Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Παιδιά μπερδευόμαστε, δεν μετράμε πάθη και ψυχές εδώ, κακώς συγκρίνουμε. Δεν αφορίσαμε ό,τι αφορίσαμε εν ψυχρώ. Εγώ δεν θα ξανα-αναφέρω τι ακριβώς με ενοχλεί σε αυτά τα παιξίματα και τι αφορά αντικειμενικά ή υποκειμενικά καλό. Ο Malmsteen είναι αυτός που είναι, έχει επηρεαστεί και έχει επηρεάσει και θετικά αλλά και αρνητικά. Δηλ. καλό το να έχει κανείς βιμπράτο αλλά όταν αυτό ξεπερνάει ένα εύρος, καταντάει -αν όχι γελοίο- τουλάχιστον υπερβολικό. Και εκεί είναι που διαφωνώ πολλές φορές ως προς το επίπεδο τεχνικής και πόσο τεχνικός μπορεί να είναι κάποιος και τι σημαίνει έχω καλύτερο βιμπράτο από κάποιον άλλο. 

Δηλ. χρήσιμος ο Yngwie για να σε κάνει να μάθεις, αλλά πρέπει λίγο να ξεμάθεις μετά.  Γιατί αν ο καθένας πάει να παίξει σαν τον Malmsteen θα ακούγεται σαν Έλληνας με άπταιστη Αγγλική προφορά αλλά φτωχή σύνταξη. 

That said, αυτό δεν θα με εμποδίσει να απολαύσω ένα live του, ή οποιουδήποτε σρεντά. Προσπαθούμε να καταλάβουμε τι είναι αυτό που μας συναρπάζει και τι μας απωθεί στις μουσικές και στα παιξίματα. 

 

Που είδες υπερβολικό βιμπράτο στην σολάρα που πόσταρα? Δεν μετράμε παθη, ψυχές και μουσικότητα, τότε τι μετράμε? Μα αυτό ήταν το στάναρντ επιχείρημα των παλαιο-ροκάδων του 80 που αντι να σταματησουν λίγο το τροπάριο και να κάνουν αυτο που έκανε ο EVH και YJM άρχιζαν τα κουλά περι "ψυχής" και "πάθους" του κλάπτον, χέντριξ, α.... ξέχασα και ...... PAGE (lol) όταν αυτοί οι 2 (EVH/YJM) είχαν όσο όλοι οι υπόλοιποι και βάλε.

 

Κατσε, τι ήταν εκείνο στο 0:50 με 0:51 απο το Bad Penny που σε μάγεψε είπαμε?

 

Και πάλι θυμάμαι το στυλάκι μου την 1η φορά που μίλησα με τον 4 χρονια μικρότερο μου Σάμι (Αμίρι), κάπου στο 1990.

- εγω (10 χρόνια ήδη ροκ κιθαρίστας) : τι έγινε ρε μεγάλε, είπαμε παίζεις κιθάρα?

- σαμι : ΝΑΙ! 3 ολόκληρα χρόνια!

- εγω : εχμμ και τι παιζεις?

- σαμι : ritchie kotzen, vai, malmsteen, Diamond Darrell, Shawn Lane, Paul Gilbert, Jason Becker, Marty Freedman,...

- εγω : φυγε απο δω ρε τσόγλανε!!

- σαμι : χαχα αληθεια σου λεω

- εγω : καλα θα ερθω να μου παίξεις για να πειστώ...

- σαμι : οκ !!!

(μετα απο λίγες μερες)

- εγω (ζαλισμένος απο το παίξιμο του σάμι) : σάμι πως το παίζεις αυτο το ωραίο που κάνεις με την πένα σαν δοξάρι (όχι του page.... αλλά το sweep picking.....)

- 2 μαθηματα μου έκανε όλα και όλα ο Σαμι. Δεν ξαναπήγα ποτέ σε δάσκαλο. Χωρίς τον Σάμι μάλλον θα έπαιζα ακόμα τα ελάχιστα που έπαιζα τότε και θα έβριζα και εγω μαζί σου τους σρεντερς.  (αν ήμουν γραμμενος εδω και δεν ειχα παρατησει την κιθαρα πριν 30 χρόνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ανηκω στους φιλαθλους της μουσικης.  Εχω μεγαλωσει,  για να ανηκω σε καστες κ να αφοριζω μουσικους κ μουσικες.

Οση αγαπη εχω στον Buddy  εχω κ στον Bonham  και στον Cozy  και στον Weckl. Οσο αγαπω την Ella αγαπω κ την Sia και την Bjork και την Gaga.

Στο δικο μου κεφαλι οι μουσικοι δαχωριζονται σε τρεις κατηγοριες.

 

1. Μουσικοι η συνθετες η μπαντες που γουσταρω. Μεχρι εδω καλα.

2. Μουσικοι η συνθετες η μπαντες που ΔΕΝ γουσταρω αλλα σεβομαι λογω καριερας. Πχ..Bowie, Cave,  Ramones κλπ.

3 Μουσικοι  η συνθετες η μπαντες που απλα δεν εχουν φτασει σε ενα απο αυτα τα δυο επιπεδα ακομα..

δηλ ενας ντραμμερ που παιζει κανα δυο χρονια...δυσκολο {δυσκολο οχι ακατορθωτο} να με εντυπωσιασει. Το ιδιο ισχυει με μια γκαραζομπαντα που παιζει διασκευες 2 φορες το χρονο μπροστα στα φιλαρακια της.

 

Αν ο αλλος κατεχει αυτο που κανει και ειδικα αν εχει βρει το κομματι απο την πιτα που του αναλογει {ειτε δισκογραφικα ειτε ιντερνετικα}..δεν πα να ειναι σρεντας - ξυλοκοπος  αψυχος - ραπας η χαβαλετζης  η οτιδηποτε - για μενα εχει το σεβασμο μου ειτε μου αρεσει ειτε οχι. Και πριν πεταχτουν καποιοι να σας προλαβω...Ναι..σεβομαι κ τον Τονυ Σφηνο και τον Sin Boy. To αν μου αρεσουν το κραταω για μενα.

Αυτη ειναι νομιζω η διαφορα μου με πολλους εδω μεσα.

Και ο τροπος που σκεφτομαι με κανει να βρισκω μαγεια σε πολλα κ διαφορετικα μουσικα στυλ.

 

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rgxinap said:

 

Γιατί για το μέσο αυτι, ΚΑΙ Η ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΤΖΑΖ ακούγεται ΕΠΙΣΗΣ ένα μάτσο ανούσιων γρήγορων ασυναρτησιών, στην οποία τα λάθη μπορεί και να χαρακτηριστούν "νεωτερισμοί"  ή αυτοσχεδιασμοί (ναι, η πλειοψηφία των ΜΗ μουσικών αυτό πιστεύει), 

 

 

ααχ...

βαρειές κουβέντες..

Η jazz, η όποια jazz θέλει ειδικευμένο αυτί.

Όπως και η κλασική, είναι ασυναρτησία για τους απαίδευτους.

 

Πάρτε λίγες ασυναρτησίες αφιερωμένες εξαιρετικά...

οι άνθρωποι δεν ξέρουν. Παίζουν στην τύχη νότες. Ό,τι τους έρθει, όλοι μαζί και χώρια, γρήγορα ....ο πρόδρομος του shredding....

αρπα κόλλα ένα πράμα....

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, dimsonic said:

Πάρτε λίγες ασυναρτησίες αφιερωμένες εξαιρετικά..

Βάζετε βίντεα μουσικών/μπαντών που τερμάτισαν (τουλάχιστον) το είδος τους. Είναι αδικία για την κουβέντα, το είπα και παραπάνω.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Jazzjoker said:

Βάζετε βίντεα μουσικών/μπαντών που τερμάτισαν (τουλάχιστον) το είδος τους. Είναι αδικία για την κουβέντα, το είπα και παραπάνω.

 

τι να βάλουμε δηλαδή?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Jazzjoker said:

Αμφιλεγόμενους. Που να σηκώνουν κριτική.

 

σαν αυτό?

 

 

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, dimsonic said:

σαν αυτό

Τον έχω δει από παλιά τον πιτσιρίκο αυτόν. Είναι ανωμαλία της φύσης. Κάτι με τα εγκεφαλικά κέντρα που έχουν να κάνουν με τη μουσική αντίληψη/ικανότητα. Αλλά η σύνθεση δεν είναι δική του. Τίποτα ανερχόμενους δεν έχουμε να τους σκίσομε;

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Jazzjoker said:

Τον έχω δει από παλιά τον πιτσιρίκο αυτόν. Είναι ανωμαλία της φύσης. Κάτι με τα εγκεφαλικά κέντρα που έχουν να κάνουν με τη μουσική αντίληψη/ικανότητα. Αλλά η σύνθεση δεν είναι δική του. Τίποτα ανερχόμενους δεν έχουμε να τους σκίσομε;

 

εεεε

αμαν

έχεις και απαιτήσεις.

Να είναι φρέσκο, να μην είναι ανωμαλία, να έχει και δική του σύνθεση.

Σαν πολλά δε ζητάς? Στο κάτω κάτω για ιντερνετ μιλάμε. Πού να τα βρούμε όλα αυτά εκεί....σήμερα...(?):classic_cool:

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου