Προς το περιεχόμενο

Τι φταίει με τις ελληνικές μπάντες?


Dark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εμένα η αγγελία μου βγάζει ένα γκρουπ αφιερωμένο που ψάχνει κάποιον ανάλογο - το αν μπορεί να τον βρει από αγγελίες τώρα...

 

Μέταλ παίζουνε. Διαβάστε συνεντεύξεις οποιουδήποτε μέταλ γκρουπ, ακόμα και των πιο πετυχημένων, όλοι κάνανε περιοδείες για χρόνια χωρίς να βγάζουνε μια, μένανε όπου νάναι, ζούσαν μόνο για τη μουσική τους. Πολλοί το κάνουν ακόμα ακριβώς έτσι, έχουν κάνει ένα σωρό CD και κάνουν τουρ με τ αμαξι τους, δε γίνεται πιο real .. Αυτό εννοεί η αγγελία. Ψάχνει κάποιον που να θέλει να είναι σε μια σοβαρή μοντέρνα μέταλ μπάντα, με όλο το πακέτο που έρχεται μαζί.

 

Στην πραγματικότητα αυτό δεν είναι ελληνικό φαινόμενο, αντιθέτως ΔΕΝ είναι ελληνικό, το βλέπεις δηλαδή παντού έξω, αλλά όχι εδώ.. μερικά πράγματα δεν γίνονται με χλιαρό τρόπο, είναι η όλα η τίποτα.

 

Πχ.

 

Η για πιο καινούργιους..

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alter είπε

Εμένα η αγγελία μου βγάζει ένα γκρουπ αφιερωμένο που ψάχνει κάποιον ανάλογο - το αν μπορεί να τον βρει από αγγελίες τώρα...

Αν ήταν αυτό, ΟΚ. Αλλά δεν φαίνεται να είναι.

Έχουν ξεμείνει από μπασίστα και έχουν στα κοντά κανονισμένα λάιβ. Χρειάζονται κάποιον που να τα πιάνει γρήγορα για να μπορέσουν να παίξουν. Δεν ψάχνουν χαλαρά να αντικαταστήσουν τον αποχωρήσαντα. Αυτό μπορούν να το κάνουν αφού καλύψουν τις άμεσες επαγγελματικές τους υποχρεώσεις.

  • Like 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που χαλιεμαι περισσότερο στις ελληνικές μπάντες είναι που δεν γνωρίζουν τι σημαίνει η λέξη μπάντα. Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις αλλα λίγοι επενδύουν στην έννοια της ομάδας κ ακόμα λιγοτεροι γνωρίζουν ποσο αυτό έχει αντίκτυπο στην μουσική τους.

Για μένα ενα μέλος μιας μπάντας που έχει παραμείνει στην θέση του για μερικά χρόνια ,δεν είναι εύκολα αντικαταστασιμος από έναν σεσσιονα.

Αυτό είναι το θέμα που με χαλάει περισσότερο κ μετά φυσικά το οικονομικό. Δεν μπορεί ο bandleader να παίρνει 10 χιλιάρικα κ να μοιράζει από 80 ευρώ σε κάθε μουσικό κ να περιμένει η να απαιτεί (και)την έννοια της μπάντας στο παίξιμο τους.

Εκτιμώ αφάνταστα καλλιτέχνες που έχουν τα ίδια μέλη από πίσω τους για χρόνια κ φυσικά τους δείχνουν την       " εκτίμηση" τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

Εγώ πάντως κατάλαβα ότι ο OP ήθελε να εστιάσουμε στην πρόταση περί " οικονομικής δυνατότητας να υποστηρίξει το εγχείρημα" το οποίο δεν ξέρω πόσα περιθώρια δίνει στους πιθανούς ενδιαφερόμενους να πιστέψουν ότι θα έχουν κάποια απολαβή για τον κόπο και χρόνο τους

 

Εγώ που διάβασα την αγγελία αμέσως σκέφτηκα ότι η μπάντα θέλει έναν μπασίστα να βάλει λεφτά απ' την τσέπη του για τα ταξίδια που έχουν προγραμματιστεί για συναυλίες......Άρα θέλει έναν εθελοντή 

 

Άρα είτε κορόιδο ρομαντικό είτε κάποιον που θέλει να ζήσει την εμπειρία 

Δεν ξερουμε τι σημαινουν αυτα. Θα μπορουσε να εννοει με την "οικονομική δυνατότητα να υποστηρίξει το εγχείρημα", οτι θα μπορει πχ να απουσιασει απο τις αλλες υποχρεωσεις του (πχ αν δουλευει καπου) για να κανει το tour.
Δεν καταλαβα απο τα γραφομενα οτι δεν θα υπαρχει πληρωμη.
Η λεξη "επαγγελματικη" (μπαντα) υποννοει το αντιθετο. Οτι πληρωνονται.
Δεν μπορει καποιος να ζηταει μουσικο που να "εκτελει εντολες" και να "πληρωνει γιαυτο".
Αν προκειται για κατι τετοιο, κακο του κεφαλιου του για οποιον παει. Εκτος κι αν ζηταει ο EVH τσαμπε μπασιστα.
Τεσπα οποιος παρει τηλεφωνο θα μαθει.


.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Τεσπα οποιος παρει τηλεφωνο θα μαθει.

Αυτό. Η προσπάθειά τους να κάνουν την αγγελία όσο πιο σαφή γίνεται ήταν ανεπιτυχής.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι της ευκαιριας, οποιος δεν εχει δει το ντοκιμαντερ για τους σεσσιον

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Δεν ξερουμε τι σημαινουν αυτα. Θα μπορουσε να εννοει με την "οικονομική δυνατότητα να υποστηρίξει το εγχείρημα", οτι θα μπορει πχ να απουσιασει απο τις αλλες υποχρεωσεις του (πχ αν δουλευει καπου) για να κανει το tour.
Δεν καταλαβα απο τα γραφομενα οτι δεν θα υπαρχει πληρωμη.
Η λεξη "επαγγελματικη" (μπαντα) υποννοει το αντιθετο. Οτι πληρωνονται.

Eφόσον είσαι επαγγελματική μπάντα, έχεις κλεισμένα live και καίγεσαι για μπασίστα ικανό και με επαγγελματική νοοτροπία τότε προσλαμβάνεις γι' αυτά τα λάηβ κάποιον που ξέρεις ότι μπορεί να αντεπεξέλθει και πληρεί τα κριτήρια που έθεσες. Ίσως έναν από κάποια άλλη μπάντα που δεν έχει λάηβ εκείνη την περίοδο. 

 

Δεν βάζεις αγγελία ψάχνοντας κάποιον που δεν ξέρεις τι φρούτα θα σου τύχουν και τον χρόνο που θα χάσεις.

 

Οπότε...?

 

Επεξεργασμένο από VangelisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις περί του θέματος. 

Όντως προσπαθώ να επισημάνω το θέμα «επαγγελματική μπάντα vs να υποστηρίξω οικονομικά το εγχείρημα» για αυτό και το υπογράμμισα στην αγγελία. 

Γνώμη μου είναι πως άμα είσαι band leader και καίγεσαι για κάποια κανονισμένα lives στο εξωτερικό τότε ο ενδιαφερόμενος που θα ανταποκριθεί στην αγγελία πρέπει να έχει από την τσέπη της μπάντας πληρωμένα εισιτήρια, διαμονή και φαγητό plus την αμοιβή του από κάθε live αφού είναι απλά ένα εκτελεστικό όργανο. Πχ είμαι στην επιχείρηση που με πληρώνει, σηκώνομαι καθημερινά μπαίνω στο αυτοκίνητο μου εργάζομαι σκληρά και δεν θα κάτσω να πω στον προϊστάμενο μου εγώ δεν συμφωνώ με τον τρόπο λειτουργίας της επιχείρησης και έχω άλλη άποψη στο θέμα διαχείρισης. Και δεν εννοώ συνδικαλισμό, καταλαβαίνετε που το πάω. 

Απο την άλλη ακούστηκε και η άποψη του αμερικανικού ονείρου μια μπάντα που τα δίνει όλα για όλα για την αναγνωρισιμότητα αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις είτε υπάρχει απόλυτη εμπιστοσύνη στην δημιουργικότητα της ομάδας, ή υπάρχει ένας manager που τον πληρώνεις να σου κανονίζει το καλύτερο δυνατό για να μπορεσεις να ανέβεις στον μουσικό στίβο και όχι απλά να ζήσεις το sex drugs n rock n roll.

Επίσης είναι μια ελληνική πραγματικότητα ότι οι περισσότεροι band leaders δεν ξέρουν τι σημαίνει manager και θέλουν να είναι μουσικοί, στιχουργοί, ενορχηστρωτές, διαχειριστές, ταμίες, αρχηγοί με πολύ μικρή αποτελεσματικότητα σε όλα τα επίπεδα τελικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ με πολλές από τις τοποθετήσεις που έχουν γραφτεί, δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο, συμβαίνει παντού. Γράφω και σε ένα κατά βάση Αμερικανικό forum και έχω διαβάσει απίστευτα horror stories με μπάντες.

 

Εγώ αν είχα κλεισμένα lives στο εξωτερικό δε θα έψαχνα με αγγελία πάντως. Η metal σκηνή είναι μικρή, όλοι ξέρουν όλους, οπότε θα έβρισκα κάποιον που εμπιστεύομαι, απλά αυτό συνήθως προϋποθέτει λεΦτά. 

 

Κατά τ'άλλα δε βρίσκω κάτι κακό στην αγγελία, ίσα ίσα. Ξεκάθαρος είναι ο άνθρωπος σε όλα, πέρα από το χρηματικό. Αν ξεκαθαριστεί κι αυτό σε προσωπικό επίπεδο, τότε όλα κομπλέ.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αν είναι ελληνικό φαινόμενο σίγουρα όχι μόνο. Αλλά έχω δει να καταστρέφονται δεκάδες υπέρ ταλαντούχες μπάντες γιατί εμπεριείχαν το ελληνικό «δαιμόνιο» όπως είπε και ο φίλος Satanas. Φτιάχνω μια μπάντα εγώ και μόνο εγώ. Λεφτά δεν έχω, υλικό δεν έχω. Ταλέντο έχω...λίγο.Βρίσκω μερικούς ταλαντούχους μουσικούς, μου γράφουν τα κομμάτια σωστά αφού εγώ δεν μπορώ να τα ενορχήστρωσω σωστά αφού μουσική στο πεντάγραμμο δεν ξέρω να γράφω αλλά ξέρω να τα τραγουδάω με το στόμα και την ακουστική μου κιθάρα και τα ονομάζω δικά μου. Τις πρόβες θα πληρώνουν εκείνοι αφού θα παίζουμε στο όνομα της ευχαρίστησης της μουσικής. Χρόνο θα έχουν. Δωρεάν χρόνο!  Έτσι λειτουργεί το ελληνικό φαινόμενο στην ελληνική μουσική και έτσι η μουσική μας δεν μπορει να γίνει εξαγώγιμο προϊόν δυστυχώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου