Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, dimsonic είπε

διαβασε λιγο να μαθεις.

Αλλον πέταξαν....

μαλλον εχουν σκουριασει τα αγγλικα σου..

Παράθεση

The song is notable for its varied use of time signatures, such as 5/8 and 9/8.[3] Pink Floyd drummer Nick Mason found these time-signature changes difficult to learn, and, with the band recording on a very tight schedule, ceded the drumming duties to session drummer Jeff Porcaro.[4]

 

11 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Αλλες σκεψεις
Το οτι αρεσει καποια μουσικη/μουσικος στην πλειοψηφια, δεν κανει αντικειμενικα καλο τον μουσικο/η.

Απλα ειναι αντικειμενικα αποδεκτος απο το ευρυ κοινο.
Αποκλειουμε το γεγονος να εχουν δικιο, αυτοι οι λιγοι που δεν τους αρεσει ο M. Davis και τελικα να μην ειναι αντικειμενικα καλος?
Ειναι σαν κι αυτο στο εργο με τον Ηλιοπουλο (ο φιλος μου ο Λεφτερακης).
"Γιατι να ειναι τρελλος αυτος που διαφωνει με τους πολλους και να μην ειναι τρελλοι οι πολλοι που διαφωνουν με τον εναν"? 🙂

Νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα.

Παράθεση

The best selling jazz record of all time was released 40 years ago and it still sells 5,000 copies a week. It is a universally acknowledged masterpiece, revered as much by rock and classical music fans as by jazz lovers. The album is Miles Davis' Kind of Blue

Kανε τα μαθηματικα.

40 χ 52χ 5000 για να καταλαβεις τι εχει πουλησει.

 10 εκατομμυρια για ποπ δισκο δεν ειναι πολλα..αλλα για ενα Jazz δισκο αναλογικα , το ποσο  νομιζω ειναι θηριωδες.

Αυτο απο μονο του...δεν οριζει οτι ο Miles...ηταν αντικειμενικα εξαιρετικος?

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vagelism είπε

 10 εκατομμυρια για ποπ δισκο δεν ειναι πολλα..αλλα για ενα Jazz δισκο αναλογικα , το ποσο  νομιζω ειναι θηριωδες.

Αυτο απο μονο του...δεν οριζει οτι ο Miles...ηταν αντικειμενικα εξαιρετικος?

 

Oχι. Αυτο αντικειμενικα μου λεει μονο, οτι ειναι "The best selling jazz record of all time"

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Oχι. Αυτο αντικειμενικα μου λεει μονο, οτι ειναι "The best selling jazz record of all time"

αρα κατα την γνωμη σου..ενας καλλιτεχνης που με νουμερα αποδεικνυει την αξια του ως ο καλυτερος στο ειδος μουσικης που παιζει , παραμενει ενας υποκειμενικα καλος καλλιτεχνης επειδη η Μαρικα απο το NJersey {Που δεν ακουει Jazz} , μπορει να μην τον γουσταρει.

 Οκ. 

σεβαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vagelism είπε

αρα κατα την γνωμη σου..ενας καλλιτεχνης που με νουμερα αποδεικνυει την αξια του ως ο καλυτερος στο ειδος μουσικης που παιζει , παραμενει ενας υποκειμενικα καλος καλλιτεχνης επειδη η Μαρικα απο το NJersey {Που δεν ακουει Jazz} , μπορει να μην τον γουσταρει.

 Οκ. 

σεβαστο.

Οχι ετσι ακριβως.

Αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι ο Μητσος απο το NJersey (που ακουει τζαζ), θα μου πει τι ειναι καλο και τι δεν ειναι.

Αν δεν βρουμε τον κλειδαριθμο που αποφασιζει τι κανει μια μουσικη ή ενα μουσικο καλο, εδω θα διαφωνουμε για παντα.

Υπαρχει κλειδαριθμος?

Ειναι οι πωλησεις?

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Οχι ετσι ακριβως.

Αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι ο Μητσος απο το NJersey (που ακουει τζαζ), θα μου πει τι ειναι καλο και τι δεν ειναι.

Αν δεν βρουμε τον κλειδαριθμο που αποφασιζει τι κανει μια μουσικη ή ενα μουσικο καλο, εδω θα διαφωνουμε για παντα.

Αντοχη στο χρονο + καταξιωση {με νουμερα.}

Νομιζω οτι με αυτα τα δυο εγω ειμαι καλυμμενος.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagelism είπε

Αντοχη στο χρονο + καταξιωση {με νουμερα.}

Νομιζω οτι με αυτα τα δυο εγω ειμαι καλυμμενος.

 

 

Με λιγα λογια για να ακουμε καλη μουσικη πρεπει να περιμενουμε καμια 40αρια χρονια να δουμε πως παει ενα κομματι στις πωλησεις.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κτγμ υπάρχει αντικειμενικότητα στη μουσική και ειναι... Τι αλλο... Οι αριθμοί! Οσο ψυχροί και αν ειναι... Οσο και αν μας αρεσει η οχι ο εκαστοτε Justin bieber έχει πουλησει εκατομμύρια... Δηλαδη "αναγκασε" κοσμο να βάλει το χερι στην τσέπη για πάρτη του.Ειναι μετάδοση συναισθημάτων οποτε αν ενα κομματι συγκινησε... Τον Καραμητρο η τον Μπετόβεν τον ιδιο εχει την ίδια αξία καθως τα συναισθήματα του δεύτερου δεν ειναι ανώτερης αξίας απο του πρώτου μονο και μονο επειδή ειναι μουσική ιδιοφυία.Επομένως η ψήφος του ακροατή εχει την ίδια αξία και μετράει για 1.Και γω μπορεί να ακουω Πλιάτσικα και να βγάζω σπυριά αλλα... Πρεπει να παραδεχτώ και να αναγνώριση οτι τα τραγούδια του "μίλησαν" σε πολυ κοσμο... Αλλο ενα αντικειμενικό κριτήριο ειναι η αντοχή στο χρονο. Δε μπορεί κανένας να αμφισβητήσει το We are the champions ειτε του αρεσει ειτε οχι... 

Οποτε αν κατι ειναι μουσικά καλο ειναι αντικειμενικό... Το αν αυτό θα μας αρεσει και μας ειναι υποκειμενικό... 

7 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Με λιγα λογια για να ακουμε καλη μουσικη πρεπει να περιμενουμε καμια 40αρια χρονια να δουμε πως παει ενα κομματι στις πωλησεις.

Οχι ακριβως... Απλα μετα απο 40 χρονια όπως λες η δικη μας υποκειμενικά "καλη μουσικη" θα ειναι αντικειμενικα και ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ καλη... 

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, vagelism said:

Αντοχη στο χρονο + καταξιωση {με νουμερα.}

Νομιζω οτι με αυτα τα δυο εγω ειμαι καλυμμενος.

 

 

 

12 minutes ago, leon7pap said:

Κτγμ υπάρχει αντικειμενικότητα στη μουσική και ειναι... Τι αλλο... Οι αριθμοί! Οσο ψυχροί και αν ειναι... Οσο και αν μας αρεσει η οχι ο εκαστοτε Justin bieber έχει πουλησει εκατομμύρια...

Οποτε αν κατι ειναι μουσικά καλο ειναι αντικειμενικό...

 

Τι σχέση έχουν τα παραπάνω κριτήρια με την τέχνη?

Την έκφραση?

Την πρωτοπορία?

Την δημιουργικότητα?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

Τι σχέση έχουν τα παραπάνω κριτήρια με την τέχνη?

Τι εννοεις;Μια για ΜΟΥΣΙΚΗ δε μιλαμε;Με την τεχνη εχουν σχεση... Με την τεχνικη δεν εχουν.

ΚΤΓΜ

ΤΕΧΝΙΚΗ=ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙΣ ΤΕΧΝΗ

ΤΕΧΝΗ=Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ (ΜΕΣΩ ΜΟΥΣΙΚΗΣ, ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ, ΓΛΥΠΤΙΚΗΣ κοκ...)

 

Οι αριθμοι ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ  οτι κάποιος κανει κατι καλα... 

 

Υγ. (Επειδή έκανες edit το post) 

Η έκφραση η πρωτοπορία και η δημιουργικότητα ειναι μέρος της τεχνης και ΑΙΤΙΕΣ ώστε να γίνει η μετάδοση η αναπαραγωγή συναισθημάτων (που προανεφερα)  και που θα σε "αναγκάσουν" να βαλεις  το χερι στην τσέπη και να πας να πάρεις τον δισκο  🙂

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου