Προς το περιεχόμενο

Καινούργια PAC112V ή μεταχειρισμένη RGX-A2;


armstas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θέλω να πάρω στο γιο μου την πρώτη του "κανονική" ηλεκτρική κιθάρα μετά από 4 χρόνια μαθημάτων και τώρα που το σώμα του σηκώνει το μέγεθος αυτό.

 

Είχα καταλήξει στη Yamaha PAC-112V αλλά βρήκα μεταχειρισμένη μια Yamaha RGX-A2 με 150 Ευρώ, ο Νάκας τη δίνει καινούργια 408 Ευρώ.

 

Εάν έχετε εμπειρία με τα συγκεκριμένα μοντέλα και άποψη για value for money μεταξύ καινούργιου και μεταχειρισμένου, η γνώμη σας θα με βοηθήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν την θες για μόντες η 1η είναι πιο συμβατή με τους πιο κοινούς μαγνήτες/hardware. Θυμάμαι είχα δωσει στον ανηψιό μου τον Bill Lawrence 500xl και είχε κάτσει μια χαρά. Τωρα αυτη η 2η φαίνεται πιο ιδιαίτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά η A2 είναι πολύ ιδιαίτερο όργανο.

Δεν έχει tone pot.

Μόνο ένα master volume, και έναν rotary επιλογέα μαγνητών.

Είναι πανάλαφρη, και φτιαγμένη με μια νεωτερίστικη για την εποχή της (σύμφωνα με την Yamaha) τεχνολογία κατασκευής σώματος και γέφυρας.

Από την άλλη, έχει φωτεινά καπάκια στους επιλογείς, που όμως θέλουν 9v μπαταρία, και αρκετοί παραπονιούνται για hum.

Η επόμενη από αυτήν έκδοση του μοντέλου, νομίζω ότι είχε και usb θύρα, αλλά δεν ξέρω γιατί.

 

Δεν είναι για όλους πάντως η κιθάρα, και δεν θα την πρότεινα σε κάποιον με κλειστά μάτια.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

όμως θέλουν 9v μπαταρία, και αρκετοί παραπονιούνται για hum

 

Μάλλον πριν γράψουν τα.... παράπονα τους έχουν καταναλώσει καμμιά 10αρια από τα... άβαταρ σου 🙂

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, fusiongtr said:

Από την άλλη, έχει φωτεινά καπάκια στους επιλογείς

 

Ξερεις ποσα πιπινακια θα ριξει με το εργαλειο αυτο? Στο hum θα κολλησει? :classic_biggrin:

 

 

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχω την RGXA2 στα καταλληλα χερια πεταει

https://www.youtube.com/watch?v=AzkI1NSxxKg

σιγουρα εχει τις ιδιαιτεροτητες που περιγραφουν τα παιδια παραπανω αλλα ισως κι αυτος ειναι ενας λογος να την παρεις ,για καποιο λογο την γουσταρω πολυ

Σε αυτην δε την τιμη κλεβεις εκκλησια, νομιζω καποιες φορες εδω στο νοιζ την εχω δει και 200-250

 

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου