Προς το περιεχόμενο

Van Halen πριν 41 χρόνια (1978) LIVE


Jet72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και λίγο Θεό πριν απο Alcatraz :

 

 

ακούστε το "Hot on Your Heels" .. ζημιά τρελή... ακόμα έπαιζε και λιγουλάκι tapping ...

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 λεπτά πριν, rgxinap είπε

και λίγο Θεό πριν απο Alcatraz :

 

 

ακούστε το "Hot on Your Heels" .. ζημιά τρελή... ακόμα έπαιζε και λιγουλάκι tapping ...

 

Τα κομμάτια γράφτηκαν όλα από τον Yngwie το '81, μόλις είχε σκάσει στη Αμερική με μία Strat και ένα παντελόνι τζιν. Το release έγινε το '83 από τη μεγαλύτερη guitar oriented δισκογραφική Sharpnel γιατί η μπάντα ήταν λίγο ό,τι να 'ναι.

 

Το '81 λοιπόν ο Malmsteen ήταν 18 fucking ετών. Μέσα σε 3 μήνες από bar band στο LA άρχισε να ανοίγει ονόματα όπως ο Ted Nugent και σε λιγότερο από 6 μήνες πήγε στους Alcatrazz. Για τα επόμενα 10 χρόνια όλη η hard rock/heavy metal σκηνή κοπανούσε το κεφάλι της στον τοίχο μπας και καταλάβει πώς γίνεται άνθρωπος να παίζει έτσι. Αυτά, γιατί πάλι γράφτηκαν καφενειακού επιπέδου πράγματα.

 

Είπα να μην το αναφέρω, αλλά το Rising Force έφτασε στη θέση 60 του US Billboard (πρώτος instrumental δίσκος ever) και ήταν επίσης ο πρώτος instrumental δίσκος που προτάθηκε για Grammy. Βγάλαμε και τον Malmsteen παικτάκο της σειράς τώρα με κοινό 5 νοματαίων. 

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BillTrantos said:

 

Βγάλαμε και τον Malmsteen παικτάκο της σειράς τώρα με κοινό 5 νοματαίων. 

 

Πότε έγινε αυτό βρε Bill, και δεν το πήρα χαμπάρι?

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 99 στους 100 κιθαρίστες δεν μπορούν να κάνουν arpeggio (αντίθετα ένα υποτυπώδες tapping μπορείς να κάνεις από early level, καλά για divebombs δεν το συζητώ, δεν χρειάζεται καν να είσαι κιθαρίστας 😛 )

2) Tα περισσοτερα κιθαριστικά σόλο, από το σόλο που κάνει ένας άμοιρος σεσσιονάς σε ένα γ' διαλογής σκυλάδικο, μέχρι κιθαριστικά σόλο σε ποπ τραγουδάκια, αλλά και σε soundtracks, δεν έχουν sweep picking, harmonic minor κλίμακες και ατελείωτα arpeggios αλλά tapping, τρεμολιές, κάνα legato κτλ.

.

Κατά τα άλλα ο Malmsteen είναι πιο επιδραστικός από τον Van Halen.

Παιδιά και εγώ είμαι φαν του σουηδού περισσότερο, αλλά μην γίνεστε fanboys.

 

Υ.Γ. Ο Blackmore έχει πολύ περισσότερη επίδραση στην ηλεκτρική κιθάρα από τον Malmsteen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Lord_Goumis said:

Ο Blackmore έχει πολύ περισσότερη επίδραση στην ηλεκτρική κιθάρα από τον Malmsteen.

 

πολύ σωστά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, otto## said:

Εγώ Dim δεν εχω καταλάβει πάντως αν σου αρέσει ή όχι ο Van Halen.

 

μου αρέσει.

και τον θεωρώ σημαντικότατο κεφάλαιο στην εξέλιξη της ηλ. κιθάρας (σε αντίθεση με τον Malmsteen).

Δεν ήταν ποτέ βέβαια (και ούτε είναι) στα βασικά μου ακούσματα ή επιρροές.

να σημειώσω 

όταν λέω επιρροές, δεν εννοώ ότι μπορώ να παίξω σαν κανέναν από αυτούς που ονομάζω επιρροές, αλλά τελος πάντων, σ αυτό που παίζω, όπως διαμορφώθηκε, είχαν σημαντικό ρόλο

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και είμαστε στην μπάντα. Ο DLR λέει ότι στο πρώτο άλμπουμ αυτός είναι που έγραψε

όλα τα τραγούδια

όλους τους στίχους

όλες τις μελωδίες

ενορχήστρωση στα κομμάτια

πως θα παιχτούν τα σόλο στην κιθάρα (?)

Σχεδίασε τα backdrops

Δικές του ιδέες τα εξώφυλλα

Δική του ιδέα οι ρίγες στην κιθάρα

Παράθεση

"No. I wrote the songs. I wrote every word you heard, every syllable, every melody. I structured out even the guitar solos on that first album. Why do you think the solos [later] changed so radically? I sang the solos for 'Jamie's Cryin'' and 'Runnin' With The Devil'... I structured those songs. I designed the backgrounds on the stage. I came up with the album covers. I thought of the stripes on the guitar. I'm the one who said, 'Call it VAN HALEN.'"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου