Προς το περιεχόμενο

wifi πρίζα και εξοπλισμός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Έχω κάποιες wifi πρίζες και σκέφτομαι αν θα είναι σωστό να συνδέσω τον εξοπλισμό μου επάνω τους ώστε να μην γυρίζω όλο το στούντιο και να ανάβω διακόπτες.

Μεταξύ των πραγμάτων που θα έβαζα είναι 2 μόνιτορς περίπου 2.000 watt ,κάρτα ήχου προενισχυτής μικροφώνου και κάτι άλλα ψιλά. 

Θα κάνω βλακεία;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παλιότερο θέμα έχω συγκρατήσει ότι δεν είναι καλή ιδέα να ανοίγουμε πχ τα μονιτορς από το on/off ενός πολυμπριζου, γιατί ο διακόπτης σε κάθε μόνιτορ παρέχει και μια προστασία στο κύκλωμα κατά την εκκίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τα ανοίγω με τον τρόπο αυτό, καθώς στο χώρο μου έχω περίπου 70-80 παροχές από πάνω από 15 πολύμπριζα.

Τα περισσότερα μηχανήματα είναι κατηγοριοποιημένα σε ομάδες και τα ανοίγω με τηλεχειρισμό, όχι όμως με wifi, αλλά με infrared. 

Η λογική είναι ίδια.

Όντως πρόβλημα μπορεί να υπάρξει με τα ενεργά μόνιτορ που είναι μονίμως τέρμα ένταση. Για το λόγο αυτό υπάρχει μια λογική σειρά ποιά ανοίγουν πρώτα, δεύτερα κλπ. Πχ υπολογιστής και κάρτα ήχουν ανοίγουν πάντα πρώτα και μετά τα μόνιτορ ώστε να μη στείλουν ένα τεράστιο spark της έναυσης της κάρτας στα μόνιτορ με τέρμα ένταση.

Αντίστοιχα στο κλείσιμο πρώτα κλείνουν τα μόνιτορ και μετά η κάρτα.

Θέλει λίγη μελέτη, πως θα το λειτουργήσεις.

Δεν στο προτείνω 100%, θεωρώ ότι ξέρω τι κάνω και παίρνω τις όποιες προφυλάξεις μου και τα ρίσκα μου.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου