Προς το περιεχόμενο

ακύρωση sustain από foot switch


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώ στο midk kbd μου ένα footswitch για να ελέγξω μια λειτουργία-παράμετρο.

Από όσο ξέρω το footswitch σε πλήκτρα δίνει την παράμετρο sustain, που όμως εγώ στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν την θέλω.

Εχω βρεί να κάνω assign την παράμετρο που θέλω στο synth που δουλεύω (πχ cubase halionsonic) ΑΛΛΑ το synth διατηρεί παράλληλα ΚΑΙ το sustain.

Μπορείτε να με καθοδηγήσετε που να αναζητήσω αυτό το assignment του sustain ώστε να το ακυρώσω και να μείνει μόνο αυτό που έχω ήδη βάλει?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο η είσοδος sustain, άλλο η volume/expression η οποία μπορεί να είναι και assignable τουλάχιστο στα synth/workstation αυτό ισχύει...

 

ποιό μοντέλο midi keyboard έχεις? λογικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις διαφορετική είδοσο πεταλιού.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το midi kbd είναι το nektar impact lx49

έχω έναν boss διακόπτη f5su που τον βάζω στο footswitch που έχει το nektar.

Παλιά έτρεχα ένα VB3 όπου είχα βρει αυτό που ήθελα, αλλά τώρα στο cubase 10 δεν τρέχει και δουλεύω με τα δικά του.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Από όσο ξέρω το footswitch σε πλήκτρα δίνει την παράμετρο sustain

Όχι απαραίτητα. Μόνο αν είναι προ αναθετημένο από τον κατασκευαστή να λειτουργεί ως sustain ή damper. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα πρέπει ο χρήστης να ορίσει - αναθέσει ποιά παράμετρο θέλει, συνήθως κάποιο CC (Control Change).

 

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Εχω βρεί να κάνω assign την παράμετρο που θέλω στο synth που δουλεύω (πχ cubase halionsonic)

Αυτό είναι soft synth.

 

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

ΑΛΛΑ το synth διατηρεί παράλληλα ΚΑΙ το sustain.

Να υποθέσω πως εννοείς το hardware synth, δηλαδή το κλαβιέ στο οποίο έχεις συνδέσει τον ποδοδιακόπτη ή το όποιο άλλο synth (hard / soft) παίρνει σήμα MIDI μέσω της ίδιας αλυσίδας.

Αυτό είναι λογικό διότι την ανάθεση ή πιό σωστά την μετατροπή του αρχικού μηνύματος sustain (CC64) που εκπέμπει το κλαβιέ σου την μετατρέπεις σε κάτι άλλο που επιθυμείς για κάποια λειτουργία κάποιου soft synth μέσα από το ίδιο το soft synth. Όμως, τα άλλα synth που είναι στην ίδια αλυσίδα εξακολουθούν να ακούνε το πραγματικό - αρχικό εισερχόμενο μήνυμα που είναι το sustain.

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Για παράδειγμα, μπορείς να αναθέσεις από το κλαβιέ την αλλαγή αυτού του μηνύματος στο CC που αρχικά επηρεάζει το soft synth. Επίσης μπορείς να κλείσεις την λειτουργία του sustain στο μηχάνημα που δεν θες, δηλαδή στον αποδέκτη. Ανάλογα...

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

έχω έναν boss διακόπτη f5su

FS-5U

 

Αν γίνεται στο Nektar, κοίταξε να του αλλάξεις - αναθέσεις κάποιο άλλο CC στην footswitch έξοδο έτσι ώστε να συμπίπτει με το αρχικό CC (του soft synth) που επηρεάζει την λειτουργία που θέλεις (στο soft synth). Έτσι το FS-5U θα ανοιγοκλείνει μόνο το επιθυμητό CC που θέλεις.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα ξαναπώ γιατί ίσως μπερδεύω....

 

Το nektar είναι προφανώς hard και έχει υποδοχή footswitch.

Μέχρι τώρα στο VB3 (soft synth, vst) που δούλευα με το cubase (που ήταν 32bit τώρα είναι 64 και δεν δουλεύει) το είχα φτιάξει. Είχα βρεί στα μενού του VB3 και το είχα αλλάξει.

Τώρα ανοίγοντας το halionsonic εκεί ήδη είναι δοσμένη η τιμή του fs στο sustain. Οπότε όταν δίνω εγώ πχ το rotary on/off το βάζω, αλλά δεν βρίσκω (γιατί είναι κάπου αλλού) για το sustain.

Η διαδικασία ανάθεσης είναι απλή, πατάς πχ πάνω στο rotary δεξί και βγαίνει μενού, πατάς τον fs και το παίρνει.

Απλά κάπου αλλού είναι τα ήδη σεταρισμένα και το sustain.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προσπάθησε να κάνεις ανάθεση σε άλλο CC (εκτός του 64) να δεις αν δουλεύει όπως θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου