Προς το περιεχόμενο

Επαναφορά χρωματος κιθάρας στην αρχική sunburst κατάσταση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αχα και μετά γυάλισμα με τι?

θα το δοκιμάσω, έτσι φεύγει και λερώνει το βερνίκι για πλάκα, μάλλον το όποιο βερνίκι μπήκε πάνω απο το άσπρο χρώμα (clear coat) ήταν ΓΤΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να την επαναφέρεις κάπου θα τρίψεις λίγο παραπάνω και θα τρίψεις και το sunburst

Θέλει από την αρχή

 

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είχα τρίψει τίποτα. Πήγα σε χρωματοπωλείο και μου έδωσε διαλυτικό χρώματος νομίζω. Σιγά σιγά βγήκε όλο. Κι εμένα sunburst που την είχα βάψει με σπρέι άσπρη. Αλλά πάνω απ' το σπρέι δεν είχα βάλει κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, VangelisV said:

Εγώ δεν είχα τρίψει τίποτα. Πήγα σε χρωματοπωλείο και μου έδωσε διαλυτικό χρώματος νομίζω. Σιγά σιγά βγήκε όλο. Κι εμένα sunburst που την είχα βάψει με σπρέι άσπρη. Αλλά πάνω απ' το σπρέι δεν είχα βάλει κάτι άλλο

+1

με νέφτι ή ασετόν θα φύγει... και βασικά αυτο είναι το πρόβλημα το χρωμα φεύγει για πλάκα. Το θέμα είναι αν ο βαφιάς/μάστορας είχε γυαλοχαρτίσει το παλιο clear coat..

θα μου πεις τραβα ρώτα τον. Οκ. Τι να του πώ, οτι θέλω να ακυρώσω την δουλιά σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πιάσει το primer πριν τη βαφή θα επρεπε να ειχε γυαλοχαρτισει το προηγούμενο clear...

Γιατι εισαι υποχρεωμενος να δωσεις αναφορα;Ζητησε του τις πληροφοριες που θες και αν σε ρωτησει τι και πως θα του πεις οτι λες και σε μας... Οτι οκ... την χαρηκες αλλα τωρα θες να επιστρέψεις στο προηγούμενο status...

Δηλαδη αν ειχες βάψει δωμάτιο και ήθελες να αλλάξεις καποια στιγμη χρωμα τι θα κάνες;

  • Like 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολύ πιθανό να στην έχει βάψει με χρώμα νίτρου θα το καταλάβεις αν ειναι σχετικά μαλακό και μπορείς να το χαράξεις με το νυχι σου

αυτά τα βερνίκια δένουν πολύ κάλά με το υπόστρωμα πρέπει να κάνεις  πολύ προσεκτικό τρίψιμο για να φτάσεις πίσω στο παλιό χρώμα και όπως είπα και παραπάνω κάπου θα τρίψεις λίγο παραπάνω καί πάει το ηλιοκαμένο και με την προϋπόθεση ότι το clear coat πάνω από το ηλιοκαμένο ειναι αρκετά παχύ (αμφιβάλω για κιθάρα εμπορίου)

αν είσαι αποφασισμένος να τη χαλάσεις κάνε μια δοκιμή σε κάποιο σημείο πίσω και μας Λές

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To κόστος είναι αυτό που ανέφερε ο SF, αν θέλεις pro-level δουλειά και ανάληψη ευθύνης. Πάνω-κάτω, ανάλογα με το αν θα στείλεις ένα γυμνό από hardware σώμα σκέτο ή ολόκληρη κιθάρα.

Σε diy λύσεις, το "ονειρικό" ενδεχόμενο να ρίξει κάποιος νέφτι (πέρασε) ή paint stripper(δεν ακούμπησε) και να φύγει η πάνω στρώση έτσι απλά είναι wishful thinking για μένα. Μόνο αν κατ' ευχήν δεν έχει πρόσφυση το καινούργιο layer στο παλιό, οπότε απλά ξεφλουδίζεις. Wishful thinking είναι και το να πάρεις γυαλόχαρτο και τάκο και να αρχίσεις να τρίβεις με το χέρι. 

Εξίσου δύσκολο είναι να τρίψεις όλο αυτό το σύνολο από contours με την ελπίδα ότι θα το καταφέρεις χωρίς να τραυματίσεις το κάτω layer και ότι με λίγο γυάλισμα θα σου βγει οκ μετά. 
 

Εκτός αν δεν έχεις θέμα με ένα ψευδο-ρέλικ look ως αποτέλεσμα, η προοπτική να ξύσεις και να κρατήσεις το sunburst είναι αισιόδοξη. 

Ή να κάνεις και αυτό😀
1554823530-80841700.jpg

Τι Aria είναι αυτή; 
Keep us up to date και καλή επιτυχία

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nasokosm said:

Ειναι πολύ πιθανό να στην έχει βάψει με χρώμα νίτρου θα το καταλάβεις αν ειναι σχετικά μαλακό και μπορείς να το χαράξεις με το νυχι σου

αυτά τα βερνίκια δένουν πολύ κάλά με το υπόστρωμα πρέπει να κάνεις  πολύ προσεκτικό τρίψιμο για να φτάσεις πίσω στο παλιό χρώμα και όπως είπα και παραπάνω κάπου θα τρίψεις λίγο παραπάνω καί πάει το ηλιοκαμένο και με την προϋπόθεση ότι το clear coat πάνω από το ηλιοκαμένο ειναι αρκετά παχύ (αμφιβάλω για κιθάρα εμπορίου)

αν είσαι αποφασισμένος να τη χαλάσεις κάνε μια δοκιμή σε κάποιο σημείο πίσω και μας Λές

 

Οντως φεύγει και με το νύχι και με την ζέστα, δεν είναι νίτρο, όπως είπα και παραπάνω φεύγει εύκολα με νέφτι - ασετόν. θα προτιμήσω νέφτι. Το έχω κάνει ήδη δηλ για άλλο λόγο στο παρελθόν στην ίδια κιθάρα σε αυτην της την μορφή.

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

To κόστος είναι αυτό που ανέφερε ο SF, αν θέλεις pro-level δουλειά και ανάληψη ευθύνης. Πάνω-κάτω, ανάλογα με το αν θα στείλεις ένα γυμνό από hardware σώμα σκέτο ή ολόκληρη κιθάρα.

Σε diy λύσεις, το "ονειρικό" ενδεχόμενο να ρίξει κάποιος νέφτι (πέρασε) ή paint stripper(δεν ακούμπησε) και να φύγει η πάνω στρώση έτσι απλά είναι wishful thinking για μένα. Μόνο αν κατ' ευχήν δεν έχει πρόσφυση το καινούργιο layer στο παλιό, οπότε απλά ξεφλουδίζεις. Wishful thinking είναι και το να πάρεις γυαλόχαρτο και τάκο και να αρχίσεις να τρίβεις με το χέρι. 

Εξίσου δύσκολο είναι να τρίψεις όλο αυτό το σύνολο από contours με την ελπίδα ότι θα το καταφέρεις χωρίς να τραυματίσεις το κάτω layer και ότι με λίγο γυάλισμα θα σου βγει οκ μετά. 
 

Εκτός αν δεν έχεις θέμα με ένα ψευδο-ρέλικ look ως αποτέλεσμα, η προοπτική να ξύσεις και να κρατήσεις το sunburst είναι αισιόδοξη. 

Ή να κάνεις και αυτό😀
1554823530-80841700.jpg

Τι Aria είναι αυτή; 
Keep us up to date και καλή επιτυχία

 

χμμ δεν ξέρω τι Aria είναι, μάλλον πρεπει να είναι αυτη :

https://reverb.com/item/18308531-vintage-1970-s-aria-stratocaster-mint-condition

 

αλλά με rosewood. (ΟΧΙ Aria Pro, ούτε με το νέο headstock design)

 

τωρα, οσον αφορά το βγάλε.. τι να πω... σε μερικά σημεία έχει φανερωθεί το sunburst απο μόνο του, το νέο χρώμα-τελικό είναι για τα μπάζα. Μηδεν αντοχή. Αρα το βγάλσιμο δεν θα είναι θέμα. Θέμα θα είναι η θαμπάδα μετά.

Εντω μεταξύ νομίζω το μαμίσιο είναι poly. Αν ήταν νίτρο θα είχε καταστραφεί όλα αυτα τα χρόνια.

Οπότε ίσως να παίρνει λίγο γυαλισματάκι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γυαλισματάκι φυσικά και παίρνει. Από ψιλο-σύρμα μαζί με κερί μέχρι αλοιφή γυαλίσματος πάνω σε σφουγγάρι δράπανου. Εξαρτάται από το πόσο coarse θα είναι η επιφάνειά σου μετά το ξεφλούδισμα. Όταν ξεφλουδίσεις, στείλε νεότερα να το προχωρήσουμε.

  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου