Προς το περιεχόμενο

Θέμα με την σολ χορδή σε American Strat


Jazzombie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα σας! Είμαι κάτοχος μίας American special Stratocaster και το πρόβλημα μου είναι ότι όταν χρησιμοποιώ το τρέμολο η σολ χορδή ξεκουρδίζει. Μη φανταστείτε τρελά πράγματα, μιλάμε για μόρια αλλά είναι ενοχλητικό. Να σας πω την αλήθεια εγώ είμαι της Gibson σχολής αλλά εννοείται ότι ήθελα μια Strat. Μετά από αρκετή έρευνα θα έλεγα ότι αυτό είναι ένα πρόβλημα που γενικά παίζει σε αρκετές Strat ανεξαρτήτου εύρους τιμής και ποιότητας. Οι περισσότεροι λένε ότι αυτό οφείλεται στα springs ή ακόμα και στα κλειδιά. Το σεταρισμα δεν φταίει σίγουρα(σε μένα τουλάχιστον) . Είχε κάποιος από εσάς παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι πως το έλυσε? 

Επεξεργασμένο από Jazzombie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα κλειδιά, ειδικά σε κιθάρες άνω των 350ε, φταίνε από σπάνια έως ποτέ. Springs κοίτα και σετάρισμα γέφυρας.

 

Πέραν αυτού, όλοι οι τύποι που βλέπαμε με Strats και τους θαυμάζαμε το ξεχειλώνανε το tremolo χάνοντας κούρδισμα live, αλλά δεν πειράζει, it's rock 'n' roll που λένε και στο Murica.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο τρέμολο?

κανεις dive bombs?

 

το nut σου είναι ΟΚ? έχεις βάλει γραφίτη?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nut τσεκαρε πρωτα. Στο αυλακι πρεπει να "ρεει" η χορδη.

Εχω am special και δεν ξεκουρδιζει καθολου ευκολα. Τωρα βεβαια που το σκεφτομαι της εχω βαλει locking tuners, αλλα ουτε και πριν ξεκουρδιζε. Απλα με τα locking ουτε με dive bombs ξεκουρδιζει.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πόσο τρέμολο?

κανεις dive bombs?

 

το nut σου είναι ΟΚ? έχεις βάλει γραφίτη?

Δεν θα έλεγα ότι κάνω dive bombs απλά καμιά φορά του δίνω λίγο παραπάνω 

Το nut είναι το μαμισιο που λένε και δεν έχω βάλει γραφίτη 

35 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το nut τσεκαρε πρωτα. Στο αυλακι πρεπει να "ρεει" η χορδη.

Ή χορδή είναι μια χαρά πάνω στο nut. 

Στα bends θα έλεγα ότι είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα αλλά ακόμα και εκεί τα κάνει πότε πότε ενώ οι Β κ Ε χορδές δεν ξεκουρδιζουν με τπτ 

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Πέραν αυτού, όλοι οι τύποι που βλέπαμε με Strats και τους θαυμάζαμε το ξεχειλώνανε το tremolo χάνοντας κούρδισμα live, αλλά δεν πειράζει, it's rock 'n' roll που λένε και στο Murica.

Συμφωνώ, απλά εγώ δεν έχω πάρει σε live την συγκεκριμένη κιθάρα γτ φοβάμαι ότι θα ξεκουρδίζει και αυτό είναι ένα πρόβλημα θαρρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ξερεις οτι ειναι οκ η χορδη πανω στο nut? Με το ματι? Για να ξεκουρδιζει καπου σκαλωνει. Ασε που η σολ γενικα ειναι παραξενη.

 

Οχι graphite nut, αλλα graphite στο nut. Κοινως, να γρασαρεις τα αυλακια ωστε να γλιστρα χορδη.

 

Παρε ενα 500αρι σμιριδοχαρτο, διπλωσε το στα δυο και βαλε το μεσα στο αυλακι να το τριψεις λιγο στα πλαϊνα. Μετα, με τη μυτη ενος μολυβιου "γραψε" μεσα στο αυλακι αφηνοντας γραφιτη. Εναλλακτικα, προμηθευσου γρασσο γραφιτη και βαλε.

 

Και στα trees βαλε γραφιτη, επισης.

 

Κανε το και σε ολες τις χορδες αν θες. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Jazzombie said:

 δεν έχω πάρει σε live την συγκεκριμένη κιθάρα γτ φοβάμαι ότι θα ξεκουρδίζει και αυτό είναι ένα πρόβλημα θαρρώ 

 

Σε προβες, που παιζεις ορθιος και με ενταση live, ξεκουρδιζει?

Ή παιζεις οπως εμενα στον καναπε ξαπλα😉? Αν ναι, ετσι μου ξεκουρδιζουν ολες με τρεμολο. Ορθιος οχι.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Σε προβες, που παιζεις ορθιος και με ενταση live, ξεκουρδιζει?

Ή παιζεις οπως εμενα στον καναπε ξαπλα😉? Αν ναι, ετσι μου ξεκουρδιζουν ολες με τρεμολο. Ορθιος οχι.

Ναι και στις πρόβες συμβαίνει αυτό κανονικά. Όταν κάθομαι σε καναπέ συνήθως μελετάω και δεν χρησιμοποιώ αυτήν. Αυτή είναι η τέταρτη επιλογή μου 😜

 

24 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Άλλαξε χορδή

Το έχω κάνει αρκετές φορές χωρίς κανένα αποτέλεσμα 

 

29 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πως ξερεις οτι ειναι οκ η χορδη πανω στο nut? Με το ματι? Για να ξεκουρδιζει καπου σκαλωνει. Ασε που η σολ γενικα ειναι παραξενη.

 

Οχι graphite nut, αλλα graphite στο nut. Κοινως, να γρασαρεις τα αυλακια ωστε να γλιστρα χορδη.

Για να πω την αλήθεια ναι με το μάτι. Αυτό με το γραφίτη δεν το έχω κάνει. Γενικά πειράζω τις κιθάρες μου μέχρι ένα σημείο. Το nut είναι λίγο ευαίσθητη περιοχή και προτιμώ να το αναλαμβάνει άλλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό, όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω είναι ότι το αυλάκι της σολ στο nut έχει κάποιο θέμα. Μην το λιμάρεις αν δεν αισθάνεσαι άνετα να το κάνεις. Κράτα το για το επόμενο setup. Μολύβι όπως σου είπαν και οι συνάδελφοι και γράψε μέσα στα αυλάκια. 

 

Για το μέλλον κι εφόσον σκοπεύεις να παίζεις αρκετά με τη στρατ και με τρέμολο, σκέψου την πιθανότητα αλλαγής nut με καινούριο κάποιου άλλου υλικού που να μη μασάει με την τριβή του πηγαινέλα της χορδής.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου