Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής metal για το σπίτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Xristos Bratsos είπε

Απο περιεργεια εσυ τι εχεις φιλε?

 

έχω έναν victory v30 και καμπίνα engl 1x12 

 

χάζευα ένα βιντεο με τον Andy James να παίζει μεταλιες με εναν boss katana artist 100 . Για τσεκαρε

 

απλά σκεφτόμουν ότι αν θες να τον μεταφέρεις να παίζεις και σε άλλα μέρη , ίσως ο katana 50 να είναι ευκολότερος αφού είναι 11,5 κιλά 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ht5r ειναι ωραιος. Και με ht1 κανεις δουλεια. Με καλη καμπινα, τζαμαρεις ανετα με αλλους.

Ο dsl5 ειναι αλλη επιλογη, που πεφτει και στο 0,5 watt.

 

Οι katana ειναι πολυ δυνατοι, και εξαιρετικοι για solid state. Τα εφε τους σε γλιτωνουν απο πεταλια.

 

Μια αλλα λυση ειναι μια κεφαλη γυρω στα 20watt, με μια καμπινουλα. Εαν εχει και κανα βαρβατο attenuator (πχ tubemeister 20) ακομα καλυτερα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • admin changed the title to Ενισχυτής metal για το σπίτι
12 hours ago, fusiongtr said:

 

Ξέρω ότι δεν είναι για σένα (ούτε σε ένταση, ούτε σε budget), αλλά γι' αυτόν αξίζει να σε διώξουν από την γειτονιά.

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=416877

 

 

 

Φασιον, αυτός βλεπω εχει και σωλήνες.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτος εχει οτι χρειαζεσαι, ηχαρα και κατεβαινει στο 1 watt. Με τιμολογιο χωρις φπα ειναι λιγο πανω απο τα 500. Μετα βεβαια θες και καμπινα, συνιστω την φθηνοτερη harley benton με το v30. Συνολικα θα σου βγει λιγο παραπανω, αλλα χωρις συμβιβασμους. Δες το βιντεο απο τη μεση και μετα.

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Xristos Bratsos said:

Μετά απο χρόνια αποφάσισα να ξαναπιάσω τη κιθάρα. Για ενα εξτρα κίνητρο σκέφτομαι να πάρω εναν καινούριο ενισχυτή.

 

Oποτε εχω τις εξης απορίες:

-Τώρα εχω εναν marshall avt 50. Είναι σχεδόν αδούλευτος. Εχετε ιδέα αν και ποσο μπορώ να τον πουλήσω?

-Θέλω κατι κυρίως για σπίτι και με έμφαση σε πιο metal ήχο. Ιδανικά μεχρι 500 αλλα αν κατι αξιζει πολυ ανεβαινουμε κι αλλο. Επισης θα προτιμουσα λαμπα.

 

 

Επειδή πέρασα και εγώ από παρόμοιο λούκι όταν αποφάσισα να αφήσω τα πεταλάκια θα σου πω μια άποψη: όταν αποφάσισα να πάρω λάμπα "γιατί έχει καλύτερο φυσικό ήχο, όχι digital" επέλεξα τον Laney Ironheart με την επιλογή για 1 watt. Ακόμα όμως και στο 1 watt η ένταση έπρεπε να είναι χαμηλή, δηλαδή με 12άρι ηχείο έβαζα την ένταση το πολύ στο 3-4. Δοκίμασα πετάλια αλλά πάλι δεν είχα τα αποτελέσματα που ήθελα (ακόμα και με το built-in boost που έχει) λόγω του γεγονότος ότι αν έχεις το volume κάτω από το 6 χρησιμοποιεί την προενίσχυση και όχι τις τελικές λάμπες οπότε και ο ήχος δεν είναι γεμάτος. Τελικά βρήκα λύση αγοράζοντας (μισοτιμής) ένα attenuator (hot plate) όπου βοηθάει αρκετά γιατί τερματίζω το volume και χρησιμοποιώ το attenuator volume για master οπότε και έχω τον ήχο που θέλω. 

 

Κατακλείδα; Αν είχα επιλογή σήμερα μπορεί να αγόραζα ένα boss katana ή ένα line 6 Spider v60 για το σπίτι μέσα. Δεν λέω ότι δεν μου αρέσει ο ήχος, το αντίθετο μάλιστα, θεωρώ ότι είναι καταπληκτικός, καλύτερος από κάθε πετάλι αλλά τελικά ξόδεψα πολλά παραπάνω από όσα υπολόγιζα για να αγοράσω κάτι ενώ θα μπορούσα να βολευτώ με κάτι οικονομικότερο. 'Αποψη μου πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου