Προς το περιεχόμενο

Τι Audio Interface να αγοράσω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας καινούργιο μέλος όπως βλέπετε.... και σας έρχομαι με το εξής δίλημμα. Σκέφτομαι να ηχογραφώ ή να κάνω κάνα jam στο κινητό ή στο PC (ερασιτεχνικά πάντα) και σκέφτομαι να πάω στο Irig 2 αλλά έχω δει ότι στα ίδια λεφτά υπάρχει και το Behringer U-Phoria UMC22. Θα ήθελα με λίγα λόγια την γνώμη σας πάνω σε αυτό, τα όργανα που θα ηχογραφώ θα είναι μπουζούκι και η ηλεκτρική μου Cort CR-250. Το budget μου είναι σφιχτό 40 με 50 max. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντησή σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλώς ήλθες...

 

να ξεκαθαρίσουμε ότι το iRig 2 έχει φτιαχτεί με προτεραιότητα την φορητή χρήση του μέσω κινητών για play-rec ηλεκτρικής κιθάρας...  επίσης σε desktop - laptop περιβάλλοντα είναι συμβατό μόνο με mac format και αν έχεις pc με windows δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις...

 

από την άλλη το U-Phoria UMC22 είναι ένα "ολοκληρωμένο" audio interface με προενισχυτή μικροφώνου πλέον της instrument εισόδου και μάλιστα με phantom +48V, επιτρέποντας σου να χρησιμοποιήσεις αν θελήσεις κάποια στιγμή και πυκνωτικά μικρόφωνα...

 

τώρα για ηχητική ποιότητα φαντάζομαι και ο ίδιος καταλαβαίνεις ότι σε αυτά τα χρήματα δεν μπορείς να περιμένεις ιδιαίτερα πράγματα (να σημειώσω βέβαια ότι ειδικά στο μπουζούκι με την Behringer έχεις περισσότερες δυνατότητες για "καλύτερο" ήχο)... από την άλλη όμως μπορείς να κάνεις "ευπρεπώς την δουλειά σου" και με τις δυο αρχικές σου επιλογές... το θέμα είναι σε σένα για να κάνεις την επιλογή σύμφωνα με τις πραγματικές σου ανάγκες δίνοντας προτεραιότητα στην εργονομία και την συνδεσιμότητα...

 

 

 

ΥΓ. εναλλακτικά (αν ανέβεις λίγο στο μπάτζετ σου) υπάρχει και το Focusrite iTrack Pocket που διαθέτει και ενσωματωμένα μικρόφωνα (κι αυτό για χρήση με κινητό)...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Το πρόβλημά μου δεν είναι και τόσο η φορητότητα , απλώς μου άρεσε ότι στο Irig 2 είχε αρκετές εφαρμογές για να ασχοληθείς, αλλά τέλος πάντων. Για μένα παίζει ρόλο ο ήχος, το Latency, και λίγο η τιμή για την δεδομένη περίοδο. Ναι γνωρίζω ότι σε αυτά τα λεφτά δεν θα πάρω τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά εμένα με ενδιέφερε η ποιότητα ήχου μεταξύ των δύο. Τώρα αν το πάμε λίγο παραπέρα, για τον υπολογιστή έχω ακούσει ότι το Focusrite Scarlett Solo είναι ''καλό'' για τα λεφτά. Λοιπόν για να μην σας πολύ πρήξω, αξίζει να πάω (από θέμα ήχου εννοείται) στο U -  Phoria ή να δώσω κάτι παραπάνω και να πάω σε κάτι καλύτερο?

Επεξεργασμένο από TeMeTeRoN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα irig κλπ είναι για κινητά. Δεν βολεύουν για δουλειά.

Εξ αυτών που λες η solo είναι καλή, λίγο πιό ακριβή και υποτίθεται καλύτερη, αλλά η u είναι σίγουρα τίμια και αξίζει.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν η προτεραιότητα είναι ο "ήχος" αξίζει σίγουρα να επενδύσεις σε κάτι καλύτερο όπως η Focusrite Scarlett Solo... μην φανταστείς τρελές διαφορές (η τιμή παραμένει στο entry level) αλλά και μόνο ότι η U-Phoria περιορίζεται στα 16bit την αποκλείει από πιο "σοβαρή" χρήση στον τομέα της ηχογράφησης...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου