Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/9/2019 στις 10:40 ΜΜ, VangelisV είπε

Προτιμώ τον Αngus Young με τα 3 ακόρντα που γράφει κομματάρες παρά τα "one trick pony" του youtube.

 

Όλο αυτό μου θυμίζει νούμερο σε τσίρκο, που βγαίνει η μαϊμού κάνει τα δικά της και τα παιδάκια γελάνε και χειροκροτούν.

Και απ' ότι βλέπω έχει κορεστεί ο χώρος και πλέον αναμασιούνται και ανακυκλώνονται οι ίδιες ιδέες, καμία έμπνευση, καμία πρωτοτυπία, γι' αυτό και πολλοί το έχουν γυρίσει και στα vlogs λες και μας νοιάζει τι κάνει ο καθένας στην καθημερινότητά του.

 

Όλους αυτούς θα τους παραδεχτώ αν κάτσουν και γράψουν κανένα τραγούδι της προκοπής που να ακούγεται και όχι τα generic σκατά που ανεβάζουν δεν τα θεωρώ ως τέτοια. 

 

Δεν βάζω στους παραπάνω τα instructional video που προσφέρουν κάτι σε κάποιον που διψάει να μάθει κάποιο όργανο και δεν έχει την οικονομική δυνατότητα για δάσκαλο. Αναφέρομαι στους "άλλους"

δεν συμφωνω κ εγω μαζι σου Βαγγελη. Γενικευεις επικινδυνα.

Μπορεις να ακουσεις αυτο κ να πεις οτι σαν συνθεση , αυτο το παιδι εχει δωσει λιγοτερη ψυχουλα απο ton Κnopfler και το δικο του sultans of swing?

Υπαρχουν ακομα συνθετες νεοι που δυστυχως πλεον δεν παιζουν  η βαριουνται να παιξουν 3 ακορντα.

Αν λογω ηλικιας ακομα σε εκφραζει ο Angus..μια χαρα..αλλα δεν ισχυει για ολους μας.

Σε καμια περιπτωση δεν αναιρω την αξια του Angus...αλλα εγω προσωπικα βλεπω εξαιρετικες μουσικες να συμβαινουν σημερα που με αγγιζουν το ιδιο η περισσοτερο με το Sultans..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vagelism είπε

Μπορεις να ακουσεις αυτο κ να πεις οτι σαν συνθεση , αυτο το παιδι εχει δωσει λιγοτερη ψυχουλα απο ton Κnopfler και το δικο του sultans of swing?


Σοβαρά τώρα; Εννοείται πως ναι! 🙂 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απλως λιγοτερη.....αγγιζει επικινδυνα το καθόλου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, sharpshooter said:

Σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα ΤΕΡΑΤΑ σαν τον Angus Young άμπαλους, είμαι μεγάλος fan άλλωστε.

Επίσης συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις για παπατζιλίκια και καμία μουσική ουσία.

Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι μας άνοιξαν τα μάτια !!!

Επιμένω πάντως πως οι stars έχασαν λίγη από τη λάμψη τους, βλέποντας αμέτρητους τύπους σαν εμένα να παίζουν σε πολύ υψηλό επίπεδο.

Και κάτι ακόμα, άμα είχε βγει καινούργιος Galagher ας πούμε, θα τον ξέραμε από τα 15 του, δε θα χρειαζόταν mangers εταιρίες κλπ για να προβληθεί.

Υπάρχει ατελείωτη μουσική που αξίζει σήμερα, απλώς βαριόμαστε να ξεσκαρτάρουμε.

Μεγάλος Έλληνας κιθαρίστας🤣

 

παιδιά μην μπερδεύετε τις παλιές καραβάνες με τους καινούριους. Κάθε ένας είναι προιόν της εποχής του και κάθε ένας αντιπροσωπεύει διαφορετικό τρόπο προσέγγισης στο όργανο. Αλλά πάνω από όλα είναι η ικανότητα να γράφεις ένα καλό κομμάτι. Ακόμα και ο Blackie Lawless, ένας τελειωμένα άμπαλος μουσικός είχε το ακαθόριστο ταλέντο που τον ώθησε να γράψει κομματάρες που αρκετοί τεχνικά άρτιοι κιθαρίστες δεν μπορούν να διανοηθούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. Μουσικός - συνθέτης (π.χ. Πλιάτσικας)

2. Μουσικός - παρουσιαστής Youtuber

3. Μουσικός - εκτελεστής που έχει ενεβάσει demo στα Youtube / Facebook κ.α.

4. Μουσικός - performer στο Youtube

 

Ολα διαφορετικά και νομίζω συζητάμε για το 3.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά sorry αλλά κι εγώ βλέπω μια εξύψωση της τεχνικής μέσω της πολυπλοκότητας, της "δυσκολίας", της επίδειξης επιτεύγματος και μόχθου. Δεν μπορώ να το εξηγήσω με λόγια, αλλά όσο απίστευτα άρτια και εξελιγμένη είναι πλέον η τεχνική των κιθαριστών (θα μείνω σε αυτούς γιατί αυτούς καταλαβαίνω περισσότερο), άλλο τόσο με απωθεί η ίδια αυτή η αρτιότητα αισθητικά. Φυσικά υπάρχει ένα bias λόγω προτίμησης ή μη, ειδών, αλλά προσπαθώ να δω όσο πιο αντικειμενικά γίνεται και αυτό που βλέπω είναι αυτό. 

Πως ήταν οι Harlem Globetrotters πχ, που μόνοι τους ήταν παιχταράδες με απίστευτες ικανότητες, σαν ομάδα επίσης προσέφεραν απίστευτο θέαμα και κάναν εξαιρετικά πολύπλοκα-ομαδικά stunts αλλά αν τους εβαζες να παίξουν με μια ομάδα της Α2 πιθανόν να έχαναν.

Επίσης, για κάθε Rory Gallagher που υπήρξε εκεί έξω και τον μάθαμε, υπήρχαν άλλοι 100 Rory Gallagher στον κόσμο που δεν τους μάθαμε ποτέ και που δεν τους έλαχε να γίνουν οι Rory Gallagher που θα ήθελαν. (Το όνομα δεν είναι τυχαίο). Απλά τώρα η πληροφορία φτάνει στο πιάτο μας χωρίς πολλές φορές καν να πεινάμε.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μουσικη εξελισσεται κυριοι.

Αν οτι δεν μπορουμε να καταλαβουμε - το βαφτιζουμε αψυχη κ φτηνη επιδειξη τεχνικης, το μονο που κανουμε ειναι να αφηνουμε το δικο μας αυτι πισω.

Ναι υπαρχουν ΚΑΙ αυτοι...Οι ζογκλερς...

Παντα υπηρχαν κ παντα θα υπαρχουν.

Αλλα δεν ειναι ο κανονας οτι οποιος παιζει ετσι ειναι κ ρηχος επιδειξιομανης με σκοπο να μας πουλησει προιοντα.

 

Προσωπκα στο "τι μουσικη ακουω" εχω ακουσει νεους - διαμαντια που εχουν ποσταρει 2-3 συναδερφοι απο εδω{οχι απο σενα Dim}🙂 με εξαιρετικη τεχνικη κ καταπληκτικες συνθετικες ικανοτητες. Πραγματικα καταπληκτικες.

....τωρα αν καποιος επιμενει να εχει σαν σημειο αναφορας τους Rory Gallaher κ Jimmie Hentrix....τι να πω..

 

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα να συμπληρώσω στα προλεχθέντα: 

 

- Δεν υπάρχει πολλή ψυχή και λιγότερη ψυχή. Ή έχει ή δεν έχει. Υποκειμενικό σε κάθε περίπτωση βέβαια. 

 

- Η τεχνική αρτιότητα στη μουσική είναι εργαλείο/μέσον. Αν γίνει αυτοσκοπός και αντικείμενο προβολής τότε η δραστηριότητα πλησιάζει περισσότερο το επάγγελμα του ακροβάτη ή ταχυδακτυλουργού. Τίποτε το επιλήψιμο φυσικά. Απλά πρόκειται περί διαφορετικού τομέα. Ωραίο το παράδειγμα με τους Χάρλεμ.

  • Like 6

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vagelism είπε

Μπορεις να ακουσεις αυτο κ να πεις οτι σαν συνθεση , αυτο το παιδι εχει δωσει λιγοτερη ψυχουλα απο ton Κnopfler και το δικο του sultans of swing?

 

Ωραιος κιθαριστας.

Η ΜΟΥΣΙΚΗ που ειναι ομως? (σαν etude heavy metal κιθαρας μου ακουγεται)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου