Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
4 ώρες πριν, vagelism είπε

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.

 

 

Γιατί μας γράφεις το αυτονόητο;

Απόψεις είναι όλες. (Το λένε και οι Όροι Χρήσης).

Αν και η κουβέντα έχει άλλο τίτλο καταλήγουμε να συζητάμε για θεμελιώδεις έννοιες λες και είναι ομιχλώδεις.

Καθε τόσο γράφεις π.χ. να ορίσουμε τι είναι μουσική, τι είναι σύνθεση λες και θα καταλήξουμε συζητώντας το 2019.

Είναι γραμμένα αυτά. https://en.wikipedia.org/wiki/Musical_composition. Όταν το έχουμε όλοι, τότε συζητάμε.

 

Καταλαβαίνουμε επίσης οι μουσικοί πως χωριζόμαστε σε εκτελεστές και συνθέτες που και οι δύο χρειάζονται ο ένας τον άλλον. Υπάρχουν και αυτοί που είναι και τα δύο. Λιγότεροι. Και ο αυτοσχεδιασμός σύνθεση είναι αλλά όχι ακριβώς. Αν ήταν έτσι ο Charlie Parker θα ήταν ο πολυγραφέστερος.

 

Για να επανέλθω όμως και να στο φέρω στα δικά σου μέτρα πρόκειται για τη σύγκριση Clyde Stubblefield και του Mike Mangini. Αν είχα μια θέση σε μια μπάντα funk, παρα το ότι ο δεύτερος είναι καταξιωμένος και τεχνικός ντράμερ, ο πρώτος είναι ο ογκόλιθος του είδους που μπορεί να μην ξέρει να παίζει metal ή πολκα, έχει όμως το ύφος και την αισθητική του funk.

O Mangini είναι session και ελβετικός σουγιάς. Ο Clyde είναι σχεδόν συνθέτης και μέρος της ιστορίας που έμαθε ο Mangini. Και εδω μιλάμε για κορυφές. Φαντάσου τι γίνεται σε καθημερινό επίπεδο μουσικών που μόνο σε φάση μελέτης ακουμπούν κάποια είδη.

 

Κι εμένα η 50ετής δισκοθήκη μου ορίζεται απο τους κορυφαίους μουσικούς της jazz, όμως λίγα είναι τα συνθετικά έργα που θυμάμαι.

Εχω ακούσει πολλή μουσική για μουσικούς αλλά και αρκετή σούπα επειδή ήταν ο προσωπικός δίσκος του ταδε sessionman.  Εκατοντάδες τέτοιοι δίσκοι. Καλό παίξιμο, σούπα μουσική.

Καιρό άκουγα μόνο αυτά.

Μια απλή μελωδία όμως μπορει να με ταξιδέψει.

Και βέβαια όσο πιο καλοί μουσικοί την εκτελέσουν τόσο πιο μαγευτική είναι.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Οταν γραφω οτι θεωρω την αποψη καποιου προσωπικη εκτιμηση...εννοω οτι μπορει να μην συμφωνω..αλλα την σεβομαι σαν προσωπικη εκτιμηση και αρα δεν μπαινω σε φαση να κανω debate.

2. και για μενα η εννοια της συνθεσης ειναι απολυτη.

Για αυτο ρωτουσα κ ξαναρωτουσα τι εχει η συνθεση του Νεαρου...που καποιοι ελεγαν οτι ειναι ασκησεις κολλημενες.

δεν διαφωνουμε πουθενα.

Mηπως διαφωνεις κ εσυ οτι το κομματι του Olly...ειναι συνθεση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, yameth είπε

σούπα μουσική

 

 

Βασικα αΦτο ηθελα να πω οταν ρώτησα "ΠΟΥ ειναι η ΜΟΥΣΙΚΗ?"....αν είναι να μην καταλαβαινουμε και την μεταφορικη έννοια των φράσεων να το κλεισουμε το μαγαζι....   

 

Και ναι υπαρχει αυτό που λέμε "¨προσωπικό γουστο" ή "περι ορέξεως" υπαρχουν ομως και κλασσικες ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΕΣ αξιες που λειτουργουν ως σταθερες (BENCHMARKS που λεγαμε και το χωριο μου..) 

 

Θες να παιξεις ΠΑΝΚ ε,ΘΕΣ δεν ΘΕΣ θα βαλεις σαν benchmark τους Ramones,Clash ,Sex Pistols..

Θες να παίξεις HEAVY METAL? Ε θες δεν θες θα βαλεις τους Judas Priest  & τους IRON MAIDEN

Θες να παιξεις ROCK & POP? Ε θες δεν θες θα βαλεις τους Stones & τους Beatles 

Θες να παιξεις FUNK?Ε θες δεν θες θα βαλεις τον James Brown & τους Parliament

Θες να παιξεις COUNTRY? Ε θες δεν θες θα βαλεις τον J.Cash,τον W.Jennings & τον.Η.Williams

 

κ.ο.κ....

 

ΟΛΟΙ οι παραπανω εχουν ΕΝΑ κοινο....οτι παιζουν/επαιζαν έχει/είχε ΟΥΣΙΑ και ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ...βασισμενο σε μια ιστορικη πραγματικοτητα,ΑΝΑΓΚΗ και συνθήκη....κανενας απο αυτους δεν έπαιξε μουσικη επειδη ήθελε να επιτυχει ΒΙΡΤΟΥΟΖΙΤΕ....στο...οργανο του...πολλοι απο αυτους δεν ειχαν καν...βιρτουοζιτε.....και πολυ περισσοτερο κανεις απο αυτους δεν εβαλε την μουσικη του ΚΑΤΩ απο την "οργανοπαιξια".

 

  

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

 

Β

 

ΟΛΟΙ οι παραπανω εχουν ΕΝΑ κοινο....οτι παιζουν/επαιζαν έχει/είχε ΟΥΣΙΑ και ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ...βασισμενο σε μια ιστορικη πραγματικοτητα,ΑΝΑΓΚΗ και συνθήκη....κανενας απο αυτους δεν έπαιξε μουσικη επειδη ήθελε να επιτυχει ΒΙΡΤΟΥΟΖΙΤΕ....στο...οργανο του...πολλοι απο αυτους δεν ειχαν καν...βιρτουοζιτε.....

 

  

το οτι εσυ δεν βρισκεις ουσια ..τι σημαινει Νικο οτι δεν υπαρχει?

Σκεφτηκες οτι αυτη η μουσικη που παιζει ο νεαρος εχει βιρτουζικες αναγκες?

Τα κανει χρονια ο Vai κ ο Σατριανι...Στον καδο  κ αυτα? επειδη δεν παιζουν 3 ακορντα αλλα 33?

 

Σαμπως εγω βρισκω ουσια στους Ramones?

Αυτο τι σημαινει? οτι τους αναιρω επειδη εγω δεν ακουω αυτη τη μουσικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagelism είπε

το οτι εσυ δεν βρισκεις ουσια ..τι σημαινει Νικο οτι δεν υπαρχει?

 

Φυσικα.

Ο ΘΕΟΣ κανει λαθη,ο SF ποτέΣ  :classic_biggrin: 

3 λεπτά πριν, vagelism είπε

Τα κανει χρονια ο Vai κ ο Σατριανι...Στον καδο  κ αυτα? επειδη δεν παιζουν 3 ακορντα αλλα 33?

 

Εντελως ΑΛΛΗ κλαση και οι 2 σε σχεση με τον πιτσιρικα και ,ακομα και αν τους απεχθανομαι μουσικα και αισθητικα,αυτο που παιζουν ΕΧΕΙ ουσια και ειναι αυθεντικο και ειναι και "μουσικη"...αυτο που ακουσα απο τον πιτσιρικα  (τον συγκεκριμενο δεν εχω ακουσει και ολους τους...πιτσιρικαδες του γιουτιουμπ) δεν λεει απολυτως τιποτα ως ουσια και μουσικη.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagelism είπε

Respect!

 

Αμα με ακουγε οπως και εσυ  και ο ΓΙΩΡΓΗΣ και πΣιφιζε ΠΑΤΣΟΚ αντι για ΤΣΙΡΙΖΑ θα ειχαμε γλυτωσει και 5 ,σχεδον,χρονια ΜΠΙΧΛΑΣ στη χωρα....αλλα δεν με ακουσε...τωρα μονο μΕ λεει "είχες δίκιο δια τους κομμουνιστΑς μας εκατεστρεψαν ολοσχερως" :classic_biggrin::classic_biggrin::classic_biggrin:

 

Γενικα ειμαι οπαδος φανατικος της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.

 

Εχετε ΟΛΟΙ το δικαιωμα να λετε ΕΛΕΥΘΕΡΑ την γνωμη ΜΟΥ ...😂 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Superfunk said:

 

Αμα με ακουγε οπως και εσυ  και ο ΓΙΩΡΓΗΣ και πΣιφιζε ΠΑΤΣΟΚ αντι για ΤΣΙΡΙΖΑ θα ειχαμε γλυτωσει και 5 ,σχεδον,χρονια ΜΠΙΧΛΑΣ στη χωρα....αλλα δεν με ακουσε...τωρα μονο μΕ λεει "είχες δίκιο δια τους κομμουνιστΑς μας εκατεστρεψαν ολοσχερως" :classic_biggrin::classic_biggrin::classic_biggrin:

Και αναρωτιόμουν,πόσο ακόμα θα αντέξεις 😛

 

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Το δευτερόλεπτο του Gallagher, μου πήρε 20 χρόνια να το αντιληφθώ. Τώρα που το ξέρω, δεν θα αφήσω κάποιον που δεν το ξέρει στην άγνοια.

Σας ακούω με προσοχή, λοιπόν μιας και αγαπάμε Rory 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, vagelism said:

 

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.

 

 

μάλιστα.....

προσωπική εννοείς δική μου και την σέβεσαι, αλλά ΟΧΙ δική σου....

 

και δηλαδή εσύ που ήσουν 15 χρονών το 90, μεγάλωσες και άκουσες και προχώρησες ακούγοντας τους ντραμερς του 90 και του 95 και 00 και όχι του 60 και του 70...

Δηλαδή ονόματα όπως ο Billy Cobham, Elvin Jones, Tony Williams, Buddy Rich, Gene Krupa, Hal Blaine, Clyde Stubblefield, Steve Gadd, Rick Marotta, Jeff Porcaro, David Garibaldi, Jim Keltner κλπ κλπ γιατί αφενός δεν μπορώ να θυμάμαι όλους, αλλά δεν έχει και σημασία, δεν είχαν καμμία επίδραση πάνω σου ή δεν γύρισες πίσω ΠΟΤΕ να πάρεις κάτι από τη δουλειά τους...και πήρες δηλαδή κατ ευθείαν από τον Vinnie.....

 

εντάξει το δέχομαι...

 

Εγώ πάντως όταν ήμουν 15 και άκουγα Carlos και Ritchie έπαιρνα το ΝΜΕ και διάβαζα συνεντεύξεις (διότι τότε...ιντερνετ δεν) που έλεγε ο ένας επηρεάστηκα από Peter Green, Gabor Szabo, AC Jobim, Pharoah Sanders και έτρεχα να αγοράσω δίσκους και έλεγα...τι είναι αυτά τα ξενέρωτα....ενώ ο άλλος έλεγε Bg Jim Sullivan και Django και έψαχνα να βρώ και ό ένας έπαιζε Delilah και ο άλλος τραγούδια της γιαγιάς μου....

ποτέ μου δεν ντράπηκα και ποτέ μου δεν τόλμησα να πω ότι δεν κέρδισα αφάνταστα από το ψάξιμο αυτό....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου