Προς το περιεχόμενο

Squier Stratocaster Affinity HSS - Αλλαγή μαγνητών


Vale Rossi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστο. Υπολογισε κανα 70-80αρι στο μαστορα οι αλλαγη μαγνητων συν το nut. Και αλλα τοσα και παραπανω οι μαγνητες, παμε κοντα στα 200.

 

Το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει, καθως θα δεις αλλο οργανο. Εγω, προκειμενου να γλιτωσω χρηματα, σε αναλογη περιπτωση αλλαξα μονος τους μαγνητες και σεταρα την κιθαρα. Ενα κολλητηρι, ενα κατσαβιδι και καμποσο διαβασμα χρειαζεσαι....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω σχετικά το κόστος. Αυτή δεν είναι η κυρίως κιθάρα μου. Έχω και μια American Traditional του 2000 με SD μαγνήτες που μου την έκανε Service ο Καγμάκης και έχει πολυ ωραίο παίξιμο. Απλά είπα να φτιάξω την Squire γιατί θα ήθελα και μια καλή δεύτερη καθώς έχουν μεγάλη διαφορά στο παίξιμο. Ειναι και ελαφριά η άτιμη ...Νομίζω  ότι όταν με το καλό έρθουν οι μαγνήτες θα του την πάω να μου την φτιάξει. Μου πέρασε από το μυαλό να μην την φτιάξω και να πάρω με 189€ μια καινούργια Tele αλλά πάλι θα βρισκόμουν σε αυτήν εδώ την κατάσταση να χρειάζομαι αναβάθμιση για να αναδειχτεί το όργανο, όποτε είπα να φτιάξω αυτή που έχω στα χέρια μου. 

15 ώρες πριν, Superfunk είπε

Για Squier Affinity θες 52mm

 

Καλημερα και σ ευχαριστώ για την βοήθεια. Αν θέλεις, μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοεί ο ποιητής με το 52mm? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vale Rossi είπε

American Traditional του 2000

Κινέζικη δηλαδή, κινέζικα parts τουλάχιστον. Αν και η Fender πήγε να την πασάρει σαν mim parts assempled in USA. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vale Rossi είπε

Καλημερα και σ ευχαριστώ για την βοήθεια. Αν θέλεις, μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοεί ο ποιητής με το 52mm? 

 

Είναι το bridge spacing,με το να έχεις μαγνήτη που ταιριάζει με αυτό ,ΟΠΤΙΚΑ θα είναι ωραιότερο μια και οι κάθε χορδή θα περνάει από το κέντρο κάθε πόλου, ηχητικά δεν θα έχει καμμία διαφορά το μισό heavy metal των 80s,Van Halen included,με "λάθος" spacing στους bridge humbuckers γράφτηκε.

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

F-spaced νομιζω εννοει τις αποστασεις μεταξυ των δυο ακραιων μαγνητων (απο τους 6 συνολικα που ειναι). Δεν εχουν ολες οι strat την ιδια αποσταση μεταξυ των χορδων. Μαλλον αυτο πρεπει να ξεκαθαρισεις.

 

Για να μην ξεκουρδιζει. Πρεπει πρωτον να περασεις σωστα τις χορδες. Σωστο τυλιγμα και να τις κρατας τεντωμενες οσο τις τυλιγεις. Το σημαντικο, βεβαια, ειναι οι εγκοπες του nut (του πανω κοκκαλου) και ποσο ανετα, χωρις τριβες, κινουνται οι χορδες μεσα του. Χρειαζονται καθαρισμα οι εγκοπες, ή ενδεχομενως και λιγο διαπλατυνση (με ενα διπλομενο 300αρι γυαλοχαρτο), και λιπανση με τη μυτη ενος μολυβιου (ή με ειδικο γρασο γραφιτη).

 

Αλλα και ολα αυτα να εχεις κανει, εαν το tremolo ειναι floating, η κιθαρα θα ξεκουρδιζει σχετικα πιο ευκολα.

 

Στα λεω πολυ περιληπτικα. Οπου εχεις απορια, ρωτα.

 

Έγραφες 6 μαγνητών και εγώ τους έβγαζα 3 (neck, middle and bridge) και μετά κατάλαβα (...βοήθησε ο Superfunk) ότι εννοούσες στον ίδιο μαγνήτη  τους 6 εσωτερικούς μαγνήτες και την απόσταση μεταξύ των άκρων. Όσο ζεις μαθαίνεις 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με γέφυρα με τρέμολο έβαλα f-spaced και είναι μια χαρά (οπτικά). Vale Rossi χαίρομαι που βοήθησα με την tonerider, νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή σε budget μαγνήτες. Άλλαξε και το nut και η κιθάρα θα γίνει τούμπανο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2019 στις 11:46 ΠΜ, VangelisV είπε

Κινέζικη δηλαδή, κινέζικα parts τουλάχιστον. Αν και η Fender πήγε να την πασάρει σαν mim parts assempled in USA. 

 

Μεξικανικα κΣυλα,"μεξικανικοι" κεραμικοι μαγνητες,ιδιοι με αυτους της ΜΙΜ αρα μαλλον και αυτοι κινεζικοι  ,κινεζικη γεφυρα και,εντελως κουφο,Schaller tuners.

Ουσιαστικα μια ΜΙΜ που την μονταρανε στην Αμερικη...ο "προκάτοχος" των ΗIghway & Special (αν και αυτες ειχαν δραματικα καλυτερα specs)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

μεξικανικοι" κεραμικοι μαγνητες,ιδιοι με αυτους της ΜΙΜ αρα μαλλον και αυτοι κινεζικοι

Είχα και έχω ΜΙΜ, άλλαξα τα καπάκια στους μαγνήτες με άλλου χρώματος Fender και έκατσαν ακριβώς. Σε μια American traditional που είχα για λίγο δεν έμπαιναν, οι πόλοι ήταν αλλού για αλλού. Όπως την πήρα την ξαναέδωσα (με κέρδος χεχεχε). Λόγω αυτού έκατσα και έψαξα τι παίζει με αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D'Ailleurs είπε

Εγώ με γέφυρα με τρέμολο έβαλα f-spaced και είναι μια χαρά (οπτικά). Vale Rossi χαίρομαι που βοήθησα με την tonerider, νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή σε budget μαγνήτες. Άλλαξε και το nut και η κιθάρα θα γίνει τούμπανο. 

 

Όντως βοήθησες. Δεν έβγαζα άκρη με το Site. Θα αλλάξω και nut σίγουρα. Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου