Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μικρόφωνο


GregSia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

έχω στην κατοχή μου το Zoom Q2HD και το χρησιμοποιώ κυρίως για μικρόφωνο. Όταν το δουλεύω με τις μπαταρίες του (χωρίς να το έχω συνδεδεμένο στο pc) η ποιότητα του ήχου είναι πολύ καλή. Όταν το συνδέω στο PC με usb η ποιότητα του ήχου είναι πολύ κατώτερη με περισσότερο θόρυβο και παράσιτα. Έχω δοκιμάσει να συνδέσω σε διαφορετικό pc, με διαφορετικά καλώδια κτλ αλλά τίποτα. Ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη γιατί συμβαίνει αυτό. Εάν έχετε να προτείνετε κάτι θα ήταν πραγματικά χρήσιμο.

 Επίσης όντας μουσικός με δυσκολεύει κάθε φορά που θέλω να ηχογραφήσω κάτι να γράφω πρώτα στην sd κι έπειτα να περνάω τα αρχεία στο pc για να τα φορτώσω στα προγράμματα ηχογράφησης που χρησιμοποιώ. Σκέφτηκα λοιπόν να δοκιμάσω να συνδέσω το μικρόφωνο καθώς έχει υποδοχή headphones/line out με jack 3.5mm με το pc αλλά δε μου το βρίσκει το laptop. Τι μπορεί να συμβαίνει?

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το πρωτο μαλλον δεν του αρκεί η τροφοδοσια.

το δευτερο δεν καταλαβα ακριβώς τι προβλημα υπαρχει

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, GregSia said:

Σκέφτηκα λοιπόν να δοκιμάσω να συνδέσω το μικρόφωνο καθώς έχει υποδοχή headphones/line out με jack 3.5mm με το pc αλλά δε μου το βρίσκει το laptop. Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

μα...μόνο μέσω Usb μπορεί ο υπολογιστής να αναγνωρίσει συσκευές συνδεδεμένες επάνω του. 

Η μόνη πληροφορία που μεταφέρει το jack είναι η ηχητική άρα πως να “σου το βρει”?

Αν φυσικά καταλαβαίνω καλά το τι συμβαινει. 

  • Like 2

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.

 

Δεν το κατέχω πολύ όσων αφορά κάρτες ήχου, μικρόφωνα κτλ για αυτό και ρωτάω οπότε συγχωρέστε με εαν οι απορίες μου ακούγονται αστείες.

 

Dimsonic, μπορούμε να κάνουμε κάτι όσων αφορά την τροφοδοσία?

 

gmoukou, υπάρχει η δυνατότητα να ηχογράφησω με  jack? 

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν συνδεσεις το jack στην υποδοχη για μικροφωνο του laptop, θα πρεπει να μπεις στον μεικτη της καρτας ηχου και να ενεργοποιησεις το μικροφωνο. Θα δουλευει κανονικα μετα. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εαν συνδεσεις το jack στην υποδοχη για μικροφωνο του laptop, θα πρεπει να μπεις στον μεικτη της καρτας ηχου και να ενεργοποιησεις το μικροφωνο. Θα δουλευει κανονικα μετα. 

 

Γιώργο ευχαριστώ,

 

λίγη καθοδήγηση θα ήθελα για να μπω στον μείκτη της κάρτας ήχου..

Επεξεργασμένο από GregSia

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, GregSia said:

 

 

Dimsonic, μπορούμε να κάνουμε κάτι όσων αφορά την τροφοδοσία?

 

1. δοκίμασε σε άλλη υποδοχή usb (ενδεχομένως άλλου τύπου 2 ή 3)

2. αν δεν μιλάμε για φορητό φορητό (δηλ χρήση μπαταρίας μόνο) δοκίμασε με ένα usb hub τροφοδοτούμενο (δηλαδή με δικό του τροφοδοτικό)

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το βρεις διπλα στο εικονιδιο της ωρας κατω δεξια. Ενα μεγαφωνακι ειναι συνηθως.

 

Επισης, θα το βρεις στον πινακα ελεγχου στο αναλογο εικονιδιο ηχου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο τώρα κατάλαβα τι εννοείς,

 

αυτό εννοούσα στο πρώτο ποστ μου ότι δεν το βρίσκει το λαπτοπ. Κάνω δεξί κλικ στο εικονίδιο με το ηχείο, επιλέγω συσκευές εγγραφής και το μικρόφωνο δεν εμφανίζεται όταν συνδέω με jack. Σημειωτέον πως το έχω συνδεδεμένο με usb για να είναι σε λειτουργία καθώς λειτουργεί και σαν αυτόνομη συσκευή με μπαταρίες. Χωρίς όμως να έχω επιλέξει να λειτουργεί σαν usb mic. Όταν επιλέγω να το δουλέψω σαν usb mic το αναγνωρίζει κανονικά.

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εμφανιστει το μικροφωνο. Ειναι μονιμα στον μεικτη εαν θυμαμαι καλα. Θα πρεπει να το ενεργοποιησεις. Εχω βεβαια να ανοιξω μεικτη καμια δεκαετια+ και δεν τα καλοθυμαμαι.

 

Οταν συνδεεις με jack δεν αναγνωριζει συσκευη το pc, οπως οπως με το usb.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου