Προς το περιεχόμενο

Squier Stratocaster Affinity HSS - Αλλαγή μαγνητών


Vale Rossi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Vale Rossi είπε

 

Μιλησα στο Facebook στο Tonerider Official και μου απάντησαν στο πεντάλεπτο. Μου πρότειναν να μου έτοιμάσουν το Set με 2 single και 1 humbucker που θα τους παραγγείλω και να μου το στείλουν οι ίδιοι (πληρωμή PAYPAL). Thanks again.

Τους είπες τι κιθάρα έχεις και τι στυλ θέλεις να παίξεις και σου πρότειναν κάποιο σετ ή απλά τους είπες "θέλω αυτούς"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VangelisV είπε

Τους είπες τι κιθάρα έχεις και τι στυλ θέλεις να παίξεις και σου πρότειναν κάποιο σετ ή απλά τους είπες "θέλω αυτούς"?

 

Τους είπα ότι έχω την Squier Strat Affinity HSS και για Single είμαι μεταξύ  Pure Vintage και Surfari.  Και για. Humbucker τους είπα ότι θα ήθελα  Alico 2 Classic. Η απάντηση τους ήταν ότι ταιριάζουν και οι δυο single pickup με τον humbucker που ήθελα.

31 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τι θα περιλαμβανει το σετ?

 

Λέω να παραγγείλω δυο Pure Vintage και έναν  Alnico 2 classic. Τι λες ?

Με μπέρδεψε και λίγο ...

 

Hi Vale, both these sets would work great for a vintage sound. The Pure Vintage will have a fuller sound - while the Surfari's are more of an early 54.55 strat tone.

 

Do you need F-spaced 52mm for the humbucker...we only have black or white in F-spaced?

 

F-spaced is a wider poled humbucker. Our standard is 50mm, F-spaced is 52mm and works a bit better on guitars with wide bridge like Floyd Rose bridges and vintage-style Fender trems
So with white TRS1N / TRS1M / AC2B-F-WH makes a good SSH set. Would you like us to pack a set for you?

 

Καταλαβαίνω (νομίζω) ότι μιλάει για το φάρδος της εσοχής που τοποθετείται ο bridge. Η Affinity δεν έχει Floyd rose. Τώρα δεν είμαι σίγουρος αν έχει vintage style fender term. Τι διάσταση hum παραγγέλνω? Αν μετρήσω και έχω 52mm ποιον διαλέγω? 50αρι ή 52αρι?

 

 

Επεξεργασμένο από Vale Rossi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου κάτι δεν καταλαβαίνω καλά. O bridge μαγνήτης στην Squier είναι 3.5m x 6.5m και σαν μέγεθος μου φαίνεται όπως όλων των Strat. Τι εννοεί F-Spaced 50mm και 52mm?

Και κάτι ακόμη... μου ξεκουρδιζει Πάρα  Πολύ Εύκολα. Τι κάνω? 

20190907_173211.jpg

20190907_174726.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

F-spaced νομιζω εννοει τις αποστασεις μεταξυ των δυο ακραιων μαγνητων (απο τους 6 συνολικα που ειναι). Δεν εχουν ολες οι strat την ιδια αποσταση μεταξυ των χορδων. Μαλλον αυτο πρεπει να ξεκαθαρισεις.

 

Για να μην ξεκουρδιζει. Πρεπει πρωτον να περασεις σωστα τις χορδες. Σωστο τυλιγμα και να τις κρατας τεντωμενες οσο τις τυλιγεις. Το σημαντικο, βεβαια, ειναι οι εγκοπες του nut (του πανω κοκκαλου) και ποσο ανετα, χωρις τριβες, κινουνται οι χορδες μεσα του. Χρειαζονται καθαρισμα οι εγκοπες, ή ενδεχομενως και λιγο διαπλατυνση (με ενα διπλομενο 300αρι γυαλοχαρτο), και λιπανση με τη μυτη ενος μολυβιου (ή με ειδικο γρασο γραφιτη).

 

Αλλα και ολα αυτα να εχεις κανει, εαν το tremolo ειναι floating, η κιθαρα θα ξεκουρδιζει σχετικα πιο ευκολα.

 

Στα λεω πολυ περιληπτικα. Οπου εχεις απορια, ρωτα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

F-spaced νομιζω εννοει τις αποστασεις μεταξυ των δυο ακραιων μαγνητων (απο τους 6 συνολικα που ειναι). Δεν εχουν ολες οι strat την ιδια αποσταση μεταξυ των χορδων. Μαλλον αυτο πρεπει να ξεκαθαρισεις.

 

Για να μην ξεκουρδιζει. Πρεπει πρωτον να περασεις σωστα τις χορδες. Σωστο τυλιγμα και να τις κρατας τεντωμενες οσο τις τυλιγεις. Το σημαντικο, βεβαια, ειναι οι εγκοπες του nut (του πανω κοκκαλου) και ποσο ανετα, χωρις τριβες, κινουνται οι χορδες μεσα του. Χρειαζονται καθαρισμα οι εγκοπες, ή ενδεχομενως και λιγο διαπλατυνση (με ενα διπλομενο 300αρι γυαλοχαρτο), και λιπανση με τη μυτη ενος μολυβιου (ή με ειδικο γρασο γραφιτη).

 

Αλλα και ολα αυτα να εχεις κανει, εαν το tremolo ειναι floating, η κιθαρα θα ξεκουρδιζει σχετικα πιο ευκολα.

 

Στα λεω πολυ περιληπτικα. Οπου εχεις απορια, ρωτα.

 

9 ώρες πριν, Vale Rossi είπε

 

Ευχαριστώ πολυ.

 

14 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

F-spaced νομιζω εννοει τις αποστασεις μεταξυ των δυο ακραιων μαγνητων (απο τους 6 συνολικα που ειναι). Δεν εχουν ολες οι strat την ιδια αποσταση μεταξυ των χορδων. Μαλλον αυτο πρεπει να ξεκαθαρισεις.

 

Για να μην ξεκουρδιζει. Πρεπει πρωτον να περασεις σωστα τις χορδες. Σωστο τυλιγμα και να τις κρατας τεντωμενες οσο τις τυλιγεις. Το σημαντικο, βεβαια, ειναι οι εγκοπες του nut (του πανω κοκκαλου) και ποσο ανετα, χωρις τριβες, κινουνται οι χορδες μεσα του. Χρειαζονται καθαρισμα οι εγκοπες, ή ενδεχομενως και λιγο διαπλατυνση (με ενα διπλομενο 300αρι γυαλοχαρτο), και λιπανση με τη μυτη ενος μολυβιου (ή με ειδικο γρασο γραφιτη).

 

Αλλα και ολα αυτα να εχεις κανει, εαν το tremolo ειναι floating, η κιθαρα θα ξεκουρδιζει σχετικα πιο ευκολα.

 

Στα λεω πολυ περιληπτικα. Οπου εχεις απορια, ρωτα.

 

Καλημέρα,  τους ζήτησα κόστος για το σετ και θα τους παραγγείλω. Λέω να τους πάω στην Αθήνα σε κάποιον τεχνικό να μου τους περάσει, να αλλάξω nut με κανένα κοκκάλινο της προκοπής να κάνω κι ένα setup μαζί με χορδές και να γίνει μάχιμη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεις μεγαλη διαφορα με ενα καλο σεταρισμα, γενικοτερα. 

Εντος του κοκκαλινου, υπαρχει και το graphite. Τσεκαρε το.

Και το μαμα πλαστικο δεν ειναι κακο. Εχει απλα διαφορετικο ηχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vale Rossi είπε

Καλημέρα,  τους ζήτησα κόστος για το σετ και θα τους παραγγείλω. Λέω να τους πάω στην Αθήνα σε κάποιον τεχνικό να μου τους περάσει, να αλλάξω nut με κανένα κοκκάλινο της προκοπής να κάνω κι ένα setup μαζί με χορδές και να γίνει μάχιμη.  

Απλά για να ξέρεις το κόστος όλων αυτών θα φτάσει όσο κοστίζει μτχ η κιθάρα, ίσως και πιο πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου