη ασχολία για έναν home παίχτη, να τρώει ώρες με το ""mastering"", έτσι και αλλιώς και καλά μόνιτορ να έχει πάρει ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΚΟΝΤΑ δεν είναι με τα συστήματα που απαιτούνται.

 

 Αν σου φεύγει το άγχος λοιπόν, και δε χάνεις και χρόνο, πασάς λέγεσαι.

 

 Κρατάς και το mix αρχείο στο φάκελο για καβάτζα, και όταν σε πάρει η Disney για να βάλει το κομμάτι στο καινούργιο το spiderman, το στέλνεις για κανονικό mastering στον Bob Katz.

 

 Πάντως υπάρχουν ακόμα και freeware εργαλεία πλέον, που με συντηρητικές ρυθμίσεις θα μπορούσαν να δώσουν ένα finishing touch, αυτό το ξέρουμε όλοι, αν όμως προτιμάς αυτό, και σου δίνει και καλύτερα αποτελέσματα για το γούστο σου, και δεν τρως χρόνο στα άλλα, μια χαρά. Μια χαρά.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αντιθέτως τρώω πολύ χρόνο στη φάση της βασικής μείξης.

Όπου και είναι φυσικά κρυμμένα όλα τα μυστικά για να μάθει κανείς.

 

Για αρκετό καιρό μάλιστα, πχ από 2008-2013 δεν είχα καν χωνέψει τι είναι mastering και αν ήταν απαραίτητο

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ακόμα πιο πριν από τη μίξη, αν κάτσουν σωστά τα παιξίματα και η ενορχήστρωση, μετά σηκώνεις απλά τα Fader και η μίξη είναι ήδη στο >80%.

 

 ΟΚ, θα λιώσεις πάλι για το υπόλοιπο 20, αλλά τουλάχιστον θα είναι δημιουργικό λιώσιμο, δε θα τρέχεις να μαζεύεις τα ασυμμάζευτα 🤣

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

εγώ αντιθέτως τρώω πολύ χρόνο στη φάση της βασικής μείξης.

Όπου και είναι φυσικά κρυμμένα όλα τα μυστικά για να μάθει κανείς.

 

Για αρκετό καιρό μάλιστα, πχ από 2008-2013 δεν είχα καν χωνέψει τι είναι mastering και αν ήταν απαραίτητο

Και εγώ τρώω πολύ χρόνο στη μίξη. 

 Ιδιαίτερα αν είσαι home studiας θα φας χρόνο σε όλη την αλυσίδα. 

 

 Ή μίξη, η σωστή βάση της μίξης με την κατάλληλη επιλογή συνδυασμού οργάνων, ενορχηστρωτικα σχημάτων, επιμέλεια της ίδιας της σύνθεσης για να καλύπτεται σωστά το συχνοτικα φάσμα..... Μπλα μπλα. 

 

 Για εμένα το mastering δίνει αυτό που που λένε όλοι οι γνωστές πως δίνει. Το κερασάκι στην τούρτα, αλλά και λίγο παραπάνω. Αναδεικνύει την τούρτα και την ομαλοποιει ώστε να ακούγεται στη σωστή ισορροπία ευχαριστης και δυναμικής ακρόασης. 

 

 Και είναι πολύ σημαντικό αυτό. 

 Είναι μια ζωντανή διαδικασία. 

 

 Και το χρειάζομαι. 

 

 Θα το συντριψω γιατί το χρειάζομαι. 

 Οπως του έλεγε ο διευθυντής στην ταινία φυλακές ανηλίκων Χαχαχαχαχ 

 

Επεξεργασμένο από Konstantinos Dritsas

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Έκανα κι εγώ μια δοκιμή.... Πήρα απ'το Reaper ένα κομμάτι μου με μόνο έναν "μικρό" comp (The Glue) στο bus, το έκανα mp3 320άρι, το ανέβασα στο site και το έκανα ακρόαση A-B με το ίδιο κομμάτι σε mp3 αλλά ψευτομαστεραρισμένο από μένα.  Έφτιαξα τις εντάσεις στο ίδιο επίπεδο και για ένα μισάωρο+  φορώντας τα ακουστικά μου άκουγα.....  

 

 Συμπέρασμα;  Είμαι χάλια μαστεράς!  Η βέρσιον του emastered πολύ καλύτερη απ'την δική μου!  Στην μπότα και στο μπάσο έφυγε η θολούρα, τα πιάτα ακούγονται ευκρινέστερα και γενικά σαν να έφυγε ένα πέπλο από την μίξη.  Όλα αυτά χωρίς να πειράξω τίποτα από τις ρυθμίσεις του σάιτ.  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως τα δείγματα που έχει, δεν μου άρεσαν.

Από 3 που έχει στα 2 προτίμησα σαφώς το απείραχτο, με τη λογική ότι το πειραγμένο ήταν πολύ πουσαρισμένο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου