Προς το περιεχόμενο

Show Us Your Junk! Ep. 25 - Sylvia Massy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nα συνεισφερω και γω στη συζήτηση  λεγοντας οτι το σωστο είναι 

 

"Της ΚΟΝΤΗΣ ψωλης της φταίνε οι τρίχες"

Και οχι της ΣΤΡΑΒΗΣ όπως ειπώθηκε... 

 

Συνεχίστε... 

  • Like 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, leon7pap said:

Nα συνεισφερω και γω στη συζήτηση  λεγοντας οτι το σωστο είναι 

 

"Της ΚΟΝΤΗΣ ψωλης της φταίνε οι τρίχες"

Και οχι της ΣΤΡΑΒΗΣ όπως ειπώθηκε... 

 

Έτσι λέω κι εγώ, τώρα πώς έμεινε "της στραβής" θα σε γελάσω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2019 στις 1:45 ΜΜ, manosx είπε

Και φυσικά χρησιμοποιεί και ΤΗΝ ΟΝΕΙΡΙΚΗ AMEK που διαθέτει

 

Αρχηγέ NEVE 8038 είναι...είπαμε ΜΙΣΕΙ τα Plug Ins οπότε σίγουρα θέλει κάτι που να μην κοστίζει κάτω από 150Κ  

 

ΑΜΕΚ παίρνεις και με 2Κ οπότε δαιν εχι καλω ιχο ... (αν σου βρισκεται πάντως κανα....μπάζο AMEK 9098i στο αγοράζω άμεσα....100 ευρω καλά είναι?)

 

🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σωστά, έχεις δίκιο. Πάντως ούτε το λογαριασμό του ρεύματος δε θα ήθελα να πληρώνω, 🤣 αν δουλεύεις κάθε μέρα, και την έχεις συνέχεια ανοικτή όπως και πρέπει,  μόνο ευκαταφρόνητος δεν είναι με μεγάλη κονσόλα. Τα στάζεις κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αμάν ρε αθεόφοβοι... δέκα μέρες έλειψα και το κάνατε κούγκι για σχεδόν αυτονόητες πια παραδοχές...😘

 

παρεμπιπτόντως, αυτό που εμένα "ενοχλεί" στο θέμα (χωρίς όμως να αναιρώ την χρησιμότητα του, απλά ως προτεραιότητα), είναι ότι μεγάλο μέρος της "έρευνας" σπαταλιέται στο να κλωνοποιηθεί ψηφιακά το κλασικό αναλογικό hardware (πολλές φορές ανούσια), ενώ θα έπρεπε να ανοίγονται ήδη πολλοί περισσότεροι νέοι δρόμοι στην επεξεργασία μέσω της εκμετάλλευσης των δυνατοτήτων του ψηφιακού κόσμου...

 

τέλος να συνηγορήσω στο ότι το μουσικό είδος, παίζει τον πρωταρχικό ρόλο στο πως και γιατί θα χρησιμοποιηθούν τα μεν ή τα δε σε κάθε περίπτωση, προσθέτοντας ότι προσωπικά (κυρίως μέσω της πρακτικής εμπειρίας), έχω καταλήξει να θεωρώ αλληλοσυγκρουόμενη (ως προς την τελική audio ποιότητα) την ταυτόχρονη τους χρήση σε κάποιο στάδιο παραγωγής...

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έχεις σαφώς δίκιο σε αυτό που λες περί προτεραιότητας στην εξομοίωση. Το βλέπω ως εξής: Υπάρχουν κάποια δοκιμασμένα και αληθινά πρότυπα, που ταυτόχρονα είναι και επιθυμητά ως μηχανήματα. Έχουμε δηλαδή ένα ηχητικό reference που δείχνει το δρόμο, που ταυτόχρονα είναι και μια εμπορική- φετίχ marketing υλοποίηση. Ακαταμάχητος συνδυασμός για τους developers.

 

 Όμως τελικά ίσως σημασία να έχει μόνο ότι, στην πορεία για την απόλυτη εξομοίωση, εμείς έχουμε διαθέσιμα ήδη plugin που, μπορεί μεν να μην έχουν φτάσει το 100% του μηχανήματος που στοχεύουν, αλλά ήδη είναι σε υψηλότατο επίπεδο από μόνα τους.

 

 Άλλωστε και στον αναλογικό χώρο, είναι ποτέ το μηχάνημα στο 100% της απόδοσής του; Δηλαδή θέλω να πω, δεν αλλάζεις όλα τα έντερα 🤣 σε μια κονσόλα πριν από κάθε project, ούτε καινούργιες κεφαλές στο πολυκάναλο θα βάλεις, γενικά θα είναι σε πολύ καλή και λειτουργική κατάσταση οπωσδήποτε αλλά όχι στην optimum ιδανική, κάνω λάθος; Κάποιοι είναι τελειομανείς, οι περισσότεροι νομίζω όμως ότι τελικά το παίρνουν απόφαση ότι θα πρέπει να βάλουν ένα όριο στον ψυχαναγκασμό 🤣

 

 Αν δω την πραγματική μου πραγματικότητα μάλιστα, 🤣 σε πάρα πολλές περιπτώσεις οι συμβιβασμοί ήταν τραγικοί, καμία σχέση με το πόσο κοντά είναι στο πραγματικό μηχάνημα μια εξομοίωση, ή στην ιδανική τιμή οι πυκνωτές, μιλάμε για πανικό και ομίχλη 🤣 χάος 🤣 μακάρι το πρόβλημα να ήταν μόνο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...
  • Guru

Κάπου στα σχόλια λέει ότι έχουν χώσει ένα μύριο σε vintage mics και θέλει να "ελαφρύνει" το mixing desk section...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου