Προς το περιεχόμενο

Τι μπορούμε να κάνουμε όταν οι χορδές της κιθάρας σκουριάζουν γρήγορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 minutes ago, fusiongtr said:

 

Ειδικά στις τυλιχτές, τις καινούριες χορδές δεν τις αντέχω.

with nothing

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδες ειναι σαν τα ελαστικα. Εαν επιζητας μονιμα το 100% απο αυτα, πρεπει να τα αλλαζεις καθε χρονο. Καποιοι που μπαινουν και σε πιστα (βλεπε SF), πρεπει να τα αλλαζουν σε καθε 2-3 αγωνες, ωστε να κρατουν τους χρονους χαμηλα. Σε καθε αλλη περιπτωση, συμβιβαζεσαι με το γεγονος οτι καθε χρονο υπαρχει μια πτωση αποδοσης πχ 5% (στα pirelli, διοτι στα μισελεν ειναι κοντα 20%😬).

 

Ειναι αναλογα το οχημα (κιθαρα), τη χρηση (ειδος μουσικης) που κανεις, και το ποσο απαιτητικος εισαι απο τα κρατηματα (ηχο) του.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Εγώ είμαι παλαιοχορδίτης κύριοι.

Ειδικά στις τυλιχτές, τις καινούριες χορδές δεν τις αντέχω.

 

Γιατί δεν το γυρίζεις σε flatwound τότε ώστε να είναι πεθαμένες από την αρχή;

Δεν θέλουν και αλλαγή σχεδόν... ποτέ αν σου άρεσει ο ψοφιος ήχος,αλλά δεν πιάνουν και μάκα και ,το σημαντικότερο, κρατάνε το intonation τους σε αντίθεση με τις rounwound που μετά από 20 ώρες πάει περίπατο.

Μόνο τις plain θα αλλάζεις κάθε τρία χρόνια 🙂

Εγώ στο μπάσο μου μια και στοχεύω σε υποχθόνια reggae ήχο τις έχω δέκα χρόνια 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Superfunk said:

 

Γιατί δεν το γυρίζεις σε flatwound τότε ώστε να είναι πεθαμένες από την αρχή;

 

 

Στην μια μου κιθάρα έχω flats.

Αλλά δεν κάνουν για όλα τα παιξίματα.

Απλά δεν μπορώ την "χορδίλα" των καινούριων τυλιχτών (δεν ξέρω πώς να το πω καλύτερα).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Οι χορδες ειναι σαν τα ελαστικα. Εαν επιζητας μονιμα το 100% απο αυτα, πρεπει να τα αλλαζεις καθε χρονο. Καποιοι που μπαινουν και σε πιστα (βλεπε SF), πρεπει να τα αλλαζουν σε καθε 2-3 αγωνες, ωστε να κρατουν τους χρονους χαμηλα. Σε καθε αλλη περιπτωση, συμβιβαζεσαι με το γεγονος οτι καθε χρονο υπαρχει μια πτωση αποδοσης πχ 5% (στα pirelli, διοτι στα μισελεν ειναι κοντα 20%😬).

 

Ειναι αναλογα το οχημα (κιθαρα), τη χρηση (ειδος μουσικης) που κανεις, και το ποσο απαιτητικος εισαι απο τα κρατηματα (ηχο) του.

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Το είδος μουσικής και η ποσότητα ντιστόρσιο παίζουν τεράστιο ρόλο στο θέμα χορδή. Οι περισσότεροι κιθαρίστες των ειδών που ακούω αλλάζουν χορδές όποτε σπάνε, ή όταν έχουν tour/recordings. Και μιλάμε για επαγγελματίες με δισκογραφία, όχι παίκτες όπως εγώ.

 

Και όταν μιλάω για recording, εννοώ ότι αλλάζουν όταν ξεκινάνε να γράφουν και τελειώνουν με το ίδιο σετ. Εκτός αν χρειάζεται κανείς 3-4 βδομάδες να γράψει κιθάρες, που τότε απλά θα έπρεπε να έχει κάτσει σπίτι του να μελετήσει αυτά που έγραψε.

 

Προφανώς και αν είχα unlimited budget και προσωπικό τεχνικό θα άλλαζα χορδές όποτε έβγαινα να παίξω, αλλά μην πηγαίνουμε και στα άκρα. 

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, fusiongtr said:

 

Στην μια μου κιθάρα έχω flats.

Αλλά δεν κάνουν για όλα τα παιξίματα.

Απλά δεν μπορώ την "χορδίλα" των καινούριων τυλιχτών (δεν ξέρω πώς να το πω καλύτερα).

τσιου τσιου ή squeak....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
34 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Τι διαφορετικο απο σενα ειπα?

 

Εγώ είδα να γράφεις για οδηγούς πίστας κυνηγάνε αυτό το 5% και αλλάζουν χορδές κάθε 3 μέρες. Αυτό δεν ισχύει. Μπορεί να ίσχυε όταν δένανε τα σκυλιά με τα λουκάνικα, τώρα δεν ισχύει.

 

Το να μην αλλάζεις χορδές κάθε φορά που πιάνεις την κιθάρα δε σημαίνει ούτε ότι δεν είσαι απαιτητικός από τον ήχο σου, ούτε ότι δεν παίρνεις το μέγιστο από αυτές. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, παντως, δε διαφωνω με οσα ειπες. Εν ολιγοις τα ιδια ειπα. Αναλογα με τη μουσικη που παιζεις, διαφοροποιουνται και οι αναγκες.

Σαφως και εχω δει επαγγελματιες με σκουριασμενες χορδες και δεν φαινεται να του ενοχλει ιδιαιτερα.

Απλα τονισα οτι υπαχουν και οι δυο οψεις του νομισματος. Και οι ταριφες, επαγγελματιες οδηγοι ειναι, αλλα εαν δε λιωσει το ελαστικο δεν το αλλαζουν....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είπα να το τονίσω γιατί μας διαβάζουν και παιδιά που τώρα ξεκίνησαν να ασχολούνται και δε θέλω να μένουν λανθασμένες εντυπώσεις. Η πλειοψηφία των κιθαριστών που γνωρίζω προσωπικά παίζει με χορδές μηνών και παραδόξως ακούγεται κομπλέ. 😄

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου