Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, vagelism είπε

Η μουσικη Μιχαλη μου ειτε ειναι κακη ειτε καλη{υποκειμενικο κριτηριο} αν πληρει τα κριτηρια που την κανει μουσικη { υφος , δομη , ρυθμο , συναισθημα.. για μενα παραμενει ...μουσικη.

Αλλιως μιλαμε για αναρθρες κραυγες σε ενα αοριστο πλαισιο.

Αλλα ακομα κ ο Sin Boy για μενα παραγει μουσικη.

Το αν ειναι καλη η κακη ειναι στο αυτι του ακροατη κ παει κ αλλου η συζητηση.

Αλλα μουσικη αμεροληπτα...ειναι.

 


Μπα.
Η λέξη είναι groove. Kαι τα κομμάτια που διδάσκονται σήμερα (συν το quantize των σύγχρονων μορφών ηχογράφησης) το έχουν εξορίσει.
Αυτό που πόσταρε πιο πάνω ο Jazzjocker, αν και θα χρειαζόμουν πολλές μπίρες για να τη βρω με αυτό, έχει πιο πολύ groove απ' όσο θα καταφέρουν ποτέ στην άψυχη, άμπαλη ζωή τους οι καλλιτέχνες που πόσταρες, σόρι κιόλας.
Εδώ οι Nirvana που τους απεχθάνομαι σαν τα κρίματά μου, τους βγάζω το καπέλο στο ότι κατάφεραν να κάνουν τον κοσμο να δονείται. Δεν υπάρχει σχεδόν κομμάτι τους που να μην σε κάνει να κουνήσεις το πόδι σου...  Δεν ξέρω αν με πιάνεις.

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση με ποση ευκολια μηδενιζουν καποιοι το συνολο της τεχνης καποιου ειτε γιατι δεν τους αρεσει ειτε γιατι δεν το καταλάβαινουν..

Σρεντερας?

Τι ειναι αυτο? προσβολη? Μπορεις να το κανεις κ εσυ ρε φιλε κ το μηδενιζεις?

Μηπως οι Meola - McLaughlin της γενιας σας τι ηταν? 

 

Και εγω δεν συμφωνω με το παιξιμο του Κολλια και τις επιλογες του, αλλα δεν μπορω να μην σεβομαι αυτο που κανει γιατι πανω απο ολα...ΕΓΩ δεν μπορω να το κανω.

 Βγειτε λιγο απο την σφαιρα του εγω σας κ δειτε λιγο πιο ανοιχτα τα πραγματα .

 

 

8 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Μπα.
Η λέξη είναι groove. Kαι τα κομμάτια που διδάσκονται σήμερα (συν το quantize των σύγχρονων μορφών ηχογράφησης) το έχουν εξορίσει.
Αυτό που πόσταρε πιο πάνω ο Jazzjocker, αν και θα χρειαζόμουν πολλές μπίρες για να τη βρω με αυτό, έχει πιο πολύ groove απ' όσο θα καταφέρουν ποτέ στην άψυχη, άμπαλη ζωή τους οι καλλιτέχνες που πόσταρες, σόρι κιόλας.
Εδώ οι Nirvana που τους απεχθάνομαι σαν τα κρίματά μου, τους βγάζω το καπέλο στο ότι κατάφεραν να κάνουν τον κοσμο να δονείται. Δεν υπάρχει σχεδόν κομμάτι τους που να μην σε κάνει να κουνήσεις το πόδι σου...  Δεν ξέρω αν με πιάνεις.

εισαι εκτος θεματος.

 Μουσικη ειναι οτι...εχει groove?

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, vagelism said:

Μου κανει εντυπωση με ποση ευκολια μηδενιζουν καποιοι το συνολο της τεχνης καποιου ειτε γιατι δεν τους αρεσει ειτε γιατι δεν το καταλάβαινουν..

Σρεντερας?

Τι ειναι αυτο? προσβολη? Μπορεις να το κανεις κ εσυ ρε φιλε κ το μηδενιζεις?

Μηπως οι Meola - McLaughlin της γενιας σας τι ηταν? 

 

 

μμμ ναι

γιατί όχι.

Μια χαρά μου κάνει για προσβολή.

 

Καλά τώρα....μάλλον αστειεύεσαι.... Meola Mc Laughlin..... Τί σχέση έχουν με τα άμπαλα αυτά πλάσματα...

 

Βρε συ Βαγγέλη, με το συμπάθειο δηλαδή....

μας βάζεις συνέχεια και συνέχεια ονόματα επι ονομάτων εκ των οποίων το 90% καλλιτέχνες του γιουτουβίου και δεν μας είπες (εκτός από μια φορά αν θυμάμαι σωστά) τι κάνεις εσύ με τη μουσική.

Εγώ τουλάχιστον έχω εκτεθεί εδώ επανειλημμένα και έχω ακούσει τις κριτικές. Εγώ ειλικρινά μη γνωρίζοντας τι και πως παίζεις δεν μπορώ να καταλάβω από πού ξεκινάει η εκτίμησή σου γι όσα ποστάρεις. 

Δεν είναι δυνατόν να εγκρίνεις τον Cory και να μου λες ότι ο Μεολα είναι σρεντερ.

Κάπου κάτι είναι λάθος.

Και σόρρυ δεν θέλω να σε προσβάλω, αλλά ξέρεις το πληκτρολόγιο δε βοηθάει. Αν ήμασταν κοντά θα στα έλεγα πιό αλλιώς.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολώνουμε το πράγμα χωρίς να είναι έτσι. Δεν ειναι οι μεν και οι δε. Συζητάμε για την τάση των καινούργιων μουσικών για υπερκατανάλωση πληροφοριών σε κάθε παίξιμό τους. Δεν τους αδικώ, η νέα γενιά είναι πιο έξυπνη, πιο γρήγορη, πιο αδίστακτη. Φτάνουν (τεχνικά)στα επιτεύγματα των προηγούμενων πολύ πιο νωρίς και βαριούνται πολύ πιο γρήγορα. Ο διαρκής εμπλουτισμός του παιξίματος, σε ενοχλητικο βαθμό, τιθασεύει την ανία τους. 

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Καλά τώρα....μάλλον αστειεύεσαι.... Meola Mc Laughlin..... Τί σχέση έχουν με τα άμπαλα αυτά πλάσματα...

 

Γενικά δε θέλω να μετέχω στη συζήτηση γιατί απέχω με τους περισσότερους τόσο πολύ σε αντίληψη επί του θέματος που θα ήταν σαν να μιλάμε 2 διαφορετικές γλώσσες. ΑΛΛΑ

 

Ο Al Di Meola την εποχή που ξεπετάχτηκε (late 70s) δέχτηκε τρομερή κριτική για το πόσες νότες παίζει, για το ότι δεν κάνει πολλά bends, γιατί παίζει φουλ πένα, κλπ, από ανθρώπους που τους έβαζες να γράψουν 12άρι βλουζ και ακόμα κι εκεί κουνούσανε. 

 

Άσχετα λοιπόν με την καταξίωση που έζησε ο Di Meola γιατί είχε τα καλαμπαλίκια να κλείσει τα αυτιά του και να γράψει 20+ δισκάρες, ήταν ο ζρέντερ της εποχές του. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vagelism είπε

 Μουσικη ειναι οτι...εχει groove?


Mουσικοδιδάσκαλος είσαι, θα πρεπε να ξέρεις.
Όλα είναι μουσική, ακόμη και αυτά που αποκαλείς ουρλιαχτά. Ρώτα με και ότι άλλο θες, χαίρομαι να βοηθάω.

 

21 λεπτά πριν, vagelism είπε

Σρεντερας?

Τι ειναι αυτο? προσβολη? Μπορεις να το κανεις κ εσυ ρε φιλε κ το μηδενιζεις?

Μηπως οι Meola - McLaughlin της γενιας σας τι ηταν? 

 

Και εγω δεν συμφωνω με το παιξιμο του Κολλια και τις επιλογες του, αλλα δεν μπορω να μην σεβομαι αυτο που κανει γιατι πανω απο ολα...ΕΓΩ δεν μπορω να το κανω.

 Βγειτε λιγο απο την σφαιρα του εγω σας κ δειτε λιγο πιο ανοιχτα τα πραγματα .


DiMeola και McLaughlin, ντροπή να τους βάζεις δίπλα σε αυτό. Μάλλον δεν έχεις ακούσει αρκετά τη μουσική τους.
Δεν ξέρω με τι δεν "συμφωνείς", αλλά δεν μου προξενεί και το ενδιαφέρον να μάθω.
Νομίζεις ότι όλοι οι άλλοι έχουμε παρωπίδες και ότι μόνο εσύ είσαι ανοιχτόμυαλος στις μουσικές επιρροές σου, κι αυτό είναι ενα λάθος που δεν έχω καμία διάθεση να σε βοηθήσω να το συνειδητοποιήσεις. Keep on. Μια χαρά ζούμε "στη σφαιρα" της καλής μουσικής και χωρίς τα παιδιά - θαύματα που πέντε παίζουν και μηδέν νιώθουν.
Δεν μας έχουν ανάγκη και δεν τα έχουμε κι εμείς, thank god.
 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, BillTrantos said:

 

Γενικά δε θέλω να μετέχω στη συζήτηση γιατί απέχω με τους περισσότερους τόσο πολύ σε αντίληψη επί του θέματος που θα ήταν σαν να μιλάμε 2 διαφορετικές γλώσσες. ΑΛΛΑ

 

Ο Al Di Meola την εποχή που ξεπετάχτηκε (late 70s) δέχτηκε τρομερή κριτική για το πόσες νότες παίζει, για το ότι δεν κάνει πολλά bends, γιατί παίζει φουλ πένα, κλπ, από ανθρώπους που τους έβαζες να γράψουν 12άρι βλουζ και ακόμα κι εκεί κουνούσανε. 

 

Άσχετα λοιπόν με την καταξίωση που έζησε ο Di Meola γιατί είχε τα καλαμπαλίκια να κλείσει τα αυτιά του και να γράψει 20+ δισκάρες, ήταν ο ζρέντερ της εποχές του. 

 

ΑΛΛΑ....

ο όρος σρέντερ βγήκε μετά.... (και έχει...από μόνος του κάτι....κακό μέσα του....τουλάχιστον σε όποια συζήτηση γίνεται ο όρος σημαίνει κάτι σχεδόν ειρωνικό αν όχι προσβλητικό από μουσικής άποψης)

ήταν λοιπόν κάτι άλλο.

Και εκτός από πολλές νότες, έπαιζε και μια και έχυνε... μέλι....

Ασε τώρα, γιατί ήμανε βία βία 19 χρονών και αλλάζαμε κασέτες χέρι χέρι.....

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ασε τώρα, γιατί ήμανε βία βία 19 χρονών και αλλάζαμε κασέτες χέρι χέρι.....

 

Πες μου τώρα ως άνθρωπος που έχει σχεδόν τα τριπλά μου χρόνια, υπάρχει λόγος να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε; Η φάση εδώ είναι "μικροί-μεγάλοι στο ίδιο καφενείο", αν δεν είναι πείτε το να το μάθουμε.

  • Ευχαριστώ 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

Πες μου τώρα ως άνθρωπος που έχει σχεδόν τα τριπλά μου χρόνια, υπάρχει λόγος να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε; Η φάση εδώ είναι "μικροί-μεγάλοι στο ίδιο καφενείο", αν δεν είναι πείτε το να το μάθουμε.


Ευκολάκι να εστιάσεις εκεί. Δεν είναι αυτό και το ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Tamtam είπε


Ευκολάκι να εστιάσεις εκεί. Δεν είναι αυτό και το ξέρεις.

Είναι και αυτό και το ξέρεις κι εσύ. 

 

Αυτά από μένα, καλό ντιμπέι. 

  • Like 1
  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου