Προς το περιεχόμενο

Σκορτσέζε: Οι ταινίες της Marvel δεν είναι κινηματογράφος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπου "Μαντονα" βαλτε οτιδηποτε παγκοσμιας εμβελειας ακριβο μουσικο ποπ show. Βαλτε ο,τι εμπορικοτερο υπαρχει σημερα.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κΣερω τι λέει ο Μάρτιν αλλά το νέο Jocker με τον Ιωακείμ είναι σίγουρα μία από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών, άνετα μέσα στην πρώτη πενηνταδα.

 

Δεν είμαι βέβαια ο Σκορτσέζε αλλά κάτι κΣερω από κινηματογράφο κι εγώ (πρέπει να έχω δει πανω 15.000 ταινίες στη ζωή μου και λίγες λέω.....και ναι ο "Ταξιτζής" είναι και αυτός μέσα στις 50)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Δεν κΣερω τι λέει ο Μάρτιν αλλά το νέο Jocker με τον Ιωακείμ είναι σίγουρα μία από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών, άνετα μέσα στην πρώτη πενηνταδα.

Δε νομίζω ότι αναφέρεται σε τέτοιου είδους ταινίες, αλλά σε αυτές με τους σουπερήρωες με τους τόνους VFX, που στην ουσία δεν δίνουν χώρο στους ηθοποιούς για να αναπτύξουν τις υποκριτικές τους ικανότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Superfunk said:

αλλά το νέο Jocker με τον Ιωακείμ

Το είδες; Προσωπικά θεωρώ τον Phoenix αφύσικα καλό ηθοποιό σε σημείο που επηρεάζει την ψυχολογική του κατάσταση. Είναι τόσο καλός δηλαδή πιστεύω που μετά από κάθε ταινία που παίζει χρειάζεται μερικά χρόνια διάλειμμα να ξαναθυμηθεί ποιος είναι.

 

Πάντως η παραπάνω ταινία δεν έχει σχέση προφανώς. Συγκεκριμένα για  Μάρβελ είπε ο Μάρτιν.

  • Like 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ποτέ κανείς στα μεγάλα στούντιο δεν ισχυρίστηκε ότι κάνει Τέχνη, τουλάχιστον όχι όπως την εννοεί ο Σκορτσέζε. Και αν κάποιες φορές υπάρχουν βαθύτερες καλλιτεχνικές ανησυχίες, σίγουρα το σημείο εκκίνησης δε θα είναι τα κόμικ της Marvel.

 

 Από εκεί και πέρα, το κοινό τα λάτρεψε και πέρασε καλά, οι παραγωγοί χεστήκανε στα φράγκα, οι ηθοποιοί έγιναν pop culture icons, και τα περάσαμε όμορφα- όμορφα- όμορφα. Το τι λέει ο κάθε Σκορτσέζε δεν έχει καμία μα καμία απολύτως σημασία, έτσι και αλλιώς στην εποχή μας την Τέχνη την έχει πάρει ο διάολος, και όχι, οι παρακμιακοί μαφιόζοι, τα ψυχάκια ταξιτζίδες και οι σχιζοφρενείς δισεκατομυριούχοι δεν σταμάτησαν αυτήν την παρακμή.

 

Μεγάλη Τέχνη είναι τα αθάνατα φιλοσοφικά ερωτήματα, και όσο ασχολήθηκαν με αυτά οι ταινίες του Σκορτσέζε ασχολήθηκε και η Μάρβελ, δηλαδή απέξω- απέξω και τοίχο τοίχο, στη δύναμη της εικόνας και τα συναισθήματα, όπως και ο ίδιος αναφέρει, στηρίχθηκε, αν το πήγαινε και αυτός για μεγάλη Τέχνη στο κλάσιμο θα τον είχαν και πρώτα από όλα οι σύγχρονοι θεατές, δε θα ήταν πάμπλουτος και πετυχημένος. "Να ζει κανείς ή να μη ζει" από τη μία, "Αρ γιου τόκινκ του μη" από την άλλη, αυτή είναι η κατάντια του πνεύματος, γιατί άνετα μπορεί να γίνει αυτή η σύγκριση, είναι κορυφαία δείγματα της εποχής τους και τα δυο, κατάντια.

 

 Οπότε τρώμε τα σκατά που τρώμε σήμερα, είτε με σος πχιότητας είτε με σως τεχνολογίας, και η παρακμή συνεχίζεται. Και όπως πηγαίνει δεν υπάρχει αμφιβολία ότι στο μέλλον θα αποτελούν Μεγάλη Τέχνη και οι ταινίες του Σκορτσέζε και της Marvel, διότι όπως πάμε τα θεάματα τότε θα αφορούν αποκλειστικά τις Καρντάσιαν 12ης γενιάς και τους μπλτράπερς καθυστερημένους που θα "τραγουδάνε" τραυλίζοντας για το καινούργιο ναρκωτικό με υδροκυάνιο και ναφθαλίνη.

 

 Είμαι σίγουρος δε ότι το πολύ προσεγμένο MCU θα είναι πολύ υψηλότερα στην εκτίμηση των cork sniffers του μέλλοντος, από κάτι μαλακίες του τύπου "Νίκολας Κέιτζ ως οδηγός ασθενοφόρου". 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O Κινηματογράφος σταμάτησε να υπάρχει....πριν καν αρχίσει ο Scorsese να κάμει ταινίες 😛

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιχειρώ μια πρόβλεψη:  Επειδή είναι Σάββατο και το θέμα προσφέρεται, θα φτάσει τουλάχιστον 30 σελίδες μέχρι το βράδυ. Κάπου στις 7 σελίδες δε, πιστεύω θα έχουμε φύγει ολοκληρωτικά και αμετάκλητα απ' το θέμα και θα τσακωνόμαστε για το αν οι Floyd είχαν κατακλέψει Βασίλη Παπακωνσταντίνου. 

  • Like 1
  • Χαχα 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

σε σημείο που επηρεάζει την ψυχολογική του κατάσταση.

 

Εδώ επηρέασε την ΔΙΚΗ μου ψυχολογική κατάσταση....μια ημέρα έκανα να συνέλθω...

1 ώρα πριν, VangelisV είπε

Δε νομίζω ότι αναφέρεται σε τέτοιου είδους ταινίες, αλλά σε αυτές με τους σουπερήρωες με τους τόνους VFX, που στην ουσία δεν δίνουν χώρο στους ηθοποιούς για να αναπτύξουν τις υποκριτικές τους ικανότητες.

 

Έχεις δίκιο.Ο Μπάτμαν είναι DC comics, μπερδεύτηκα.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδής ο Σπίλμπεργκ που φτιάχνει παραμυθάκια, δεν είναι κινηματογράφος?

 

Όσο για τον Σκορτσέζε, κάποιος πρέπει να του δείξει κάτι ελληνικές βιντεοταινίες με τον Ταμτάκο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, VangelisV είπε

κανουν οι DJ/rapper

Mια χαρά μουσικάρες κάνουν και οι ΚΑΛΟΙ dj/rappers. Mουσικότερες από κάτι πεθαμενατζήδες ΦΑ-ΣΟΛ-ΛΑκηδες.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου