Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό είναι πρόβλημα!

 

Κάποτε τα πιτσιρίκια που ξεκινούσαν να παίζουν μουσική ονειρεύονταν να γίνουν rock stars (μιλάω πάντα για αυτές τις μουσικές).

 

Σήμερα τα όνειρά τους είναι διαφορετικά.

Ονειρεύονται να γίνουν youtube περσόνες.

Και φυσικα αυτο {συμπλήρωνω εγω αν μου επιτρεπεις} δεν ειναι ουτε μεμπτο ουτε εχει λιγοτερη καλλιτεχνικη αξια σε σχεση με παλαιοτερες δεκαετιες κ καταστασεις.

 Μουσικη επαιζαν κ οι μεν , μουσικη παιζουν κ οι δε. Το τι μας αρεσει κ τι οχι ειναι υποκειμενικο κ μια αλλη συζητηση.

Δεν υπαρχει λογος ισοπεδωσης.

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, vagelism said:

Και φυσικα αυτο {συμπλήρωνω εγω αν μου επιτρεπεις} δεν ειναι ουτε μεμπτο ουτε εχει λιγοτερη καλλιτεχνικη αξια σε σχεση με παλαιοτερες δεκαετιες κ καταστασεις.

 

 

Βαγγέλη, η άποψή μου, είναι ότι φυσικά και δεν είναι μεμπτό.

Είναι επιλογές αυτές που υπαγορεύονται από τις συνθήκες της εποχής.

Καλλιτεχνική αξία λιγότερη .... χμμμ, μάλλον κατά την γνώμη μου έχει, αλλά δεν συγκρίνω με άλλες εποχές, δεν έχει νόημα άλλωστε, συγκρίνω σε σχέση με το "δυναμικό" των μουσικών.

Θεωρώ δηλαδή ότι οι συνθήκες δεν ευνοούν την καλλιτεχνική δημιουργία από την άποψη των οικονομικών απολαβών, αλλιώς ίσως να είχαμε διαφορετικά δεδομένα.

 

Σήμερα δεν ενδιαφέρει/πληρώνει η δημιουργία, αλλά η προβολή/διαφήμιση.

 

Θα ήθελα να ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

 

Πχ, δεν θυμάμαι κανένα κομμάτι όλων αυτών των youtube τεράτων τεχνικής, ακόμα και το παλιό πια erotic cakes του Govan ήταν καθαρά αυτοσχεδιαζόμενο.

Ο ίδιος δήλωσε σε φίλο και συμφορουμίτη, ότι δεν τον ενδιαφέρει να γράψει μουσική (με την έννοια της σύνθεσης).

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Βαγγέλη, η άποψή μου, είναι ότι φυσικά και δεν είναι μεμπτό.

Είναι επιλογές αυτές που υπαγορεύονται από τις συνθήκες της εποχής.

Καλλιτεχνική αξία λιγότερη .... χμμμ, μάλλον κατά την γνώμη μου έχει, αλλά δεν συγκρίνω με άλλες εποχές, δεν έχει νόημα άλλωστε, συγκρίνω σε σχέση με το "δυναμικό" των μουσικών.

Θεωρώ δηλαδή ότι οι συνθήκες δεν ευνοούν την καλλιτεχνική δημιουργία από την άποψη των οικονομικών απολαβών, αλλιώς ίσως να είχαμε διαφορετικά δεδομένα.

 

Σήμερα δεν ενδιαφέρει/πληρώνει η δημιουργία, αλλά η προβολή/διαφήμιση.

Για μενα η πλατφορμα αλλαξε..Το τρενο συνεχιζει για τους δημιουργους να κυλα.

Παλια το ελεγαν βυνιλιο μετα κασσετα μετα cd και σημερα youtube κ digital download.

 

Μεχρι την εννοια του cd υπηρχαν εταιρειες απο πισω.

Πλεον δεν τις χρειαζεται ενας νεος συνθετης αφου υπαρχει τροπος να εκτεθει στο ευρυ κοινο χωρις δερβεναγες κ βδελες απο πισω.

 

Αλιμονο λοιπον αν αρχισουμε να πιστευουμε οτι ο Gallaher{τυχαιο ονομα}  εχει μεγαλυτερη καλλιτεχνικη αξια επειδη τυπωθηκε σε βινυλιο κ οι Snarky δεν εχουν η εχουν λιγοτερη... επειδη ξεκινησαν απο το ΥΤ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, vagelism said:

Αλιμονο λοιπον αν αρχισουμε να πιστευουμε οτι ο Gallaher{τυχαιο ονομα}  εχει μεγαλυτερη καλλιτεχνικη αξια επειδη τυπωθηκε σε βινυλιο κ οι Snarky δεν εχουν η εχουν λιγοτερη... επειδη ξεκινησαν απο το ΥΤ.

 

 

Κανείς δεν υποστήριξε κάτι τέτοιο, αλλά σκέψου το εξής.

Αν (αν λέω) ο Gallagher, δεν έβγαζε album δεν με ενδιαφέρει σε τι μορφή (δίσκοι, cd, κλπ) με κομμάτια, αλλά άνοιγες το tube, και τον έβλεπες να σολάρει πάνω σε backing tracks, θα είχε την ίδια καλλιτεχνική αξία που έχει τώρα?

 

Αμ ο Malcolm Young?

Πιθανόν θα ανέβαζε βίντεο "πώς να παίξετε τα ακκόρντα του τάδε κομματιού".

 

EDIT: Ο EVH, θα ανέβαζε tutorials για tapping, που όντως έβγαλε.

Όμως αυτός πρώτα τα χρησιμοποίησε σε κομμάτια, τα άκουσε ο κόσμος, και μετά έβγαλε τα tutorials.

Σήμερα γίνεται μόνο το δεύτερο μέρος.

 

Καταλαβαίνεις τι εννοώ, όταν μιλάω για χαμένο μουσικό δυναμικό?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κανείς δεν υποστήριξε κάτι τέτοιο, αλλά σκέψου το εξής.

Αν (αν λέω) ο Gallagher, δεν έβγαζε album δεν με ενδιαφέρει σε τι μορφή (δίσκοι, cd, κλπ) με κομμάτια, αλλά άνοιγες το tube, και τον έβλεπες να σολάρει πάνω σε backing tracks, θα είχε την ίδια καλλιτεχνική αξία που έχει τώρα?

Αυτο μου συνεβη προσφατα με τον Plini..που για μενα τον εκτιμω απεριοριστα.

Φυσικα εγω μιλαω για καλλιτεχνες του Youtube με συνθετικη ικανοτητα κ οχι για απλους παιχτες.

{Ποσταρα τον Ολλυ σαν συνθετη κ οχι παιχτη που παιζει τις καλτσες του - αν δεν εγινε κατανοητο ως τωρα

Εγω εθιξα θεμα συνθεσης στον Βαγγελη οχι παιξιματος.

 

Αν ο Gallagher εκανε οτι κανει ο Plini σημερα {που μαλλον θα το εκανε} ..ναι θα τον εκτιμουσα το ιδιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, vagelism said:

Αν ο Gallagher εκανε οτι κανει ο Plini σημερα {που μαλλον θα το εκανε} ..ναι θα τον εκτιμουσα το ιδιο.

 

 

Μπορεί να τον εκτιμούσες το ίδιο, δεν αντιλέγω.

Όμως η καλλιτεχνική του αξία θα ήταν η ίδια, χωρίς τις κομματάρες που έχει γράψει?

 

Θα στο πω κι αλλιώς.

Ο JJ Cale πχ, δεν ήταν κανένας φοβερός κιθαρίστας από την άποψη της τεχνικής (όπως και πολλοί άλλοι της γενιάς του).

Δεν ξέρω καν αν θα ανέβαζε τίποτα στο tube (να επιδείξει τι?).

Όμως κομμάτια όπως το παρακάτω, έχουν αφήσει εποχή.

Δεν είναι κρίμα να μην είχαν γραφτεί?

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Μπορεί να τον εκτιμούσες το ίδιο, δεν αντιλέγω.

Όμως η καλλιτεχνική του αξία θα ήταν η ίδια, χωρίς τις κομματάρες που έχει γράψει?

Δεν ξερω.Παραειναι υποθετικη η συζητηση.

Αλλα αυτα τα δυο αν επρεπε να τα συγκρινω..για να συγκρινω 2 διαφορετικους καλλιτεχνες απο 2 διαφορετικες γενιες..

να σου πω την αληθεια..και τα δυο φοβερα μου ακουγονται.

 

Μηπως...λεω μηπως...ψαρωνουν μερικοι λογω ηλικιας..{απολυτα κατανοητο φυσικα}

Δεν ειναι τοσο ευκολο να αποκαθηλωσουμε τους ηρωες που μας συνοδεψαν την εφηβικη μας ηλικια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, vagelism said:

Μηπως...λεω μηπως...ψαρωνουν μερικοι λογω ηλικιας..{απολυτα κατανοητο φυσικα}

Δεν ειναι τοσο ευκολο να αποκαθηλωσουμε τους ηρωες που μας συνοδεψαν την εφηβικη μας ηλικια.

 

 

Όσον αφορά εμένα το ξεχνάς αυτό.

Καταλαβαίνεις πιστεύω ότι δεν παίρνω το μέρος της μιας ή της άλλης άποψης όπως αναπτύχθηκαν εδώ, αλλά έχω μια προσωπική άποψη σχετικά με το θέμα, και προσπάθησα να δώσω κάποιους  προβληματισμούς μου στις χαζές αρχικές μου ερωτήσεις στα πρώτα μου ποστ πάνω στο θέμα.

 

EDIT: Να πω επίσης ότι το youtube και όλα τα σόσιαλ μύδια, είναι ευχή και κατάρα.

Μπορεί να σε προμοτάρουν, αλλά πρέπει να έχεις πάντα τις κεραίες σου τεντωμένες, για το αν κάποιος ανεβάσει ένα live σου από το κινητό με χάλια ήχο, ή και κακό παίξιμο από σένα (που δεν θα ήθελες να ανέβει), καθώς και κομμάτια από album σου (ή και ολόκληρο το album), που αποτελεί έναν πλάγιο τρόπο πειρατείας.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όσον αφορά εμένα το ξεχνάς αυτό.

Καταλαβαίνεις πιστεύω ότι δεν παίρνω το μέρος της μιας ή της άλλης άποψης όπως αναπτύχθηκαν εδώ, αλλά έχω μια προσωπική άποψη σχετικά με το θέμα, και προσπάθησα να δώσω κάποιους  προβληματισμούς μου στις χαζές αρχικές μου ερωτήσεις στα πρώτα μου ποστ πάνω στο θέμα.

 

 

Ο λογος που παιρνω μερος σε αυτες τις συζητησεις ειναι γιατι θεωρω οτι η σοφια δεν ερχεται με τα χρονια κ την πειρα αλλα με την ανταλλαγη αποψεων με σοφοτερους απο μενα ανθρωπους. Και εδω μεσα γραφουν μερικοι πραγματικα εξυπνοι ανθρωποι που κατεχουν τι σημαινει μουσικη συνολικα.

Ο καθε αντιλογος εχει για μενα αξια απο την στιγμη που τιθεται πανω σε βασεις.

Ειμαι σιγουρος οτι οσοι μας διαβαζουν σιωπηλα - ο καθενας βγαζει τα δικα του συμπερασματα .

Η μουσικη οπως ολες οι τεχνες ειναι μια τοσο υποκειμενικη αισθητικα δεξιοτητα.

Το σεβομαι αυτο.

Αλλος γουσταρει ραχμανινωφ - αλλος μεταλ αλλος Φιλιω Πυργακη. Ποιος εχει δικιο? Κανενας? Ολοι?

Αλλα μην φτασουμε στην απολυτη ισοπεδωση που φτασαμε να συζηταμε... τι ειναι μουσικη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, vagelism said:

θεωρω οτι η σοφια δεν ερχεται με τα χρονια κ την πειρα αλλα με την ανταλλαγη αποψεων με σοφοτερους απο μενα ανθρωπους

 

 

Η σοφία, ίσως και να έρχεται με τα χρόνια.

Κανείς δεν ξέρει, γιατί κανείς δεν έζησε (ούτε θα ζήσει) τόσο πολύ ώστε να την αποκτήσει πραγματικά.

Οπότε το "σοφότεροι" είναι άκυρο.

Μια παρέα είμαστε όλοι, με τα καλά και τα στραβά μας.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου