Προς το περιεχόμενο

Ε όχι, το Sultans of Swing δεν το βάζεις 20ο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

δηλαδή?

Δεν πρόκειται να δεις ας πούμε π.χ. Whitesnake αλλά θα δεις Boston. 

 

Edit: μόλις το είδα. Καμία έκπληξη, μέσα οι αμερικανιές Boston, Chicago(?), Journey και δε συμμαζεύεται. Φυσικά οι μόνιμα διορισμένοι topάδες Beatles (δις) και Zeppelin και εκτός Whitesnake, Purple, Ufo, Stones κλπ κλπ. 

 

Έχω την εντύπωση ότι ο τύπος όσο καλός μουσικός είναι αλλό τόσο περιορισμένο είναι το εύρος των μπαντών που ακούει. Σε όλα τα τοπ του θα δεις πάνω κάτω τις ίδιες μπάντες.

Επεξεργασμένο από VangelisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι όλα τα top οτιδήποτε παίζουν μεταξύ του προσωπικού και του γενικότερα "εμβληματικού".

Θα 'πρεπε ίσως να γίνεται διαχωρισμός αλλά δεν είναι εύκολο.

Προσωπικά π.χ. δεν θα έστηνα ένα τοπ 20 με σόλο χωρίς να συμπεριλάβω το London Calling. Ιτς μπιγιόντ μι.

Αλλά το Sultans μη μου το βάζεις τελευταίο ρε φιλαράκι. Με πληγώνεις και είμαι ευαίσθητος.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ να μην ξεχνάμε ότι το κοινό του είναι κυρίως αμερικάνικο και προφανώς τον ενδιαφέρουν τα views. Έβαλε λίγο απ' όλα με προσανατολισμό σε αμερικάνικες μπάντες προφανώς. Άφησε απ' έξω εντελώς τα πιο heavy ήδη και την κλασική τζαζ.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά μου αρέσει που ανακαλύψατε τώρα το πως διαλέγει ο άνθρωπος...

 

ό,τι διάλεξε μέχρι τώρα πανω κάτω το ίδιο παέι, και το λέει στην αρχή ότι του αρέσουν προσωπικά και ότι θα μπορούσαν να είναι άλλα 20 στην θέση τους...

Τώρα, για αμερικανιές, οκ, αλλά οι Boston είχαν φοβερό σόλο ό,τι και να πούμε, ναι οι Chicago, θεωρείται ιστορικό σολο από κάθε άποψη και των Journey είναι απλό αλλά σχεδόν τέλειο.

Τώρα μεταξύ μας από Stones τί να βάλει, άντε κάποιο του Mick Taylor που αντιγράφει Carlos...

 

και μεταξύ μας....το σολο του sultans είναι καλό, αλλά στη δομή του αν και πολύ έξυπνο είναι βασικά εύκολο σε σχέση με τα απίστευτα του Carlos Rios (όποιος νομίζει ότι μπορεί να το παίξει να σηκώσει χέρι - το έχει κάνει και ανάλυση και το παίζει κι ο Beato), ή το κλασικό του Carlton.

 

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να περιμένουμε από κάποιον με το κανάλι του να έχει τα δικά μας γούστα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι έτσι ψιλοάσχετα να πω ότι το κανάλι του δε μου αρέσει. Έχει υπερβολικά πολύ μπλαμπλα, μα πάρα πολύ σε σημείο που ακόμη κι αν το θέμα ή το μάθημα με ενδιαφέρει, αδυνατώ να το παρακολουθήσω γιατί με κουράζει αφάνταστα το πόσο πολύ μιλάει.

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

είναι βασικά εύκολο

Εύκολο πού; Στη σύλληψη, στην εκτέλεση, στην ενσωμάτωση μέσα στη σύνθεση; Και αν είναι εύκολο, είναι μεμπτό; 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Haris said:

Εύκολο πού; Στη σύλληψη, στην εκτέλεση, στην ενσωμάτωση μέσα στη σύνθεση; Και αν είναι εύκολο, είναι μεμπτό; 

 

δεν είναι μεμπτό, απλά έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που μου άρεζε το σόλο αυτό.

Το 1978 μου άρεζε πάρα πολύ. Μετά παίχτηκε στο ράδιο 28475838739787 φορές και το σιχάθηκα.

19 minutes ago, Jazzjoker said:

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και το έφερε η κουβέντα για relicing κλπ και τον Carlos Rios σε γειτονικό νήμα, δείτε εδώ για την 335 του διαλεγμένη από τον larry Carlton και γυρισμένη σε αριστερή

 

 

 

 

Μάλλον καλύτερα είναι να πάει σε ξεχωριστό νήμα....

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΠΑ η λίστα.

 

Τα 2 καλυτερα σολΑ ολων των εποχωνΕ δεν εχει... :classic_biggrin:

 

 

 

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου