Προς το περιεχόμενο

Τι φταίει με τις ελληνικές μπάντες?


Dark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Alter είπε

Εγω οπως τη διαβασα την αγγελια ελεγε οτι ψαχνουν να καλυψουν το κενο του μπασιστα ΜΕΧΡΙ τα συγκεκριμενα λαιβ, οχι ΓΙΑ τα συγκεκριμενα λαιβ, δηλαδη τους εφυγε ο μπασιστας και ψαχνουν αλλον για μονιμο. Δεν νομιζω να πηγαινε καποιος μονο για αντικαταστατης με τις συγκεκριμενες απαιτησεις ευκολα..

 

Mπορει, και τωρα που το ξανασκεφτομαι να ειναι ετσι.

Ετσι οπως το διαβασα ("θελουμε να καλυψουμε το κενο του μπασιστα μεχρι τα συγκεκριμενα dates"), καταλαβα "θελουμε μπασιστα μεχρι να τελειωσουν τα λαιβ".
Αλλα μπορει να ειναι και "θελουμε να εχουμε βρει μονιμο μπασιστα και να ειμαστε ετοιμοι μεχρι να γινουν τα λαιβ".

Και παλι ομως, πρεπει να σκεφτει καποιος σοβαρα, οτι προκειται να εχει μια ζωη ενα δερβεναγα πανω απο το κεφαλι του, να του λεει τι θα παιζει κλπ ... αφιλοκερδως.

 

Ειμαι υπερ του να υπαρχει bandleader,  αρχηγος κλπ σε μια μπαντα, ο οποιος θα παιρνει τις τελικες αποφασεις και θα κατευθυνει γενικα, αλλα οχι υπερ του "παιξε εδω λα σολ φα ογδοα" και να μην ακουει προτασεις.
Και φυσικα στο τελος θα πρεπει να μοιρασει και πνευματικα δικαιωματα για τις προτασεις.
Ο μουσικος πρεπει και να δημιουργει λιγο (αν μπορει βεβαια), οχι να ειναι τζουκμποξ.

Το υφος της αγγελιας ομως, το αποκλειει κατι τετοιο.

Αν ειναι καποιος μουσικος να παιζει τζουκμποξ και αφιλοκερδως, ας παιξει σε κανενα καλο καβερ γκρουπ, να γουσταρει και περισσοτερο.

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Και φυσικα στο τελος θα πρεπει να μοιρασει και πνευματικα δικαιωματα για τις προτασεις.
Ο μουσικος πρεπει και να δημιουργει λιγο (αν μπορει βεβαια), οχι να ειναι τζουκμποξ.

 

Ακριβώς αυτό Σπύρο. Πρέπει η επαγγελματική μπάντα να έχει κουλτούρα επαγγελματικής μπάντας και να συνάπτει επαγγελματικές συμφωνίες. Αλλιώς είναι μια ερασιτεχνική μπάντα και στο μυαλό του καθενός φαντάζει επαγγελματική. 

 

Απο την άλλη όταν χωρίζεται σε μετοχικά κεφάλαια τότε πρέπει να μοιράζονται τα δικαιώματα καθώς και να μην αποκλείονται άλλες προτάσεις. 

 

Γι αυτό χρειάζεται manager και όχι band leader σε αυτές τις περιπτώσεις. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Dark είπε

Γι αυτό χρειάζεται manager και όχι band leader σε αυτές τις περιπτώσεις.

Ο μανατζερ ειναι για αλλες δουλειες. Οχι μουσικου περιεχομενου, ουτε στον τομεα των δικαιωματων.
Αυτα θα τα βρουνε οι μουσικοι μεταξυ τους και μετα θα τα επικυρωσουν. Και δεν θα ειναι μονιμο. Αναλογα τη δουλεια που προσφερει ο καθενας σε καθε προτζεκτ, αυτο αλλαζει.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ο μανατζερ ειναι για αλλες δουλειες. Οχι μουσικου περιεχομενου, ουτε στον τομεα των δικαιωματων.
Αυτα θα τα βρουνε οι μουσικοι μεταξυ τους και μετα θα τα επικυρωσουν. Και δεν θα ειναι μονιμο. Αναλογα τη δουλεια που προσφερει ο καθενας σε καθε προτζεκτ, αυτο αλλαζει.

 

Σύμφωνοι, στο θέμα της μουσικής έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά χρειάζεται κάποιος αποκλειστικά για τους διαχειριστικούς σκοπούς και μόνο. Κάποιον που θα πληρώνω για να μου κλείνει σωστές συμφωνίες και σωστά lives και να διαχειρίζεται την σελίδα και την διαφημιση μου για να μπορώ να βάζω και κάτι στην τσέπη μου. Ένα μέλος από την μπάντα είναι πάντα προκατειλημμένο και δεν μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά σοβαρά. Είναι και αυτό θέμα κουλτούρας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όπου ακούτε καριέρες στο εξωτερικό, περιοδείες, κλεισμένα λαιβ να ξέρετε ότι οι μπάντες τα βάζουν από την τσέπη τους.

Όταν μια μεγάλη μπάντα του εξωτερικού κάνει ένα τουρ στην Ευρώπη συνήθως παίρνει από μια έως 2 μπάντες οι οποίες καλύπτουν τα έξοδα του τουρ δηλαδή το τουρ μπας τον οδηγό τις βενζίνες διόδια βινιετες κλπ.

Είναι το λεγόμενο pay to play που λένε. 

Όσο αφορά τις τιμές σε αυτό για ένα τουρ διάρκειας ενός μήνα τα ποσά έρχονται γύρω στα 20000 ευρώ. 

Αυτό δεν είναι η ελληνική πραγματικότητα έτσι δουλεύει πλέον το σύστημα. 

Τώρα αν είναι κακό ή όχι για εμένα εννοείται ότι είναι κακό. 

 

Η αγγελία είναι σαφέστατη σε αυτό που λέει δηλαδή να έχουν την οικονομική δυνατότητα δηλαδή να τσονταρουν το μερίδιο τους για να πάει η μπάντα να παίξει στα λαιβ. 

Επίσης την ανεξαρτησία για να το κάνει δηλαδή να μην έχει κάποια δουλειά που να μην τον αφήνει να εγκαταλείψει τα πάντα για κάποιο διάστημα για να πάει στο εξωτερικό να το κάνει. 

Τώρα όσο αφορά τα έσοδα της μπάντας σε τέτοιες περιπτώσεις τα μόνα έσοδα είναι το merchandise της μπάντας το οποία έσοδα δεν ξέρεις πως το κανονίζουν και αν θα πάει να καλύψουν τα έξοδα του τουρ αλλά και πάλι μέσα θα μπουν 100 %. 

 

Από εκεί και πέρα είναι στην ευχέρεια του καθενός πως το βλέπει. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Dark είπε

 

Σύμφωνοι, στο θέμα της μουσικής έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά χρειάζεται κάποιος αποκλειστικά για τους διαχειριστικούς σκοπούς και μόνο. Κάποιον που θα πληρώνω για να μου κλείνει σωστές συμφωνίες και σωστά lives και να διαχειρίζεται την σελίδα και την διαφημιση μου για να μπορώ να βάζω και κάτι στην τσέπη μου. Ένα μέλος από την μπάντα είναι πάντα προκατειλημμένο και δεν μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά σοβαρά. Είναι και αυτό θέμα κουλτούρας.

Ναι αυτο λεω. Ο μανατζερ ειναι για συμφωνιες της μπαντας με τριτους. Οι συμφωνιες μεταξυ των μελων της μπαντας δεν θελει μανατζερ. Εκτος κι αν φτασουμε στο ακρο που ο καθε μουσικος εχει το δικο του μανατζερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Ναι αυτο λεω. Ο μανατζερ ειναι για συμφωνιες της μπαντας με τριτους. Οι συμφωνιες μεταξυ των μελων της μπαντας δεν θελει μανατζερ. Εκτος κι αν φτασουμε στο ακρο που ο καθε μουσικος εχει το δικο του μανατζερ.

 

Όχι εντάξει ας ξεκινήσουμε με τα απλά και καποτε μπορεί να φτάσουμε και εκεί. Αλλά αν η μπάντα της αγγελίας είχε manager δεν θα χρειάζονταν να ψάχνει στο internet για μπασίστα αλλά την επόμενη μέρα κιόλας το πρόβλημα θα είχε λυθεί. Συνήθως ένας μάνατζερ έχει στο χαρτοφυλάκιο του άμεσες λύσεις ειδικά στα μέλη εκτός κι αν βγηκε off ο τραγουδιστής ή ένα χαρακτηριστικό μέλος, που εκεί ακυρώνεις συναυλία. Βέβαια στην περίπτωση μας δεν νομίζω ότι η φήμη του συγκροτήματος κρεμόταν από την φήμη του μπασίστα. Αλλά κάθε μάνατζερ πρέπει να έχει ένα δίκτυο μουσικών που κάνει ο ένας χαρές στον άλλο, άμα θελουμε να την βγάλουμε όσο πιο ανώδυνα γίνεται.

Επεξεργασμένο από Dark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Satanas said:

 οι οπαδοι γερνάμε

 

ξανα πέστο αυτό. Τι ποσοστό αντιπροσωπεύουν οι ροκάδες σήμερα στα σχολεία? Δεν ανανεώνεται η φάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dionisis Leos είπε

Η αγγελία είναι σαφέστατη...

Όχι δεν είναι. Και γι' αυτό η συζήτηση έχει πιάσει 7 σελίδες, χωρίς να βγει άκρη.

  • Like 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Haris είπε

Όχι δεν είναι. Και γι' αυτό η συζήτηση έχει πιάσει 7 σελίδες, χωρίς να βγει άκρη.

 

Εγώ πάντως βρίσκω ένα νόημα στη συζήτηση. Η αγγελία ήταν η αφορμή για έναν διάλογο με τις εμπειρίες τους προβληματισμούς και τις γνώσεις του καθένος πάνω στο θέμα των συγκροτημάτων. Εμένα με απασχολούσε και το θέμα των ελληνικών συγκροτημάτων που δεν μπορούν να ορθοποδήσουν. Πάντως προς το παρόν το θέμα αναπτύσσεται σε πολλούς τομείς που εμένα με βοηθάνε να κατανοήσω περισσότερο το πρόβλημα. 

 

1. Επαγγελματισμός vs Δημιουργική Απασχόληση 

2. Life span και βιοπορισμός μπάντας.

3. Session players? Why not?

4. Διαχείριση και κακό band leadership.

5. Είδος μουσικής και followers.

6. Συναυλίες στο εξωτερικό, supporting και touring.

7. Σύνταξη μιας σωστής αγγελίας 🙂 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου