Προς το περιεχόμενο

Τι φταίει με τις ελληνικές μπάντες?


Dark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Και πώς θα επιβιώνεις; Πώς θα ζεις σε ένα περιβάλλον μιας σχετικής άνεσης χωρίς το φόβο της ανά πάσα στιγμής έξωσης, πείνας, κλπ; Πώς θα κάνεις οικογένεια; 

 

Θα γίνεις δημόσιος υπάλληλος.

Σαν τον ΓΙΩΡΓΗ 🙂🙂

Εσύ θα κάνεις....τέχνη καί περιοδείες και  οι συνάδελφοι της κλαδικής θα σου χτυπάνε την κάρτα.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Θα γίνεις δημόσιος υπάλληλος.

Σαν τον ΓΙΩΡΓΗ 🙂🙂

Εσύ θα κάνεις....τέχνη καί περιοδείες και  οι συνάδελφοι της κλαδικής θα σου χτυπάνε την κάρτα.

 

Έχω έναν φίλο στο δημόσιο, περνάει ζωή και κότα. Μόνο κιθάρα δεν έχει πάει στο γραφείο ακόμα.

  • Χαχα 4

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, BillTrantos said:

 

Και πώς θα επιβιώνεις; Πώς θα ζεις σε ένα περιβάλλον μιας σχετικής άνεσης χωρίς το φόβο της ανά πάσα στιγμής έξωσης, πείνας, κλπ; Πώς θα κάνεις οικογένεια;

 

Δεν είπα ποτέ το αντίθετο.

Και εγώ σαν καλλιτέχνης ζώ, και πορεύομαι, και προσαρμόζω τις ανάγκες μου, και επιβιώνω και απ'όλα.

Δεν ξεκίνησα ποτέ με σκοπό να γίνω, να κόψω χρήμα, να ζήσω το american dream. Όλα τα προαναφερθέντα, και άλλα πολλά, προϋποθέτουν νούμερα σε όλα τα επίπεδα.

Δε πιστεύω οτι αυτός είναι ο σκοπός της τέχνης.

 

30 minutes ago, BillTrantos said:

Και οι καλλιτέχνες επαγγελματίες είναι και θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται ως τέτοιοι. 

Θα έπρεπε, αλλά έννοιες αξιοκρατίας και αξιολόγησης γιοκ.

Άλλωστε επαγγελματίας δεν ορίζεσαι με βάση το εισόδημά σου.
Και αν, ξαναλέω, ξεκινάς λέγοντας έβαλα 1 πρέπει να βγάλω 2, με μια τάση αποκλειστικά προς τη λογιστική, ακολουθείς και τις επιπτώσεις που θα έχει αυτό πρωτίστως στην τέχνη σου.

 

Και στην τελική, προσωπική γνώμη, δεν πιστεύω οτι ένας συνειδητοποιημένος και προσγειωμένος καλλιτέχνης περνάει άσχημα.
Ποια δουλειά, άλλωστε, αν τη κάνεις καλά, είναι εύκολη;

Και "μερεμέτια" θα κάνεις, και υπερωρίες, και side job(s) θα έχεις (όπως ο Pollock έκανε babysitting και ο Nels Cline δούλευε σε βιβλιοπωλεία και δισκάδικα μέχρι να μπει στους Wilco).

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

 

Έχω έναν φίλο στο δημόσιο, περνάει ζωή και κότα. Μόνο κιθάρα δεν έχει πάει στο γραφείο ακόμα.

Τι;ΠΑΕΙ και στο γραφείο;

Αυτός δεν είναι ΔΥ, μάλλον μπερδεύτηκες.

  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

Αρκετοί . Όσοι θέλουν περισσότερο να κυνηγήσουν το όνειρο παρά τα χρήματα

 

 

Καλό το κυνήγι...ειδικά αν σε συντηρεί ο πατέρας σου ή η σύνταξη της γιαγιάς σου ή κανα ενοίκιο από τα 5 διαμερίσματα που νοικιάζεις(όχι εσυ προσωπικά εννοειται). Για πολλούς ωστόσο η μουσική είναι και επάγγελμα. Η απλά όπως εγώ το κάνω παράλληλα αλλά όχι τσάμπα. Το τσάμπα πέθανε κάποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, solega said:

Αλλιως ποιος σοβαρος ανθρωπος θα τραβιεται στο εξωτερικο να παιξει αν του λες φερε και χρημα μαζι σου...

Αναλόγως τι αφήνεις πίσω φίλε

Δε νομίζω να απευθύνεται σε οικογενειάρχη η αγγελία

Προσωπικά πιτσιρικάς πήγαινα αέρα, μόνο για τη φάση!

9 hours ago, BillTrantos said:

Και πώς θα επιβιώνεις; Πώς θα ζεις σε ένα περιβάλλον μιας σχετικής άνεσης χωρίς το φόβο της ανά πάσα στιγμής έξωσης, πείνας, κλπ; Πώς θα κάνεις οικογένεια; 

Πολλοί από αυτούς που έχουμε για Θεούς όμως, έπαιξαν κορόνα γράμματα τη ζωή τους ουσιαστικά.

Το κυνήγησαν και ότι βγει, χωρίς backround !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, sharpshooter said:

1. Δε νομίζω να απευθύνεται σε οικογενειάρχη η αγγελία

Προσωπικά πιτσιρικάς πήγαινα αέρα, μόνο για τη φάση!

 

2. Πολλοί από αυτούς που έχουμε για Θεούς όμως, έπαιξαν κορόνα γράμματα τη ζωή τους ουσιαστικά.

Το κυνήγησαν και ότι βγει, χωρίς backround !!!

 

1. Πήγαινες αέρα αν είχες τα φράγκα.

Δεν ξέρω αν απευθύνεται σε οικογενειάρχες, σίγουρα όμως δεν απευθύνεται έτσι όπως έχει συνταχθεί, σε επαγγελματίες, και σίγουρα απευθύνεται σε κάποιους με οικονομική άνεση, αλλά και άνεση χρόνου.

Σκέψου μόνο ποιοί έχουν και οικονομική άνεση και άνεση χρόνου.

 

2. Έχεις δίκιο, αλλά οι εποχές ήταν διαφορετικές τότε. Κοίταξε μόνο πώς βγάζουν τον επιούσιο, οι σύγχρονοι παιχταράδες. Μια ματιά νομίζω αρκεί να σε πείσει, ότι για μπάντα είναι δύσκολα πια τα πράγματα από οικονομική άποψη.

Κάτι clinics, κάτι skype lessons, κάτι gear promotion, έτσι ζουν (σε μη mainstream μουσικές).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως η εΜπΥρια μου απο το "ροκ" στην Ελλαδα ειναι οτι ,με εξαιρεση 3-4 περιπτωσεις που οντως βγαΝΟΥνε φράγκα, ΟΛΟΙ οσοι ασχολουνται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με αυτο....εχουν ΠΟΛΛΑ λεφτα απο τον ΜΠΑΜΠΑ τους :classic_biggrin:....δεν...κακο...αλλά να τα λΑιΜΕ και αυτα....

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εμενα παντως η εΜπΥρια μου απο το "ροκ" στην Ελλαδα ειναι οτι ,με εξαιρεση 3-4 περιπτωσεις που οντως βγαΝΟΥνε φράγκα, ΟΛΟΙ οσοι ασχολουνται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με αυτο....εχουν ΠΟΛΛΑ λεφτα απο τον ΜΠΑΜΠΑ τους :classic_biggrin:....δεν...κακο...αλλά να τα λΑιΜΕ και αυτα....

 

 

αυτο ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου