Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου 'ρθε ένα off topic και συγχωρέστε με αλλά το γράφω μην το ξεχάσω. Αν ήμουν ο Chick Corea θα είχα βγάλει οπωσδήποτε ένα άλμπουμ με τίτλο "North Corea".

  • Like 2
  • Χαχα 7

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πείτε μου αν υπάρχει κάποιος που δεν θα κλάψει με την ψυχή που βγάζει το σόλο αυτού του αρχι-πατέρα όλων των σρέντερς :

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φευγαλαία διάβασα τα ποστς περι Ρόρυ. Οκ. Ωραία τραγούδια, θαμένες μνήμες απο την εποχή της αθωότητας μας, θυμάμαι το Top Priotiry που είχα ξεκλέψει απο την ξαδέρφη μου κάπου στις αρχές του 80, τότε που δεν αρκούσαν 3 δευτερόλεπτα για να έχει κανείς πρόσβαση σε όλες τις μουσικές του κόσμου ανεξαιρέτως, και φυσικά και τους υπόλοιπους απο τους καλούς δίσκους του (γιατι έβγαλε και κάτι αλμπουμ τύπου against the grain που ελάχιστες φορές τα έπαιξα).

Αλλες εποχές, άλλο μαζικό συναίσθημα, άλλες ΚΥΡΙΑΡΧΕΣ συνθήκες, άλλες κουλτούρες, άλλες συνήθειες, άλλα κυρίαρχα ρεύματα. Μιλάμε για τον απόηχο του 60, 70 , για μια μουσική η οποία αντιπροσωπεύει το επόμενο στάδιο απο την απόλυτη κυριαρχία της ειρήνης, της αγάπης σαν καθολικά προωθούμενες ιδέες. Οχι οτι τότε δεν υπήρχαν πόλεμοι και μίσος και ατομισμός, κτλ. Βεβαίως. Αλλά ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΝ νορμάλ! Η νόρμα ήταν (απο ψηλά) ΑΓΑΠΗ ΕΙΡΗΝΗ. Μάλιστα πάνκ, αλλά και μέταλ το 80, ήταν απο τις πρώτες ενδείξεις αλλαγής της εποχής, απο τα σημάδια οτι τα καλά χρόνια της αγάπης σιγά σιγά τελειώνουν. (Και φυσικά αυτο αποδείχθηκε με τις τραγικές εξελίξεις απο 1991 μέχρι και σήμερα.)

Και αν με ρωτήσετε, εννοείται, ποιός φυσιολογικός άνθρωπος δεν θα προτιμούσε εκείνο το "σύστημα" απο το σημερινό.

Μήπως λοιπόν δεν μας φταίει η μουσική σήμερα (εμάς των 50 +- φεύγα), αλλά κάτι άλλο?

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Μου 'ρθε ένα off topic και συγχωρέστε με αλλά το γράφω μην το ξεχάσω. Αν ήμουν ο Chick Corea θα είχα βγάλει οπωσδήποτε ένα άλμπουμ με τίτλο "North Corea".

Εντάξει, δηλαδή τώρα πετάς ένα οφτόπικ, και μάλιστα με πολιτικές προεκτάσεις, για να ξεφύγει η συζήτηση απ' το θέμα που έθεσε ο ΟΡ. Δεν ντρέπεσαι;

  • Χαχα 2

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

"North Corea"

"North Corea Chick" με αντίστοιχο εξώφυλλο

93aa0025fe0b42b4d85d8a218b041a42.jpg




Πάντως κι εμένα αυτή η αποδόμηση του Weckl μου φαίνεται κάπως. Οκ, δεν ακούω, δεν άκουσα ποτέ τέτοια μουσική, δεν θα πω τι μου προκαλεί για να μην προκαλέσω, αλλά παρωπίδες aside, δεν θα πω ότι είναι άψυχοι, άμπαλοι, άγκρουβοι κλπ. Το αυτό και για τον χειρότερο ever κιθαρίστα όλων των εποχών. Τον John Petrucci. Aν βγω και πω ότι είναι ο χειρότερος κιθαρίστας όλων των εποχών θα πέσει ντομάτα καφάσι.😀

Επίσης, έχω κάνει quantize σε θηρία drummer (έλληνες) και μπασίστες γιατί το επίτασσε η παραγωγή. (Ελλαδάρα). Πληροφοριακά, Αναστασιάδης, Παπαδόπουλος, Τζήμκας.



 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τ

24 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Επίσης, έχω κάνει quantize σε θηρία drummer (έλληνες) και μπασίστες γιατί το επίτασσε η παραγωγή. (Ελλαδάρα). Πληροφοριακά, Αναστασιάδης, Παπαδόπουλος, Τζήμκας.

 

Ανφερεσαι σε συνολικο  "stick to the grid" οπου ο ντραμμερ εχει "παιξει πανω απο τα μιΝτια" ή σε ηχογραφηση εξ'αρχης?

Πανω απο midi έχει κάποια λογικη (λΑΙμε τωρα) αλλα σε εξ'αρχης ηχογραφηση μου φαινεται παλαβο..

 

Ασε που σε μερικα παιξιματα δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να κανεις quantize...πως θα κανεις quantize  στα ΑΣΎΛΛΗΠΤΑ  ghost notes του Steve Jordan ή στο εκτος πραγματικότητας syncopation του Vinnie?

 

Καλά δεν μιλαμε για να κανεις quantize σε ΑΥΤΟΝ...αυτος ειναι πιο....quantize απο το.....Quantize το ιδιο :classic_biggrin:

 

  

 

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Μόλις τώρα, Superfunk είπε

παλαβο..

χειροκίνητο edit του απ' ευθείας ηχογραφημένου υλικού για να γίνει ντραμασίν έγινε. Ήτο επιταγές ενός κάποιου παραγωγού. Τα παιξίματα ήταν πιο staight θρου. Session.
Ευτυχώς δουλεύαμε την γρηγορότερη και πιο εύκολη πλατφόρμα για edit. Το sonar. To οποίο κατέβασα δωρεάν προσφάτως και χάθηκα ομολογουμένως-μετά από απουσία 10+ χρόνων από οποιοδήποτε DAW.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

χειροκίνητο edit του απ' ευθείας ηχογραφημένου υλικού για να γίνει ντραμασίν έγινε. Ήτο επιταγές ενός κάποιου παραγωγού. Τα παιξίματα ήταν πιο staight θρου. Session.
Ευτυχώς δουλεύαμε την γρηγορότερη και πιο εύκολη πλατφόρμα για edit. Το sonar. To οποίο κατέβασα δωρεάν προσφάτως και χάθηκα ομολογουμένως-μετά από απουσία 10+ χρόνων από οποιοδήποτε DAW.

 

 

Καλα όντως το Sonar απλα δεν υπαρχει ,ειδικα για edit,μονο αυτο χρησιμοποιω εδω και χρονια.

Καταλαβαινω τι λες....τι μου θυμισες τωρα....1983 την πρωτη μου επαγγελματικη ηχογραφηση στo Sierra και τον κακομοιρο τον ντραμμερ μας (μιλαμε απο τις λιγες "μηχανες" την εποχη εκεινη στην Ελλαδα ο ανθρωπος ηταν μετρονομος) ο οποιος οταν μπηκε στο στουντιο πληροφορηθηκε απο τον παραγωγο οτι θα εγραφε μονο κασα και ταμπουρο και το........ DMX θα επαιζε το hi-hat και μετα τα toms θα τα επαιζε "απο πάνω" γιατι "ετσι κανουν στο εξωτερικο"....😀  ... (θα ειχε διαβασει σε κανα mix της εποχης πως ,υποτιθεται , εγραφαν οι ΔΟΥΡΑΝ-ΔΟΥΡΑΝ,και ηθελε να το κανει και αυτος....που να ηξερε ο κακομοιρης οτι στους Duran Duran εγραφε ο Tony Thomson μια και εξω....και τον Taylor τον ειχαν μονο για τη...φραντζα στα live :classic_biggrin:)

 

Πρωτοι στη λαλακια και στο να παίρνουμε ΜΟΝΟ τα κακα απο το εξωτερικο και στη μουσικη ....

 

Μετα απο καμμια 10αρια χρονια οποιος πηγαινε ντεμο σε δισκογραφικη επρεπε να απαντησει στην τρομερη ερωτηση για να....ακουστει το ντεμο του: "ΛΟΥΠΕΣ έχετε?" 🤣 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Πάντως κι εμένα αυτή η αποδόμηση του Weckl μου φαίνεται κάπως. Οκ, δεν ακούω, δεν άκουσα ποτέ τέτοια μουσική, δεν θα πω τι μου προκαλεί για να μην προκαλέσω, αλλά παρωπίδες aside, δεν θα πω ότι είναι άψυχοι, άμπαλοι, άγκρουβοι κλπ. Το αυτό και για τον χειρότερο ever κιθαρίστα όλων των εποχών. 

 



κοίτα να δεις, ένα φόρουμ πολλές φορές είναι κάτι σαν καφενείο, όπου λέμε όλοι το μακρύ μας και το κοντό μας. Με την έννοια αυτή θα υπερβάλλουμε για να τονίσουμε αυτό που θέλουμε.

Όμως στην περίπτωσή του, την ίδια την ουσία τη λες ο ίδιος, ίσως πιό πολιτικά ορθά.

προσωπικά και εγώ.

Δεν ακούω

πήγα να ακούσω (αγόρασα 3 δίσκους) τέτοια μουσική γιατί με τράβηξε όπως πάντα το όνομα Corea και η GRP

δεν θα πω όπως λες τι μου προκαλεί

αλλά ακόμα και παρωπίδες aside θα πω ότι δεν καταφέρνει να σε κάνει να σε τραβήξει να σε βάλει μέσα στη μουσική.

Αυτό εγώ θα το πω άψυχο...

Το ίδιο και για τους κιθαρίστες του είδους, και αυτόν που είπες και άλλους θεούς όπως τον Gambale κλπ κλπ, νομίζω ότι καταλαβαίνετε.

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε



κοίτα να δεις, ένα φόρουμ πολλές φορές είναι κάτι σαν καφενείο, όπου λέμε όλοι το μακρύ μας και το κοντό μας. Με την έννοια αυτή θα υπερβάλλουμε για να τονίσουμε αυτό που θέλουμε.

Όμως στην περίπτωσή του, την ίδια την ουσία τη λες ο ίδιος, ίσως πιό πολιτικά ορθά.

προσωπικά και εγώ.

Δεν ακούω

πήγα να ακούσω (αγόρασα 3 δίσκους) τέτοια μουσική γιατί με τράβηξε όπως πάντα το όνομα Corea και η GRP

δεν θα πω όπως λες τι μου προκαλεί

αλλά ακόμα και παρωπίδες aside θα πω ότι δεν καταφέρνει να σε κάνει να σε τραβήξει να σε βάλει μέσα στη μουσική.

Αυτό εγώ θα το πω άψυχο...

Το ίδιο και για τους κιθαρίστες του είδους, και αυτόν που είπες και άλλους θεούς όπως τον Gambale κλπ κλπ, νομίζω ότι καταλαβαίνετε.

 

 

Ναι ρε παιδι μου και εγω βγαζω σπυρια με οτιδηποτε jazz fusion κομματι.....αλλα αυτο δεν σημαινει οτι φταιει ο ντραμμερ....αμα το κομματι ειναι σουπα ,ειναι σουπα.... και δυστυχως το ειδος...ειναι κανονικο ΠΑΤΣΑΤΖΙΔΙΚΟ οσον αφορα το προσφερομενο μενου 🤣

 

Τον Weckl τον εχω δει να παιζει pop & funk σε clinic και εχω χαζεψει απο την γκρουβα... αλλα γιατι στα ΛΕΩ αφου μπορεις να τα ΑΚΟΥΣΕΙΣ κι ολας?

 

https://www.youtube.com/watch?v=11Gw9VLNHOs

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου