Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστας ή μπάσος;


Sotiris Dimitrakopoulos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ στην θέση σου, θα ξεκινούσα με κιθάρα.

Από την στιγμή που έχεις σχετική εμπειρία και στα δύο όργανα, θα είναι ίσως πιο εύκολο να παίζεις και ριφφ του μπάσου στην κιθάρα μέχρι να αγοράσεις και μπάσο.

Παίζοντας όμως κάτι στην κιθάρα, θα μπορείς να έχεις και τις αντίστοιχες μπασογραμμές στο αυτί σου (λόγω προηγούμενης τριβής και με το μπάσο).

Οπότε θα σε τρώει να πάρεις και μπάσο, θα σε γαργαλάει.

 

Ότι όμως και να επιλέξεις, να δώσεις μεγάλη προσοχή στο παρακάτω που έγραψες, και να σκεφτείς τι δεν έκανες σωστά τότε, για να μην σου συμβεί το ίδιο και τώρα.

 

On 9/28/2019 at 11:09 AM, Sotiris Dimitrakopoulos said:

Δυστυχώς για ένα διάστημα ένιωθα ότι δεν βελτιωνομαι και άρχισα να σταματάω να παιζω και τα δύο όργανα.

 

 

 

Μεγαλύτερη σημασία δεν έχει με τι θα ξεκινήσεις, αλλά τι θα το κάνεις αυτό με το οποίο θα ξεκινήσεις.

 

Άσε δηλαδή που με 500 ευρώ παίρνεις και μπάσο και κιθάρα (αξιοπρεπέστατα και τα δύο).

Για δύο ενισχυτές βέβαια δεν σου φτάνουν.

 

Θέσε μόνος σου τις προτεραιότητές σου, και ξεκίνα σιγά σιγά να ασχολείσαι, σωστά όμως αυτή την φορά.

Εδώ μέσα ο καθένας λέει την γνώμη του με βάση την δική του εμπειρία και επιθυμίες.

 

Άκουσε την δική σου επιθυμία, και δώσε της την φωνή που της αξίζει, για να επιλέξεις.

 

Καλή αρχή και πάλι εύχομαι.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθαρίστας ή μπάσος;

Μπασίστας ή τενόρος;

Τραγουδιστής ή μπάτσος;

Μπάτσος ή μπάσος;

Διαλέγετε και παίρνετε..

 😀 😀 😁

(πάντως να διαλέξεις αυτό που σου αρέσει εσένα πιο πολύ

 και όχι αυτό που θα σου πουν οι άλλοι 😉 

 ισχύει και για άλλα πράγματα εκτός μουσικής - βάλτε φαντασία να δουλέψει! 🙂 )

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Σκέφτηκα ή 1) να πάρω κιθάρα και μπάσο και ένα audio interface με ένα πρόγραμμα που έχω στον υπολογιστή. αντί ενισχυτή. Έτσι θα μπορώ να παίζω και τα δύο και όταν δω με ποιο κολλάω πιο πολύ να πάρω ενισχυτή. 

Ή 2) να ακολουθήσω αυτό που λέτε. Να πάρω κιθάρα και έναν ενισχυτή πχ(katana50), να βρω τα πατήματα μου στην κιθάρα και αργότερα ίσως παίρνω και μπάσο. 

 

Πιστεύετε ότι το 1 είναι καλή λύση; Η να συνεχίσω με το 2;  

 

Να σημειώσω ότι κιθάρα ποτέ δεν ήμουν ο τύπος που τρελαινομουν για shredding και τέτοια. Πάντα έπαιζα πιο ρυθμικά και μελωδικά. Ενώ με το μπάσο μου άρεσε πάρα πολύ να παίζω με άλλους μαζι.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Sotiris Dimitrakopoulos said:

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Σκέφτηκα ή 1) να πάρω κιθάρα και μπάσο και ένα audio interface με ένα πρόγραμμα που έχω στον υπολογιστή. αντί ενισχυτή. Έτσι θα μπορώ να παίζω και τα δύο και όταν δω με ποιο κολλάω πιο πολύ να πάρω ενισχυτή. 

Ή 2) να ακολουθήσω αυτό που λέτε. Να πάρω κιθάρα και έναν ενισχυτή πχ(katana50), να βρω τα πατήματα μου στην κιθάρα και αργότερα ίσως παίρνω και μπάσο. 

 

Πιστεύετε ότι το 1 είναι καλή λύση; Η να συνεχίσω με το 2;  

 

Να σημειώσω ότι κιθάρα ποτέ δεν ήμουν ο τύπος που τρελαινομουν για shredding και τέτοια. Πάντα έπαιζα πιο ρυθμικά και μελωδικά. Ενώ με το μπάσο μου άρεσε πάρα πολύ να παίζω με άλλους μαζι.

 

 

Στους πιο πολλους κιθαριστες δεν αρεσει το shredding ετσι και αλλιως. Ή για να ειμαι πιο ακριβης, μπορει να τους αρεσει, αλλα ειτε δεν ειναι σε θεση να το κανουν, ειτε προτιμουν διαφορετικη προσεγγιση στο παιξιμο τους.

 

Βλεποντας τις επιλογες σου, ειναι ξεκαθαρο οτι η κιθαρα ερχεται πρωτη. Το να παιζεις μονιμα σε υπολογιστη, δεν ειναι ιδανικο και πρακτικο. 

Επισης, να ξερεις οτι οποιοσδηποτε ενισχυτης κιθαρας μπορει (για οικιακη χρηση) να χρησιμοποιηθει και με μπασο, αρκει να μην τον ζοριζεις.

 

Αρα, παιρνεις κιθαρα που να σου αρεσει (εδω θελει ψαξιμο), κατανα 50, και σε δευτερη φαση χτυπας ενα μπασο με 150 ευρω και παιζεις μια χαρα στον πολυ δυνατο κατανα. Ή τα παιρνεις μαζεμενα αν εχεις τη δυνατοτητα. Η συνυπαρξη και με τα δυο ειναι ευκολη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gkourmoul1 said:

 

Στους πιο πολλους κιθαριστες δεν αρεσει το shredding ετσι και αλλιως. Ή για να ειμαι πιο ακριβης, μπορει να τους αρεσει, αλλα ειτε δεν ειναι σε θεση να το κανουν, ειτε προτιμουν διαφορετικη προσεγγιση στο παιξιμο τους.

 

Βλεποντας τις επιλογες σου, ειναι ξεκαθαρο οτι η κιθαρα ερχεται πρωτη. Το να παιζεις μονιμα σε υπολογιστη, δεν ειναι ιδανικο και πρακτικο. 

Επισης, να ξερεις οτι οποιοσδηποτε ενισχυτης κιθαρας μπορει (για οικιακη χρηση) να χρησιμοποιηθει και με μπασο, αρκει να μην τον ζοριζεις.

 

Αρα, παιρνεις κιθαρα που να σου αρεσει (εδω θελει ψαξιμο), κατανα 50, και σε δευτερη φαση χτυπας ενα μπασο με 150 ευρω και παιζεις μια χαρα στον πολυ δυνατο κατανα. Ή τα παιρνεις μαζεμενα αν εχεις τη δυνατοτητα. Η συνυπαρξη και με τα δυο ειναι ευκολη.

 

+1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε είναι απλό, σκέψου πως ακριβώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου. Σου αρέσει να είσαι μπροστινός και να πατάς πάνω στο μόνιτορ και να βαράς σολίδια ή σου αρέσει να είσαι...πισινός 😁 και να καταλαβαίνει ο απλός θεατής ότι υπάρχεις μόνο όταν κάνεις λάθος? 😂 

 

Θες να σου λένε "πω πω τι ωραία κιθάρα που παίζεις" ή να λένε "αυτόν εκεί πίσω με την μακριά κιθάρα για ποιο λόγο τον έχουν?" 😂😂

 

Πέρα από την πλάκα, θεωρώ πως είναι όντως και λίγο θέμα προσωπικότητας, οι μπασίστες που έχω συναναστραφεί ήταν σε γενικές γραμμές πιο low profile τύποι, ενώ οι κιθαρίστες συνήθως είμαστε λίγο πιο...κάγκουρες. Κάνε απλά αυτό που σου αρέσει και που νιώθεις πιο κοντά στο χαρακτήρα σου, και τα δύο όργανα είναι υπέροχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουμε και καποιοι που παίζουμε και τα δυο με αξιοσημείωτη αποτυχία πάντως, βλέπε: μπασοκίθαρο McCartney, με στενό μπράτσο (αλλιώς σκότωνα τα δάχτυλά μου) και λογική κιθαρίστα στα ρυθμικά - αίσχος!
Και λέω αίσχος, γιατί την εποχή που ήμουν άνεργος στην Ελλάδα και αναγκάστηκα να παίζω μπάσο γιατί δεν είχα να φάω (διασκευομπάντα κι έτσι, στα μεζεδοπωλεία στου Ψυρρή, μας έδιναν και τρώγαμε το μεσημέρι 🙂), διαπίστωσα από πρώτο χέρι ότι ανεξάρτητα από το αν παίζεις καλή κιθάρα ή όχι, το μπάσο έχει εντελώς άλλη φιλοσοφία (νόμιζα ότι θα έπαιζα εύκολα τις φρασούλες και τα ρυθμικά).
Δεν είναι απλό όργανο - ένας καλός μπασίστας μπορεί να απογειώσει το rythm section μιας μπάντας , και να κάνει τη διαφορά, είναι εντελώς άλλο "σπορ" από έναν ρυθμικό ή σολο κιθαρίστα.
Θα ηθελα να έπαιζα καλό μπάσο, αλλά δεν το'χω, έτσι "περιορίστηκα" σε αυτο που ήξερα καλύτερα και άφησα αυτή την καριέρα και τη δόξα για καλύτερους μουσικούς από μένα.

image.png.785b9ff897be725ade6d56ec91185937.png

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ναι ρε συ αισχος ο μακκα στο μπάσο   :))))


To "αίσχος" πήγαινε σε μένα, νόμιζα ότι είναι σαφές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου