Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, vagelism said:

Μπορεις να το κανεις κ εσυ ρε φιλε κ το μηδενιζεις?

δεν μπορω να μην σεβομαι αυτο που κανει γιατι πανω απο ολα...ΕΓΩ δεν μπορω να το κανω.

 

 

Βρε Βαγγέλη, ο Καλιτζάκης ήξερε μπάλλα?

Εγώ σου λέω ότι ήταν άμπαλος.

Όμως αυτά που έκανε εγώ δεν μπορώ να τα κάνω.

Ε, και?

Τι λογική είναι αυτή?

Αν εγώ δεν μπορώ να παίξω τρεις νότες στην σειρά, δεν μπορώ να έχω άποψη για το αποτέλεσμα του μουσικού πονήματος κάποιου άλλου?

 

Με αρκετά από όσα λες συμφωνώ, αλλά εδώ ... κόλλησα άσχημα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Βρε Βαγγέλη, ο Καλιτζάκης ήξερε μπάλλα?

Εγώ σου λέω ότι ήταν άμπαλος.

Όμως αυτά που έκανε εγώ δεν μπορώ να τα κάνω.

Ε, και?

Τι λογική είναι αυτή?

Αν εγώ δεν μπορώ να παίξω τρεις νότες στην σειρά, δεν μπορώ να έχω άποψη για το αποτέλεσμα του μουσικού πονήματος κάποιου άλλου?

 

Με αρκετά από όσα λες συμφωνώ, αλλά εδώ ... κόλλησα άσχημα.

εχεις δικιο.

Με ενοχλει αφανταστα αυτη η πολωση κ ο μηδενισμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, fusiongtr said:

 

Βρε Βαγγέλη, ο Καλιτζάκης ήξερε μπάλλα?

Εγώ σου λέω ότι ήταν άμπαλος.

Αρχίσανε τα οπαδικά,σε λίγο θα μπουν και τα πολιτικά στην μέση και θα ισιώσουμε 🙂

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σεις, δεν βλέπετε ότι άλλαξαν οι καιροί?

Δεν φταίνε τα σόσιαλ μύδια.

Κάποτε υπήρχαν δισκογραφικές, μεγάλες μπάντες, αγορά, δίσκοι, cd, μύριζε χρήμα η δουλειά.

Τώρα πολλά από αυτά πέθαναν.

Τι θα κάνει ο νέος μουσικός, που έχει βγάλει τα σηκώτια του να παίξει "καλύτερα"/διαφορετικά από την πεπατημένη?

Πώς θα ζήσει ο Govan?

Ο Quale?

Θα φτιάξει μπάντα?

Αλλού είναι πια τα φράγκα.

Εδώ μπαίνουν τα social media στην εξίσωση.

Επίδειξη, τι άλλο?

Backing track και άγιος ο θεός.

Να κάτσω να γράψω κομμάτι?

Να το παίξει ποιός, να κάνει τι?

Μόνος μου είμαι.

Τι κάνω λοιπόν?

Επίδειξη, promotion, clinics ανά τον κόσμο, διαφήμιση εξοπλισμού.

Εκεί είναι πια τα φράγκα.

Οι μπάντες πέθαναν.

 

Και έτσι, μια ολόκληρη γενιά μουσικών, έχει δώσει τα πάντα στην τεχνική τελειοποίηση.

Δεν είναι κακό, το κακό είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχουν τι να την κάνουν μουσικά μιλώντας.

 

Είναι σημεία των καιρών.

Όμως κάποια από τις επόμενες γενιές μουσικών θα πάρει πράγματα από αυτούς (τεχνικά).

Και θα τα πάει παραπέρα.

Και αν κάποτε οι καιροί αλλάξουν πάλι, και υπάρξει φαί στην έννοια μπάντα (γιατί ακόμα και οι Snarky Puppy είναι ένα είδος σύγχρονων σεσσιονάδων- τρομεροί μουσικοί που έφτιαξαν και μια μπάντα, αλλά ο καθένας έχει τον δικό του δρόμο), θα υπάρχουν περισσότερα όπλα στα οπλοστάσια των τότε μουσικών, που θα τους ενδιαφέρει να γράψουν κομμάτια με απίδια.

 

  • Like 6

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimsonic
Τα τελευταία χρόνια, έχουν γίνει από τις αγαπημένες μου μπάντες και όποτε έρχονται για συναυλία στα μέρη μου, ευτυχώς συχνά, δεν τους χάνω ποτέ. Δεν παίζουν ποτέ με τον ίδιο τρόπο το ίδιο πράγμα δυο φορές...
Δες ένα παράδειγμα σύγχρονης μουσικής από λευκούς, μαύρους, ινδιάνους, ωραίους ανθρώπους, λίγο soul, λίγο soul, κι άλλο λίγο soul και jazz και blues και ινδική μουσική (ας όψεται ο άνθρωπος που παίζει το καλύτερο slide αυτή τη στιγμή στον κόσμο), και θα δεις τι συντελείται εκτός των αποστειρωμένων charts - είναι huge στις ΗΠΑ.
Αν δεν βαριέσαι δες και τους στίχους, πόσο απλοί και ειλικρινείς είναι, πώς δένει το ερωτικό στοιχείο με το σύγχρονο aspect μιας κοινωνίας σε πτώση (Well, I came to the city, I was running from the past, my heart was bleeding and it hurts my bones to laugh / He was born to love me, I was raised to be his fool, oh his fool
Walk that line, Torn apart, Gotta spend your whole life trying
Ride that train, free your heart, It's midnight up in Harlem
I went down to the river and I took a look around, there were old man shoes , there were needles on the ground,
No more mysteries, baby, No more secrets, no more clues
The stars are out there, you can almost see the moon)
Και ο Derek κάνει ένα απίστευτο σόλο as usual χωρίς να σρεντάρει ο μαλάκας! (δες τι γίνεται me to φάκιν groove στη μέση του track).
Άσε που έχουν δυο ντράμερ, που ακούυστηκε μα τους Allman Bros!
 


Το πιο αστείο είναι ότι αυτή την κομματάρα, την έχει γράψει ο τύπος που κάνει ... backing vocals, o Μike Mattison. Ο οποίος δεν παίζει καν τις μισές νότες από όσες ένας πρωτάρης ωδείου στην ηλεχτρική κιθάρα.


 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντήσω όμως και στο αρχικό ποστ του φίλτατου JJ, θα πω το εξής.

 

Εγώ πχ είμαι μπασίστας.

Μαθαίνω από κάπου ότι μια μπλουζ μπάντα ψάχνεται για μπασίστα.

 

Αν έχω παίξει σε μπλούζ μπάντα, και θεωρώ ότι το παίξιμο της μπάντας και το δικό μου αξίζει τον κόπο θα στείλω βιντεάκι, αλλά ...

 

... κάτι τέτοιο είναι σπάνιο.

 

Από την άλλη, αν κάνω ένα βιντεάκι πάνω σε μπλούζ, θεωρώ ότι είναι πολύ απλό, πάρα πολλοί μπορούν (εδώ μπαίνει η ένστασή μου περί "μπορώ" πριν Βαγγέλη) να το κάνουν "αξιοπρεπώς".

 

Πώς στο καλό θα ξεχωρίσω από τους άλλους?

Χμμμ, εγώ μπορώ να κάνω κι άλλα πράγματα, πρέπει να το δείξω αυτό, να ξέρουν ότι εκτός από τα αυτονόητα, εγώ παίζω κι άλλα, πιο δύσκολα τεχνικά πράγματα, αν υπάρξει ενδιαφέρον από την μπάντα.

Τα μπλουζ τα έχω, όλοι τα έχουν (έτσι "νομίζω" βέβαια), εγώ κάνω κι αυτό το ζογκλερικό άμα λάχει.

Κι ας είμαι στά όρια, και δεν βγαίνει και τέλειο, οι φίλοι μου όμως εντυπωσιάζονται.

 

Ε, λοιπόν, αυτό θα στείλω.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, fusiongtr said:

Βρε σεις, δεν βλέπετε ότι άλλαξαν οι καιροί?

 

όχι....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dimsonic said:

 

όχι....

 

Αυτό είναι πρόβλημα!

 

Κάποτε τα πιτσιρίκια που ξεκινούσαν να παίζουν μουσική ονειρεύονταν να γίνουν rock stars (μιλάω πάντα για αυτές τις μουσικές).

 

Σήμερα τα όνειρά τους είναι διαφορετικά.

Ονειρεύονται να γίνουν youtube περσόνες.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου