Προς το περιεχόμενο

e-mastering/cloud mastering: Το μέλλον ή πατάτες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επειδής δηλαδή τίθενται τέτοια διλήμματα και καταλήγουν και σε debates, σε οπαδούς αλλά και πολέμιους, όπως με το analog ή digital κα. αλλά από την άλλη είναι ενδιαφέροντες προβληματισμοί που απασχολούν, ιδιαίτερα τους πιο ερασιτέχνες και αυτούς που θέλουν να ...... αυτονομηθούν περισσότερο παραγωγικά γιατί όχι (εποχές νεοφιλελεύθερες που όλοι τείνουμε να γίνουμε λίγο από όλα και μανατζαρέοι της ζωής μας, έχοντας όλο και περισσότερα διαθέσιμα μέσα με λιγότερο κόστος για να είμαστε ανταγωνιστικοί και να έχουμε όλοι θέση στον παράδεισο του καπιταλισμού) , πες το όπως θες φίλε αναγνώστη, μου ήρθε και εμένα να ποστάρω κάτι που βέβαια έχει συζητηθεί αρκετά και λίγο πολύ ξέρουμε απόψης, αλλά από την άλλη όσο η αλγοριθμική ισχύς, η τεχνητή νοημοσύνη και η προσομοίωση βελτιώνονται όλο και φουντώνουν οι συζητήσεις στο διαδίκτυο αλλά και φουντώνουν και οι προτάσεις. 

 

 έτσι λοιπόν μου το πρωϊ που χάζευα, μου πετάχτηκε μια διαφήμιση στο FB, για online mastering on the fly συνδρομητικές υπηρεσίες από μια πλατφόρμα.

 Προσωπικά το έχω διαβάσει το θέμα στο διαδίκτυο και έχω δει απόψεις από άλλους.

 Αλλά επειδή μου ήρθε και πάτησα τη σελίδα και είχε το κλασσικό ανεβάστε το κομμάτι σας και δοκιμάστε και από κάτω να περνάνε τα μηνύματα διαφόρων μεγάλων παραγωγών που είχαν συμμετάσχει και καλά σε σύγχρονα άλπουμ της taylor swift και τέτοια και να λένε, ουαου, αυτό ειναι, το μέλλον ειναι αυτό και τέτοια, λέω τι χάνω να δοκιμάσω.

 

Γράφτηκα, έδωσα εκεί ενα χαρτζηλίκι,  έβαλα τα δυο τελευταία μου κομμάτια και κατέβασα το αποτέλεσμα που μου έβγαλαν, σε πολύ λίγο χρόνο

 

 Ενδεικτικά το site είναι αυτό

 

 https://emastered.com/

 

 Για να δούμε λοιπόν λέω, τι βγάζει το σύστημα σύμφωνα με τις αναλύσεις και τις παρεμβάσεις που θα κάνουν οι αλγόριθμοι που έβαλαν οι καλλιτέχνες.

 

 Τα άκουσα και λίγο γοητεύτηκα μπορώ να πω. Για εμένα πάντα και για τις δικές μου δυνατότητες.

 Ιδιαίτερα επειδή ήταν κομμάτια μου και έχω κάνει εγώ τις προσπάθειες μου στο ψευδομάστερινγκ, σε κάποια πράγματα εντυπωσιάστηκα .

 Άκουσα ας πούμε σε κάποια πράγματα μεμονωμένες δυναμικές που δεν επηρέασαν άλλα παρτς αλλά και αρκετές εναλλαγές κατα τη διάρκεια του κομματιου.

 Δηλαδή κάποιο automation control  που συνήθως εγώ δεν το προσεγγίζω στο mastering.

 Μου θύμισε την διαδικασία του reference track στο Τ-racks που κάνει τη δουλειά αλλά συνήθως είναι πιο πετυχημένο αν βάζεις κάποιο ..... ανάλογο με το είδος σου reference track.

 

 Αυτοι προφανώς αυτή τη διαδικασία την έχουν μέσα στον προγραμματισμό και έτσι το σύστημά τους εντοπίζει αντίστοιχα το genre και κάνει τις τροποποιήσεις ανάλογα.

 

 Τέλος πάντων.

 Απόψης εσείς έχετε για το θέμα?

 

 Αξίζει? Για ποιόν αξίζει?

 Για τον ερασιτέχνη αξίζει?

 Μπορεί να γίνει δουλειά και συνεννόηση με αυτοματοποιημένες διαδικασίες, μιας και η συζήτηση καλλιτέχνη με τον μαστερά είναι μέρος του παιχνιδιού και εδώ ο μαστεράς είναι απρόσωπος και ΨΗΦΙΑΚΟΣ?

 Μπορεί κάποια στιγμή αν το δούμε φιλοσοφικά η τεχνική νοημοσύνη να το ξεπεράσει το στάδιο και να γίνει τόσο ανθρώπινη ώστε να τσακωνόμαστε με τον αλγόριθμο?

 Γενικά τέτοια πως τα σκέφτεστε?

 

 Που πάει η παραγωγικότης?

 Θα γίνουμε όλοι ΜΟΥΣΙΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΟΙ? χχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

 

 Τεσπα, αυτά.

 

 Παραθέτω τα 2 track οπως μου τα στείλανε, δεν βάζω το πρωτότυπο που έστειλα για όποιον θέλει να ακούσει και το αποτέλεσμα από τη δουλειά που έβαλε ένας ερασιτέχνης.

 

 Πάντως πελάτη με έπιασαν χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 Αν το έχουν κάνει και πολλοί σαν κι εμένα, ήδη έχουν κονομήσει μάλλον.

 

  Good Night!!!!!

 

 

Vision of Karma MASTERED.mp3
Create More Density MASTERED.mp3

Επεξεργασμένο από Konstantinos Dritsas

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ποσα εσκασες δε μας ριπες

τρυπες

Το φθηνό. 6$ το μήνα. 

 Αυτό όμως δεν είναι το θέμα. 

 Λεφτά υπάρχουν. 

 Εγώ το έθεσα κυρίως για γενικές απόψεις επί του θέματος. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κινουμενος. θα τα ακούσω αλλα πρεπει να ξερω και τα παλια σου.

Δηλ μονο συνδρομη δινεις;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ειμαι κινουμενος. θα τα ακούσω αλλα πρεπει να ξερω και τα παλια σου.

Δηλ μονο συνδρομη δινεις;

Μην ακούς τα παλιά. 

 Αν και χρειάζεται, δες τα και κρίνε τα σαν μια παραγωγή που ακούς υποτίθεται μαστεραρισμενη η βάλε ένα δικό σου και άκουσε το demo. Το ακούς, έχει να το συγκρίνεις απλά δεν μπορείς να το κατεβάσεις. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, όλοι λίγο ή πολύ έχουμε ασχοληθεί με mastering pluggins.

Εγώ αυτά που έχω, όποτε τα χρησιμοποίησα έβγαλα το συμπέρασμα ότι γενικά σχεδόν στο 80% ίσως και παραπάνω σου δίνουν μια άλλη έκδοση των κομματιών σου, σαφώς πιό ιεραρχημένη και τακτοποιημένη ηχητικά. Όποιο από τα έτοιμα settings βάλεις. Ανάλογα με τη διάθεσή σου. 

Φυσικά δεν δοκίμασα να το κάνω με κομμάτια που είναι εντελώς κουκου από άποψης ηχογράφησης για να δώ τις δυνατότητές του.

Συνεπώς κι αυτοί το ίδιο κάνουν. Ίσως έχουν κάποια καλύτερα ακριβότερα και το κάνουν στο φτερό.

Δεν ξέρω συνεπώς αν όντως αξίζει τον κόπο να δώσεις και συνδρομή.

Θυμάμαι ακόμα και τα πιό φτηνά pluggin που αγόρασα κάνανε μια "αξιοπρεπή" προσπάθεια, βέβαια τα πιό καταξιωμένα είναι αλλιώς.

 

Δυστυχώς είναι κι αυτό μια άλλη άποψη της αυτοματοποίησης που έχει έρθει στη ζωή μας...

Πχ τώρα ακούω ένα SACD που είχα να το ακούσω 15 χρόνια. Το αγόρασα γύρω στο 2001 και το άκουσα λίγες φορές. Μετά για διάφορους λόγους ήρθαν και γίνανε όλα flac, και όλοι οι δίσκοι κλπ πήγαν στην αποθήκη. Αν έπαιξε ποτέ από τον δίσκο θα έπαιξε για 10 δλ για μια εισαγωγή ή κάτι τέτοιο. Τώρα που έβαλα ξανά το Player στο ράφι, το ακούω από την αρχή και δεν σηκώνομαι να το αλλάξω γιατί βαριέμαι. Αν το άκουγα από το σκληρό ήδη θα είχα αλλάξει μέχρι τώρα άλλους 10 τίτλους....

 

ας το σταματήσω εδώ καλύτερα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Κοίταξε, όλοι λίγο ή πολύ έχουμε ασχοληθεί με mastering pluggins.

Εγώ αυτά που έχω, όποτε τα χρησιμοποίησα έβγαλα το συμπέρασμα ότι γενικά σχεδόν στο 80% ίσως και παραπάνω σου δίνουν μια άλλη έκδοση των κομματιών σου, σαφώς πιό ιεραρχημένη και τακτοποιημένη ηχητικά. Όποιο από τα έτοιμα settings βάλεις. Ανάλογα με τη διάθεσή σου. 

Φυσικά δεν δοκίμασα να το κάνω με κομμάτια που είναι εντελώς κουκου από άποψης ηχογράφησης για να δώ τις δυνατότητές του.

Συνεπώς κι αυτοί το ίδιο κάνουν. Ίσως έχουν κάποια καλύτερα ακριβότερα και το κάνουν στο φτερό.

Δεν ξέρω συνεπώς αν όντως αξίζει τον κόπο να δώσεις και συνδρομή.

Θυμάμαι ακόμα και τα πιό φτηνά pluggin που αγόρασα κάνανε μια "αξιοπρεπή" προσπάθεια, βέβαια τα πιό καταξιωμένα είναι αλλιώς.

 

Δυστυχώς είναι κι αυτό μια άλλη άποψη της αυτοματοποίησης που έχει έρθει στη ζωή μας...

Πχ τώρα ακούω ένα SACD που είχα να το ακούσω 15 χρόνια. Το αγόρασα γύρω στο 2001 και το άκουσα λίγες φορές. Μετά για διάφορους λόγους ήρθαν και γίνανε όλα flac, και όλοι οι δίσκοι κλπ πήγαν στην αποθήκη. Αν έπαιξε ποτέ από τον δίσκο θα έπαιξε για 10 δλ για μια εισαγωγή ή κάτι τέτοιο. Τώρα που έβαλα ξανά το Player στο ράφι, το ακούω από την αρχή και δεν σηκώνομαι να το αλλάξω γιατί βαριέμαι. Αν το άκουγα από το σκληρό ήδη θα είχα αλλάξει μέχρι τώρα άλλους 10 τίτλους....

 

ας το σταματήσω εδώ καλύτερα...

Και εγώ ανάλογες σκέψεις έχω κάνει. 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος δεν έχει να πει τίποτα? 

Νίκησαν οι αλγόριθμοι? Λολ

 

 Πάντως δοκίμασα κάνα δυο αλλά track μου που στα συγκεκριμένα είχα γενικα πρόβλημα τουλάχιστο για ότι είχα προσπαθήσει με άλλα μέσα και δεν τα έβγαλε άσχημα. Το αντίθετο. 

 

 

Το μου ρθε τώρα. 

 Η ιδέα ενός νideo game. 

Το νέο Sims. 

 Τhe Sims- Music producer. 

 Θα γράψω το σενάριο. 

 Και καλά ξεκινάς με 20.000 Cash και αγοράζεις εικονικό εξοπλισμό μουσικό, συνθέτες-ηχογραφείς παράλληλα και το παιχνίδι έχει αλγόριθμους για τα παντα, να αξιολογούν και προσπαθείς μέσω του του κόσμου του να προωθήσεις τη μουσική σου, να κάνεις συναυλίες. Να είναι και massive online, με skins, loot boxes. 

 Την οικονομία του παιχνιδιού θα την αναλάβει ο Γιανης ο Βαρουφακης που ΚΣΕΡΕΙ από τέτοια. 

 

 Αυτα είναι. 

 Θα έχει και μάρκες για τον εξοπλισμό, όπως τα αυτοκίνητα στο gran turismo και οι ομάδες στο fifa. 

 

 Θα κάνω επαφές με την Electronic Arts. 

 

 Skins για τις virtual κιθάρες σπάνια. 

 

 Θα βγάλω εκατομμύρια από αυτή και μόνο την ιδέα μου. Και οι αλγόριθμο θα δουλεύουν για ΕΜΕΝΑ χαχαχαχαχα 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δοκιμάσει. Ναι, για κάποιον που δεν έχει τις γνώσεις ή/και τον εξοπλισμό να κάνει πραγματικό mastering (στη δική μου περίπτωση, ούτε αξιοπρεπή μίξη) είναι ίσως χρήσιμο. Για σοβαρή έως επαγγελματική δουλειά ούτε καν πλησιάζει - ακόμα - το real thing. Μελλοντικά, ίσως.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον είναι.

Παρόλα αυτά δεν μπορεί να φτιάξει η να διορθώσει μια κακή μίξη.

Οπότε η συμβουλή μου παραμένει ίδια εδώ και δεκαετίες:"μάθετε να μιξαρετε σωστά και μετά το mastering θα είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα".

Ένα καλό μιξ δεν χρειάζεται καν "mastering" (με την έννοια της δραστικής πάρεμβασης) ένα ελαφρύ Eq ,ένα ακόμα ελαφρύτερο compression (άντε να είναι και multiband αν θες να μερακλωθεις 🙂 ) και ένα limiting και έτοιμο...

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου