Προς το περιεχόμενο

Αναγνωριση Ξυλου


axelrvf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

 

Καθως το τελευταιο διαστημα, ασχολουμαι με την επισκευη - αναβαθμιση μιας παλιας ηλεκτρικης κιθαρας που εχω,

 

μου δημιουργηθηκε απορια για την οποια

 

Θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

Δηλαδη, για την αναγνωριση του ξυλου κατασκευης της .....

 

uc6nCtT.jpg

 

Αναζητωντας πληροφοριες στο internet, λενε οτι ειναι φλαμουρι (basswood).

 

Απο εικονες που εχω δει ομως του φλαμουριου στο internet αλλα και απο κοματι που αγορασα απο καταστημα ξυλειας, οπτικα τουλαχιστον, δεν μοιαζουν.

 

Εκτος και ειναι καποιο ειδος φλαμουριου.

 

Εχει κανεις αποψη για το θεμα;

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πιθανόν να είναι κάποιο είδος basswood (φιλύρα/φλαμουριά αμερικάνικη ή ευρωπαϊκή) ή ίσως και κάποιο είδος alder ή γαύρος (στην κυριολεξία καυσόξυλο- το hornbeam), Γ' διαλογής σε κάθε περίπτωση, γι΄ αυτό και οι δυσχρωμίες, οι ρόζοι και τα στίγματα.

(πιο πιθανό το basswood πάντως)

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και τους δυο για την απαντηση.

 

Παρα το γεγονος οτι και σαν όργανο, αλλα και σαν ποιότητα υλικών είναι στην κατηγορία "σκουπίδι" ....μονο και μονο επειδή έχει κάποια συναισθηματικη αξία θα το επαναφερω με καλά υλικα και αρκετά προσεγμένη εργασία, δικη μου αλλά και επαγγλματιων όταν χρειαστεί.

 

Για τον λογο αυτό σύντομα θα ανοιξω νεο θέμα οπου θα περιγραφω  και θα παρουσιάσω σχετικα με αυτό τι έχει γίνει έως τώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μία από τις αγαπημένες μου κιθάρες είναι από κόντρα πλακέ, αυτό το καταπληκτικό 1000-piece tonewood που έχει ξηρανθεί για 0 χρόνια. Go-for-it και ελπίζω να χαρείς τη διαδικασία.

  • Χαχα 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμίζει τί μου θυμίζει το είδα και στο άλλο θέμα που έχεις ανεβάσει για την ανακατασκευή της κιθάρας

είχα κάποτε ένα τέτοιο κομμάτι με στίγματα και ήταν κελεμπέκι

φλαμούρι δεν μοιάζει

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου