Προς το περιεχόμενο

ξέρετε να τα παίζετε σωστά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/12/2019 στις 7:38 ΜΜ, anaks είπε

Μερικά κομμάτια πρέπει να τα παίζεις ακριβώς όπως είναι γιατί αλλιώς δε θα βγει αυτό που πρέπει. Π.χ. το cant stop από rhcp παίζεται μιουτάροντας με αριστερό και χτυπώντας όλες τις χορδές με το δεξί. Με οποιονδήποτε άλλο τρόπο παιχτούν οι νότες αυτού του κομματιού θα είναι λάθος, θα είναι κάτι άλλο.  

Και γιατί να μην είναι κάτι άλλο, η να το πούμε κι αλλιώς ποιος ο λόγος να παίξεις κάτι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το έπαιξε κάποιος άλλος; Τι νόημα έχει για σένα εννοώ, δεν είσαι sampler για να κάνεις μια απλή αναπαραγωγή με ακρίβεια, νομίζω είναι βασική αρχή για να παίξεις μουσική να περνας κάτι απο τον εαυτό σου, την δική σου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
27 λεπτά πριν, tasosbull είπε

Και γιατί να μην είναι κάτι άλλο, η να το πούμε κι αλλιώς ποιος ο λόγος να παίξεις κάτι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το έπαιξε κάποιος άλλος; Τι νόημα έχει για σένα εννοώ, δεν είσαι sampler για να κάνεις μια απλή αναπαραγωγή με ακρίβεια, νομίζω είναι βασική αρχή για να παίξεις μουσική να περνας κάτι απο τον εαυτό σου, την δική σου άποψη.

 

Μερικά πράγματα παίζοντάς τα ακριβώς όπως παίχτηκαν σου προσφέρουν νέα skills που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε δικές σου μουσικές. Αν για κάθε πράγμα που θες να παίξεις έχεις αυτή τη νοοτροπία, το μόνο που θα πάρεις από την διαδικασία εκμάθησης θα είναι η διασκέδαση. Αν αυτό σου αρκεί, πάσο. 

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, BillTrantos said:

 

Μερικά πράγματα παίζοντάς τα ακριβώς όπως παίχτηκαν σου προσφέρουν νέα skills που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε δικές σου μουσικές. Αν για κάθε πράγμα που θες να παίξεις έχεις αυτή τη νοοτροπία, το μόνο που θα πάρεις από την διαδικασία εκμάθησης θα είναι η διασκέδαση. Αν αυτό σου αρκεί, πάσο. 

 

Προσφατα προσθεσα στο ρεπερτοριο το money for nothing. Εντελως διαφορετικη φιλοσοφια σε σχεση με οσα γνωριζω. Παιξιμο σε ολο το κομματι με δυο δακτυλα και εναν ιδιαιτερο γκρουβαριστο τροπο να παιζω τα ρυθμικα. Θα μπορουσα να το παιζω με την πενα, αλλα τα εχανα ολη αυτη τη "μαγεια" του καινουργιου και διαφορετικου.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Μερικά πράγματα παίζοντάς τα ακριβώς όπως παίχτηκαν σου προσφέρουν νέα skills που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε δικές σου μουσικές. Αν για κάθε πράγμα που θες να παίξεις έχεις αυτή τη νοοτροπία, το μόνο που θα πάρεις από την διαδικασία εκμάθησης θα είναι η διασκέδαση. Αν αυτό σου αρκεί, πάσο. 

Νομίζεις; Σου είναι εύκολο να σκεφτείς τον knopfler (επειδή προαναφέρθηκε) η τον santana να παίζει κάτι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως παίχτηκε απο κάποιον άλλο; Για την ακρίβεια δεν παίζουν ποτέ κάτι όπως οι ίδιοι το έχουν παίξει.  Θα μου πεις ρε φίλε δεν είσαι και δεν ειμαι knopfler, δεκτον, ακριβως για αυτό συζητάμε, είσαι ΕΣΥ και πρέπει να παίξεις με τον δικό σου τρόπο και να φτιάξεις τα δικά σου skils, η να πάρεις πράγματα και να τα ανακατέψεις με την δική σου προσωπικότητα και να βγάλεις κάτι διαφορετικό.  Αλλιως δεν έχει νόημα, δεν ειναι έκφραση και δεν είναι δημιουργία ,είναι απομίμηση 

Επεξεργασμένο από tasosbull
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
54 λεπτά πριν, tasosbull είπε

Νομίζεις; Σου είναι εύκολο να σκεφτείς τον knopfler (επειδή προαναφέρθηκε) η τον santana να παίζει κάτι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως παίχτηκε απο κάποιον άλλο; Για την ακρίβεια δεν παίζουν ποτέ κάτι όπως οι ίδιοι το έχουν παίξει.  Θα μου πεις ρε φίλε δεν είσαι και δεν ειμαι knopfler, δεκτον, ακριβως για αυτό συζητάμε, είσαι ΕΣΥ και πρέπει να παίξεις με τον δικό σου τρόπο και να φτιάξεις τα δικά σου skils, η να πάρεις πράγματα και να τα ανακατέψεις με την δική σου προσωπικότητα και να βγάλεις κάτι διαφορετικό.  Αλλιως δεν έχει νόημα, δεν ειναι έκφραση και δεν είναι δημιουργία ,είναι απομίμηση 

 

Καταλαβαίνω την άποψή σου, απλά διαφωνώ. :classic_smile:

 

Πρώτα μιμείσαι ώστε να μάθεις, μετά κάνεις το δικό σου. Έτσι λειτουργεί η ανθρώπινη φύση από όταν είμαστε μωρά και μιμούμαστε τους ήχους ομιλίας των γονιών μας.

 

Δε νοείται πχ να θες να παίξεις hard rock κιθάρα και να μην έχεις λιώσει νότα προς νότα Blackmore και Van Halen. Γνώμη μου.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill, δεν χρειαζεται να μιμηθεις 100% ωστε να εχεις ηχο και υφος κοντα σε ενα οριτζιναλ κομματι. Προσωπικα, διοτι βαριεμαι αφορητα και εχω περιορισμενες δυνατοτητες, δεν μπορω να κατσω να αντιγραψω εναν κιθαριστα σε ενα κομματι. Παιρνω τον ηχο του και τον φερνω στα μετρα μου, επι τοπου, και παιζω το κομματι. Αλλιως θα παιξω slash, αλλιως blackmore και αλλιως gibbons. Παιζω με καποια -εντονα- χαρακτηριστικα τους (τεχνικες, επιλογη νοτων, ηχος), αλλα με παιξιμο 100% δικο μου. Δεν μπηκα στη διαδικασια να αντιγραψω ωστε μεσοπροθεσμα να μεταλλαξω το παιξιμο μου.

 

Στο ιδιο καταληγουμε, βεβαια...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να αντιγράψεις 100% δε γίνεται, δεν έχει και νόημα. Από εκεί όμως στο "δε βαριέσαι, θα κάνω το δικό μου", υπάρχει μεγάλη απόσταση. 

 

Πέρα από αυτό που όντως έχει την ίδια κατάληψη, μεγάλο σχολείο είναι το να γράφεις σε daw με μετρονόμο και να κάθεσαι να ακούς τι κάνεις. 

 

Ασφαλώς και δε θα ακουστούμε ποτέ σαν τον Van Halen, τον Gibbons, τον Santana, κλπ, αλλά η ευλαβική προσέγγιση πιστεύω πως μόνο οφέλη έχει.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω ξεκάθαρη τη σκέψη μου απάνω στο τι σημαίνει αντιγραφή. Ας πύμε πως έχουμε μια ακολουθία απο νότες, ενα ντο μι φα παιγμένα πάνω σε συγκεκριμμένες χρονικές αξίες. Για μένα  η μη αντιγραφή δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν θα παίξεις ντο μι φα αλλα κάτι άλλο, σημαίνει πως έχεις πλήρη αντίληψη του πως είναι παιγμενο αλλά προτιμάς να παίξεις με την δική σου αντίληψη τις δυναμικές, τις χρονικές διάρκειες ακόμα και να προσθέσεις η να αφαιρέσεις νότες ωστε συνειδητά να αλλαξεις το αποτέλεσμα σε κάτι που εκφράζει εσένα. Υποθέτω πως αυτό που ακούγεται παρακάτω δεν είναι παιγμένο λάθος, αλλά είναι σαφές πως δεν ακούτε hendrix αλλα gary moore, ακουτε τον gary moore μέσα απο ένα κομμάτι του hendrix με απόλυτη σαφήνεια. Οπωσδήποτε  υπάρχει ο hendrix μέσα στο παίξιμο του gary όπως και πολλών άλλων αλλά σε μορφή επιρροής και όχι μίμησης. Το ερώτημα είναι δεν θα μπορούσε ο gary τεχνικά να παίξει με απόλυτη ακρίβεια το foxy lady όπως το αποδίδει ο hendrix? Εγω λέω ναι θα μπορούσε απλά δεν έχει λόγο να βγάλει τον εαυτό του απ έξω και να γίνει παπαγαλακι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tasosbull είπε

 δεν έχει λόγο να βγάλει τον εαυτό του απ έξω και να γίνει παπαγαλακι.

 

Αν o κιθαριστας δεν ειναι ο Gary Moore και προσπαθει να βγαλει ακριβως κομματια high lights απο ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ καλους κιθαριστες, τοτε εχει μονο να κερδισει και να μπορεσει καποια στιγμη να φτασει, προσθέτοντας και τις δικες του ιδεες, να παιζει τα ξενα κομματια με το δικο του στυλ πλεον.

Χωρις βεβαια να αποκλειεται και η περιπτωση καποιος να γινει Gary Moore απο μονος του με παρθενογένεση.

 

* οπου βαζω Gary Moore, εννοω ενας καλος  κιθαριστας.

 

ΥΓ παρτε παραδειγμα τον Πικασο (σε μια αλλη τεχνη μεν, παρεμφερη δε) επειδη διακρινεται για την αντιθεση της αρχικης και της τελικης πορειας του.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Αν o κιθαριστας δεν ειναι ο Gary Moore και προσπαθει να βγαλει ακριβως κομματια high lights απο ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ κιθαριστες, τοτε εχει μονο να κερδισει και να μπορεσει να φτασει καποια στιγμη, προσθέτοντας και τις δικες του ιδεες, να γινει ενας Gary Moore.

 

 

.

Αγαπητέ το ΑΚΡΙΒΩΣ που λες είναι η λέξη κλειδί και η αιτία που συζητάμε. Ακριβώς σημαίνει πως δεν χωράει η προσωπικότητα σου σ αυτό που πας να παίξεις. Αν σκοπευεις να παίξεις ακριβως σε μια συναυλία ενα κομματι όπως κάποιος άλλος δεν έρχομαι να σε ακουσω, στο ξεκαθαρίζω 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου