Προς το περιεχόμενο

Squier Stratocaster Affinity HSS - Αλλαγή μαγνητών


Vale Rossi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα του Forum. Σας διαβάζω ανελλιπώς πολύ καιρό και βρίσκω μεγάλω ενδιαφέρον σε συζητήσεις και αναλύσεις που ανεβαίνουν εδώ μέσα.

Αυτή είναι η πρώτη μου γραπτή επικοινωνία καθώς μου έχει προκύψει το παρακάτω πρόβλημα και θέλω τα φώτα σας.

Προσπαθούσα να το λύσω μόνος μου  ψάχνοντας το Site και διαβάζοντας πολλά θέματα για  Squier Statocaster και μαγνήτες της Tonerider αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Εστειλα και δύο email στην Τonerider όμως απάντηση καμμιά.

Θέλω να αλλάξω τους μαγνήτες της κιθάρας μου η οποία είναι η  Squier Stratocaster Affinity HSS.

Έχω καταλήξει !!! στους Pure Vintage ή τους Surfari για middle και necκ, αλλά για Bridge που έχω Humbucker δεν ξέρω με ποιους humbucker  της Tonerider θα ταίριαζαν οι μεν και οι δε.

 

Επεξεργασμένο από Vale Rossi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alnico 2 classic, alnico 4 classic

Rocksong.

 

Αυτοι τρεις ταιριαζουν με single coil. Τι ηχο θες να βγαζει ο humbucker? Σχετικα καθαρο για μπλουζ, ή πιο λιγο πιο βαρυ για rock stuff?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Alnico 2 classic, alnico 4 classic

Rocksong.

 

Αυτοι τρεις ταιριαζουν με single coil. Τι ηχο θες να βγαζει ο humbucker? Σχετικα καθαρο για μπλουζ, ή πιο λιγο πιο βαρυ για rock stuff?

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Με ενδιαφέρει πρωταρχικά το Rock και στη συνέχεια Blues.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο alnico 2 classic ειναι θεωρητικα ο πιο low output. Σηκωνει αρκετο γκαζι, εχει σπουδαια καθαρα, καθαριζει πολυ καλα με το vol της κιθαρας και ειναι αρκετα πριματος. Τον εχω σε les paul και δεν θα ηθελα να εχω αλλον στην θεση του.

 

Ο rocksong ειναι μεν alnico 2, αλλα πιο hot. Σηκωνει παραπανω γκαζι, βγαζει πιο κομπρεσαρισμενο ηχο. Σε σχεση με τον classic εχει λιγοτερη ευκρινεια και λιγοτερα πριμα. Σπλιταρει ωραια. Για ροκιες ειναι πολυ καλος και με single coil δενει αψογα (τον φοραω σε HS squier 51).

 

Ο alnico 4 ειναι οπως ο alnico classic 2, με τη διαφορα οτι ειναι ακομα πιο πριματος, με πιο σφικτο μπασο και ελαχιστα πιο hot.

 

Προσωπικα μου αρεσει πολυ ο πρωτος. Ο δευτερος δεν εχει την καθαροτητα και διαυγεια που θελω στον ηχο. Ο τριτος θεωρω οτι ειναι πολυ πριματος για strat.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Ο alnico 2 classic ειναι θεωρητικα ο πιο low output. Σηκωνει αρκετο γκαζι, εχει σπουδαια καθαρα, καθαριζει πολυ καλα με το vol της κιθαρας και ειναι αρκετα πριματος. Τον εχω σε les paul και δεν θα ηθελα να εχω αλλον στην θεση του.

 

Ο rocksong ειναι μεν alnico 2, αλλα πιο hot. Σηκωνει παραπανω γκαζι, βγαζει πιο κομπρεσαρισμενο ηχο. Σε σχεση με τον classic εχει λιγοτερη ευκρινεια και λιγοτερα πριμα. Σπλιταρει ωραια. Για ροκιες ειναι πολυ καλος και με single coil δενει αψογα (τον φοραω σε HS squier 51).

 

Ο alnico 4 ειναι οπως ο alnico classic 2, με τη διαφορα οτι ειναι ακομα πιο πριματος, με πιο σφικτο μπασο και ελαχιστα πιο hot.

 

Προσωπικα μου αρεσει πολυ ο πρωτος. Ο δευτερος δεν εχει την καθαροτητα και διαυγεια που θελω στον ηχο. Ο τριτος θεωρω οτι ειναι πολυ πριματος για strat.

 

 

Παμε για alnico 2 classic. Για τους αλλους μαγνήτες για Rock Blues πάμε για  Pure Vintage ή τους Surfari ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Vale Rossi said:

Καλησπέρα στην παρέα του Forum. Σας διαβάζω ανελλιπώς πολύ καιρό και βρίσκω μεγάλω ενδιαφέρον σε συζητήσεις και αναλύσεις που ανεβαίνουν εδώ μέσα.

Αυτή είναι η πρώτη μου γραπτή επικοινωνία καθώς μου έχει προκύψει το παρακάτω πρόβλημα και θέλω τα φώτα σας.

Προσπαθούσα να το λύσω μόνος μου  ψάχνοντας το Site και διαβάζοντας πολλά θέματα για  Squier Statocaster και μαγνήτες της Tonerider αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Εστειλα και δύο email στην Τonerider όμως απάντηση καμμιά.

Θέλω να αλλάξω τους μαγνήτες της κιθάρας μου η οποία είναι η  Squier Stratocaster Affinity HSS.

Έχω καταλήξει !!! στους Pure Vintage ή τους Surfari για middle και necκ, αλλά για Bridge που έχω Humbucker δεν ξέρω με ποιους humbucker  της Tonerider θα ταίριαζαν οι μεν και οι δε.

 

 

Δοκίμαστε να στείλεις μήνυμα στο f/b το site της εταιρίας δεν φαίνεται να ανανεώνεται συχνά. Εγώ πήρα τον octane 8 απευθείας με επικοινωνία από f/b και έχω την εντύπωση ότι έχουν τα μοντέλα τους και σε άλλες εκδόσεις (μαύρο χρώμα κ.α.). Ήταν πάντως πολύ εξυπηρετικοί και οι μαγνήτες ΜΠΟΜΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Vale Rossi said:

Καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Θα κάνω προσπάθεια μέσω Facebook.

 

θα πρότεινα κιόλας να πείς ποιούς μαγνήτες θέλεις μήπως και μπορούν να σου στείλουν ακριβώς το σετ γιατί τους μονούς δεν νομίζω ότι τους δίνουν μεμονωμένους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D'Ailleurs είπε

 

θα πρότεινα κιόλας να πείς ποιούς μαγνήτες θέλεις μήπως και μπορούν να σου στείλουν ακριβώς το σετ γιατί τους μονούς δεν νομίζω ότι τους δίνουν μεμονωμένους. 

Σ ευχαριστώ πολύ. Θα το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2019 στις 1:25 ΜΜ, Vale Rossi είπε

Σ ευχαριστώ πολύ. Θα το κάνω.

 

Μιλησα στο Facebook στο Tonerider Official και μου απάντησαν στο πεντάλεπτο. Μου πρότειναν να μου έτοιμάσουν το Set με 2 single και 1 humbucker που θα τους παραγγείλω και να μου το στείλουν οι ίδιοι (πληρωμή PAYPAL). Thanks again.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου