Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
26 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

Σας

Ένας είμαι😀

Τον Rory και τους δίσκους του τους αγάπησα όταν πρωτοξεκινούσα στην κιθάρα. Τα τραγούδια, τα παιξίματα, το στυλ. Λίγο αργότερα λόγω αλλαγής πορείας προς το πανκ και την alternative τον ψιλοδιέγραψα ως "δεινόσαυρο". Τώρα πρόσφατα ξανα-ακούω, με "ώριμο αυτί" και ακούω πράγματα που ούτε κατά διάνοια τα είχα ακούσει τότε. Άκουγα την ενεργεια, τη μελωδία, το groove, τα σόλα. Τώρα ακούω τα ηχοχρώματα και την τεχνική του, η οποία μου φαίνεται πολύ πιο ώριμη από πολλούς συγχρονούς του και πιο σταρ κιθαρίστες. Τα αντιλαμβάνομαι πιο εύκολα και μπορώ να καταλάβω τη δυσκολία τους αλλά και την ευφυία πίσω από αυτό. 

Αυτό το σήκωμα λοιπόν, μου φτιάχνει τη διάθεση γιατί δεν το έχω ξανακούσει σχεδόν πουθενά. Η μουσικότητα που έχει αυτή η μη γραμμική πορεία της νότας, η στιγμή της ανόδου και η καμπύλη μέχρι την κατάληξη είναι εξωγήινη. Είναι κάτι που δεν μπορεί να αποτυπωθεί με λόγια, ούτε καν σε παρτιτούρα ή ταμπλατούρα. Τσαγανό και μουσική οξυδέρκεια στο ζενίθ. Αυτό είναι.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

μάλιστα.....

προσωπική εννοείς δική μου και την σέβεσαι, αλλά ΟΧΙ δική σου....

 

και δηλαδή εσύ που ήσουν 15 χρονών το 90, μεγάλωσες και άκουσες και προχώρησες ακούγοντας τους ντραμερς του 90 και του 95 και 00 και όχι του 60 και του 70...

Δηλαδή ονόματα όπως ο Billy Cobham, Elvin Jones, Tony Williams, Buddy Rich, Gene Krupa, Hal Blaine, Clyde Stubblefield, Steve Gadd, Rick Marotta, Jeff Porcaro, David Garibaldi, Jim Keltner κλπ κλπ γιατί αφενός δεν μπορώ να θυμάμαι όλους, αλλά δεν έχει και σημασία, δεν είχαν καμμία επίδραση πάνω σου ή δεν γύρισες πίσω ΠΟΤΕ να πάρεις κάτι από τη δουλειά τους...και πήρες δηλαδή κατ ευθείαν από τον Vinnie.....

 

εντάξει το δέχομαι...

 

 

Ολο αυτο το κειμενο ..ειναι ερωτηση η προσωπικη σου διαπιστωση?

Σεβομαι τις προσωπικες σου εκτιμησεις..αλλα τωρα μπαινεις σε αλλα χωραφια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, vagelism said:

Ολο αυτο το κειμενο ..ειναι ερωτηση η προσωπικη σου διαπιστωση?

Σεβομαι τις προσωπικες σου εκτιμησεις..αλλα τωρα μπαινεις σε αλλα χωραφια..

 

Δηλαδή ονόματα όπως ο Billy Cobham, Elvin Jones, Tony Williams, Buddy Rich, Gene Krupa, Hal Blaine, Clyde Stubblefield, Steve Gadd, Rick Marotta, Jeff Porcaro, David Garibaldi, Jim Keltner κλπ κλπ γιατί αφενός δεν μπορώ να θυμάμαι όλους, αλλά δεν έχει και σημασία, δεν είχαν καμμία επίδραση πάνω σου ή δεν γύρισες πίσω ΠΟΤΕ να πάρεις κάτι από τη δουλειά τους...και πήρες δηλαδή κατ ευθείαν από τον Vinnie.....?????

 

ορίστε

έβαλα ερωτηματικά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

Ένας είμαι😀

Τον Rory και τους δίσκους του τους αγάπησα όταν πρωτοξεκινούσα στην κιθάρα. 

 

εντάξει...δεν είσαι ένας.....

 

κάπως έτσι όλοι μας.

για σένα ένα κομματάκι από τον Ρόρυ που γνώρισα, όπως τον γνώρισα και αγάπησα

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δηλαδή ονόματα όπως ο Billy Cobham, Elvin Jones, Tony Williams, Buddy Rich, Gene Krupa, Hal Blaine, Clyde Stubblefield, Steve Gadd, Rick Marotta, Jeff Porcaro, David Garibaldi, Jim Keltner κλπ κλπ γιατί αφενός δεν μπορώ να θυμάμαι όλους, αλλά δεν έχει και σημασία, δεν είχαν καμμία επίδραση πάνω σου ή δεν γύρισες πίσω ΠΟΤΕ να πάρεις κάτι από τη δουλειά τους...και πήρες δηλαδή κατ ευθείαν από τον Vinnie.....?????

 

ορίστε

έβαλα ερωτηματικά

 τους ξερω κ τους εχω ψαξει ολους.

Αλλους περισσοτερο αλλους λιγοτερο.

 

Αλλα σαν γνησιο παιδι των 90ς...εκει που εχω τον Buddy και τον Τοny +  την Αγια Τριαδα δεν βαζω κανεναν. 

Με πεντε ανθρωπους κλεινεις ολα τα κεφαλαια.

Τεχνικη -  groove - ταλεντο κ πρωτοτυπια.

aka...Αγια Τριαδα.

 

Αλλα...σεβομαι απολυτα κ του νεους..

Αν δεις πχ...εχω ανεβασει στο drums & Perc ειδικα θεματα για τους Anup Sastry και Troy Wright.

 Το ενα μου αυτι ειναι στο παρελθον κ το αλλο στο παρον. 

 

Εσυ εχεις καταπιει μια καραμελα κ πιστευεις αλλα κ πρεσβευεις με παθος οτι μετα το 75 δεν βγηκε τιποτα ενδιαφερον.{δικα σου λογια}

Σεβαστο..

αλλα θα μας επιτρεψεις να μην σκεφτομαστε η να μην προσεγγιζουμε την μουσικη ..ολοι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 9/4/2019 at 11:12 AM, vagelism said:

Ναι υπαρχουν ΚΑΙ αυτοι...Οι ζογκλερς...

Ούτως ή άλλως  ακόμα και ο πιο μεστός παίχτης ρίχνει μέσα σάλτσες και ζογκλερικά !!!

Ειδικά οι κιθαρίστες λειτουργούμε με ένα "bag of tricks" στο μυαλό

που και που αδειάζουμε τη σακούλα🤣🤣

Τώρα αυτούς που βαράνε κλίμακες στα 200bpm πάνω κάτω δε νομίζω να τους συμπαθεί κανείς, ούτε να παρουσιάζουν κάποια μουσική πρόταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vagelism είπε

Μιχαλη μου ..κλασσικο ροκ επαιξα τελευταια φορα το 1989...το βαριεμαι πιο πολυ κ απο το Μοναξια μου ολα που το εφαγα στη μαπα.

Οποτε ναι ...ΣΙΓΟΥΡΑ ζουμε σε διαφορετικους κοσμους.


Ισως και επειδή εγω ακριβολογώ, ενώ εσύ διαβάζεις μόνο αυτό που θές.
έγραψα "classic rock garage blues".  = black keys (όχι πυξ λαξ, που ΔΕΝ ειναι κλάσικ ροκ σε κανένα γαλαξία).
Aλλά κάτι έχεις με τον Rory... και δεν σου κάνει καλό.

Επίσης εννοείται πως είναι quantize οι ηχογραφήσεις - παίζουν οι ντράμερ και μετά το σύστημα τους... "διορθώνει".
Σε όλο τον κόσμο αυτό γίνεται, στον διαφορετικό, δικό σου όχι;

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι εισαι εριστικος.

Κουβεντουλα κανουμε ρε φιλε μην το παιρνεις πατριωτικα..απλα διαφωνουμε .

Οχι καταλαβα ακριβως τι γουσταρεις.

Για μενα μιλησα οτι βαριεμαι classic rock περισσοτερο κ απο το Μοναξια μου ολα που το εχω παιξει 1500 φορες .

Ξερω τι ειναι classic rock αδερφε κ Garage..δεν ειμαι χτεσινος.

 

Οσα ονοματα ανεφερα ηταν ενδεικτικα για χαρην παραδειγματος..

Ξερω πολυ καλα ποιος ειναι κ ο Rory κ ο Jimmie...και ο Richie και ο Mark. Δεν εχω κανενα μενος με κανεναν κ του εκτιμω ολους.

 

 

33 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Επίσης εννοείται πως είναι quantize οι ηχογραφήσεις - παίζουν οι ντράμερ και μετά το σύστημα τους... "διορθώνει".
Σε όλο τον κόσμο αυτό γίνεται, στον διαφορετικό, δικό σου όχι;

 Θα σε διορθωσω.

quantize δεν γινεται στο 100% των ηχογραφησεων. Αν πεσουν σε καναν αμπαλο drummer μπορει..αλλα πλεον κ αυτοι σπανιζουν.

Καμια διορθωσουλα μπορει.

Αλλα οι τυποι που σου εστειλα Troy - Anup....ειλικρινα πιστευεις οτι εχουν αναγκη quantization?

Επισης το συνολο των γνωστων studio drummer...

Tι,  θα κανεις quantize στο παιξιμο του Weckl του Jordan  του Kelter η του Nate smith? Θα σε παρουν με τις πετρες. Για αυτο τους προσλαμβανουν. Γιατι ειναι ολα μπετον.

 

Αν εχεις χρονο..

www.youtube.com/writetovagelis1975

45 Κομματια ουτε σε ενα QUANTIZE.

ΟΛΑ ΟΝΕ ΤΑΚΕ..

Ουτε καν διορθωσεις δεν κανω.

Αρα στο δικο μου κοσμο κ στα δικα μου ακουσματα...οχι δεν συμβαινει quantize.

στο δικο σου μαλλον συμβαινει κ το πηρες για κανονα.

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vagelism είπε

Δεν καταλαβαινω γιατι εισαι εριστικος.

Κουβεντουλα κανουμε ρε φιλε μην το παιρνεις πατριωτικα..απλα διαφωνουμε .

Οχι καταλαβα ακριβως τι γουσταρεις.

Για μενα μιλησα οτι βαριεμαι classic rock περισσοτερο κ απο το Μοναξια μου ολα που το εχω παιξει 1500 φορες .

Ξερω τι ειναι classic rock αδερφε κ Garage..δεν ειμαι χτεσινος.

 

Οσα ονοματα ανεφερα ηταν ενδεικτικα για χαρην παραδειγματος..

Ξερω πολυ καλα ποιος ειναι κ ο Rory κ ο Jimmie...και ο Richie και ο Mark. Δεν εχω κανενα μενος με κανεναν κ του εκτιμω ολους.

 

 

 Θα σε διορθωσω.

quantize δεν γινεται στο 100% των ηχογραφησεων. Αν πεσουν σε καναν αμπαλο drummer μπορει..αλλα πλεον κ αυτοι σπανιζουν.

Καμια διορθωσουλα μπορει.

Αλλα οι τυποι που σου εστειλα Troy - Anup....ειλικρινα πιστευεις οτι εχουν αναγκη quantization?

Επισης το συνολο των γνωστων studio drummer...

Tι,  θα κανεις quantize στο παιξιμο του Weckl του Jordan  του Kelter η του Nate smith? Θα σε παρουν με τις πετρες. Για αυτο τους προσλαμβανουν. Γιατι ειναι ολα μπετον.

 

Αν εχεις χρονο..

www.youtube.com/writetovagelis1975

45 Κομματια ουτε σε ενα QUANTIZE.

ΟΛΑ ΟΝΕ ΤΑΚΕ..

Ουτε καν διορθωσεις δεν κανω.

Αρα στο δικο μου κοσμο κ στα δικα μου ακουσματα...οχι δεν συμβαινει quantize.

στο δικο σου μαλλον συμβαινει κ το πηρες για κανονα.

 

 


Διαρκώς ερμηνεύεις τις απαντήσεις των άλλων κατά το δοκούν. Δεν είναι φιλικό στον διάλογο αυτό. Δεν πανα ξέρεις και τι δεν είναι κλάσικ ροκ.
Classic rock garage blues πάντως (χωρις κόμματα) είναι άλλο πράγμα από αυτό που έγραψες επίτηδες. Θέλεις να σε παρεξηγούν μάλλον και το κάνεις σκόπιμα, αλλιώς θα απαντούσες σε αυτό που διάβαζες και όχι σε ό,τι θα ήθελες.
Πάσο, δεν θα επιμείνω.

Οσο για το quantize, έτσι είναι αν έτσι πιστεύεις (λες και θα το παραδεχόταν ποτέ κανένας από αυτούς). Λυπάμαι, αλλά είσαι βαθιά νυχτωμένος. Δεν υπάρχει στούντιο ή παραγωγή που να μην γίνεται αυτό από τα 90s και μετά - ειδικά στο είδος που σου αρέσει. Και δεν έχει να κάνει με τις δυνατότητες του ντράμερ, οι οποίοι σε αυτή την κλάση για την οποία μιλάμε, συμφωνώ ότι δεν το χρειάζονται. Εχει να κάνει με τις πρακτικές των στούντιο και των παραγωγών της συγκεκριμένης ιλουστρασιόν μουσικής.
Υπάρχει βέβαια και η "άλλη", η αγνότερη μουσική, όπου κάτι τύποι σαν τον Weckl (ο αντίστοιχος σρέντερ στα ντραμς) δεν βλέπουν ούτε μπορούν να σταθούν ποτέ.
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Διαρκώς ερμηνεύεις τις απαντήσεις των άλλων κατά το δοκούν. Δεν είναι φιλικό στον διάλογο αυτό. Δεν πανα ξέρεις και τι δεν είναι κλάσικ ροκ.
Classic rock garage blues πάντως (χωρ΄ςι κόμματα) είναι άλλο πράγμα από αυτό που έγραψες επίτηδες. Θέλεις να σε παρεξηγούν μάλλον και το κάνεις σκόπιμα, αλλιώς θα απαντούσες σε αυτό που διάβαζες και όχι σε ό,τι θα ήθελες.
Πάσο, δεν θα επιμείνω.

Οσο για το quantize, έτσι είναι αν έτσι πιστεύεις (λες και θα το παραδεχόταν ποτέ κανένας από αυτούς). Λυπάμαι, αλλά είσαι βαθιά νυχτωμένος. Δεν υπάρχει στούντιο ή παραγωγή που να μην γίνεται αυτό από τα 90s και μετά - ειδικά στο είδος που σου αρέσει.
Γιατί υπάρχει και η "άλλη", η αγνότερη μουσική, όπου κάτι τύποι σαν τον Weckl (ο αντίστοιχος σρέντερ στα ντραμς) δεν βλέπουν ούτε μπορούν να σταθούν ποτέ.
 

χμμμ....

Classic rock garage blues...

μου ακουγεται δυσκολο. Πως λεμε Αfrocuban Big Band Jazz?

 

Ολα τα υπολοιπα ειναι .........προσωπικες σου εκτιμησεις.

 

Εδω ας δουμε τον Weckl να κανει quantize τον εαυτο του..σε  ηχο κ εικονα. Τσαμπα στο στελνω βεβαια γιατι δεν θα το πατησεις.

Αναρωτιεμαι αν ξερεις καν τι σημαινει...quantize.

χααχχααχ

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου