Προς το περιεχόμενο

Χαλί ή μοκέτα στο Home Studio?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! 

Έχω αρχίσει και φτιάχνω ένα μικρό Home Studio στο 2ο δωμάτιο του σπιτιού μου για να γράφω κανένα Demo και κανένα Cover. 

Τελευταία ψάχνω στο ιντερνετ περί ακουστικής βελτίωσης και επειδή για τους τοίχους θέλει πολύ ψάξιμο ακόμα είπα να ξεκινήσω με το πάτωμα. Το δωμάτιο έχει μωσαικό πάτωμα (είναι παλιάς κατασκευής η πολυκατοικία). 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Να βάλω χαλί στο πάτωμα και αν ναι, να βάλω καποιο χαλί που να καλύπτει όλο το πατωμα του δωματίου ή να βάλω ένα πιο μικρό ίσα ίσα να καλύπτει εκεί που κάθομαι? Από την άλλη μήπως είναι καλύτερη λύση η μοκέτα που θα καλύπτει όλο το πάτωμα και θα είναι και πιο οικονομική?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Μπορείς να μου πεις αν η μοκέτα πρέπει να έχει κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές (π.χ. είδος, υφή, υλικό,  πάχος) η μήπως δεν παίζουνε ρόλο και μπορώ με οποίαδηποτε να κάνω δουλειά? 

Σε ευχαριστώ και πάλι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η φτηνη κάνει δουλειά. Ακόμα και σε τοίχους. Μπορεί φυσικά να σου κόψει εντελώς το reverb....(όχι μπορεί, σίγουρα)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επαγγελματικη μοκετα θα εκανε καλυτερη δουλεια μια και προσφερη και μια μικρη ηχομονωση (20-26 db)

 

https://www.xfloor.gr/moketes/

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

επειδη εχω βαλει 2 χαλια και μου καλυπτουν σχεδον ολο το δωματιο ηθελα να ρωτησω:

1)τι διαφορα ακριβως θα ειχε μια αντιστοιχη μοκετα ιδιου παχους και μεγεθους σε σχεση με τις διαστασεις των 2 χαλιων συνολικα;(το ρωταω επειδη προτεινεις μοκετα με ..κλειστα ματια!)

 

2)μηπως κανω "νεκρο" το δωματιο βαζοντας 12 χαλια, και πρεπει να αφησω μονο το ενα χαλι που καλυπτει τον μισο χωρο;

Επεξεργασμένο από takis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, takis είπε

αυτο ελεγα και εγω αλλα εδω βλεπω τα διαχωριζουν

είναι φτηνότερη

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

είναι φτηνότερη

οκ αλλα ο παραπανω διαχωρισμος  δεν εγινε λογω κοστους αλλα αναφερθηκε το πλεονεκτηματα της μοκετας οτι κανει καλυτερη δουλεια μια και προσφερη και μια μικρη ηχομονωση (20-26 db)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου