Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, gmoukou είπε

Διαβάζοντας τις 17 σελίδες του θέματος  "Social media και νέα γενιά μουσικών", που ήλπιζα να με αφορά όντας νέος, έχω να πώ ότι είναι κρίμα (γιατί όχι και ντροπή) οι 10+ σελίδες απο αυτές να είναι αντικρουόμενες υποκειμενικές απόψης και σε ορισμένα σημεία καταστάσεις απείρου κάλλους τύπου γιατί έριξες τα μπουγαδόνερά σου μπροστά απο την πόρτα μου μωρή.

Αν η φάση ήταν Live video streaming σίγουρα δε θα είχε καμία απολύτως διαφορά απο τα γνωστά τηλεοπτικά πάνελ όπου επικρατεί ένα τσίρκο.

 

Όχι τίποτα άλλο, πρεσβεύουμε υποτίθεται και τις τέχνες εδω μέσα ρε παιδιά.

No offense, άποψή μου πάντα (κοίτα να δείς που στο τέλος θα υπογράφουμε έτσι το κάθε post...)

To προβλημα ξεκιναει επειδη υπαρχουν 2 ειδων αξιες.

Η αντικειμενικη αξια...κ η υποκειμενικη αξια.

Οταν συνομιλεις σε ενα φορουμ πρεπει να γνωριζεις την διαφορα αναμεσα στις δυο.

Πχ..

Αν γραψω εγω οτι ο Μetheny ειναι για τα μπαζα κιθαριστας επειδη μ αρεσει ...ο Slash..Εκφραζω την υποκειμενικη αποψη μου πανω σε μια αντικειμενικη αξια.

Οσο κ αν ειναι "η αποψη μου" καποιος θα μου πει οτι δεν εχω ιδεα..και το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να μην μιλαω μεχρι να μαθω την αντικειμενικη αξια του Metheny.

 

Εδω δημιουργειτε η προστριβη κατ εμε στα μελη.

 

Αυτος ο δογματισμος επισης  του "εγω ξερω επειδη ειμαι 100 χρονων"...και εσυ που ακους αυτη τη μουσικη εισαι υποδεεστερος επειδη εισαι 25..Αυτο δεν ειναι επιχειρηματολογια. Ειναι debate του κωλου.

 

Μια μουσικη που εχει ειτε 1 ειτε  10 εκ views , εχει φορμα , υφος, συναισθημα  κ ρυθμο...παραμενει αντικειμενικα μουσικη...

Το αν μας αρεσει εμας ειναι ενα υποκειμενικο ζητημα...οχι ενα αντικειμενικο.

Ενας μουσικος που εχει παιξει σε 1500 δισκους ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟς..

το αν μας αρεσει η μας αγγιζει το παιξιμο του ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

 Περισσοτερη αμεροληψια - λιγοτερος δογματισμος.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Nαι αλλά το θέμα εδώ είναι η αντικειμενική κατά το δοκούν κρίση. Εγώ την έκανα όσον αφορά τον σρεντά  κιθαρίστα και θεωρώ οι περισσότεροι shredders αυτοαποκαλούνται shredders με μεγάλη δόση αυτογνωσίας και αυτοσαρκασμού ταυτόχρονα. Ότι, οκ, ναι παίζω παραπάνω πράματα γιατί έτσι μου αρέσει/τη βρίσκω με την υπερβολή. Ο Malmsteen έλεγε το less is more είναι μια μπούρδα. Οπότε έχω την αίσθηση ότι γνωρίζουν οι ίδιοι περί τίνος πρόκειται και που κατατάσσονται. 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, vagelism said:

To προβλημα ξεκιναει επειδη υπαρχουν 2 ειδων αξιες.

Η αντικειμενικη αξια...κ η υποκειμενικη αξια.

Οταν συνομιλεις σε ενα φορουμ πρεπει να γνωριζεις την διαφορα αναμεσα στις δυο.

Πχ..

Αν γραψω εγω οτι ο Μetheny ειναι για τα μπαζα κιθαριστας επειδη μ αρεσει ...ο Slash..Εκφραζω την υποκειμενικη αποψη μου πανω σε μια αντικειμενικη αξια.

Οσο κ αν ειναι "η αποψη μου" καποιος θα μου πει οτι δεν εχω ιδεα..και το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να μην μιλαω μεχρι να μαθω την αντικειμενικη αξια του Metheny.

 

Εδω δημιουργειτε η προστριβη κατ εμε στα μελη.

 

Αυτος ο δογματισμος επισης  του "εγω ξερω επειδη ειμαι 100 χρονων"...και εσυ που ακους αυτη τη μουσικη εισαι υποδεεστερος επειδη εισαι 25..Αυτο δεν ειναι επιχειρηματολογια. Ειναι debate του κωλου.

 

Μια μουσικη που εχει ειτε 1 ειτε  10 εκ views , εχει φορμα , υφος, συναισθημα  κ ρυθμο...παραμενει αντικειμενικα μουσικη...

Το αν μας αρεσει εμας ειναι ενα υποκειμενικο ζητημα...οχι ενα αντικειμενικο.

Ενας μουσικος που εχει παιξει σε 1500 δισκους ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟς..

το αν μας αρεσει η μας αγγιζει το παιξιμο του ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

 Περισσοτερη αμεροληψια - λιγοτερος δογματισμος.

 

 

 

 

δεν θα σου απαντησω γιατι κανεις επίτηδες ειμαι σιγουρος το ιδιο σφάλμα ξανα.

Η μαλλον οχι σφαλμα ειναι flame.

Βαζεις στη ιδια φραση τον Metheny με τον Slash.

Οποτε θα σου πω αυτο που σου ειχε πει ο yameth κάποτε.

Stick with your drumming.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Nαι αλλά το θέμα εδώ είναι η αντικειμενική κατά το δοκούν κρίση. Εγώ την έκανα όσον αφορά τον σρεντά  κιθαρίστα και θεωρώ οι περισσότεροι shredders αυτοαποκαλούνται shredders με μεγάλη δόση αυτογνωσίας και αυτοσαρκασμού ταυτόχρονα. Ότι, οκ, ναι παίζω παραπάνω πράματα γιατί έτσι μου αρέσει/τη βρίσκω με την υπερβολή. Ο Malmsteen έλεγε το less is more είναι μια μπούρδα. Οπότε έχω την αίσθηση ότι γνωρίζουν οι ίδιοι περί τίνος πρόκειται και που κατατάσσονται. 

Οκ...

Aκομα κ αν δουμε τον Olly σαν ενα σρεντα κιθαριστα.{εγω προτεινα το κομματι του σαν συνθεση αλλα ας το παραβλεψουμε αυτο για λιγο...}

δεν ειναι αντικειμενικα ενας καλος κιθαριστας?

σε σχεση πχ με αυτον?

Aυτο εννοω..Θελει λιγο μεγαλυτερη προσοχη ο τροπος που γραφουμε..

Ειναι διαφορετικο να γραψω...Παιδια ο Metheny...εκτιμω ποιος ειναι αλλα εμενα δεν...

με το να γραψω...

ελα μωρε τον Metheny....προτιμω το ezguitarist απο αυτον.

 

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Stick with your drumming.

και του ειχα απαντησει καταλληλως.

Τωρα ξεμεινες τελειως...κ γινεσαι πρσβλητικος.

Καλο ειναι παντως να μην μιλας εξ ονοματος αλλων..αλλα οκ

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vagelism said:

 

Καλο ειναι παντως να μην μιλας εξ ονοματος αλλων..αλλα οκ

 

δεν ηθελα να φανει οτι οικειοποιουμαι το σχολιο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί υπάρχει πρόβλημα να πει κανείς ότι ο τάδε με τους 1500 δίσκους είναι για τα μπάζα;
Εγώ το λέω για πολλούς. Δεν μπορεί κάποιος να "Ειναι ο πιο διάσημος και ο πιο ατάλαντος καλλιτέχνης της εταιρίας του", λόγου χάρη;
Για να μην προσβάλλονται οι ευαίσθητοι;

Στην προκειμένη πάντως, η διαφωνία (που δεν υφίσταται κτγμ, αφού κανείς δεν αμφισβήτεί τις μουσικές δυνατότητες κανενός) έγκειται εξαρχής στο κατά πόσον αυτό που παράγεται ως αποτέλσμα συνθετικό, μπορεί να σταθεί δίπλα σε κάτι άλλο.
Πολύ νωρίς στο thread, αναφέρθηκε ότι σπουδαία, ΄ωραία, όλα καλά, αλλά είναι άψυχο, δεν φτάνει σαν σύνθεση το τάδε κλπ. Όχι;
Ο μόνος που το πήρε πατριωτικά είναι ο επαγγελματίας της παρέας με τα στυλό και τα μακαρονια, όμως και αυτό είναι κατανοητό από μια άποψη.

Ειρήνι υμίν

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Nαι αλλά το θέμα εδώ είναι η αντικειμενική κατά το δοκούν κρίση. Εγώ την έκανα όσον αφορά τον σρεντά  κιθαρίστα και θεωρώ οι περισσότεροι shredders αυτοαποκαλούνται shredders με μεγάλη δόση αυτογνωσίας και αυτοσαρκασμού ταυτόχρονα. Ότι, οκ, ναι παίζω παραπάνω πράματα γιατί έτσι μου αρέσει/τη βρίσκω με την υπερβολή. Ο Malmsteen έλεγε το less is more είναι μια μπούρδα. Οπότε έχω την αίσθηση ότι γνωρίζουν οι ίδιοι περί τίνος πρόκειται και που κατατάσσονται. 

 

οκ αλλά απο το σόλο του ίνγκι που πόσταρα πιο πάνω (είναι απο τον 1ο δίσκο των Alcatraz 1983)  (αν το άκουσες) πες μου πόσα σόλο απο τους κλασικούς ροκάδες έχουν περισσότερο πάθος και ψυχή. Μην τα βαφτίζουμε όλα "σρεντινγκ" και καθαρίσαμε, οκ??

Γιατί για το μέσο αυτι, ΚΑΙ Η ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΤΖΑΖ ακούγεται ΕΠΙΣΗΣ ένα μάτσο ανούσιων γρήγορων ασυναρτησιών, στην οποία τα λάθη μπορεί και να χαρακτηριστούν "νεωτερισμοί"  ή αυτοσχεδιασμοί (ναι, η πλειοψηφία των ΜΗ μουσικών αυτό πιστεύει), αλλά βέβαια, ως προστατευόμενο είδος, οφείλουμε σεβασμό στην ιερή τζαζ, ενώ στον Ινγκι τα χώνουμε βαφτιζοντάς τον ως "σρεντερ".  Δεν πάει έτσι. Σρεντερ ειναι αυτός που δεν έχει τεχνικά προβλήματα, αυτός που δεν περιορίζεται απο την μυϊκή του μνημη να παίζει το ίδιο σόλο και το ίδιο ρίφ για 60 συναπτή έτη με συνέπεια. ΚΑΛΟΣ σρεντερ είναι αυτός που επιπλέον ξέρει να παίζει όμορφα πράγματα, που έχει αίσθηση, την αίσθηση του κοινού. (όπως ο Ουλι Ροθ και Βαν Χαλεν).

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά μπερδευόμαστε, δεν μετράμε πάθη και ψυχές εδώ, κακώς συγκρίνουμε. Δεν αφορίσαμε ό,τι αφορίσαμε εν ψυχρώ. Εγώ δεν θα ξανα-αναφέρω τι ακριβώς με ενοχλεί σε αυτά τα παιξίματα και τι αφορά αντικειμενικά ή υποκειμενικά καλό. Ο Malmsteen είναι αυτός που είναι, έχει επηρεαστεί και έχει επηρεάσει και θετικά αλλά και αρνητικά. Δηλ. καλό το να έχει κανείς βιμπράτο αλλά όταν αυτό ξεπερνάει ένα εύρος, καταντάει -αν όχι γελοίο- τουλάχιστον υπερβολικό. Και εκεί είναι που διαφωνώ πολλές φορές ως προς το επίπεδο τεχνικής και πόσο τεχνικός μπορεί να είναι κάποιος και τι σημαίνει έχω καλύτερο βιμπράτο από κάποιον άλλο. 

Δηλ. χρήσιμος ο Yngwie για να σε κάνει να μάθεις, αλλά πρέπει λίγο να ξεμάθεις μετά.  Γιατί αν ο καθένας πάει να παίξει σαν τον Malmsteen θα ακούγεται σαν Έλληνας με άπταιστη Αγγλική προφορά αλλά φτωχή σύνταξη. 

That said, αυτό δεν θα με εμποδίσει να απολαύσω ένα live του, ή οποιουδήποτε σρεντά. Προσπαθούμε να καταλάβουμε τι είναι αυτό που μας συναρπάζει και τι μας απωθεί στις μουσικές και στα παιξίματα. 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 9/5/2019 at 4:38 PM, Πνοή και Νύξη said:

Αυτό το σήκωμα λοιπόν, μου φτιάχνει τη διάθεση γιατί δεν το έχω ξανακούσει σχεδόν πουθενά. Η μουσικότητα που έχει αυτή η μη γραμμική πορεία της νότας, η στιγμή της ανόδου και η καμπύλη μέχρι την κατάληξη είναι εξωγήινη. Είναι κάτι που δεν μπορεί να αποτυπωθεί με λόγια, ούτε καν σε παρτιτούρα ή ταμπλατούρα. Τσαγανό και μουσική οξυδέρκεια στο ζενίθ. Αυτό είναι.

Η μεγάλη διαφορά του Rory και των λοιπών παιχταράδων της εποχής σε σχέση με τους σημερινούς είναι μία.

Δεν τους έδειξε ΚΑΝΕΙΣ !!!

Τα βρήκαν όλα μόνοι τους και είμαι σίγουρος ότι ούτε καν ξέρανε τι κάνανε, απλώς κάνανε.

Οι πρόσφατοι είναι μελετημένοι, διαβασμένοι etc. 

δεν είναι ταλέντα δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου