Προς το περιεχόμενο

Επαναφορά χρωματος κιθάρας στην αρχική sunburst κατάσταση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα μαστόρια μου,

λοιπόν, απο 14 χρονων (τωρα είμαι 50.5) εχω την συγκεκριμένη κιθάρα η οποία ήταν Aria, american specs (οσον αφορά αποστάσεις, διαστήματα, κτλ) , με κλασική ταστιέρα rosewood και σώμα sunburst. Οτι πιο κλασικό και συνηθισμένο.

Η κιθάρα ήταν κάπως έτσι :

11772008845_ad1bacc07d_k.jpgUntitled by panixgr, on Flickr

 

και έγινε έτσι :

38296615606_b8951184f9_k.jpg20171112_082407 by panixgr, on Flickr

 

το σκεπτικό μου ήταν να αποκτήσω ΦΘΗΝΑ το λουκ που μου άρεσε απο παιδί, ΧΩΡΙΣ όμως να αγοράσω καινούργια κιθάρα. (έχω 5 ηλεκτρικές και μια ακουστική)

Τα χρόνια πέρασαν την χάρηκα και με τις 2 όψεις της, και τώρα σκέφτομαι σιγά σιγά να την αποσύρω στην γενέτειρα, με την αυθεντική της μορφή,

και να αγοράσω την fender strat deluxe roadhouse οσον αφορά την κάλυψη του white/maple department (lol):

https://shop.fender.com/en-GR/electric-guitars/stratocaster/deluxe-roadhouse-strat/0147302305.html

 

που κάνει πολλά πράγματα.

 

Το αρχικό μπράτσο το έχω και είναι σε τέλεια κατάσταση με νέα τάστα, κτλ. Το ερώτημα είναι, το αρχικό sunburst μπορει να ανακτηθεί?

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα τηλεφωνακι τον Κώστα Κακανιαρη. Ευγενεστατος φουλ επεξηγηματικος και πανω απ όλα τρομερός στη δουλεια του. 

 

http://www.jokerguitars.gr/

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα ξύστηκε και βάφτηκε ή απλά το νέο χρώμα μπήκε πάνω απ' το παλιό? Στη δεύτερη περίπτωση το έκανες μόνος σου με σπρέι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, VangelisV said:

Η κιθάρα ξύστηκε και βάφτηκε ή απλά το νέο χρώμα μπήκε πάνω απ' το παλιό? Στη δεύτερη περίπτωση το έκανες μόνος σου με σπρέι?

 

1) απο πάνω

2) όχι μόνος μου

3) με σπρέυ

1 hour ago, Superfunk said:

Κανά 250αρι

 

νομίζω αξίζει.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

1) απο πάνω

2) όχι μόνος μου

3) με σπρέυ

 

νομίζω αξίζει.

Τι αξίζει? Να δώσεις 250 ευρώ για να βάψεις μια Aria? Δε θα μιλάς σοβαρά. 

Πήγαινε σε ένα χρωματοπωλείο και πες του πως το έβαψες και τι να σου δώσει για να αφαιρέσεις το χρώμα. Πάρε και την κιθάρα μαζί αν θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς υπάρχει συναισθηματική αξία οποτε δεν τη βλέπουμε σαν μια Aria. Ο άνθρωπος την εχει 35 χρονια την κιθαρα. Εδώ εγω εκανα κοντα 400 ευρω upgrades και ακομα ασχολούμαι με μια squier affinity που ηταν η πρωτη μου κιθαρα το 1996... 

Υπαρχει η αντικειμενικη και η υποκειμενικη αΚΣία! 

Στο θεμα μας τώρα...

Πριν δωσεις τα 250 που καλως πιστευεις οτι αξιζει να τα δωσεις δες μήπως μπορείς να κανεις αυτό που είπε ο VangelisV πιθανότατα ο ΕΝΑΣ ΠΟΝΤΟΣ poly που συνήθως έχουν αυτές οι κιθάρες εχει προστατέψει τη sunburst βαφή... 

Δες μήπως σιγά σιγά μπορείς να φτασεις εκει (με διαλυτικά γυαλοχαρτακια κοκ...) 

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Ευχαριστώ 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου