Προς το περιεχόμενο

e-mastering/cloud mastering: Το μέλλον ή πατάτες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

Ενδιαφέρον είναι.

Παρόλα αυτά δεν μπορεί να φτιάξει η να διορθώσει μια κακή μίξη.

Οπότε η συμβουλή μου παραμένει ίδια εδώ και δεκαετίες:"μάθετε να μιξαρετε σωστά και μετά το mastering θα είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα".

Ένα καλό μιξ δεν χρειάζεται καν "mastering" (με την έννοια της δραστικής πάρεμβασης) ένα ελαφρύ Eq ,ένα ακόμα ελαφρύτερο compression (άντε να είναι και multiband αν θες να μερακλωθεις 🙂 ) και ένα limiting και έτοιμο...

Σωστό. 

 Πάντως για έναν που συνήθως μιξαρει ότι του κατέβει κάνα βράδυ για να κάνει το κέφι του.... Κάνει θαύματα. Λολ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Superfunk said:

Ενδιαφέρον είναι.

Παρόλα αυτά δεν μπορεί να φτιάξει η να διορθώσει μια κακή μίξη.

Οπότε η συμβουλή μου παραμένει ίδια εδώ και δεκαετίες:"μάθετε να μιξαρετε σωστά και μετά το mastering θα είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα".

Ένα καλό μιξ δεν χρειάζεται καν "mastering" (με την έννοια της δραστικής πάρεμβασης) ένα ελαφρύ Eq ,ένα ακόμα ελαφρύτερο compression (άντε να είναι και multiband αν θες να μερακλωθεις 🙂 ) και ένα limiting και έτοιμο...

 

ακριβώς αυτό θα έλεγα έχω συμπεράνει και εγώ μέχρι τώρα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι καλή η μίξη πάντως κάποιες που δοκιμάζω τους κάνει όπως ακούω καλή σχετικά δουλειά. Τουλάχιστο ενδιαφέρουσα. Δεν με αφήνει αδιάφορο ως πελάτη 

 

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Konstantinos Dritsas said:

Αν είναι καλή η μίξη πάντως κάποιες που δοκιμάζω τους κάνει όπως ακούω καλή σχετικά δουλειά. Τουλάχιστο ενδιαφέρουσα. Δεν με αφήνει αδιάφορο ως πελάτη 

 

 

αν θέλεις ανέβασε ένα κομμάτι προ τελικής μείξης να δοκιμάσω ένα δυο από τα εργαλεία που έχω...Ετσι απο περιέργεια.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

αν θέλεις ανέβασε ένα κομμάτι προ τελικής μείξης να δοκιμάσω ένα δυο από τα εργαλεία που έχω...Ετσι απο περιέργεια.

Τι να ανεβάσω. Δεν έχει νόημα.

 Εγώ το έθεσα πιο πολύ για να συζητήσουμε για το θέμα και ενδεικτικά ανέβασα 2 μίξεις.

 

 Τώρα αν αρχίσουμε να συγκρίνουμε με τα δικά μας................

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Konstantinos Dritsas said:

Τι να ανεβάσω. Δεν έχει νόημα.

 Εγώ το έθεσα πιο πολύ για να συζητήσουμε για το θέμα και ενδεικτικά ανέβασα 2 μίξεις.

 

 Τώρα αν αρχίσουμε να συγκρίνουμε με τα δικά μας................

 

 

Εννοώ θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τι κάνουν τα δικά μας αυτόματα σε σχέση με τα δικά τους...

Εμένα θα με ενδιέφερε πχ να ξέρω αν πρέπει να τους τα σκάσω για να φτιάξω κάτι...που να είναι πάνω κάτω ό,τι φτιάχνω μόνος μου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Εννοώ θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τι κάνουν τα δικά μας αυτόματα σε σχέση με τα δικά τους...

Εμένα θα με ενδιέφερε πχ να ξέρω αν πρέπει να τους τα σκάσω για να φτιάξω κάτι...που να είναι πάνω κάτω ό,τι φτιάχνω μόνος μου

αν είσαι καλός και ικανοποιημένος με αυτό που φτιάχνεις μόνος και μιλάω και για εμένα όσον αφορά το mastering δεν νομίζω πως έχεις και λόγο να χρησιμοποιήσεις τέτοια υπηρεσία είτε αυτόματη είτε ανθρώπινη.

 

 Δοκίμασε να κάνεις upload ενα δικο σου και σε αφήνει να ακούσεις το αποτέλεσμα, αν θες να το κατεβάσεις ή να ξεκλειδώσεις και άλλες δυνατότητες, γιατί έχει κάποια παραμετροποίηση ανάλογα με τις εκδόσεις, απλά πρέπει να κάνεις συνδρομή, δηλαδή να τα σκάσεις. Αλλιώς το να το ακούσεις είναι δωρεάν.

 

 Πάντως για να ευθυμήσουμε σκέφτηκα τώρα στη συγκεκριμένη σελίδα, από κάτω που περνάει το διαφημιστικό με διάφορους παραγωγούς που μιλάνε γι αυτό, σε λίγες μέρες να περάσουν και εμένα.

 

 Cos_dr: "I am very very pleased with the results!  I'd totally recommend it!!! hahahahahaha!!!!" (O ANTHROPOS ME TI MONADIKI LAMPSI)

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πάντως τούμπανο μου ακούγεται, τουλάχιστον στα ακουστικά και στα PC ηχεία που έχω πρόχειρα, λίγο η μπότα δεν ξέρω τι λέει, αλλά αν δε το βάλεις σε κάνα κλαμπάτο 18άρι ηχείο δεν μπορείς να πεις τίποτα ούτε να καταλάβεις 🤣

 

 Αλλά τούμπανο, φούσκα, πολύ φούσκα, μη σου πω υπερβολικά φούσκα 🤣 η στερεοφωνία μου άρεσε, πολύ ανοικτή, και τα μπλιμπλίκια ήχους που έβαλες, ρεσιτάλ.

 

 6 ευρώ το μήνα, και κάνεις όσα κομμάτια θες; Τσάμπα πράγμα.

 

 Βρες καλά συστήματα να το ακούσεις, αν σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα συνέχισέ το. Εδώ άλλοι κατεβάζουν μελωδίες και κύκλους ακκόρντων ετοιματζίδικα και ρομποτικά, στο... φούσκωμα θα κολλήσουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το περάσουν θα ανεβάσω και εγώ ένα μπας και με βάλουν και μένα στους διάσημου παραγωγούς.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου