Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Superfunk said:

 

 

Ναι ρε παιδι μου και εγω βγαζω σπυρια με οτιδηποτε jazz fusion κομματι.....αλλα αυτο δεν σημαινει οτι φταιει ο ντραμμερ....αμα το κομματι ειναι σουπα ,ειναι σουπα.... και δυστυχως το ειδος...ειναι κανονικο ΠΑΤΣΑΤΖΙΔΙΚΟ οσον αφορα το προσφερομενο μενου 🤣

 

Τον Weckl τον εχω δει να παιζει pop & funk σε clinic και εχω χαζεψει απο την γκρουβα... 

 

καλά, εντάξει μη γενικεύεις και συ, όχι με ο,τιδήποτε jazz fusion, εχει εκεί πιλάφια και πιλάφια, και σίγουρα δεν φταίει ο ντραμμερ.

Αλλά υποτίθεται ότι συζητάμε. Και δεν γίνεται στο παραμικρό που πάμε να πούμε να κρεμιέται ο καθένας και να το κάνει μετά ευαγγέλιο.

Μπορεί να είναι καλός αλλά δεν μπορώ να ακούω τις δουλειές του. Πως γίνεται δηλαδή να μην υπάρχει κάτι από Gadd, Cobham, Porcaro ακόμα και από ξεχασμένους πχ jon Hiseman που να μη μου άρεσε ή να με ενόχλησε τόσα χρόνια?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μπορεί να είναι καλός αλλά δεν μπορώ να ακούω τις δουλειές του. Πως γίνεται δηλαδή να μην υπάρχει κάτι από Gadd, Cobham, Porcaro ακόμα και από ξεχασμένους πχ jon Hiseman που να μη μου άρεσε ή να με ενόχλησε τόσα χρόνια?

 

 

O Weckl έχει διαλεξει διαφορετικο career path απο αυτους που γραφεις ,ΔΕΝ ειναι session drummer.

Ειναι περισσοτερο band leader/clinician και solo drummer ,δεν εχει μεγαλη δισκογραφια με άλλους συνθετες...

 

Δεν μπορεις λοιπον να τον συκρινεις με τον Gadd ή τον Porcaro που εχουν γραψει την μιση rock/pop δισκογραφια και εχουν παιξει σε εκατονταδες νο.1 hits.

 

Αν ηθελε ο Weckl να γινει σεσσιονας μια χαρα θα επαιζε σε ωραια τραγουδια.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δεν ακούω

πήγα να ακούσω (αγόρασα 3 δίσκους) τέτοια μουσική γιατί με τράβηξε όπως πάντα το όνομα Corea και η GRP

δεν θα πω όπως λες τι μου προκαλεί

αλλά ακόμα και παρωπίδες aside θα πω ότι δεν καταφέρνει να σε κάνει να σε τραβήξει να σε βάλει μέσα στη μουσική.

Αυτό εγώ θα το πω άψυχο...

Το ίδιο και για τους κιθαρίστες του είδους, και αυτόν που είπες και άλλους θεούς όπως τον Gambale κλπ κλπ, νομίζω ότι καταλαβαίνετε.


Φυσικά και καταλαβαίνουμε και πολλές φορές γίνεται οπαδικό τσίγκλισμα σε αυτά. Όπως με την δωρεάν υπηρεσία pay per view των ευρωπαϊκών ματς του ΠΑΟΚ για όλη τη σεζόν.

Άψυχο όμως δεν είναι κάτι που δεν αγγίζει εμένα, αλλά κάτι που βγάζει από μέσα του ο παίκτης. Αν αυτός θέλησε να το κάνει έτσι και με αυτό είναι ευτυχισμένος και αυτή την ευτυχία του τη συμμερίζονται 8 άνθρωποι (δε νομίζω να γεμίζει στάδια ο Weckl ούτε να κάνει χρυσούς δίσκους) τότε κανένα πρόβλημα. Διατηρούμε βέβαια το δικαίωμα κριτικής όπως επίσης και ο υπερασπιστής διατηρεί το δικαίωμα backfire αν θιχτεί. No probs. Δύο πράματα μπορούμε να κάνουμε με τη μουσική: Ή να την ακούσουμε ή να μην την ακούσουμε.

Πάντως δημόσια κριτική θα ήθελα να κάνω εί δυνατόν σαν να είχα τον κρινόμενο μπροστά μου. Το τακτ( political correctness) αλλά και η κατανόηση/αντιμετώπιση με χιούμορ είναι μια αρετή που πάει τις διαπροσωπικές σχέσεις μπροστά. Και την εποχή τον social media λείπει όλο και περισσότερο.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ΣΦ

ας είναι whatever...

ούτε η μπάντα του μου αρέσει ούτε γενικά σε ό,τι αναμείχτηκε.

ΟΚ sue me.

 

έχω γενικά ένα πιστεύω, που λεει ότι αν κάτι είναι καλό κάποια στιγμή θα έρθει και θα το εκτιμήσω.

αν δεν το ακούω ή δεν ασχολούμαι σημαίνει ότι δεν είναι καλό (για μένα - δεν το εγκρίνω)

Δεν έχω πέσει έξω μέχρι τώρα ούτε σε ποσοστό 5%.

Μέσω των κύκλων μου κάποια στιγμή τα ακούω όλα, και τα τελευταία 20 χρόνια που έχω μπλέξει με το ιντερνετ και υπάρχει βομβαρδισμός και έχω μπλέξει με κόσμο που ψάχνει μουσική με τον τρόπο αυτό ακούω και αν αξίζει στέκομαι, αλλιώς προσπερνάω.

Εννοείται ότι , ό,τι προπερνάω δεν είναι άχρηστοι, αλλά απλά δεν μου κάνουν κλικ.

 

Με τη λογική αυτή δεν είναι δυνατόν να μην συζητάμε και να μη λέμε τα γούστα μας....

Φυσικά ούτε μπορούμε να πάμε στο άλλο άκρο και να λέμε shredder τον Meola ή τον Maha....

 

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ απλώς. 

και μην το πάμε στην ηλικία, αλλά (πως να το κάνουμε) ήμουν εκεί όταν σχεδόν από το πουθενά βγήκε ο Al και την ίδια χρονιά πήρα το GP και ήταν κιθαρίστας της χρονιάς. Και όλη η μουσική κοινωνία της Θεσσαλονίκης προσκύναγε. Και δεν προσκύναγε έναν που έπαιζε γρήγορα. Προσκύναγε έναν νέο σημαντικό μουσικό. Που άφησε ιστορία πίσω του. Δεν μπορούμε σήμερα να λέμε 40 χρόνια μετά οτι είναι σρεντεράς όταν ο ίδιος ο όρος βγήκε πριν 10 χρόνια, δεν ξέρω πόσα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

@ΣΦ

ας είναι whatever...

ούτε η μπάντα του μου αρέσει ούτε γενικά σε ό,τι αναμείχτηκε.

ΟΚ sue me.

 

Μα ούτε έμενα μου αρεσει η μπαντα του.

Αλλα σαν ΝΤΡΑΜΜΕΡ πως να το κανουμε....ΕΙΝΑΙ τερας...

 

Δες εδω πως κοντραρει στα ισA τον...ΜΠΟΥΛΝΤΟΖΑ 🤣  σε ενα απο τα ωραιοτερα κομματια της παγκοσμιας μουσικης ever (και κακα τα ψεμματα στα fills και στα breaks τον εξαφανιζει τοσο τεχνικα όσο και αισθητικα ακου ποσο πιο ΜΟΥΣΙΚΑ ειναι τα breaks του & τι απιστευτο flow που εχουν σε σχεση με  αυτα του ...μπουλντοζα που ειναι raw power)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Superfunk said:

 

Μα ούτε έμενα μου αρεσει η μπαντα του.

Αλλα σαν ΝΤΡΑΜΜΕΡ πως να το κανουμε....ΕΙΝΑΙ τερας...

 

Δες εδω πως κοντραρει στα ισA τον...ΜΠΟΥΛΝΤΟΖΑ 🤣  σε ενα απο τα ωραιοτερα κομματια της παγκοσμιας μουσικης ever (και κακα τα ψεμματα στα fills και στα breaks τον εξαφανιζει τοσο τεχνικα όσο και αισθητικα ακου ποσο πιο ΜΟΥΣΙΚΑ ειναι τα breaks του & τι απιστευτο flow που εχουν σε σχεση με  αυτα του ...μπουλντοζα που ειναι raw power)

 

 

 

Μα ποιό το όφελος ρε Νίκο, όταν δεν παράγει μουσική ή παράγει μουσική για κλινικς ή γουορκσοπ? ¨η να παίζει στη ΝΑΜΜ?

δεν λέω δουλειές είναι και ο καθένας όπως θέλει, αλλά βολεύομαι μια χαρά με τον Stevie όπως το έπαιξε.

Πως να το κάνουμε, κλείδωσε τότε ο ήχος αυτός, ήταν κομματάρα που δεν βγαίνει σήμερα.

Μπορεί ο τεχνίτης να το κάνει καλύτερα, αλλά ποιό το όφελος?

Μπορεί σήμερα ο τεχνίτης να προσληφθεί και να παραγάγει μουσική σαν αυτή?

Μουσική που να την ακούς μετά 45 χρόνια και να την παίζουν στις κλινικές οι Weckl του 2050?

Θα μου πεις μπορεί έχει την δυνατότητα.

Για μένα το αποτέλεσμα μετράει.

και εννοείται στην εκτέλεση, όλη η μπάντα ξεσκί....

 

αλλά I'll stick to the original

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μα ποιό το όφελος ρε Νίκο, όταν δεν παράγει μουσική ή παράγει μουσική για κλινικς ή γουορκσοπ? ¨η να παίζει στη ΝΑΜΜ?

 

Αλλη κουβεντα αυτη,τι να πουνε και ολοι οι μουσικαραδες στην Ελλαδα που παιζουν.... αΦτα που παιζουν οι καημένοι 🤣

 

 

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

αλλά I'll stick to the original

 

μα φυσικα δεν τιθεται λογος αν και εδω ο ντραμμερ μου αρεσει περισσοτερο 🤣

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συγκριση του Weckl με τον Gadd η με τον Steve Jordan ειναι απλα ακυρη.

Δεν συγκρινουμε 2 ντραμμερ..αλλα 2 ντραμμερ που παιζουν κ εξειδικευονται σε διαφορετικα στυλ.

 Σαν να προσπαθουμε να συγκρινουμε τον Vai με τον Metheny.

Θελεις ροκ - μπλουζ θα παρεις Gadd η Jordan...Θελεις  fusion - latin - big band Jazz drumming η μουσικες με fusion προεκτασεις και 40 Kicks...θα παρεις τον Weckl. 

 

Ο Weckl αν κ θα μπορουσε να παιξει στη θεση του Gadd στον Κλαπτον ..πιστευω οτι δεν θα ηταν η καλυτερη επιλογη...η δεν θα ηταν τοσο καλος οσο ο Steve. 

Επισης δεν θα ηταν ιδανικος για να καλυψει το σκαμνι του Mangini στους DT. 

 

ΑΠΛΑ Κ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΑ..

ΑΝ Κ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ κ τον εκτιμω οσο λιγους...γιατι οπως ειπε κ ο SF..Ειναι εκνευριστικα καλος.

Αυτο.

 

Aυτη τη στιγμη θεωρω οτι στην Αμερικη {ισως κ παγκοσμιως} σε αυτα τα στυλ μουσικης θα ειναι το 1ο τηλεφωνο για σεσσιον.

Τωρα αν μας αρεσει αυτο το στυλ {fusion} ειναι περι ορεξεως..Δεν χρειαζεται να το συζητησουμε ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

Ισοπεδωση κ μηδενισμος ομως ειναι στοιχεια ανθρωπων με παρωπιδες...

Το οτι εγω δεν γουσταρω extreme metal..δεν σημαινει οτι το στυλ ειναι για τα μπαζα ..και οι τυποι να γεμιζουν σταδια..

Σημαινει οτι εμενα δεν μ αρεσει -  δεν με αγγιζει.

Δεν ειμαστε παιδια κυριοι να λεμε οτι το καλυτερο αυτοκινητο ειναι το αυτοκινητο του μπαμπα μου..

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τις 17 σελίδες του θέματος  "Social media και νέα γενιά μουσικών", που ήλπιζα να με αφορά όντας νέος, έχω να πώ ότι είναι κρίμα (γιατί όχι και ντροπή) οι 10+ σελίδες απο αυτές να είναι αντικρουόμενες υποκειμενικές απόψης και σε ορισμένα σημεία καταστάσεις απείρου κάλλους τύπου γιατί έριξες τα μπουγαδόνερά σου μπροστά απο την πόρτα μου μωρή.

Αν η φάση ήταν Live video streaming σίγουρα δε θα είχε καμία απολύτως διαφορά απο τα γνωστά τηλεοπτικά πάνελ όπου επικρατεί ένα τσίρκο.

 

Όχι τίποτα άλλο, πρεσβεύουμε υποτίθεται και τις τέχνες εδω μέσα ρε παιδιά.

No offense, άποψή μου πάντα (κοίτα να δείς που στο τέλος θα υπογράφουμε έτσι το κάθε post...)

  • Like 6

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου