Προς το περιεχόμενο

Γνήσια Ρομπότ γράφουν Τεχνητή Μουσική (Improtech 2019)


John Tzinieris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ή μήπως...

Τεχνητά Ρομπότ γράφουν Γνήσια Μουσική; (πάλι Improtech 2019)

Παράθεση

Το ετήσιο συνέδριο IMPROTECH το οποίο εστιάζει στην χρήση των υπολογιστών και ειδικά της artificial intelligence (AI, τεχνητή νοημοσύνη) στην μουσική και ειδικότερα στον παράγοντα του αυτοσχεδιασμού. Το εφετινό, τρίτο κατά σειρά, IMPROTECH θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα από τις 25 μέχρι και τις 29 Σεπτεμβρίου με συνδιοργανωτές από ελληνικής πλευράς το τμήμα μουσικών σπουδών του ΕΚΠΑ και την Στέγη Ιδρύματος Ωνάση (αντίστοιχα οι πρωινές ομιλίες θα πραγματοποιούνται στο κτίριο του πρώτου στην Πανεπιστημιούπολη και οι απογευματινές συναυλίες στην δεύτερη).

 

Περισσότερες λεπτομέρειες στον παρακάτω σύνδεσμο:

 

Το Συνέδριο Improtech 2019 στην Αθήνα - Τεχνητή νοημοσύνη και μουσική

Ένα συνέδριο για τον ρόλο και την σημασία της τεχνητής νοημοσύνης στην μουσική του σήμερα.

Το Improtech 2019 ÏÏην Îθήνα - ΤεÏνηÏή νοημοÏÏνη και

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολλοί θα συνταχθούν με τις οπισθοδρομικές αντιλήψεις περί πάθους, συναισθήματος και "ψυχής" στην εκτέλεση και θα υποθέσουν ότι μια αλγοριθμική σύνθεση ποτέ δεν θα γίνει ισάξια με μια ανθρώπινη σύνθεση. Όμως δεν έχουν δίκιο. Η πολυπλοκότητα των σύγχρονων μεθόδων σύντομα θα μπορεί να αποδώσει μέχρι και την τσιγαρίλα στο χώρο ηχογράφησης.

Ας κρατήσουμε κατά νου και το ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπινων συνθέσεων είναι έτσι κι αλλιώς τετριμμένες και ανέμπνευστες. 

Το ερώτημα δεν είναι κατά πόσο ένα κομμάτι κώδικα μπορεί να συνθέσει κάτι άρτιο, δομημένο, ενδιαφέρον ή πολύπλοκο. Αυτό είναι βέβαιο. Το ερώτημα είναι κατά πόσο ένα πρόγραμμα ή μια σουίτα (και ο προγραμματιστής της) μπορούν να διεκδικήσουν μερίδιο της "αγοράς" των συνθετών, κατά πόσο μπορεί να γίνει star της μουσικής ένας αλγόριθμος με ένα μεγάλο database.

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η "υβριδική" λύση που λύνει όλα τα παραπάνω προβλήματα: ένας αρκετά επιδέξιος συνθέτης (άνθρωπος βέβαια) με άριστη γνώση ενός κατάλληλου εργαλείου σύνθεσης σαν αυτό που περιγράφεις παραπάνω, και ο οποίος θα εμφανιστεί σαν συνθέτης της μουσικής..

Ένα παράδειγμα από την τωρινή εμπειρία: είναι εύκολο να καταλάβουμε πλέον αν κάποιος χρησιμοποιεί arpeggiator (π.χ. σαν την τεχνολογία karma) ή έχεις γράψει μόνος του όλες τις μελωδικές γραμμές;

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, harilatron said:

Ας κρατήσουμε κατά νου και το ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπινων συνθέσεων είναι έτσι κι αλλιώς τετριμμένες και ανέμπνευστες. 

 

Θα σταθω εδω. Πιστεύω οτι δεν υπάρχει ούτε τεχνητή σύνθεση ούτε ανθρώπινη. Οι "καλές" μελωδίες προυπήρχαν σαν δοσμένη κληρονομιά στις παραδοσιακές μουσικές και υπήρχαν ανεξαρτήτως συνθετών. Το σύνολο αυτων των αλληλουχιών νοτών και χρονισμών που ικανοποιεί το ανθρώπινο αυτί είναι κάτι το παλαιότερο απο το οποιοδήποτε "στιγμιότυπο" αυτού, το οποίο σήμερα το κατοχυρώνουμε σαν σύνθεση κάποιου μουσικού.

Ως εκ τούτου, το μυστικό της AI δεν είναι να παίζει κλιμακούλες αλλά να εστιάσει στην μοντελοποίηση των "σταθερών", δηλ των αρχέγονων μελωδιών και χρονισμών. Η και στην γνώσση της φυσιολογίας του ανθρώπινου αυτιού και των σχετικών εγκεφαλικών νεύρων. Πράγμα εξαιρετικά δύσκολο.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η ΑΙ που δεν ξέρω σε ποια επίπεδα έχει φτάσει γιατί δεν είμαι επιστήμονας, ως κουλουρτζής μιλάω, ακόμα βασίζεται στην κλασσική αλγοριθμική λογική, ουσιαστικά προσομοιώνει βάσει δεδομένων. Μιλάμε για σύνθεση με αντίστοιχη προσαρμογή στην εκτέλεση, με βάση τη μουσική θεωρία αλλά και την ηχητική επεξεργασία.

 

 Αυτή η μοντελοποίηση με επεξεργασία στη λογική βάσης δεδομένων και την μοντελοποίηση της δημιουργικότητας μέσω της έκφρασης για εμένα δεν θα φτάσει ΠΟΤΕ την ανθρώπινη ποιότητα αλλά και την ανθρώπινη μη προβλεψιμότητα.

 

 ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 Θα μιμείται έξυπνα και αρκετά ρεαλιστικά βγάζοντας από τα υπάρχοντα δεδομένα κάτι αντίστοιχο.

 

 Δεν θα φτάσει ούτε τους κλασσικούς, ούτε τους μοντέρνους που έμειναν και καινοτόμησαν, ουτε ΚΑΝ ΕΜΕΝΑ δεν θα φτάσει.

 

 Και όποτε είναι έτοιμη η ΑΙ ας κοντραριστεί μαζί μου στα ίσια.

 Τώρα βέβαια στην επιστήμη ποτέ μην λες ποτέ, αλλά πιστεύω πως το απόλυτο ποθούμενο θα φτάσει με κάποιο υβριδικό τρόπο συνένωσης του ανθρώπινου εγκεφάλου με τους αλγόριθμους και τα άλλα παρελκόμενα ενός υπολογιστικού συστήματος.

 

 Τότε μάλιστα, αλλά ως τότε εγώ θα είμαι αστρόσκονη.

 

 Και κρίμα γιατί ο εγκέφαλός μου πραγματικά αξίζει να μοντελοποιηθεί.

 Είμαι πολύ ευφυής.

 Κρίμα.,

 

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Konstantinos Dritsas είπε

 Και όποτε είναι έτοιμη η ΑΙ ας κοντραριστεί μαζί μου στα ίσια.

 Τώρα βέβαια στην επιστήμη ποτέ μην λες ποτέ, αλλά πιστεύω πως το απόλυτο ποθούμενο θα φτάσει με κάποιο υβριδικό τρόπο συνένωσης του ανθρώπινου εγκεφάλου με τους αλγόριθμους και τα άλλα παρελκόμενα ενός υπολογιστικού συστήματος.

 

 Τότε μάλιστα, αλλά ως τότε εγώ θα είμαι αστρόσκονη.

 

 Και κρίμα γιατί ο εγκέφαλός μου πραγματικά αξίζει να μοντελοποιηθεί.

 Είμαι πολύ ευφυής.

 Κρίμα.,

👍👍👍👍

C'mon, εσένα δεν πρόκειται να σε φτάσουνε ποτέ, ειδικά αν χρησιμοποιείς το Roland V-Synth! 🙂

Χωρίς πλάκα παιδιά, οι εξελίξεις στο χώρο της Τεχνητής Νοημοσύνης είναι αρκετά ραγδαίες..

Είναι ζωντανό και πολύ σημαντικό πεδίο έρευνας...

Ελπίζω να βγείτε όλοι εσείς σωστοί και οι άνθρωποι να κρατήσουμε το "μερίδιό" μας...

Συμφωνώ ότι η πραγματική μουσική δημιουργία είναι κάτι πολύ ανώτερη από απλούς υπολογισμούς (όπως π.χ. στο σκάκι που οι υπολογιστές μας έχουν ήδη κατατροπώσει εδώ και χρόνια)..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

👍👍👍👍

C'mon, εσένα δεν πρόκειται να σε φτάσουνε ποτέ, ειδικά αν χρησιμοποιείς το Roland V-Synth! 🙂

Χωρίς πλάκα παιδιά, οι εξελίξεις στο χώρο της Τεχνητής Νοημοσύνης είναι αρκετά ραγδαίες..

Είναι ζωντανό και πολύ σημαντικό πεδίο έρευνας...

Ελπίζω να βγείτε όλοι εσείς σωστοί και οι άνθρωποι να κρατήσουμε το "μερίδιό" μας...

Συμφωνώ ότι η πραγματική μουσική δημιουργία είναι κάτι πολύ ανώτερη από απλούς υπολογισμούς (όπως π.χ. στο σκάκι που οι υπολογιστές μας έχουν ήδη κατατροπώσει εδώ και χρόνια)..

δεν αμφισβητώ φυσικά τις τωρινές και τις μελλοντικές δυνατότητες της ΑΙ

 Σε όλους τους τομείς έχουν κάνει τα πράγματα πολύ ευκολότερα.

 Μοντέλα πρόγνωσης, πρόληψης αλλά και ακριβείς εκτελεστικές δυνατότητες.

 

 Αλλά στη μουσική και γενικά τις τέχνες ο άνθρωπος για εμένα θα έχει τον πρώτο λόγο στο αισθητικό αποτέλεσμα μιας δημιουργίας.

 

 Αυτή είναι η γνώμη μου.

 

 Και καλά θα κάνουν να μην αφήσουν πολλά πράγματα στην ΑΙ γιατί όπως έχουν πει ήδη επιστήμονες δεν μπορούμε να συλλάβουμε τις ταχύτητες συλλογής και λήψης αποφάσεων σε αυτό το επίπεδο.

 

 Το iROBOT θα γίνει μετά.

 Θα μας θεωρήσουν απειλή για την ίδια μας την ύπαρξη κάνοντας την αντίστοιχη αναγωγή σε ΝΑΝΟΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ και θα μας εξοντώσουν αποτελεσματικά, γρήγορα και σε πλήρη εναρμονισμό με τη φιλικότητα στο περιβάλλον.

 

 Θα μας $!$$!%@# τα ρομπότ και οι επιστήμονες και οι ΙΔΙΩΤΕΣ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ δεν υπολογίζουν πολλές φορές συνέπειες, οι μεν με το πάθος τους για γνώση και εφαρμογή και οι δε για τη ακόρεστη και αδηφάγα δίψα τους για χρήμα και εξουσία.

 

 Εγώ ξεκίνησα στην επιστήμη να ξέρεις, πολλά υποσχόμενος, ευφυής αλλά κάποια στιγμή κατάλαβα πως είμαι ικανός να γίνω αδίστακτος στο όνομα της επιστημονικής υπεροχής και να αναλωθώ χάνοντας το αλατοπίπερο της ζωής και την ανθρωπιά μου και τα παράτησα και πηγα σε πιο προσγειωμένα πράγματα. ΕΓΙΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ λοιπόν, κοινός θνητός και ηρέμησα.

 

 Χρειαζόμαστε τους επιστήμονες αλλά φοβάμαι το να φτάσουμε να ζούμε σε έναν κόσμο που όλα θα ορίζονται από αυτούς, με διακατέχει ο φόβος της ζωής  σε έναν πλανήτη με κυρίαρχο είδος τα ΡΟΜΠΟΤ και τους ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχ

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις πολλά θέματα μαζί βέβαια!

Μελλοντικές Δυνατότητες Τεχνητής Νοημοσύνης / Δυναμικό Αισθητικής Δημιουργίας του Ανθρώπου / Τεχνικές Δυνατότητες της Τεχνητής Νοημοσύνης / Δυνατότητα Αυτογνωσίας και Αυτοσυνείδησης για τα Ρομπότ [Πόσες ταινίες "Εξολοθρευτής" έχεις δει άραγε; 🙂 {εγώ όλες!} ] / Καπιταλιστική δίψα για κέρδος 🙂 / Προηγούμενη καριέρα cos_dr και...

Τίιιι...;;;;

Δημόσιος Υπάλληλος είσαι;

🙂 🙂 🙂 

 

Πάντως το πού θα φτάσει η αιχμή του δόρατος της Τεχνητής Νοημοσύνης δεν μπορεί κανείς να το προβλέψει..

Επίσης, αν θέλουμε να καταστραφούμε εμείς οι άνθρωποι, δεν έχουμε ανάγκη τις μηχανές...

Μπορούμε και μόνοι μας... 🙂🙂 🙂   Νομίζω......

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Ανοίγεις πολλά θέματα μαζί βέβαια!

Μελλοντικές Δυνατότητες Τεχνητής Νοημοσύνης / Δυναμικό Αισθητικής Δημιουργίας του Ανθρώπου / Τεχνικές Δυνατότητες της Τεχνητής Νοημοσύνης / Δυνατότητα Αυτογνωσίας και Αυτοσυνείδησης για τα Ρομπότ [Πόσες ταινίες "Εξολοθρευτής" έχεις δει άραγε; 🙂 {εγώ όλες!} ] / Καπιταλιστική δίψα για κέρδος 🙂 / Προηγούμενη καριέρα cos_dr και...

Τίιιι...;;;;

Δημόσιος Υπάλληλος είσαι;

🙂 🙂 🙂 

 

Πάντως το πού θα φτάσει η αιχμή του δόρατος της Τεχνητής Νοημοσύνης δεν μπορεί κανείς να το προβλέψει..

Επίσης, αν θέλουμε να καταστραφούμε εμείς οι άνθρωποι, δεν έχουμε ανάγκη τις μηχανές...

Μπορούμε και μόνοι μας... 🙂🙂 🙂   Νομίζω......

Ναι άλλο αυτό.

 και ένας μετεωρίτης μπορεί να μας καταστρέψει.

 Μπορεί και η ΑΙ να μας προστατεύσει από αυτό.

 Όλα πιθανά είναι.

 Το τι θα γίνει θα το μάθουμε στη φυσική πορεία του χρόνου.

 Μπορεί μια μέρα μέσω της ΑΙ τελικά να βγουν ισάξια ή και καλύτερα μουσικά έργα.

 Εμείς όμως δημιουργήσαμε την ΑΙ και την εξελίσσουμε.

 Οι άνθρωποι.

 Όχι εγώ.

 Εγώ μόνο basic ήξερα να προγραμματίζω στον amstrad και λίγο cobol είχα καταλάβει.

 Δεν έχω ιδέα από computer engineering.

 Αν όσοι ασχολούνται με αυτά και τα εξελίσσουν, πιστεύουν πως η ΑΙ θα φτάσει τέτοια υψηλά επίπεδα και ανθρώπινη ποιότητα, τότε μάλλον έτσι θα γίνει.

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι η προσπάθεια για μίμηση της ανθρώπινης σκέψης με τη χρήση νευρωνικών δικτύων έχει πάρα πολύ δρόμο ακόμα... Και στο σκάκι ακόμα που οι μηχανές κερδίζουν, οφείλεται περισσότερο στην τελειοποίηση υπολογιστών και αλγορίθμων και όχι στο ότι οι μηχανές σκέφτονται σαν άνθρωποι..

Άρα, Άνθρωποι - Μηχανές: 1-0 (προς το παρόν).

Για να δούμε τί θα πουν και στο συνέδριο, βέβαια... 😉

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου