Προς το περιεχόμενο

Epiphone rebuilt


axelrvf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει.

 

Ολοι κανουμε λαθη.

 

Στην περιπτωσή μου, ενα λαθος εκανε η epiphone και ενα εγω.

 

Ενα λαθος η epiphone που κατασκευασε αυτο.....

 

RG1ZXX1.jpg

 

Και ενα εγω που μεσα στην ορμη της νιοτης και της ελειψης πληροφορησης πηγα και το αγορασα (μεταχειρισμενο αλλα δεν εχει σημασια).

 

Το θεμα ειναι οτι η epiphone, σαν να μην εφτανε αυτο, εριξε στην αγορα τοτε αλλα δυο εξαιρετικα αποτυχημενα μοντελα.....

 

Αυτο...

 

6Mnpb1n.jpg

 

και αυτο

 

ywcRVSs.jpg

 

Η "επιτυχια" η δικη μου χρονολογειται καπου στο 1997 με 1998, ενω η epiphone, απο πληροφοριες που εχω βρει εως τωρα για το εν λογω μοντελο την κυκλοφορησε καπου στα μεσα της δεκαετιας 80.

 

Αχρηστες πληροφοριες για το εν λογω μοντελο, καθως ηταν μια παταγωδης αποτυχια της epiphone την οποια υλοποιησε η samick.

 

Ο κυριοτερος ομως λογος για να χαρακτιριστει ως " παταγωδης αποτυχια" ηταν το  αθλιο κατα κοινη ομολογια steinberger τρεμολο.

Αυτο δηλαδη....

 

EQvEdqF.jpg

 

rJ5QrA5.jpg

 

Ενα τρεμολο του οποιου στραβωναν οι δυο πειροι πανω στους οποιους κινουνταν - αιωρουνταν η γεφυρα, με το συναρπαστικο αποτελεσμα, η γεφυρα να ακουμπα πανω στο σωμα και να το καθιστα αχρηστο. Πανω απ' ολα ομως, μη επισκευασιμο.

 

Τελος συντομων αχρηστων πληροφοριων.

 

Ως κατοχος εγω τωρα, (περηφανος) την ειχα παρατημενη πολλλλααααα χρονια ως που ειπα να ασχοληθω.

 

Για τα καλα.....

  

 

 

Επεξεργασμένο από axelrvf
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε λοιπον.

 

Το προτσεκτ, οπως ειναι αυτονοητο (αφου το μπρατσο ειναι βιδωτο) εχει χωριστει σε δυο τμηματα.

 

1. Σωμα.

2. Μπρατσο - μανικι.

 

Θα περιγραψω, μαζι με φωτο, εργασιες που εχουν γινει ως τωρα στο σωμα αρχικα.

 

Να σημειωσω οτι λογω κοστους και λογω οτι δεν βιαζομαι να τελειωσω το ολο προτσεκτ (δεν θα παιξω σε καποιο upcoming event στα επομενα χρονια), η εξελιξη και αρα ενημερωση θα ειναι αργη....πολυ αργη.

 

Φωτο δεν παρθηκαν δυστυχως απο την πρωτη στιγμη οποτε ......θα δειτε απο καποια φαση των μετατροπων και μετα.

 

Καπως ετσι ξεκινησε.....

 

c9kkuML.jpg

 

Επειδη το τρεμολο ειχε πει το ποιημα και ως αματουρ που ημουν στα τεχνικα θεματα πηγα τοτε (98 - 99) την κιθαρα για επισκευη.

(το τι χρημα εχω ριξει στο σκουπιδι δεν λεγεται). Ο μαστορας, αφαιρεσε το τρεμολο, ως ηταν φυσικο ακολουθο και γεμιζοντας το κενο την μετετρεψε σε  μια καπως - περιπου gibson les paul.

Ποτε δε, δεν συμπαθησα το "κερατο" (αν το λεω σωστα, αν οχι διορθωστε με), δεν πηγαινε το χερι στα τελευταια ταστα με τιποτα, οποτε, η πρωτη διορθωση ηταν αυτη.....

 

 

dfhLhDv.jpg

Επεξεργασμένο από axelrvf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι στιγμης, οτι επεμβασεις εχουν γινει, ειναι ολες απο εμενα.

 

Σε καποιο μαστορα δεν εχω παει ακομα. Λογικα θα χρειαστει για το μπρατσο οπου ουτε γνωσεις εχω αλλα το κυριοτερο, τα εργαλεια.

 

Σε συνεχεια λοιπον των μετατροπων, οπου υπαρχει διελευση καλωδιου, τοποθετηθηκαν σωληνακια αλουμινιου μεσα στα οποια εχει φορεθει χαλκινο σωληνακι (για μειωση συνολικα θορυβου). 

 

Οπως λενε και οι pretty maids ...anything worth doing is worth overdoing......

 

CEUrEwu.jpg

 

sFnQLI8.jpg

 

uodQxK4.jpg

 

FAUeHB1.jpg

 

συνεχιζεται....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βουλωσα τρυπες, πολλες τρυπες.....

 

(Εδω κολλαει και η ερωτηση, που εκανα σε προηγουμενο θεμα σχετικα με το ξυλο με το οποιο ειναι κατασκευασμενη. Αυτο διοτι διαβασα σε ενα αμερικανικο σαιιι οτι το ξυλο της ειναι φλαμουρι, οποτε και αγορασα φλαμουρι για να κανω στοκο, πατσαρισματα και εν γενει γεμισματα οπου χρειαζεται.Αρα με ενδιεφερε-ει η συμβατοτητα των ξυλων σε περιπτωση κολληματων).

 

NoLo9ge.jpg

 

yQhjRtN.jpg

 

p5NcVrf.jpg

 

Zi63KLJ.jpg

 

cSTveW5.jpg

 

Την χρησιμοτητα αυτης της της τρυπας δεν την καταλαβα, μαλλον θα χρησιμευε κατα την διαδικασια παραγωγης....

 

rguFWIc.jpg

 

Κλεισιμο της τρυπας του 3θεσιου επιλογεα....θα ανοιχθει νεα σε θεση οπως εχουν οι gibson les paul.

 

1tho947.jpg

 

mqq9Rk0.jpg

 

Θα γεμισουν και κενα που αφησε κατα το ρουτινγκ ο μαστορας ....

 

47fuvsj.jpg

 

hAVxbgu.jpg

 

iJIc6rD.jpg

 

hGFNwar.jpg

 

yW63qcg.jpg

 

συνεχιζεται....

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιωντας εργαλειο τυπου dremel και με routing bits, δημιουργηθηκε υποδοχη για jackplate.....

 

eLWdIvH.jpg

 

2lKMQCm.jpg

 

nBCDDDJ.jpg

 

GlC5fxJ.jpg

 

xGFnKVQ.jpg

 

.....ενω χρησιμοποιωντας κανονικο router δημιουργηθηκε υποδοχη για 9v battery box (για active μαγνητες)....

 

rCMNGDu.jpg

 

rJgwrMc.jpg

 

PjanDIA.jpg

 

2snSA0s.jpg

 

....αυτα εχουν γινει εως και σημερα. συνεχιζεται...

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογος και καλά κάνεις και τη φτιάχνεις μιας και σου αρέσει η κιθάρα. Μου αρέσει ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα, τι μαγνήτες σκέφτεσαι να βάλεις?

 

Δυο προτάσεις έχω. Αισθητικά το neck plate ποτέ δε το συμπάθησα, ειδικά σε μη Fender κιθάρες. Χωρίς αυτό είναι πιο διακριτικό το δέσιμο σώματος - μπράτσου. Επίσης, αν έχεις την όρεξη προτείνω νέο decal, μπορεί να είναι το όνομα σου ή οτιδήποτε σου αρέσει. Ειδικά με τη γραμματοσειρά της Gibson ώστε να παραπέμπει και στη μαμά εταιρεία αλλά να δείχνει ότι είναι η δική σου κιθάρα.

 

5 hours ago, axelrvf said:

.....ενω χρησιμοποιωντας κανονικο router δημιουργηθηκε υποδοχη για 9v battery box (για active μαγνητες)....

 

 

Διόρθωση, 18V είναι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, KostasP είπε

.... τι μαγνήτες σκέφτεσαι να βάλεις?

 

---> Ακομα σκεφτομαι, δεν εχω καταληξει. Ειμαι μεταξυ Seymour Duncan και fishman σε signature models και στις δυο περιπτωσεις Jeff Loomis και Tosin Abasi αντιστοιχα αν και θα προτιμουσα να αποφυγω τα signature models, οχι τοσο λογω κοστους.

 

Δυο προτάσεις έχω.  --->Κανε αν θες και μια τριτη  σχετικα με μαγνητες......εφοσον πλεον καταλαβαινεις που περιπου θελω να κινηθω.

 

Αισθητικά το neck plate ποτέ δε το συμπάθησα, ειδικά σε μη Fender κιθάρες. Χωρίς αυτό είναι πιο διακριτικό το δέσιμο σώματος - μπράτσου.

----> Συμφωνω με την αιθητικη σου προσεγγιση χωρις αυτο ομως να σημαινει οτι δεν μου καθεται και καλα στο ματι. (μαλλον λογω συνηθειας). Δεν θα ημουν αντιθετος στο να βαλω τετοιες βιδες. Σε περιπτωση που θελησω τελικα να το κανω, που αγαραζει κανεις;

 

43 λεπτά πριν, KostasP είπε

 

Επίσης, αν έχεις την όρεξη προτείνω νέο decal, μπορεί να είναι το όνομα σου ή οτιδήποτε σου αρέσει. Ειδικά με τη γραμματοσειρά της Gibson ώστε να παραπέμπει και στη μαμά εταιρεία αλλά να δείχνει ότι είναι η δική σου κιθάρα.

---> Να υποθεσω εννοεις για το headstock; Δεν με συγκινει ιδιαιτερα η ιδεα. Αυτο γιατι το headstock, εκτος οτι ειναι σε καλη κατασταση θα ηθελα νατο κρατησω original με τα inlays που εχει ηδη.

Nw2RVPd.jpg 

 

43 λεπτά πριν, KostasP είπε

 

 

Διόρθωση, 18V είναι. 

----> I stand corrected. Αν και πιο πολυ το σχολιο μου αφορουσε την τροφοδοσια που θελουν οι active μαγνητες. Οντως δεν το περιεγραψα σωστα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βίδες θα σου πουν οι μάστορες του Νoiz, ίσως χρειαστεί να κλείσεις τις τρύπες και να ανοίξεις νέες.

 

Έχω άγνοια από ενεργούς μαγνήτες γιατί παλαιότερα οι περισσότεροι είχαν υψηλή έξοδο, θεωρώ ότι με τους ενισχυτές και τα πετάλια που υπάρχουν διαθέσιμα σήμερα είναι άχρηστη η τεράστια έξοδος στον μαγνήτη. Τα τελευταία χρόνια βλέπω ότι στην EMG έχουν μεγαλώσει σημαντικά τη γκάμα τους, αν επέλεγα κάποιους θα ήταν το 57/66 σετ. Μου αρέσει ο ήχος του Faulkner στα βίντεο για το EMGtv.  Για τους Fishman είμαι πιο περίεργος μιας και έχουν τα εξτρά voicings και έχω διαβάσει θετικά σχόλια. Όμως λειτουργούν με μπαταρία λιθίου, το battery box που έβαλες δεν το χρειάζονται.

 

Η πρόταση decal για το headstock είναι καθαρά αισθητική, αν σου αρέσει όπως είναι ακόμα καλύτερα μιας και δε θέλει εξτρά εργασία. Ένα καλό nut να βάλεις, και από καλό υλικό και κομμένο σωστά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

15 ώρες πριν, KostasP είπε

 Για τους Fishman είμαι πιο περίεργος μιας και έχουν τα εξτρά voicings και έχω διαβάσει θετικά σχόλια. Όμως λειτουργούν με μπαταρία λιθίου, το battery box που έβαλες δεν το χρειάζονται.

 

Το installation manual που παρεθεσες, ειναι απλα το installation manual του battery pack.

 

Ωραιο σαν γκατζετ αν καποιος εχει ή θελει να διαθεσει το ποσο που θα ζητανε, ομως δεν λεει πουθενα οτι υποχρεωτικα θα χρησιμοποιειται αυτο ή οι μαγνητες λειτουργουν ΜΟΝΟ με αυτο για την 9ν τροφοδοσια των μαγνητων ή οτι η χρηση αλλων μεθοδων δεν ενδυκνειται (τουλαχιστον στο manual του battery pack).

 

Κατι τετοιο θα ειχε νοημα αν η τροφοδοσια για τους fishman ηταν πχ 10,3v και η ευρεση μπαταριας ειναι σχεδον αδυνατη.

 

Οπως το βλεπω εγω, τα λιγα που προσφερει (και κατα την αποψη μου δεν αξιζει) ειναι .

1. ευκολη τοποθετηση (tool free) και

2. Αν εισαι επαγγελματιας ΙΣΩΣ γρηγορη φορτιση  και plug n play 

 

Με μια μπαταρια σαν αυτη.....

 

Qi0HEnH.jpg

 

και την αναλογη συνδεσμολογια σε μονό battery box, μια χαρα θα κεηλαδανε, για ποοοοολυ καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ειχαμε μικρη πρόοδο....

 

Αρχικά, ενα μικρο φιλετο καπλαμά για να γεμίσει το κενό μεταξύ μπράτσου και σώματος...

 

rSQM7Al.jpg

 

Tw6jvmr.jpg

 

Μένει, να κοληθεί στη θέση του.

 

Εν συνεχεία....

 

Εγινε περιμετρική σήμανση και  χάραξη στο σώμα. Εμπρός και πίσω.

 

Ο λόγος.... σε λίγο καιρό, θα γίνει σκάψιμο στο εσωτερικό μέρος και σε βάθος περίπου 5 ή 7mm με ρούτερ προκειμένου να μπεί ένα πιο ωραιο ξύλο "drop top" και με επίσης σκοπό να αποφύγω το βάψιμο με χρώμα. Απλά να πέσει ένα ωραίο βερνίκι, διαφανές και να αναδειχθούν τα ξύλα....

 

mXImtAf.jpg

 

P7blhpS.jpg

 

Τέλος, εγινε και η τρύπα για τον επιλογέα τριων θέσεων. Απο το SG τύπου cavity που βρίσκονταν αρχικά, μετακινείται πλέον σε θέση τύπου les paul standard ή custom.

 

oTE0b1w.jpg

 

R2sA1BS.jpg

 

I9jR2gz.jpg

 

p1ayLPH.jpg

 

Συνεχίζουμε.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου