Προς το περιεχόμενο

Παραπλανητικά mail στις αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου εχουν κανει και παρομοια σε αγγελια που ειχα στο Reverb.com.

Οπου βλεπετε περιεργα του τυπου 'shipping agent' 'insurance handler' κ.ο.κ

ειναι ενδειξη αποπειρας απατης.

 

Εγω αν εχω χρονο παντως το παιζω βλακας και τους αφηνω να χαιρονται.
Εναν "πρηγκηπα απο τη Νηγηρια" τον παιδευα για ενα μηνα 🙂 .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις μου έστειλε και καλά ένα τυπακι από Ρουμανία για έναν ενισχυτή που έχω βάλει και κλασικά ζήταγε στοιχεία τράπεζας για να μου βάλει λεφτά και διεύθυνση σπιτιού για να έρθει να το πάρει .

γενικα μου έχουν στείλει πάντα σε τελειωμένα αγγλικά τύπου «is the amplifier is for sale ?»  Η σπασμένα ελληνικά τύπου «θέλω να πάρω ενισχυτή ποσό money it costs».

γενικα μπορούμε κάπως να κάνουμε report τέτοια shady email?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα έγινε το ίδιο ακριβώς σήμερα, με όλα τα προηγούμε να που αναφέρθηκαν!

Ο δικός μου λέγεται mariana belammy και δουλεύει εκτός χώρας!!

Είναι και επίμονος/(η?) :D . Ζητάνε iban διεύθυνση κλπ κλπ.

Προσοχή γιατί δεν υπάρχουν μονο απατεώνες αλλά και μπουκαδόροι!

Καλή συνέχεια σε ολους και σε σενα ρε marianna belammy! Χα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, codtoc είπε

Και σε εμένα έγινε το ίδιο ακριβώς σήμερα, με όλα τα προηγούμε να που αναφέρθηκαν!

Ο δικός μου λέγεται mariana belammy και δουλεύει εκτός χώρας!!

Είναι και επίμονος/(η?) 😄 . Ζητάνε iban διεύθυνση κλπ κλπ.

Προσοχή γιατί δεν υπάρχουν μονο απατεώνες αλλά και μπουκαδόροι!

Καλή συνέχεια σε ολους και σε σενα ρε marianna belammy! Χα!

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, codtoc είπε

Ζητάνε iban διεύθυνση κλπ κλπ.

Προσοχή γιατί δεν υπάρχουν μονο απατεώνες αλλά και μπουκαδόροι!

Σολωμού Διονυσίου 3-5, 

Τ.Κ. 181 22

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η ιστορία συνεχίζεται.

 

Πραγματικά με έχουν ζαλίσει. Λαμβάνω περίπου 3 mail την ημέρα .

Moderator εχω δικαίωμα να κανω copy/paste τα mail των απατεώνων εδώ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπορείς φυσικά. Αναρωτιέμαι όμως γιατί, αφου ξέρεις, πως πρόκειται για απάτη δεν τα στέλνεις κατευθείαν στα ανεπιθύμητα της αλληλογραφίας σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι οπως θα δείτε παρακάτω έρχονται από διαφορετική διευθυνση κάθε φορά και φυσικά λόγω δουλειάς δεν μπορώ να μπλοκάρω όλα τα άγνωστα email. Προφανώς και από ότι καταλαβαίνω έχουν ενα registered email για να βλέπουν τα εντός δικτύου (noiz) mail και μετα επικοινωνούν μέσω άλλου email και όχι μέσω της σελίδας.

Τα ύποπτα mail :

[email protected]

[email protected]

[email protected]

Φυσικά όλοι δουλεύουν εκτός και θέλουν όλα να γίνουν εκτός noiz μέσω τραπέζης.

Έμαθα επίσης το κόλπο(yeah baby!)

Όντως βάζουν λεφτά στον λογαριασμό με εντολή drawback. Δηλαδή στο πιστωτικο υπόλοιπο φαίνονται τα χρηματα αλλα όχι ως διαθεσιμο υπολοιπο.

Ερχονται παραλαμβανουν και όπως φευγουν αποσυρουν την τραπεζικη συναλλαγη και άιντε ολοι στον Ζαλογγο!

Απλα τους αναφερω οτι οποιαδηποτε συζητηση πρεπει να γινεται μεσω noiz και οποια συναλλαγη με φυσικη παρουσια. Μετα φυσικα δεν απαντανε πάλι!

Επίσης τσεκάρετε αυτο:

https://scamwarners.com/forum/viewtopic.php?f=6&p=376561

Κανωντας copy paste το mail του αγαπητου σας μπορείτε να τσεκαρετε αν ειναι scam η οχι.

Εγω ειχα 100% επιτυχία!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας φίλοι,

 

   Προσθέτω κι έγω τη σχετική εμπειρία μου, για ενημέρωση και προστασία χρηστών του νοιζ και όχι μόνο. Mου έτυχε και μένα σε αγγελία για ακούστική κυθάρα που την ήθελα για ώδειο στην Ουκρανία κάποιος ονόματι stefan nichael. Το εντυπωσιακό της υπόθεσης είναι το πόσο καλά οργανώνουν την πλεκτάνη για "πληρωμη" μέσω ψέυτικου paypal που κρατάει και καλά από τον "αγοραστή" τα χρήματα + κάποια εξτρα για μεταφορικά (250e), και σου ζητάει να στείλεις τα 250e σε ένα λογαριασμό μέσω western union, η οποία θα σου δώσει μετά έναν κωδικό για να τον στείλεις πίσω στο ψέυτικο paypal, ούτος ώστε να ολοκληρώθει η συναλαγή και να πιστωθεί το χρήμα στον λογαριασμό σου. Δεν την πάτησα, όμώς αν και από την αρχή μοίριζε κάτι άσχημα είπα να δωσω μια ευκαίρια καθώς δεν γνώριζα καλήτερα. Πήγα λοιπόν στην western union και τους εξήγησα τι συμβαίνει, μου είπε η υπάλληλος ότι γίνονται πολλές απάτες μέσω western και ότι τις περιορίζουν όσο μπορουν. Μίλησα μετά και με paypal όπου μου απάντησαν πως γίνεται χαμώς στην Ευρωπη με το συγκεκριμένο θέμα και μου έστειλαν το παρακάτω κείμενο..

 

Dear X,

Thank you for contacting PayPal.  

As per our phone conversation here are

There are a few easy ways for you to tell which emails from us are legitimate—and which might be fake or phishing emails.

Fake emails, also known as phishing emails, attempt to collect your personal and financial information. These fake emails often link to fake websites that encourage you to enter personal information such as credit card numbers, passport or driver's license numbers, and account passwords.

PayPal emails:

  • Never use a generic greeting like "Dear user" or "Hello, PayPal member". We always address you by your first name and last name or the business name on your PayPal account.
  • Never request financial and other personal information.
    • We never ask for the account number of your bank account, debit or credit card (or driver's license).
    • We also don't request your email addresses, your full name, your account password, or the answers to your PayPal security questions.
  • Never include a software update to install on your computer.
  • Never ask you for money in an email, and we will never ask you to send money through Western Union, MoneyGram or any other third party money transfer service.If you think you've received a fake email, forward it to [email protected]. Then delete the fake email from your inbox.

  • I trust the information I have provided has resolved your issue.
  • You can always see your payment when you log into your PayPal account. If you receive an email saying that you've received a payment, always log in to your PayPal account at www.paypal.com (do not click on any links in the email) and check your account balance there.

It is my pleasure to assist you. Thank you for choosing PayPal.

 

   Ένα τελευταίο που έχω να αναφέρω είναι ότι ο "ούκρανος stefan" προσπάθησε να επικοινωνήσει μαζι μου μέσω whatsapp και το νουμερό του είχε κωδικό +33 από Γαλλία λολ.

Τρέχα γύρευε και άντε να τους πιάσεις τους τύπους.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου