Προς το περιεχόμενο

Van Halen πριν 41 χρόνια (1978) LIVE


Jet72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

ηλεκτρική λέγεται το είδος της κιθάρας, και Θεϊκή η τεχνική του, αν ρωτάς για αυτό.

 

Ρωτησα κατι?  :classic_biggrin:

 

Νομιζω παντως οτι λεγεται heavy metal/hard rock κιθάρα 🤣 ως κιθαριστικο είδος...και ΚΑΓΚΟΥΡΟκιθαρα ως καθεαυτό οργανο (οι ΑΛΛΕΣ κιθαρες, οι ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ,αν ειχαν φΩνη θα της έλεγαν "πως εισαι ετσι σαν  κοκκορετσι?" :classic_biggrin: )

 

Ειμαι σιγουρος οτι η τεχνικη του ειναι θεϊκη πάντως...τοσες πολλες ΝΟΤΕΣ σε τοσο λιγο χρονικο διάστημα ούτε ο ΠαγκανινιΣ δεν επαιζε... τι στο καλο με τη ΝΟΤΑ τον πλΕρωνανΕ ? 🤣

 

Εξω απο την πλακα,κατανοώ,παραδεχομαι  και σέβομαι τους VH απλά ΕΜΕΝΑ δεν μου λενε απολυτως τιποτα,οπως και το ειδος της μουσικης τους  .. (ειναι από τα ελάχιστα είδη μαζι με το hip hop & το "έντεχνο" που δεν αντέχω να ακούω)

 

Εξω απο την πλακα (part 2) ο Eddie ειναι οντως ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟΣ ρυθμικος κιθαριστας. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

εντάξει, μη χαλάτε τις καρδιές σας κι όλας....

 

Εγω πλεον ακολουθω το ΕΙΔΩΛΟ μου (με ΚΟΚΚΙΝΟ βελος στο βιντεο) οσον αφορα τους "καυγαδες" :classic_biggrin:

 

https://www.youtube.com/watch?v=iY0P4orJz9A

 

  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φοβερη μπαντα, ντραμμερ, rhythm section, frontman, τα ειχαν ολα. Ο Eddie ειναι θρυλος, ειδικα στην αμερικη. Εκτος tapping και whammy bar, προχωρησε και τη γλωσσα της ρυθμικης ροκ κιθαρας πολυ, βαζοντας, ειτε με arpeggio ειτε/και πνιχτα πολυ πιο προχωρημενα πραγματα στο hard rock παιξιμο απο το power chord στυλ που ευδοκιμουσε στο χωρο μεχρι τοτε. Γενικα η ενεργεια της μπαντας στα πρωτα αλμπουμ δε παιζεται, ημουν πολυ φαν, τα εχω ολα σε βινυλια 😄  Αυτο που λενε, οτι την ιδια μερα που κυκλοφορησε το Van Halen I αλλαξε το προσωπο της ροκ κιθαρας ισχυει. Ειναι καπως οπως οταν εσκασε ο Malmsteen με τους Alcatraz στην αμερικη.. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Superfunk said:

 

Εγω πλεον ακολουθω το ΕΙΔΩΛΟ μου (με ΚΟΚΚΙΝΟ βελος στο βιντεο) οσον αφορα τους "καυγαδες" :classic_biggrin:

 

https://www.youtube.com/watch?v=iY0P4orJz9A

 

φραπε εχεις; ή φρεδο;

22 minutes ago, Alter said:

Φοβερη μπαντα, ντραμμερ, rhythm section, frontman, τα ειχαν ολα. Ο Eddie ειναι θρυλος, ειδικα στην αμερικη. Εκτος tapping και whammy bar, προχωρησε και τη γλωσσα της ρυθμικης ροκ κιθαρας πολυ, βαζοντας, ειτε με arpeggio ειτε/και πνιχτα πολυ πιο προχωρημενα πραγματα στο hard rock παιξιμο απο το power chord στυλ που ευδοκιμουσε στο χωρο μεχρι τοτε. Γενικα η ενεργεια της μπαντας στα πρωτα αλμπουμ δε παιζεται, ημουν πολυ φαν, τα εχω ολα σε βινυλια 😄  Αυτο που λενε, οτι την ιδια μερα που κυκλοφορησε το Van Halen I αλλαξε το προσωπο της ροκ κιθαρας ισχυει. Ειναι καπως οπως οταν εσκασε ο Malmsteen με τους Alcatraz στην αμερικη.. 😉

εγω μονο το πήδα ξερω.... και μου αρεσει 

ιδιως το σολο συνθ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

φραπε εχεις; ή φρεδο;

 

 

Αυτο που πινω το λέω "καφέ Κορακάκης" 🤣...

 

Εχω έναν Ελληνα φίλο στη Γερμανία ( Κορακακης λεγεται)   (οπου φυσικά αν πεις οτι θες παγωμενο καφε σε κοιτανε όπως κοιταζε ο Σοϊμπλε τον ΜΠαρουφακη 😂 ) ....o oποίος κάνει το εξης ΘΕΪΚΟ κολπο:

 

Bαζει ενα ποτηρι με νερο (στα 1/3 του ποτηριου) στην ΚΑΤΑΨΥΞΗ και οταν θελει καφε το βαζει κατευθειαν κατω απο την εσπρεσιερα (εγω εχω Didiese Frog αλλα δουλευει και με Nespresso) ρίχνει μεσα 2 shots espresso.

 

Περιμενεις μετα 3 λεπτα να λοιωσει λιγο ο παγος και να ανεβει ενα...ΤΕΡΑΣΤΙΟ παγακι στην επιφανεια και απολαμβανεις ΑΝΕΡΟΤΟ παγωμενο espresso χωρις χτυπηματα και αηδιες... 

 

Δουλευει το ιδιο καλα ,και καλυτερα,και με ΓουϊΣκια.... 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Εγω πλεον ακολουθω το ΕΙΔΩΛΟ μου (με ΚΟΚΚΙΝΟ βελος στο βιντεο) οσον αφορα τους "καυγαδες" :classic_biggrin:

 

https://www.youtube.com/watch?v=iY0P4orJz9A

 

 

Σου έχω και καλύτερο 😂😂😂😂

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Superfunk said:

 

 

Αυτο που πινω το λέω "καφέ Κορακάκης" 🤣...

 

Εχω έναν Ελληνα φίλο στη Γερμανία ( Κορακακης λεγεται)   (οπου φυσικά αν πεις οτι θες παγωμενο καφε σε κοιτανε όπως κοιταζε ο Σοϊμπλε τον ΜΠαρουφακη 😂 ) ....o oποίος κάνει το εξης ΘΕΪΚΟ κολπο:

 

Bαζει ενα ποτηρι με νερο (στα 1/3 του ποτηριου) στην ΚΑΤΑΨΥΞΗ και οταν θελει καφε το βαζει κατευθειαν κατω απο την εσπρεσιερα (εγω εχω Didiese Frog αλλα δουλευει και με Nespresso) ρίχνει μεσα 2 shots espresso.

 

Περιμενεις μετα 3 λεπτα να λοιωσει λιγο ο παγος και να ανεβει ενα...ΤΕΡΑΣΤΙΟ παγακι στην επιφανεια και απολαμβανεις ΑΝΕΡΟΤΟ παγωμενο espresso χωρις χτυπηματα και αηδιες... 

 

Δουλευει το ιδιο καλα ,και καλυτερα,και με ΓουϊΣκια.... 

δε σπαει το ποτηρι;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το '78 ήμουν νέος/έφηβος θα άκουγα (post) punk, NWOBHM ή και τα δύο, αναφέρω μόνο τα μουσικά ροκ που ήταν νέα τότε. Φυσικά υπήρχαν και άλλα είδη μουσικής και αρκετές δεκαετίες πίσω να ψαχτείς. Ο EVH μ' αρέσει πρώτα για τα ρυθμικά μέρη που έγραψε και δεύτερον για τον τότε ήχο του. Αυτό που συμβαίνει με τα κομμάτια τους είναι (κάποια) να αρχίζουν με riffαρες και μόλις μπαίνουν τα φωνητικά να αλλάζει όλο το κομμάτι και να πηγαίνει προς τον χαβαλέ. Ίσως αν είχα μεγαλώσει στη Καλιφόρνια και είχα φράγκα να μου άρεσαν αλλά δε μπόρεσα ποτέ να συνδεθώ μαζί τους, αμερικανιά είναι η λέξη που μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω DLR. Προ internet έλεγα ότι ο DLR έπρεπε να είναι comedian στο Vegas και βλέπω ότι αρκετοί λένε το ίδιο. Θα συμφωνήσω για τον Alex, δεν τον θεωρώ μεγαθήριο αλλά μ' αρέσει το παίξιμο του και ο ήχος του στο ταμπούρο.

 

On 9/17/2019 at 3:32 PM, rgxinap said:

 

Επιδραστικότητα στους κιθαρίστες είχε πιο πολύ ο yngwie.. Απο τα πρώτα τερατάκια του Mike Varney και εκείνης της εποχής γενικότερα, οι περισσότεροι μιμούνταν το Yngwie και όχι τον Eddie. Βασικά μόνο ο Vai έμοιαζε περισσότερο με Eddie, οι υπόλοιποι (Paul Gilbert, Bouillet , Jason Becker, Marty Friedman, Vinnie Moore, MichealAngelo Batio, η λίστα είναι ατελείωτη) έπαιζαν πιο κοντά στον τρελο-σουηδό. Το tapping άρχισε να γίνεται δημοφιλές τέλη του 80 (1989+).

Το no parole from rock'n'roll αν και απο μια μπάντα σαφώς κατώτερη, (πιο κυριλάτη και σαλονάτη, δηλ λιγότερο αμερικανική) των VH, είχε περισσότερη κιθαριστική επίδραση από ότι ο πρώτος VH.

(κατά τι και μόνο, μην παρεξηγηθώ απο τον Θεό EVH και είμαι και προχω ηλικίας!!!, λατρεύω EVH το ίδιο!)

Για μένα αυτος ο 1ος δίσκος των alcatraz είναι αριστούργημα. Και ακόμη ο ινγκι έπαιζε για την ομάδα, πριν χάσει το μέτρο στην μετέπειτα καριέρα του.

 

Η λίστα δεν είναι ατελείωτη, είναι πολύ μικρή. Όλοι αυτοί που ανέφερες (ο μικρόκοσμος του Varney δηλαδή) είχαν επιρροές και απ' τους δύο (και άλλους), η διαφορά είναι ότι ο EVH επηρέασε όχι μόνο τη shred σκηνή αλλά σχεδόν όλους τους ροκ κιθαρίστες,  π.χ. Billy Corgan. Οι VH σα μπάντα είχαν πιο εμπορικές συνθέσεις από τον Malmsteen, τους άκουγαν πολλοί στην Αμερική ενώ τον Σουηδό πόσοι? Το αν ο δίσκος των Alcatrazz είχε μεγαλύτερη επιρροή από τον πρώτο των VH το αφήνω ασχολίαστο. Υπάρχουν εκατοντάδες κιθαριστικά forums online, κάνε polls και δες αν έστω σε ένα θα υποστηρίξουν τη γνώμη σου. Άλλο το προσωπικό γούστο, άλλο η πραγματικότητα.

Επεξεργασμένο από KostasP
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος μπορεί να παίξει σωστα καθαρα και on time το  Hot for teacher, (το ρυθμικο, όχι την εισαγωγη και τα σολα που ειναι ευκολα), ας μου γραψει.

 

Και όχι όγδοα λάσπη.

Κανονικά, σουιγκατα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, KostasP said:

Η λίστα δεν είναι ατελείωτη, είναι πολύ μικρή. Όλοι αυτοί που ανέφερες (ο μικρόκοσμος του Varney δηλαδή) είχαν επιρροές και απ' τους δύο (και άλλους), η διαφορά είναι ότι ο EVH επηρέασε όχι μόνο τη shred σκηνή αλλά σχεδόν όλους τους ροκ κιθαρίστες,  π.χ. Billy Corgan. Οι VH σα μπάντα είχαν πιο εμπορικές συνθέσεις από τον Malmsteen, τους άκουγαν πολλοί στην Αμερική ενώ τον Σουηδό πόσοι? Το αν ο δίσκος των Alcatrazz είχε μεγαλύτερη επιρροή από τον πρώτο των VH το αφήνω ασχολίαστο. Υπάρχουν εκατοντάδες κιθαριστικά forums online, κάνε polls και δες αν έστω σε ένα θα υποστηρίξουν τη γνώμη σου. Άλλο το προσωπικό γούστο, άλλο η πραγματικότητα.

 

O Varney είχε την αφρόκρεμα η οποία εξ ορισμου αποτελεί ένα πολύ μικρο ποσοστό σε σχέση με την συνολική διάθεση και προσφορά, 1,000,000 κιθαρίστες υπήρχαν λέει στο LA στα μέσα του 80, κάνε τις πράξεις. Αν σε χαροποιεί να συγκαταλέγεις Gilbert και Becker σε κάποιον "μικρόκοσμο" δικαίωμά σου.

Για το παίξιμο του yngwie στον 1ο δίσκο των alkatraz , νομίζω ακριβολόγησα, μίλησα για ΚΙΘΑΡΙΣΤΙΚΗ επιρροή, όχι για γενικό στυλ.

Θα το θέσω πολύ απλά. Ο μέσος ροκούλης του 80, το μισό eruption (απο τα πιο γνωστά σόλο του EVH) μπορούσε να το βγάλει κουτσα στραβα με πολύ προσπάθεια και ένα τόνο παραμόρφωση. Πόσα σόλο απο το no parole from rock'n'roll ?

Θεός ο EVH, το λέω και παραπάνω, απλά πιστεύω ο YJM ήταν πιο δυσκολος και ψαρωτικός ενώ έκανε εκατομύρια κιθαρίστες να θέλουν να τον μιμηθούν .

Απλά τον ανέφερα στο τοπ 3, εκει που άλλοι έβαζαν Χεντριξ και δεν ξερω γω... Απλά πραματάκια. Μην το ζαλίζουμε χωρίς λόγο, και χαλάμε και το νήμα.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου