Προς το περιεχόμενο

Μουσική για ταινία


gmoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τη κοινότητα. 

 

Πρόσφατα μου εμπιστεύτηκαν τη σύνθεση μουσικής για ταινία μεγάλου μήκους. 

Φυσικα είμαι σούπερ χαρούμενος και σούπερ χεΖμένος γιατί η

μονη εμπειρία που έχω μέχρι στιγμής είναι η σύνθεση (κατά παραγγελία) για ταινία μικρού μήκους και δη animation (κοινως not even close)

 

Ανοιγω λοιπόν αυτό το topic με σκοπό να μαζέψω από πιο έμπειρους συμβουλές γύρω από το θέμα. 

 

Συμβουλές και tips που ο καθενας θεωρεί χρήσιμα είναι ευπρόσδεκτα και σίγουρα δε θα πάνε χαμένα. 

Απο το πως να στήσεις το project, να δουλεύεις με timecode ή templates μέχρι το ποια κούπα για τον καφέ είναι πιο εργονομική. :classic_tongue:

 

Ενα θέμα για το οποίο θέλω να προλάβω πριν βρεθώ προ των πυλών είναι το οικονομικό και τι θα χρειαστεί να κάνω προκειμενου να τσουλήσει όσο πιο ομαλά γίνεται και χωρίς παρατράγουδα.

Σε αυτό δηλώνω μαυρα μεσάνυχτα. 

 

Τέλος, προς πιθανή τροφή για συζήτηση, να αναφέρω ότι αυτή τη στιγμή έχουν γίνει οι κινήσεις με ντέμο, με έχουν επιλέξει και δεν έχει βγει ακόμα κάποιο budget. 

Επίσης σκοπεύω να δουλέψω σε Cubase 10 Pro (ακούς @dimsonic ?)

  • Like 6

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με μουσική για ταινίες αλλά από τα λίγα που ξέρω θα πρέπει να βρεις ένα κυρίως θέμα και εκεί πάνω να χτίσεις παραλλαγές ανάλογα τις σκηνές.

 

από εκεί και πέρα η μουσική πάει ανάλογα τη ροή, τις εναλλαγές σκηνών (στο πόσο γρήγορα αλλάζει το καρέ δηλ) και το είδος της σκηνής αν είναι action, mellow,sad, intro, pass σε άλλη scene οπότε καλή έμπνευση με όλα αυτά!

  • Ευχαριστώ 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gmoukou said:

 

Επίσης σκοπεύω να δουλέψω σε Cubase 10 Pro (ακούς @dimsonic ?)

 

βασικά είμαι σούπερ ζηλιάρης και εύχομαι (και είμαι σίγουρος) για τα καλύτερα.

Τώρα για cubase 10 pro, τι να σου πω...να δουλέψεις.

Το έχω 3 μήνες και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι φανταστικά μπροστά, από παλιές εκδόσεις και για μένα που δεν έχω εμπειρία αλλού είναι το μόνο που μπορώ κάτι να φτιάξω.

Δεν έχω δουλέψει κάτι με βίντεο, αλλά οι δυνατότητές του με ξεπερνάνε και θα με ξεπερνάνε για πολλάααα χρόνια.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nikos Aravanis thanks!

@stavros_d80 ναι το σκεφτόμουν οτι πρέπει να παιξει πολύ τέτοια φάση. θα δω πολλές ταινίες αποτι φαινεται! 

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με σύνθεση soundtrack, αλλά θα σου αναφέρω κάποια πράγματα που ίσως να σου δώσουν λίγη τροφή για σκέψη. Υπάρχουν εκατομμύρια ost εκεί έξω. Κάθε συνθέτης προσεγγίζει διαφορετικά την εκάστοτε ταινία. Υπάρχουν μέτρια ost, κακά, αλλά και καταπληκτικά. Υπάρχουν συνθέτες που γράφουν πάνω στην ταινία βλέποντάς την και άλλοι που κοιμόντουσαν κατά την προβολή της και έγραψαν καταπληκτική μουσική μετά (ναι, αυτό το έκανε ο Nino Rota στο 8 1/2 του Φελίνι). Το θέμα είναι η μουσική να εξυπηρετεί την ταινία. Ούτε να την επισκιάζει, ούτε να είναι background. Πολύ σημαντικό επίσης είναι το timing. Άλλοι σε κρίσιμες σκηνές κορυφώνουν τις μελωδίες υπογραμμίζοντας τη δραματουργία και άλλοι επιλέγουν την απόλυτη παύση, μιας και η σιωπή επιδρά εξίσου αντίστοιχα. Σημαντικό δε είναι, κατ' εμέ, να μην παίζει διαρκώς μουσική, γιατί και αυτό μπορεί να είναι παγίδα από μόνο του. Καλό είναι να βρεις ένα βασικό θέμα, και να κάνεις και παραλλαγές. Έχει γίνει σε πολλά ost. Τέλος, θα σου πρότεινα να ακούσεις κάποια εναλλακτικά ost από τους εξής:

Nick Cave & Warren Ellis - The Road & The assassination of Jesse James

Neil Young - Dead man

The secret life o Walter Mitty ost

Sherlock Holmes (2009) - Hans Zimmer

Les intouchables ost - Ludovico Einaudi

Akira Yamaoka - Silent hill ost

 

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να βοηθήσουν κάπου κάπως. Α, και καλή επιτυχία!

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν ακούσεις ένα τραγούδι τι εικόνες σου έρχονται;

Εσυ πρέπει να κάνεις το αντίθετο.

Είναι πιο tricky.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου