Προς το περιεχόμενο

Bill Trantos - RAWK


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/8/2019 στις 1:26 ΜΜ, BillTrantos είπε

Εγώ για AC/DC vibes πήγαινα, μάλλον κάτι στράβωσε στην πορεία, ακούω stoner και αλλάζω πεζοδρόμιο

 

 

Αν πηγαίνεις για ύφος AC/DC, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι απλοποιήσεις τα τύμπανα. Σχεδόν κανένα κομμάτι τους δεν ξεφεύγει πολύ από το βασικό ροκ beat.

 

Το κομμάτι πάντως είναι πολύ καλό και έτσι (αλλά προσωπικά δεν με χαλάει η στονερίλα).

 

Εύχομαι να βρεις φωνή και να το ακούσουμε ολοκληρωμένο. 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Haris είπε

 

Αν πηγαίνεις για ύφος AC/DC, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι απλοποιήσεις τα τύμπανα. Σχεδόν κανένα κομμάτι τους δεν ξεφεύγει πολύ από το βασικό ροκ beat.

 

 

 

Γενικά το έχω αυτό το "κακό", μου αρέσουν τα σχετικά περίπλοκα τύμπανα, οι μουσικές που ακούω χαρακτηρίζονται από αυτό. 

 

Ουσιαστικά αυτό το κομμάτι ήταν το αποτέλεσμα του τι μπορώ να γράψω με 2-3 takes σε κιθάρα/μπάσο και τι μ'αρέσει να ακούω στα τύμπανα, γι'αυτό και κατέληξε έτσι. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος φίλε !!!

φοβερό vibe, ανεβαστικό, χιτάκι θα λεγα.

Όπως είναι θέλει λόγια, είναι άδειο τώρα.

Scooped eq στο μπάσο οπωσδήποτε, απλώνει πολύ.

Το σόλο μπόμπα αλλά έκοψε απότομα, κανα μέτρο ακόμα το θελε.

Για ac dc θέλει πιο λίγο gain και να σκάβεις για να βγει.

Ο ήχος λέει πολύ όπως είναι πάντως.

Άμα το φέρεις με φωνή και το σουλουπώσεις λίγο, είναι έτοιμο για fm.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο φίλε ! το σολάκι τώρα :

* έτσι οπως ξεκινάει είναι συνήθως όπως τελειώνουν τα τραγούδια , θυμίζει κλείσιμο και όχι αρχή

* τεχνικά και ηχητικά και παικτικά μου άρεσε

* το τελείωμα του σόλο κάπως άγαρμπο

* μπορείς άνετα να του βάλεις λίγο περισσότερο πάθος

 

τα drums μου άρεσαν, και καμια διπλομποτιά να έριχνες δεν θα έλεγα όχι 🙂

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου γράψατε πολλά άτομα ότι το solo κλείνει απότομα, τι να κάνω φίλοι, τελειώνει το μέτρο και δεν είχα ιδέες για να βάλω μια έξτρα μπάρα. Θα το δούμε μελλοντικά όμως. 

 

Όταν βρω άνθρωπο να τραγουδήσει θα πειράξω ξανά το μπάσο, όντως απλώνει πολύ και ίσως ξαναδώ το solo, έχοντας λίγη περισσότερη έμπνευση.

56 λεπτά πριν, rgxinap είπε

* μπορείς άνετα να του βάλεις λίγο περισσότερο πάθος

 

Δυστυχώς όταν πατιέται το κόκκινο κουμπάκι εστιάζω στο να παίξω "σωστά" και όλα τα άλλα φεύγουν από το παράθυρο. Κακό, αλλά έτσι είναι προς το παρόν. Προσπαθώ να το ξεπεράσω όμως.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BillTrantos said:

Δυστυχώς όταν πατιέται το κόκκινο κουμπάκι εστιάζω στο να παίξω "σωστά" και όλα τα άλλα φεύγουν από το παράθυρο. Κακό, αλλά έτσι είναι προς το παρόν. Προσπαθώ να το ξεπεράσω όμως.

 

Αχ αυτό το ρημάδι το κόκκινο κουμπί!

Κάθε φορά που πατιέται νομίζω ότι με κοιτάνε χιλιάδες μάτια να δουν που θα κάνω λαθος.

Νομίζω ότι μεταφόρμωνομαι σε κάποιον άλλο!

Τείνω να πιστεύω ότι φταίει το χρώμα! 😄

 

Πολύ ωράιο το κομμάτι Bill!  Μπραβο.

 

Έχω να πω τα παρακάτω:

1) Στο σημείο στο 1:52-2:07 κατά τη γνώμη μου θα άξιζε να δοκιμάσεις ενα half-time feel στα τύμπανα.

2) Μετά το solo ίσως θα ήταν ώραιο να παίξεις αλλη μια φορά το ρεφραιν του κομματιού (που αν έχω καταλάβει σωστά είναι και αυτό που παίζει πίσω από το solo). Οπότε εκεί θα έχεις και τη δυνατότητα να κρατήσεις την τελευταία νότα του solo με ένα ωραίο vibrato. Η αλήθεια είναι οτί με ξενίζει έτσι οπως περνάει κατευθείαν στο κλείσιμο.

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, mpamps είπε

Έχω να πω τα παρακάτω:

1) Στο σημείο στο 1:52-2:07 κατά τη γνώμη μου θα άξιζε να δοκιμάσεις ενα half-time feel στα τύμπανα.

2) Μετά το solo ίσως θα ήταν ώραιο να παίξεις αλλη μια φορά το ρεφραιν του κομματιού (που αν έχω καταλάβει σωστά είναι και αυτό που παίζει πίσω από το solo). Οπότε εκεί θα έχεις και τη δυνατότητα να κρατήσεις την τελευταία νότα του solo με ένα ωραίο vibrato. Η αλήθεια είναι οτί με ξενίζει έτσι οπως περνάει κατευθείαν στο κλείσιμο.

 

Έχω μια βδομάδα μέχρι το μάθημα, με έχετε μπριζώσει να του αλλάξω τα φώτα ως τότε, extra μέτρο στο σόλο, extra τυμπανιές, εύρεση φωνής, χαμός! 

 

Τις κρατάω όλες τις παρατηρήσεις, κυρίως για το solo, αν και τεχνικά δε με "πολυενδιέφερε" η ύπαρξη ενός solo, πιο πολύ συνθετικά ήθελα να υπάρχει γιατί ταιριάζει με τη φάση. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 8/30/2019 at 5:39 PM, BillTrantos said:

Μου γράψατε πολλά άτομα ότι το solo κλείνει απότομα, τι να κάνω φίλοι, τελειώνει το μέτρο και δεν είχα ιδέες για να βάλω μια έξτρα μπάρα

divebomb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 λεπτά πριν, sharpshooter είπε

divebomb 

 

Έχω μόνο μια Tele με 3 saddle vintage style γέφυρα 😂😂😂 

 

Κάτι έκανα τελικά, θα το ακούσετε σύντομα.

  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου