Προς το περιεχόμενο

Τι φταίει με τις ελληνικές μπάντες?


Dark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, sharpshooter είπε

Για πες

Είμαι πολύ περίεργος, για τι ποσά μιλάμε?

και ποιοι είναι βέβαια

Το έχω γράψει κι εγώ χωρίς να αναφέρω ονόματα

 

Rotting Christ & Firewind ( Gus G ) είναι σε επίπεδο να βγάζουν να ζήσουν από αυτό 

 

Αλλά ακόμα κι αυτοί μέχρι εκεί.... 

 

Θα υπάρχουν κι άλλοι μάλλον , εμένα δεν μου ρχονται

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Gus G δλδ ως κιθαρίστας του Ozzy γεμίζοντας γήπεδο για πόσα χρόνια, απλώς έβγαζε να ζει?

Είμαι πολύ περίεργος για ρεαλιστικά νούμερα σε τέτοιο επίπεδο.

Με τίποτα δε μπορώ να πιστέψω πως απλώς την έβγαζε καλά, μάλλον έλυσε το οικονομικό του!

Μιλάμε για "μικρά" Live των 30κ κόσμου, με τα μεγάλα 100-150κ😁

 

Για Rotting Christ ακούγεται λογικό από την άλλη.

 

Αν κάποιος έχει ιδέα για αμοιβές σε επίπεδο Ozzy, θα 'θελα πολύ να μάθω.

Όταν οι εγχώριοι σκυλάδες βγάζουν 10/20κ για να παίξουν σε 2κ κόσμο ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sharpshooter είπε

Αν κάποιος έχει ιδέα για αμοιβές σε επίπεδο Ozzy, θα 'θελα πολύ να μάθω.

Όταν οι εγχώριοι σκυλάδες βγάζουν 10/20κ για να παίξουν σε 2κ κόσμο ας πούμε

Μην μπερδεύεις την αμοιβή του ονόματος/αρχηγού/σταρ με αυτά που πληρώνει τους μουσικούς του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, sharpshooter said:

Ο Gus G δλδ ως κιθαρίστας του Ozzy γεμίζοντας γήπεδο για πόσα χρόνια, απλώς έβγαζε να ζει?

Είμαι πολύ περίεργος για ρεαλιστικά νούμερα σε τέτοιο επίπεδο.

Με τίποτα δε μπορώ να πιστέψω πως απλώς την έβγαζε καλά, μάλλον έλυσε το οικονομικό του!

Μιλάμε για "μικρά" Live των 30κ κόσμου, με τα μεγάλα 100-150κ😁

 

Για Rotting Christ ακούγεται λογικό από την άλλη.

 

Αν κάποιος έχει ιδέα για αμοιβές σε επίπεδο Ozzy, θα 'θελα πολύ να μάθω.

Όταν οι εγχώριοι σκυλάδες βγάζουν 10/20κ για να παίξουν σε 2κ κόσμο ας πούμε.

 

Από δύο παραδείγματα βρήκα μόνο συγκεντρωτικά νούμερα. 

 

Ozzy 96 εκατομμύρια (live, cd, η εκπομπή του προφανώς...) 

https://en.mediamass.net/people/ozzy-osbourne/highest-paid.html

 

και Maiden 125

https://www.cheatsheet.com/entertainment/iron-maiden-net-worth.html/

 

και εδώ μερικά νούμερα από τα live των Maiden. Ένα με δύο εκατομμυριάκια τα πιάνουν....

https://www.metalsucks.net/2016/04/21/iron-maiden-making-insane-money-current-world-tour/

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από aggelos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, darshan said:

 

Και συνεχίζω, μόνο και μόνο επειδή ξέρω τη μπάντα της αγγελίας...

 

1. Το παραπάνω σχόλιο μας φέρνει στο φαινόμενο "Κατσίκα του γείτονα" (ακόμα και όταν δεν υπάρχει... Κάπου τη κρύβει ο καριόλης ο γείτονας...)

 

2. Τα παιδιά ΔΕΝ έχουν φράγκα, δεν έχουν φραγκάτους γονείς, δουλεύουν σαν σκυλιά και έχουν θυσιάσει πολλά. Έχουν βρει τις μόντες τους και το κάνουν. Δεν κερδίζουν, αλλά πλέον ούτε χάνουν.

 

3. Και ΑΝ είχαν, τι θα έπρεπε να κάνουν? Να εφαρμόσουν κανα μαρξιστικό αλγόριθμο για να αποδώσουν τα κοινωνικά χρωστούμενα? 

 

4. Μα έλεος...

 

 

 

Νομίζω ότι παρεξήγησες τα γραφόμενά μου.

 

1. Από ποιό μέρος της παράθεσης που έκανες στο σχόλιό μου, βγαίνει κανένα συμπέρασμα σχετικά με το νόημα της ιστορίας περί "κατσίκας του γείτονα"?

Που είδες να γράφω κάτι που να παραπέμπει έστω, σε κάποιου είδους κατηγορία προς κάποιον?

Σου φάνηκε κάπου (που?) να επιθύμησα κάτι ανάλογο, και από την αποτυχία μου να το πετύχω, ζηλεύω και .... θάβω (προσπαθώ να υποβιβάσω) κάποιον?

 

2. Δεν αμφισβητώ οτιδήποτε αφορά μέλη της μπάντας, από την στιγμή που δεν τους γνωρίζω, όμως δεν μπορώ να καταλάβω τι σημασία έχει αυτό.

Έχουν κάνει τις μόντες τους ή όχι, ψάχνουν λοιπόν κάποιον που να έχει κάνει τις δικές του μόντες, έτσι ώστε να έχει και την άνεση όποτε του ζητείται, να μπορεί να λείπει από την εργασία του για εύλογα χρονικά διαστήματα, και ταυτόχρονα να μπορεί να υποστηρίξει οικονομικά την πολυήμερη διαμονή του εκτός σπιτιού, αλλά και τις μετακινήσεις του (υποθέτω, η αγγελία δεν διευκρινίζει), χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένο οικονομικό όφελος (αν υπάρχει).

Δεν διαφωνώ με το "όνειρο", αλλά σίγουρα δεν ψάχνουν επαγγελματία μουσικό (ο οποίος λέει, "τι παίζω?", "πότε?", "που?", "πόσα θα πάρω?")

 

3. Σε ποιό σημείο είδες εγώ να αναφέρομαι στα μέλη της μπάντας? Εγώ μόνο στο πρόσωπο που αναζητείται από την αγγελία αναφέρθηκα.

Από που κατάλαβες ότι θεωρώ ως κατηγορία, το να "έχει κάποιος τον τρόπο του"?

Σου φάνηκε πουθενά να κατηγορώ όποιον έχει την οικονομική άνεση να προσπαθήσει να γίνει μουσικός (ή οτιδήποτε άλλο)?

 

4. Νομίζω ότι είναι η σειρά μου να πω "μα έλεος", άλλα γράφω, άλλα λένε ότι έγραψα.

 

Όπου διαφωνείς με τα παραπάνω, πες μου ρε παλικάρι, αλλά όχι ότι να 'ναι.

 

 

ΥΓ. Μπάντα που δουλεύει με τις οικονομικές προδιαγραφές που έγραψες, δεν είναι επαγγελματική, αλλά ημιεπαγγελματική.

Όποιος επαγγελματίας μουσικός (ή μπάντα) παίξει "εκτός έδρας", τα έξοδα διαμονής και μετακίνησης είναι καλυμμένα εκ των προτέρων, και από εκεί ξεκινάει η βάση της συζήτησης για την πληρωμή.

 

  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, VangelisV said:

Μην μπερδεύεις την αμοιβή του ονόματος/αρχηγού/σταρ με αυτά που πληρώνει τους μουσικούς του. 

Εννοείτε ότι ο Ozzy βγάζει τα πολλά.

Οι άλλοι τι πληρώνονται ξέρει κανείς?

Ή γενικά τι βγάζουν οι μπάντες από τα live.

53 minutes ago, aggelos_ said:

μερικά νούμερα από τα live των Maiden

Αυτά είναι Gross Sales, δλδ είσπραξη από τα εισιτήρια. Ένα ποσοστό από αυτά πάει στους μουσικούς και managers και τα υπόλοιπα καλύπτουν έξοδα που είναι και τεράστια.

Εγώ θέλω να μάθω πως πληρώνονται και τι βγάζουν γενικά. 50κ each ας πούμε? 10% στα εισιτήρια?

Πως πάει γενικά? Δε μπορεί κάποιος θα ξέρει εδώ μέσα!! Superfunk λέγε 😁

Πολλά φράγκα βγάζουν και από το merchandise πάντως. Maiden συναγωνίζονται adidas εύκολα🤣

 

Τα net worth δε λένε και τίποτα, αυτά είναι τα "φανερά" και φορολογήσιμα. Σίγουρα θα υπάρχει holding company στα Cayman που θα πληρώνει 0% φόρο. Και σίγουρα με τέτοιες περιουσίες θα έχουν επενδύσεις άσχετες με τη μουσική.

 

Αλλά με τρώει να μάθω τι πληρώνονται για τα θηριώδη live που κάνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, rgxinap είπε

για ξαναρίξε μια ανάγνωση στην αγγελία

Ειναι απολυτα κατανοητη απ ολους οσους βιοπορουν ολοκληρωτικα, η κατα το ημισυ απο τη μουσικη σκηνη.

Γενικως, δεν περιεχει ασαφειες, για αυτους που εμπλεκονται στον οποιο καλλιτεχνικο χωρο.

Ειτε ως καλλιτεχνες, ειτε περιξ αυτων.

Για ολους τους αλλους ειναι ακατανοητη, ερμηνευοντας την, με πολλες χαριτωμενες εννοιες μπαλκονιων προεκλογικης εκστρατειας.

Επεξεργασμένο από digisilence

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, digisilence είπε

Ειναι απολυτα κατανοητη απ ολους οσους βιοπορουν ολοκληρωτικα, η κατα το ημισυ απο τη μουσικη σκηνη.

Γενικως, δεν περιεχει ασαφειες, για αυτους που εμπλεκονται στον οποιο καλλιτεχνικο χωρο.

Ειτε ως καλλιτεχνες, ειτε περιξ αυτων.

Για ολους τους αλλους ειναι ακατανοητη, ερμηνευοντας την, με πολλες χαριτωμενες εννοιες μπαλκονιων προεκλογικης εκστρατειας.

Για μενα παντως που "εμπλεκομαι στον όποιο καλλιτεχνικο χωρο", δεν ειναι τοσο κατανοητη. Εννοω να μην αφηνει κενα και αποριες.

Ισως εννοεις καποιον συγκεκριμενο καλλιτεχνικο χωρο για τον οποίον ειναι κατανοητη και τον οποίο χωρο δεν γνωριζω.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, digisilence said:

Ειναι απολυτα κατανοητη απ ολους οσους βιοπορουν ολοκληρωτικα, η κατα το ημισυ απο τη μουσικη σκηνη.

Γενικως, δεν περιεχει ασαφειες, για αυτους που εμπλεκονται στον οποιο καλλιτεχνικο χωρο.

Ειτε ως καλλιτεχνες, ειτε περιξ αυτων.

Για ολους τους αλλους ειναι ακατανοητη, ερμηνευοντας την, με πολλες χαριτωμενες εννοιες μπαλκονιων προεκλογικης εκστρατειας.

 

καλέ μου φίλε, κάνεις πρώτα την αναγωγή σε κάτι το γενικό, "βιοτέχνες, επιχειρηματίες, επενδυτες", σου εξηγεί ο άλλος πως πάει γενικά το πράγμα, δηλ δεν σου βγαίνει η γενικοποίηση, και το γυρνάς πάλι στο ειδικό (μονο οι καλλιτέχνες γνωρίζουν οι άλλοι είναι χαριτωμένοι πολιτικοί ή ότι άλλο εννοούσες κτλ). Φίλε μου δεν προκύψαμε απο παρθενογέννεση, και πίστεψέ με, οι υπόλοιποι κλάδοι είναι απείρως πιο άγριοι απο τον καλλιτεχνικό, που αν μη τι άλλο αποτελείται απο κόσμο (υποτίθεται) με αγνή ψυχή (και σίγουρα έχει πιο αγνη ψυχή απο άλλους κλάδους). Οπότε όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2019 στις 9:20 ΜΜ, darshan είπε

Και συνεχίζω, μόνο και μόνο επειδή ξέρω τη μπάντα της αγγελίας...

Ναι αλλά εμείς που δεν ξέρουμε την μπάντα, μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα μόνο από την αγγελία. Μάλλον, δεν μπορούμε, γι' αυτό άλλωστε και τραβάει η συζήτηση τόσο καιρό.

 

Παράθεση

...χωρίς να έχετε ιδέα περί τίνος πρόκειται.

Ακριβώς. Δεν έχουμε ιδέα, για το λόγο ότι η αγγελία είναι ασαφής και κακοδιατυπωμένη.

Επεξεργασμένο από Haris

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου