Προς το περιεχόμενο

Uli Jon Roth - sails of charon


rgxinap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι απίστευτο το ότι ένας ροκ'ν'ρολ κιθαρίστας είχε αυτην την τεχνική εν έτει 1977. Προσπαθώ να βγάλω το σόλο απο το περασμένο ΣΚ (καμια ώρα την ημέρα, βασικά σαν αυτο-ψυχοθεραπεία το βλέπω) και ακόμα έχω δρόμο να φθάσω την ταχύτητα και την άνεση του Uli, ο οποίος έγραψε αυτό το σόλο (και το πολύ ωραίο τραγούδι) στην ηλικία των 23 χρονών. Σε συνέντευξη είχε πει οτι όταν το έγραψε δεν μπορούσε να φανταστεί τον αντίκτυπο, και θεωρούσε οτι π.χ. το Earthquake ήταν πιο εντυπωσιακό.

 

 

Η τεχνική στην πένα στο συγκεκριμένο τραγούδι :

Down stroke

Hammer on

Up stroke

Down stroke

είναι τόσο οικονομική και απλή, απορώ πως το σκέφτηκε ο άνθρωπος, ίσως μελετούσε ανατολικές τεχνικές? Η και φλαμένκο? ή και gypsy τζαζ?

 

εδω παιγμένο και απο τον μαθητή:

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Ritchie είναι πάντα εδώ...

απ τα δυό πάντως διαλέγω χαλαρά Uli

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα του παει γαντι του Σουηδου το κομματι.

Και απο την αλλη ξαναδιαπιστωνει κανεις ποσο δυσαναλογο ειναι το παιξιμο του και οι συθεσεις στα προσωπικα του.

Αν μπορουσε να γραφει τοσο καλα οσο παιζει-εξαιρω,προσωπικη αποψη,τα πρωτα του που ειχαν και καλες συνθεσεις-θα ηταν αλλιως τα πραγματα για τον ιδιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, gvour said:

 

Και απο την αλλη ξαναδιαπιστωνει κανεις ποσο δυσαναλογο ειναι το παιξιμο του και οι συθεσεις στα προσωπικα του.

Αν μπορουσε να γραφει τοσο καλα οσο παιζει

 

αυτό δυστυχώς είναι μεγάλη αλήθεια και αφορά 10άδες μουσικούς...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συγγνώμη προκαταβολικά αν φανώ βέβηλος για τους φαν αλλά ένας πολύ μεγάλος αριθμός μπουζουξήδων, τα σόλο αυτά τα παίζει νεράκι.

Ξέρω είναι flaming σαν statement αλλά έπρεπε να το πω. Αν θες speed... μπουζούκι. Είμαστε αξεπέραστοι.

Η περιορισμένη δυναμική περιοχή στο 8χορδο, έχει οδηγήσει εκεί. Το ίδιο και τους shredders.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, yameth said:

Συγγνώμη προκαταβολικά αν φανώ βέβηλος για τους φαν αλλά ένας πολύ μεγάλος αριθμός μπουζουξήδων, τα σόλο αυτά τα παίζει νεράκι.

Ξέρω είναι flaming σαν statement αλλά έπρεπε να το πω. Αν θες speed... μπουζούκι. Είμαστε αξεπέραστοι.

Η περιορισμένη δυναμική περιοχή στο 8χορδο, έχει οδηγήσει εκεί. Το ίδιο και τους shredders.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά όλα αυτά είναι ένα άλλο κεφάλαιο -θα έπρεπε σε κάποια φάση να το θίξουμε διεξοδικά (και πιστεύω έχουμε τις διαφωνίες μας σε αυτον τον τομέα) τεσπα- εδω μιλάμε για ροκάδες της 10ετίας του 70.

1 hour ago, dimsonic said:

ο Ritchie είναι πάντα εδώ...

απ τα δυό πάντως διαλέγω χαλαρά Uli

 

είμαι με τα μοντέρνα στανταρντς ένας μέτριος κιθαρίστας. Με ετούτο παιδεύομαι 1 βδομάδα.

Παράλληλα, δεν υπάρχει σόλο του ρίτσι που να μου πάρει πάνω απο 5 λεπτά να το βγάλω.

Για να λέμε και καμια αλήθεια, έτσι για αλλαγή βρε αδερφέ.

Δεν είδα κανέναν ρίτσι πουθενά σε αυτό το σόλο, και σε καμιά δουλιά του Ουλι μετά και συμπεριλαμβανομένου του "In Trance". Στο "fly to the rainbow" (το 1ο) δεν άκουσα τπτ το ιδιαίτερο , εκεί ίσως να είναι εστω και απο απόσταση πιο κοντά σε αυτα που μπορούσε να παιξει ο ρίτσι.

 

Επίσης, θα παρακαλούσα να μείνουμε στο κυρίως θέμα. Ευχαριστώ.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θες να μεινουμε στο θεμα ...δε σου λεω τι εννοω....

  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yameth said:

Συγγνώμη προκαταβολικά αν φανώ βέβηλος για τους φαν αλλά ένας πολύ μεγάλος αριθμός μπουζουξήδων, τα σόλο αυτά τα παίζει νεράκι.

Ξέρω είναι flaming σαν statement αλλά έπρεπε να το πω. Αν θες speed... μπουζούκι. Είμαστε αξεπέραστοι.

Η περιορισμένη δυναμική περιοχή στο 8χορδο, έχει οδηγήσει εκεί. Το ίδιο και τους shredders.

 

Ενα στα γρηγορα (οχι και πολυ γρηγορα για να ψιλοκαταλαβαινετε τι παιζω:classic_biggrin:) και χωρις ζεσταμα...

 

DR0000_00591.mp3

 

2 hours ago, rgxinap said:

 

είναι τόσο οικονομική και απλή, απορώ πως το σκέφτηκε ο άνθρωπος, ίσως μελετούσε ανατολικές τεχνικές? Η και φλαμένκο? ή και gypsy τζαζ?

 

εδω παιγμένο και απο τον μαθητή:

 

 

 

Θυμαμαι σε μια συνεντευξη του να λεει οτι εκεινη την εποχ, αυτη την κλιμακα (νομιζω ειναι η phrygian dominant) την χρησιμοποιουσε στην ροκ μονο ο blackmore και εκεινος. Εκτιμω οτι την ιδεα την πηρε απο τον richie...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Roth στην προ internet ήταν ο αγαπημένος κιθαρίστας των κιθαριστών, θυμάμαι αρκετούς νέους κιθαρίστες των 80'ς να τον αναφέρουν στις επιρροές τους στα κιθαροπεριοδικά ενώ το ευρύ κοινό τον αγνοούσε. Μου είχε κινήσει τόσο πολύ τη περιέργεια, μιας και ήμουν ήδη fan των Scorpions της εποχής του, που αγόρασα τα πρώτα τρία albums, πράγμα δύσκολο στις αρχές των 90'ς μιας και ήταν αντιεμπορικά και χωρίς κοινό τότε στην Ελλάδα. Τα έχω ακούσει πολλές φορές αλλά τελικά προτιμώ τις συνθέσεις του με τους Scorpions. Το παίξιμο για μένα έχει λογική μόνο μέσα σε καλή σύνθεση αλλιώς καταντάει ολυμπιακό άθλημα. Γι' αυτό και οι 9/10 shredders των 80'ς μου είναι αδιάφοροι. Όχι ότι η μουσική του Roth έχει σχέση με τη σχολή του Varney αλλά το progressive ύφος (συνήθως) δεν είναι για μένα.

 

Ο Roth και ο Blackmore είναι μεγάλοι κιθαρίστες γιατί έπαιξαν σε μεγάλες μπάντες, μεγάλους θεωρώ τους Scorprions των 70'ς πριν αρχίσει η γελιοποίηση. Για μένα δε παίζει ρόλο πόσο αργά ή γρήγορα έπαιζαν, αλλά τι έπαιζαν μέσα στο κομμάτι. Τέλος, ο Roth είχε κόλλημα με τον Hendrix και τους ήχους που έβγαλε πρώτος αυτός. Δε ξέρω αν υποσυνείδητα έχει επηρεαστεί απ' τον Blackmore αλλά τον Hendrix τον έχει μελετήσει πάρα πολύ. Όχι μόνο αυτός βέβαια.

 

*Το Sails of Charon είναι κομματάρα συνθετικά, παικτικά και ηχητικά. Η εκτέλεση (της μπάντας) του Malmsteen δε δίνει κάτι νέο στο κομμάτι. Πρωταθλητής της πολυλογίας ο συγκεκριμένος εδώ και δεκαετίες...ΙΜΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gkourmoul1

Η κλίμακα δεν έχει τπτ το φοβερό. Η τεχνική στην πένα όμως έχει. Αν δοκιμάσεις να το παίξεις, μοιάζει τόσο φυσικό και αβίαστο, και λες πως στον π^%$#τσο δεν το ειχα σκεφτεί.... Βεβαια στην συνέχεια δυσκολεύει και στο αριστερό, τι να πώ έχω μείνει άφωνος! Μιλάμε για 1977!

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου