Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με χαμηλή ένταση ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,
θα ηθελα να σας παραθέσω την εξης ιστορία και ίσως να μου πειτε τη γνώμη σας για το τι μπορεί να προκάλεσε τέτοιο αποτέλεσμα.
Είμαι κάτοχος μιας fender stracotaster AVRI 62. Την κιθάρα την έχω τεστάρει και σε ενισχυτή στον Κουρμπή (και ο ίδιος δε παρατήρησε κάποια περίεργη συμπεριφορά) και σε έναν JCM800 ενός φίλου. Όλα καλά και όλα ωραία λέγαμε όλοι.
Εγώ να σημειώσω πως είμαι άσχετος σε ότι αφορά τους λαμπάτους ενισχυτές μιας και δεν είχα ποτέ.  Βέβαια έχω διαβάσει όσα περισσότερα μπορώ, αν και άλλο να διαβάζεις και άλλο να το έχεις.
Αφού λοιπόν μάζεψα λεφτα αποφάσισα να πάρω έναν marshall mini jubile combo (2525c) με την σκέψη οτι σαν 20watt φανταζόμουν πως και μπορώ να παίξω σε κάποιο μικρό λαιβάδικο αν ήθελα αλλα επίσης θα μπορούσα να τον έχω και στον σπίτι λόγω του 5w mode που έχει.
Παραγγελνω λοιπον απο thomann και το εργαλείο έρχεται σπιτι. Παίζω λίγες ώρες αλλα μου φαίνεται λίγο "ψοφιο". Τα βάζω όλα στο 10, τίποτα. Μπορούσα να πιασω κανονικά συζήτηση χωρις να γκαρίζω ενώ έπαιζα. Μου φάνηκε πολύ περίεργο και τον επέστρεψα.
Παραγγέλνω δευτερη φορά από αλλού. Τώρα διακρίνω διαφορά αναμεσα στον πρώτο και στον δευτερο αλλά σίγουρα όχι αυτό που περίμενα. Εγώ έχοντας τα πάντα στο 10 πάλι μπορούσα να τζαμάρω ακούγοντας το λάπτοπ που έπαιζε δίπλα μου (ειδικά σε καθαρό κανάλι). Γενικά μου φαινόταν αδιανόητο να ακουστώ εγώ απο εκεί ενω πχ βαράει ολόκληρο συγκρότημα.
ΜΙλάω με το κατάστημα και μου λένε πως τυχαίνει να έχουν ένα ακόμι στο απόθεμα και στο τεστ που έκαναν δε μπορούσαν να τον ανοιξουν πάνω απο το δύο χωρίς να κουφαθούν στο μαγαζί. Στη δική μου περίπτωση μέχρι και το 5w/20w δεν είχε παρά ελάχιστη διαφορά. Ήταν σαν ενα μικρό boost; Προφανώς δε περίμενα τετραπλή δύναμη γιατί ξέρω οτι πάει λογαριθμικά, αλλά σίγουρα όχι και έτσι. 
Τον γυριζω λοιπόν πίσω και μου λένε οτι δε βρήκαν κάποιο πρόβλημα στον ενισχυτή και πως παίζει να έχει καποιο θέμα το signal chain μου ή εναλλακτικά να είχα υψηλες προσδοκίες.
Να τονισω πως είχα αγοράσει και 2 καινούρια καλώδια. Οπότε στη σούμα έχουμε: 1) κιθάρα τσεκ απο και άλλα άτομα εκτός απο μένα 2) ενισχυτής τσεκ απο αυτους κομπλε και 3) καλωδια ολοκαίνουρια. Οπότε τι μπορεί να πήγε στραβά;
Ρωτάω γιατι 1) δε θα ήθελα να ξαναπάρω κάτι και να το γυρίσω πίσω χωρίς λογο και επίσης 2) είτε να διορθώσω κάποιο λάθος αν έκανα, είτε να ξέρω πάνω κάτω τι πρέπει να περιμένω απο έναν τέτοιο ενισχυτή.
Υ.Γ. αν έχει κανείς όρεξη απο τα μέσα Σεπτέμβρη και μετά με παρόμοιο ενισχυτή να μου δείξει δυο πράματα θα ξεστρεβωθώ θα ήταν ιδανικό (περιοχή Ζωγράφου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχην, οταν βαζεις στο 10 εναν ενισχυτη λαμπατο 20 watt, και καθεσαι διπλα, σοκαριζεσαι απο την πολλη υψηλη ενταση. Δεν το αντεχεις. Και στα 5 watt ειναι τουλαχιστον ενοχλητικο. Θα σου βαραν με το σφυρι την πορτα οι γειτονες και εσυ δεν θα το ακους.

 

Αρα υπαρχει θεμα. Κιθαρα-καλωδιο-ενισχυτης ειναι η αλυσιδα σου. Οταν δεν βγαινει το επιθυμητο αποτελεσμα, ενα απο τα τρια εχει θεμα. Ειτε ζημια (πιο πιθανο), ειτε λαθος χειρισμος.

 

Εφοσον μονος σου δεν βγαζεις ακρη, φορτωσε τα και πηγαινε σε καποιον γνωστη να δει που ειναι το προβλημα.

Δοκιμασε μια αλλη κιθαρα καλου κακου.

 

Επισης, δοκιμασε να συνδεσεις μονο το καλωδιο, χωρις κιθαρα. Με το volume στο 5, και μπολικο gain, αγγιξε με τον δακτυλο την ακρη του γυμνου βυσματος. Εαν ακουσεις να "βρυχαται" δυνατα το θηριο τοτε ειναι δειγμα οτι φταιει η κιθαρα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιθανότητες να έπεσες τυχαία σε 2 ελαττωματικούς ενισχυτές με το ίδιο ελάττωμα μάλιστα είναι σχεδόν μηδενικές. Οπότε όπως λέει κι ο συνάδελφος από πάνω, το πρόβλημα είναι είτε καλώδιο, είτε η κιθάρα (δεδομένου ότι παίζεις κατευθείαν πάνω στον ενισχυτή χωρίς πετάλια/πεταλιέρες/άλλα εφέ). 

 

Οι πιθανότητες γέρνουν προς ελαττωματικό καλώδιο μια και όπως λες την κιθάρα την έχεις δοκιμάσει αλλού και δεν είχε πρόβλημα. Βέβαια το input jack μιας στρατ μπορεί ανά πάσα στιγμή να χαλαρώσει και να δημιουργήσει ηχητικά θέματα.

 

Επίσης να υποθέσω ότι δοκίμασες να βάλεις τον ενισχυτή σε άλλη πρίζα έτσι;

 

Υ.Γ. Ενισχυτής 20W στο 10 δεν είναι απλώς δυνατά, τρέμει το πάτωμα σα να γίνεται σεισμός.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον λοιπον αναγνωρίζουμε όλοι οτι αυτή τη στιγμή αν και σε χωριό με τόσες ώρες που έπαιξα (τον είχα 3-4 μερες) θα επρεπε να είμαι και εγώ και οι γείτονες στο νοσοκομείο. Οι γόνεις μου έξω απο το δωμάτιο με κλειστή την πόρτα το ακουγαν σαν κάποιος να τραγουδάει στο μπάνιο. Όχι πιο δυνατά.
Καλώδια άλλαξα τρία διαφορετικά και όλα καινούρια.
Να έπαθε κάτι η κιθάρα στο μεσοδιάστημα δοκιμής και αγοράς; Πόσιμπολ φαντάζομαι
Όντως να συμβει 2/2 φορες είναι "λαχείο" αλλά το περίεργο είναι οτι ο δεύτερος ήταν πολύ πιο δυνατός απο τον πρώτο. Θεωρητικά θα έπρεπε να ακούγονται το ίδιο χάλια.
Προφανώς και δοκίμασα όλες τις πρίζες του σπιτιου 😅
Δε ξέρω ποια η πιθανότητα να έκατσαν στραβά οι λάμπες με το κούνημα στο ταξίδι και στην επιστροφή λόγω του ίδιου κουνήματος να ήρθαν στη θέση τους. Στην αρχή μου είπαν απο το μαγαζί να μου στειλουν να βάλω καινούριες λάμπες γιατί μαλλον αυτό φταίει. Εγω βεβαια είπα οχι για να μη κάνω και καμια ζημια ως άσχετος αλλα και λόγω ελλειψης χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημά σου είναι το input jack της κιθάρας. Ξεβίδωσέ το και λύγισε το λίγο εκεί που πιάνει το βύσμα ή δες αν έχει ξεκολλήσει κανένα καλώδιο. Ή ακόμα καλύτερα αγόρασε ένα καλύτερο και βάλτο

Επεξεργασμένο από VangelisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, VangelisV είπε

To πρόβλημά σου είναι το input jack της κιθάρας. Ξεβίδωσέ το και λύγισε το λίγο εκεί που πιάνει το βύσμα ή δες αν έχει ξεκολλήσει κανένα καλώδιο. Ή ακόμα καλύτερα αγόρασε ένα καλύτερο και βάλτο


Θα το τσεκάρω. Αν οντως φταίει αυτό κρίμα πάντως. Τσαμπα έκαναν γύρο οι ενισχυτές 2 φορες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις με κάποια άλλη κιθάρα πριν? Η ακόμα και να συνδέσεις ένα τηλέφωνο η mp3 player με ένα ανταπτοράκι  mini jack (που παίζει με χαμηλωμένη ένταση ανεβάζοντας σταδιακά) για να δεις τι γίνεται.

 

Αν δε βρεις άκρη πήγαινε στο κοντινότερο μαγαζί μουσικής να τσεκάρεις εκεί κιθάρα και ενισχυτή.

Επεξεργασμένο από Alter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Alter said:

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις με κάποια άλλη κιθάρα πριν?

 

αυτό έπρεπε να γίνει εξ αρχής

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λύνεις τα προβλήματα διά τής ατόπου απαγωγής. Εξαλείφοντας ένα - ένα κρίκο της αλυσίδας. Κιθάρα, καλώδιο, ενισχυτής.

 

Να υποθέσω πως όταν λες το ανοίγω στο 10, εννοείς το Output Master.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, yameth είπε

Λύνεις τα προβλήματα διά τής ατόπου απαγωγής. Εξαλείφοντας ένα - ένα κρίκο της αλυσίδας. Κιθάρα, καλώδιο, ενισχυτής.

 

Να υποθέσω πως όταν λες το ανοίγω στο 10, εννοείς το Output Master.

 

Εγώ πίστευα ότι αφού τα καλώδια είναι καινουρια (τρία ζευγάρια) και η κιθάρα δοκιμασμένη (όχι μια και δυο φορες) θα ήταν θέμα ενισχυτή. Και έτσι τον γύρισα. Όταν τον πήραν πίσω στο μαγαζί μου είπαν οτι δεν βρήκαν κάποιο θέμα.
Όταν λέω 10 εννοώ ΟΛΑ στο 10 (γενικά έκανα διαφορες δοκιμές, μια εκ των οποιων ήταν και αυτή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου