Προς το περιεχόμενο

Τι φταίει με τις ελληνικές μπάντες?


Dark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, solega είπε

αυτο ακριβως.

 

Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΡΟΚΕΡ

 

Ροκάρω τρελλά 

με τα λεφτα του μπαμπα

και με τα ενοικια που παίρνω

απ'την καλη μου μαμα

 

Στην Αθηνα μονάχα

εχω 30  εϊρμπιενμπια

και ενα κτίριο γραφείων

κάτω στον Πειραιά

 

Ο παππούς, μου έχει αφήσει

κάτω εκεί στην Σκουφά

μια πολυκατοικία

και 8 μαγαζιά

 

Και η γιαγία μου επίσης

κάπου στην Κηφισία

ένα Mall μου έχει αφήσει

και 9 μαγαζιά

 

Εχω στην Ελβετία

κάτι λίγα ψιλά

τιποτα το σπουδαίο

γύρω στα 37 (εκατομμύρια ελβετικά φράγκα για να είμαστε και hedged σε περίπτωση Grexit) 

 

Μου τα αφησε ο θειος

που δεν είχε παιδια

τι να έλεγα ?

"οχι", "άστα στα δυό σου σκυλιά"? 

 

Κάνω τέχνη όλη μέρα

και ξυπνάω νωρίς

απ'τις 2 (το μεσημέρι) στο πόδι 

είμαι αν θες να με βρεις

 

Και έτσι ζω ταπεινά

και ροκάρω αγνά

δεν πουλιέμαι εγω

στων ΛΕΦΤΩΝ τον βωμο...

 

Και σχολιάζω με μένος

όλους τους μουσικούς

στα μπουζούκια που παιζουν

και εσένα που (τους ) ακούς

 

 

 

  

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 7

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είμαι αντισυστημικός

μεγάλος καλλιτέχνης

και κοινωνός της Τέχνης.

 

Βόηθα λοιπόν και συ φτωχέ

εγώ να μη σου μοιάσω

μη μείνω και στον άσο!

 

Αγόρασε τους δίσκους μου,

έλα στο μαγαζί μου

ν’ ακούσεις μουσική μου,

 

Τη μπύρα είκοσι ευρώ

θα σου την επροσφέρω

μπας και το καταφέρω

 

λεφτά στην τσέπη να φανούν

λίγο να κονομήσω,

κάπως και γω να ζήσω.

 

Ικτίνος, Μικαλάτζελο,

αλλά και ο Μπαχ ακόμα

κοιτούσαν την κονόμα.

 

Κανείς τους δεν αρνήθηκε

ποτέ του χορηγία

θα ήταν αμαρτία.

 

Και Μαρξ, ακόμα και εσύ

εποικοδόμημα είπες,

όχι στις τσέπες τρύπες!

 

Γι’ αυτό πληρώστε download,

τριακόσια τη φιάλη

να 'ναι η ζημιά μεγάλη.

 

Και μεις οι τραγουδοποιοί

κάπως πρέπει να ζούμε

κλεφτρόνια να γενούμε;

 

Και αν σε κάνα στιχάκι μου

μιλάω για αναρχία

και για την ουτοπία,

 

κομούνες και κοινότητες,

μη γίνεσαι μαλάκας:

Αυτά είναι την πλάκας.

 

Την τσέπη πάντα ο καθείς

δική του θα κοιτάει

πως θα τα κονομάει.

 

Και αν εσύ μου ψάρωσες

με τα παραμυθάκια

και τα γλυκά στιχάκια

 

του κεφαλιού σου ειν’ κακό

τίποτα παραπάνω

τι θέλεις, να πεθάνω

 

και να μη δω εγώ λεφτά

μεσ’ την δικιά μου τσέπη;

Ειν’ τούτο καθώς πρέπει;

 

Ξηλώσου το λοιπόν εσύ,

και ζήτω η Αναρχία:

Κορόιδο, εις υγεία!

 

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 9/26/2019 at 2:25 PM, darshan said:

1) οικονομική δυνατότητα και ανεξαρτησία. Να μπορούν να λείψουν για 2 μήνες πχ για περιοδεία στο εξωτερικό. Λογικό? Να μπορούν να βάλουν τουλάχιστον τα έξοδα τους, λαμβάνοντας μέρος από τα κέρδη της περιοδείας. Λογικό?

Μιλώντας σαν κάποιος που έχει γράψει λογιστηριακό software, αυτό σημαίνει οτι χρέωση (προσωπικά έξοδα) και πίστωση (μερίδιο απο τα κέρδη) θα είναι ετεροχρονισμένα, και το τελικό πρόσημο άγνωστο.

Λογικό?

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θεωρώ ότι το θέμα με τις Ελληνικές μπάντες είναι θέμα της εποχής και δεν ισχύει μόνο στη χώρα μας .

Παλαιότερα υπήρχαν rock μπαντες που άξιζαν για τα Ελληνικά δεδομένα όπως Τρύπες , Ξύλινα σπαθιά , Υπόγεια ρεύματα (που συνεχίζουν ακόμα) , Πυξ λαξ (που νομίζουν πως συνεχίζουν ακόμα) , και άλλες πολλές .

Θεωρώ ότι έχει αλλάξει ο ήχος της εποχής και κανείς δεν θα καθίσει να ασχοληθεί για να βγάλει κάτι που δεν θα έχει απήχηση στον κόσμο (λάθος θεωρώ) .

Ο καθένας κοιτάει πως να βγάλει περισσότερα λεφτά και πως θα αποκτήσει δόξα ενώ θα έπρεπε να τον νοιάζει να κάνει αυτό που γουστάρει ο ίδιος .

Οι μόδες έρχονται και φεύγουν , παράδειγμα αυτών που λέω είναι πως η Ελλάδα μέσα σε δύο χρόνια γέμισε ραπερς και τραπερς .

 

Το θέμα για εμένα είναι μέσα από την μουσική σου να έχεις κάτι να πεις , να βγάζεις τον εαυτό σου 

τώρα ο ήχος που θα βγάλεις θα πρέπει να είναι προσωπικό σου γούστο και όχι σκαρίφημα της κάθε εποχής και της μόδας .

 

Η μουσική που κάνεις επηρεάζεται σε έναν πολύ μεγάλο βαθμό από τα ακούσματα σου , όταν λοιπόν σε όλα τα κέντρα διασκέδασης παίζουν λαικά , εντεχνα, rnb και τώρα τελευταία τραπ θα επιλέξεις να κάνεις αυτό που ακούς και νομίζεις ότι σου αρέσει γιατί δεν έχεις μπει στη διαδικασία να ακούσεις κάτι άλλο .

Θεωρώ για να γίνεις σωστός μουσικός και τραγουδοποιός στις μέρες μας χρειάζεσαι μουσική παιδεία αλλά και ταλέντο φυσικά .

Κάποια συγκροτήματα που εκτιμώ και κρατάνε ακόμα τη φάση τους μέχρι και σήμερα είναι τα Γυμνά καλώδια και οι VIC .

 

Δεν λέω για 1000mods , Nightstalker και Rotting christ , δεν έχω να πω κάτι απίστευτες μπάντες στο είδος τους αλλά προτιμώ να ακούγεται ο Ελληνικός στίχος .

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rgxinap είπε

αυτό σημαίνει οτι χρέωση (προσωπικά έξοδα) και πίστωση (μερίδιο απο τα κέρδη) θα είναι ετεροχρονισμένα, και το τελικό πρόσημο άγνωστο.

Λογικό?

Λογικο δεν ξερω αν ειναι αλλα το κανει ενα καρρο κοσμος. Τους αποκαλουμε με διαφορα ονοματα π.χ.

Βιοτεχνες

Επενδυτες

Μετοχους

Επιχειρηματιες κλπ κλπ

 

Στο θεμα ουσιαστικα εχει απαντησει ο Spyros Delta κι ο darshan πολυ σωστα ειπε

 "Γενικά ψάχνουμε να γκρινιάξουμε"

 

 

 

  • Like 1

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, fusiongtr said:

 

1. Πήγαινες αέρα αν είχες τα φράγκα.

Δεν ξέρω αν απευθύνεται σε οικογενειάρχες, σίγουρα όμως δεν απευθύνεται έτσι όπως έχει συνταχθεί, σε επαγγελματίες, και σίγουρα απευθύνεται σε κάποιους με οικονομική άνεση, αλλά και άνεση χρόνου.

Σκέψου μόνο ποιοί έχουν και οικονομική άνεση και άνεση χρόνου.

 

 

Και συνεχίζω, μόνο και μόνο επειδή ξέρω τη μπάντα της αγγελίας...

 

Το παραπάνω σχόλιο μας φέρνει στο φαινόμενο "Κατσίκα του γείτονα" (ακόμα και όταν δεν υπάρχει... Κάπου τη κρύβει ο καριόλης ο γείτονας...)

 

Τα παιδιά ΔΕΝ έχουν φράγκα, δεν έχουν φραγκάτους γονείς, δουλεύουν σαν σκυλιά και έχουν θυσιάσει πολλά. Έχουν βρει τις μόντες τους και το κάνουν. Δεν κερδίζουν, αλλά πλέον ούτε χάνουν. Και ΑΝ είχαν, τι θα έπρεπε να κάνουν? Να εφαρμόσουν κανα μαρξιστικό αλγόριθμο για να αποδώσουν τα κοινωνικά χρωστούμενα? 

 

Μα έλεος... Συγγνώμη για το ύφος αλλά το λέει ένας και ακολουθείτε και οι άλλοι, χωρίς να έχετε ιδέα περί τίνος πρόκειται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, darshan είπε

Μα έλεος... Συγγνώμη για το ύφος αλλά το λέει ένας και ακολουθείτε και οι άλλοι, χωρίς να έχετε ιδέα περί τίνος πρόκειται.

 

Μια χαρά έχουμε ..... Ειδικά για τον χώρο της μέταλ μουσικής που είναι και η μπάντα

 

Ο χώρος αυτός δεν έχει λεφτά, γνωστό αυτό

 

Τις περισσότερες φορές οι μουσικοί κυνηγάνε το όνειρο ή απλά περνάνε καλά παίζοντας μουσική , χωρίς να σημαίνει ότι δεν λειτουργούν επαγγελματικά

 

Και σίγουρα δεν συνηθίζεται να βιοποριζονται απ' τη μέταλ μουσική στην Ελλάδα . Όσους ξέρω εργάζονται σε κάτι άλλο

 

Ο τρόπος που γράφτηκε η αγγελία δεν διευκρινίζει αν ψάχνουν συνοδοιπόρο σε ένα όνειρο ή σεσσιονα ή χαζό που δεν θα μιλάει δεν θα λαλαει και θα δίνει και τον οβολό του 

 

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

δεν συνηθίζεται να βιοποριζονται απ' τη μέταλ μουσική στην Ελλάδα . Όσους ξέρω εργάζονται σε κάτι άλλο

corrected :classic_smile:

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, digisilence said:

Λογικο δεν ξερω αν ειναι αλλα το κανει ενα καρρο κοσμος. Τους αποκαλουμε με διαφορα ονοματα π.χ.

Βιοτεχνες

Επενδυτες

Μετοχους

Επιχειρηματιες κλπ κλπ

 

δεν τους αποκαλούμε όμως ΣΚΛΑΒΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΒΟΥΛΗΣΗ, όπως αυτόν που ζητάει η αγγελία... για ξαναρίξε μια ανάγνωση στην αγγελία, μουσική πειθαρχία , χωρίς εμπλουτισμούς...σοβαρότητα στις οδηγίες που τους δίνονται , κτλ κτλ.

Οταν λοιπόν ψάχνει κανείς σκλάβο, θα πρεπει να τον αντιμετωπίζει έτσι και στον οικονιμικό τομέα, όχι σκλάβος στην δουλιά, μέτοχος επενδυτης στον οικονομικό τομέα.... μιλάμε δεν υπάρχουν αυτα τα πράγαμτα.... εκτός και αν μιλάμε για παθαλογία κανονική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Superfunk said:

με εξαιρεση 3-4 περιπτωσεις που οντως βγαΝΟΥνε

Για πες

Είμαι πολύ περίεργος, για τι ποσά μιλάμε?

και ποιοι είναι βέβαια

11 hours ago, solega said:

εχουν ΠΟΛΛΑ λεφτα απο τον ΜΠΑΜΠΑ

Καλά εννοείται ότι για να το παίξεις ροκάς στην Ελλάδα ή δε σε νοιάζει ή είσαι καλυμμένος🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου